|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:06:45   
mami
Срценце јас плаќав така на една фирма ама се породив два дена пред да наполнам 6 месечи стаж и не ми исплаќаа породилно. Не знам точно како ооди, ама еве ке си запишам и утре ке го прашам правникот на работа па ке ти пишам

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:12:01   
srcence_25
Fala Mami! Mene mi rekoa da se obratam kaj nekoj poiskusen smetkovoditel zatoa sto vo socijalno se nesto ke te izlazat:)) pa utre jas ke prasam i se dogovoriv so edna firma da plakam se sto treba za da mozam potoa da dobivam po nekoja para:) inace mislam deka starno ne e fer sto samo za dva dena ne ti dozvolile da go koristei porodilnoto...toa e zalno....a si plakala! Fala sto ke prasas kaj pravnik, ubavo bi mi doslo! jas sum diplomiran pravnik....ama zakonite postojano se menuvaat i nemozes se vo tek da si! Znam se kako treba, deka mora 6 meseci, deka ne treba da si so dogovor na delo tuku so dogovor za rabota inace ne e 9 meseci tuku samo 3 meseci e porodilno...neznam sto se sluci mozebi e i 6 meseci...kako i da...ne e samo zakonot tuka...ima socijalno, ima zdravstveno i se po malku e izmesano! Kako i da e ako mozes prasaj pa da vimime so mozam da napravam...posto samo so platata na masmi neznam kako ke izlezeme na kraj so malo dete....barem nesto da doaga ke bide ubavo:)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:17:10   
mami
те разбирам, и кај нас беше истата ситуација. Само она што сигурно знам и она што јас го правев е дека тие ќе мора да ти префрлаат и плата па ти после ќе ја извадиш и ќе им ја вратиш. Дека платата и здравственото одат заедно сега и неможе да се оделат.
А тоа дека не се фер, не се. Мене ми стигна дури и тужба да си платам таму незнам што зошто не сум отишла на комисија, туку само 15 дена боловање или незнам таму што. Ама тоа не им го плаќам..Идиоти- те поттикнува да раѓаш деца а ваму за некој ден уште ти вика и дека треба да платиш...

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:22:13   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

gledam deka nekoi majki koi bile osigurani na povisoka stapka deka potoa zemaat 32000 denari! Znam deka fondot treba 100% da gi prekriva troskovite od porodilno!



Ова е точно...Постои одредена сума до која се исплаќа породилното т.е ако земаш плата поголема од таа сума,не ти ја исплаќаат целата сума...Тоа е така затоа што пред неколку години имало случаеви,каде што некои правеле малверзации во врска со пресметките за плата и кога од социјално им влегле во траг,донеле одлука дека ќе се исплаќа породилно до одредена сума...Знам дека додека јас бев трудна,истовремено со мене беше трудна и една пријателка која работи во банка и зема голема плата,беше страшно разочарана,затоа што и кажале дека нема шанси кога ќе биде на породилно да ги зема истите пари...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:24:38   
srcence_25
Nie se dogovorivme deka nie ke ja nosime bruto plata....znaci sose pridonesi,sose zdravstveno i posle ke gi podigame i tie ke ni se pak za idniot mesec plus tie za pridonesi:)) znaci ke se vrtime vo krug so istite pari plus tie so se samo za osiguruvane:)) da recime ke ima davame 15000...od niv 5 se za davacki a 10 ke gi vadime i ke ni sluzat i za idniot mesec:))) posto ne sakame na gazdata da mu komplicirame....nie ke gi pred da pominuva plata....cista smetka dolga ljubov...samo da ne mi se sluci nedaj boze nesto kako sto ti se slucilo tebe...ne ke mozam da gi prebolam parite:(((( navistina ne e fer....se davaat pari za eden kup gluspoti a ne se davaat onamu kade sto se potrebni....pa kakvo opstestvo da ima koga lugeto nemaat za da preziveat a kamo li za normalno da ziveat....neznam do koga rabotite ke odat vaka nadolu:(((( ama toa e....ke si se boris za maleckoto srcence koe stanuva centar na svetot za tebe i ke se trudis nisto da ne mu nedostasuva... toa e.....nekoi raboti se tolku isprevrteni vo ovaa zemja sto stvarno za nekoi raboti strav me faka!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 0:27:50   
srcence_25

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

gledam deka nekoi majki koi bile osigurani na povisoka stapka deka potoa zemaat 32000 denari! Znam deka fondot treba 100% da gi prekriva troskovite od porodilno!



Ова е точно...Постои одредена сума до која се исплаќа породилното т.е ако земаш плата поголема од таа сума,не ти ја исплаќаат целата сума...Тоа е така затоа што пред неколку години имало случаеви,каде што некои правеле малверзации во врска со пресметките за плата и кога од социјално им влегле во траг,донеле одлука дека ќе се исплаќа породилно до одредена сума...Знам дека додека јас бев трудна,истовремено со мене беше трудна и една пријателка која работи во банка и зема голема плата,беше страшно разочарана,затоа што и кажале дека нема шанси кога ќе биде на породилно да ги зема истите пари...


pa zatoa prasuvam nekoj sto znae da mi kaze.....zosto ako ne se plaka cela suma onda da si se osiguram na poniska stapka i ke mi doaga prosecna plata....zosto ako se osiguram na pogolema suma a ne mi doaga tolku onda dzabe ke plakam posto mene mi e bitno porodilnoto da go iskoristam zaradi pari a ne zaradi nesto drugo....no ako treba da sipadne za ovie 6 meseci jas da platam poveke odkolku sto ke treba da zemam za tie 9 onda ne mi se isplaka, ke se osiguram na najniska i gotovo!!! e stvarno sum zbuneta sega!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 7:59:36   
BILE.F
И јас знам дека породилното е бруто плата! А не знаев дека е до одредена сума!
Мене ми е дилема тоа што јас ставката што сум осигурана т.е бруто платата ми ја пуштаат на трансакциска, а дел ми даваат на рака. Е сега сигурно породилното ќе ми биде во износ на бруто плата, без разлика што земам поголема плата.
И ме интересира нешто друго:

Кои документи се носат во фирмата  за породилно и дали во копија или оригинал!?

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 8:42:48   
Annabel
Матичниот гинеколог ќе ти отвори породилно боледување во неколку примероци и истото го доставуваш на работа (јас им го давам оригиналот). Се друго е обврска на фирмата - т.е.спремањето на другите документи.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 9:54:33   
BILE.F
Благодарам, Annabel!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:00:49   
Палешка РР
Сега ме збунивте user posted image
Дали породилното ќе ми биде во висина на нето, или на бруто плата? Мислам ако ми биде на бруто плата, тоа за мене е џек-пот! user posted image

И дали ако е на нето плата, ќе биде исто колку платата, или помало, поголемо?

< Поракaта ја уредил Палешка -- 8.2.2010 11:01:43 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:03:56   
pacuvce
Нето плата,секако!!!А за висината,мислам дека ако е некаде до 30,000 ден.се исплаќа цела...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:06:40   
Палешка РР
Фала пацувче user posted image
Да, 30 000 денари, ама за три месеци user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:12:41   
topce
+ фондот за здравство исплаќа според тоа колку работни часа има во месецот, така да платата секој месец е различна доколку има различен број на работни часа, а различен е. така да еден месец е помалку еден месец е колку што земаш плата кога си на работа ама повеќе не исплаќаат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:15:53   
Iva
За време на породилно отсуство се исплаќа нето плата и тоа се зема просекот од последните 6 месеци. Јас на пример на претходното работно место немав фиксна плата секој месец и затоа се земаше просек од последни 6 месеци. И да, тоа е точно ако нето платата ти е до 30 000 денари, тогаш се иплаќа 100% нето плата, ако е над 30 000 помалку, ама не знам колку.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:16:10   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

+ фондот за здравство исплаќа според тоа колку работни часа има во месецот, така да платата секој месец е различна доколку има различен број на работни часа, а различен е. така да еден месец е помалку еден месец е колку што земаш плата кога си на работа ама повеќе не исплаќаат.



И ова е точно...Јас за ноември земав 984 денари помалку,баш поради оваа причина...Сега ги чекам декемвриските...Кој чека ќе дочека!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:20:06   
Iva
Јас за ова не знам, мене ми пресметаа просек и истиот износ го добивав цело време.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:21:12   
dragana_vane
Porodilnoto moze da varira od mesec do mesec bidejki zavisi od samata firma vo koja rabotis. Pr. ako platite ovoj mesec porasnale za 1000 denari ili nesto sitno poveke, i ti ke zemes poveke pr-800 den. Dokolku ima otsutni od rabota ili sl. setaa taa vkupna suma za plati vo samata firma vlijae na tvoeto porodilno.

Tocno, so sigurnost. zatoa se javuvaat tie razlikiuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 11:24:53   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Porodilnoto moze da varira od mesec do mesec bidejki zavisi od samata firma vo koja rabotis. Pr. ako platite ovoj mesec porasnale za 1000 denari ili nesto sitno poveke, i ti ke zemes poveke pr-800 den. Dokolku ima otsutni od rabota ili sl. setaa taa vkupna suma za plati vo samata firma vlijae na tvoeto porodilno.

Tocno, so sigurnost. zatoa se javuvaat tie razlikiuser posted image




Тоа може да е случај со поголемите фирми,каде се прават посложени пресметки за плата и каде во предвид се земаат сите тие работи...Кај нас во фирмата платите се фиксни и апсолутно не се земаат во предвид никакви отсутни (не смее да ги има user posted image user posted image user posted image ),никакви зголемувања на плати (па дури и ситни user posted image user posted image user posted image ) или било што...Добро е што ги земаме и тие,затоа што каква ни е ситуацијава во државава...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 12:01:56   
topce
јас се јавив во здравство и убаво ми објаснија дека они пресметката ја прават на принцип работни часа во месецот без разлика што мојот работодавец им дава иста пресметка секој месец без разлика колку работни часа има. И кога јас се побунив зашто и врз основа на кој закон тоа го прават ми рекоа дека тоа им е останато од стариот систем и работат според некое внатрешно упатство.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Породилно отсуство
8.2.2010 12:18:12   
Annabel

ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

За време на породилно отсуство се исплаќа нето плата и тоа се зема просекот од последните 6 месеци. Јас на пример на претходното работно место немав фиксна плата секој месец и затоа се земаше просек од последни 6 месеци. И да, тоа е точно ако нето платата ти е до 30 000 денари, тогаш се иплаќа 100% нето плата, ако е над 30 000 помалку, ама не знам колку.


Максимален износ кој може да биде исплатен е две просечни плати во Македонија. На пример, просечната плата за ноември 2009-та била 15.320 денари, значи максимален износ кој може да го добиете за ноември е 30.640 денари, без разлика што платата ви била да речеме 40.000 денари

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Породилно отсуство
9.2.2010 11:54:28   
srcence_25
Mene vcera mi kazaa od socijalno deka od poveke raboti zavisi kolku pari ke zemas....za da moze da se zema poveke pari treba da si prijaven na povisoka stafka i da ti pominuva pogolema neto plata, a voedno zavisi i sihrata od register vo firmata vo koja si prijaven....ako vo firmata kade sto si prijaven site vraboteni se osigurani na 4500, onda bruto pominuva 15000 a tebe ti pominuvaat kako plata 10000 iljadi....toa bese samo kako primer! Kaj nas privatnite firmi sekogas odat na opcija na najnisko da mozat da gi osiguraat svoite vraboteni taka daaaa......rabotava e daj - sta- das:) ke vidime so ke bide!

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Породилно отсуство
9.2.2010 11:56:05   
srcence_25
i tocno e deka troskovite fondot gi pokriva ako vo tek na 6te posledni meseci vabotenata zemala okolu 30000....a ako e poveke onda, taa zema pomalku zatoa sto fondot odredil deka moze da pokriva do 500e!

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Породилно отсуство
9.2.2010 11:57:44   
mother 29
ставката на осигурување зависи од шифрата и дејноста на фирмата..така не мора да значи дека сите осигурат по најниска ставка(на некои фирми ,според шифрата не дејност не им оди во прилог најниската можна ставка)..едноставно со самата шифра имаат и минимална ставка.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Породилно отсуство
9.2.2010 12:32:25   
BILE.F
Од пред една година, сите фирми беа задолжни да исплаќаат бруто плата, што значи плата, заедно со пензиско и здраствено осигурување, е тоа цело иде во породилно. Додека нето плата е само платата.

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Породилно отсуство
9.2.2010 12:35:55   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

Од пред една година, сите фирми беа задолжни да исплаќаат бруто плата, што значи плата, заедно со пензиско и здраствено осигурување, е тоа цело иде во породилно. Додека нето плата е само платата.



Социјално исплаќа само нето...Јас сум жив пример...Ако исплаќаа бруто,ехехе сите богаташи ќе беа...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?