|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
18.3.2010 15:00:55   
MamaOhrid
До 16.06 па ќе земам годишен одмор и планирам кон 08.07 да почнам. 

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Породилно отсуство
25.3.2010 16:16:06   
BILE.F
Дали знае некој колку месеци можеш да земеш неплатен одмор и дали за тоа време ти плаќаат пензиско и здраствено осигурување?

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Породилно отсуство
25.3.2010 16:21:06   
vezilka RR
Мислам дека неплатен одмор можеш да земеш најмногу три месеци, ама за тоа време не ти се плаќа здравствено и пензиско..

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Породилно отсуство
25.3.2010 16:23:32   
BILE.F
Фала везилкаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Породилно отсуство
29.3.2010 13:05:34   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

Дали знае некој колку месеци можеш да земеш неплатен одмор и дали за тоа време ти плаќаат пензиско и здраствено осигурување?


Осигурување ти плаќаат само не земаш плата, а во договор со фирмата и не мора да бидат 3 месеци.

Жени сака ли некоја да се пожали пред камера дека доцни исплатата на надомест при породилно отсуство, дека има многу процедури и документи и дека за прва испалата се чека по 3-4 месеци???


_____________________________

love u all

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 9:49:30   
lilit
Oд утре отварам породилно ке мое ли да ми каже некој колку трае 9 месеци или година?Зошто велеа дека од јануари 2010 ќе трае година.Фалаuser posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 9:52:15   
Annabel
Еее и јас се надевав на година, ама трае 9 месеци, за жалuser posted image

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:22:07   
Mihaela 2010
Jas posto se vodam na patoloska mi skratija 45 dena od terminot za poroduvanje,a voobicaeno bilo 28 dena,taka da mi se fakja da se vratam na rabota na 15 dekemvri,sto e mnogu kratok period,ama mi kazaa deka pedijatrive ti dozvoluvaat boleduvanje do 3 meseci,da ides na komisija taka da ke gledam da iskoristam se sto mozam,baska ke me ceka i noviot odmor pa taka ne planiram porano od mart da idam na rabota...

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:27:55   
Annabel
И мене ми скратија 45 дена, ама дека толку ќе ме толерираат на работа, не ми се верува...многу време ќе ме нема, патолошка, породилно, па боледување за дете...тешко.

А Андреј ќе ми има 7,5 месеци...немам кој да ми го чува, ќе мора во градинка да го дадам, барем да изгребам еден месец (три месеци тешко) сосе одмор и боледувањеuser posted image

А што ќе ми напише педијатарот за три месеци да бидам отсутна? Јс пак нешто слушнав со ортопед правеле...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:31:51   
Mihaela 2010
Pa pretpostavuvam deka prvo ke si pobaras 15 dena boleduvanje,pa posle se ke se prodolzuva kako patoloskata,maz ti ke odi na komisija,ama ne pravele nikakvi problemi na komisija,pa taka da ke ti dozvolat 3 meseci.I mene termin mi e na 3 maj, i mene nema koj da mi ja cuva a zima fakja taka da ke gledam da zemam se sto mozam.Bar da napravi 11 meseci pak po drugo e..

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:36:43   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

И мене ми скратија 45 дена, ама дека толку ќе ме толерираат на работа, не ми се верува...многу време ќе ме нема, патолошка, породилно, па боледување за дете...тешко.

А Андреј ќе ми има 7,5 месеци...немам кој да ми го чува, ќе мора во градинка да го дадам, барем да изгребам еден месец (три месеци тешко) сосе одмор и боледувањеuser posted image

А што ќе ми напише педијатарот за три месеци да бидам отсутна? Јс пак нешто слушнав со ортопед правеле...


Annabel и јас сум ист случај и малку се плашам да земам + боловање после породилното, се мислам дека од работа ке ги изнервирам и предизвикам несакана ситуација. А и мене ми доаѓа бебето тогаш да е 7 ипол месециuser posted image и некако ептен ми е мало за во градинкаuser posted image
Уфф, не знам што ќе правимеuser posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:39:27   
Annabel
Јас навистина не знам како може породилно да заврши кога бебето ќе има 7 и пол месеци, кога во градинка не примаат помали од 8 месеци...а не секој може да си дозволи жена (ако успеам да најдам жена за 2-3 саати денот, т.е.да ми ги зема децата од градинка, ОК)...

А и тоа одење во градинка, си бара период на адаптирање, не можам од прв ден да го оставам 8 саати во градинка...


(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:50:04   
pacuvce
Toa odlozuvanje na vrakanjeto na rabota e verojatno poveke mozno za onie koi rabotat vo javna administracija ili slicno...Jas rabotam vo privatna firma i iskreno mi e strav da baram bilo kakvo odlozuvanje,t.e prodolzuvanje na boleduvanjeto,pa makar i za 15 dena...Na moe mesto primija zamena od opredeleno vreme za 9 meseci,taka da ne mi ostanuva nisto drugo,tuku fino lepo da si se pojavam na rabota...Za sreka,kaj mene funkcionira baka servis za izvesen period,a potoa ke vidime...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 10:58:20   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Toa odlozuvanje na vrakanjeto na rabota e verojatno poveke mozno za onie koi rabotat vo javna administracija ili slicno...Jas rabotam vo privatna firma i iskreno mi e strav da baram bilo kakvo odlozuvanje,t.e prodolzuvanje na boleduvanjeto,pa makar i za 15 dena..


И јас сум во приватна фирма и затоа се плашам да направам такво нешто. Изгледа ке мора да се снаоѓаме на друг начинuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 11:23:56   
lila30
jas se rasprasav kaj maticnata,ona moze da mi dade 15 dena a posle te upatuva na detska klinika,kozle kade moras da dobies potpis od3doktori pa potoa da odis na komisija.Porano bilo polesno da dobies prodolzuanje sega e potesko,osven ako nemas debeli vrski.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 12:33:58   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Toa odlozuvanje na vrakanjeto na rabota e verojatno poveke mozno za onie koi rabotat vo javna administracija ili slicno...Jas rabotam vo privatna firma i iskreno mi e strav da baram bilo kakvo odlozuvanje,t.e prodolzuvanje na boleduvanjeto,pa makar i za 15 dena...Na moe mesto primija zamena od opredeleno vreme za 9 meseci,taka da ne mi ostanuva nisto drugo,tuku fino lepo da si se pojavam na rabota...Za sreka,kaj mene funkcionira baka servis za izvesen period,a potoa ke vidime...user posted image


И мене ми е страв да продолжам со боледување, и веројатно и нема. Кај мене среќна околност е тоа што се породив 25 дена пред термин, т.е. на 19.09 го отворив боледувањето, а на 23.09 се породив, така да син ми ќе има скоро 9 месеци кога ќе тргнам на работа. А бидејќи планирам веднаш и одморот од 2010 да си го земам ( ако не прават проблеми од работа), син ми ќе има 9 и пол месеци и сметам дека така може да го оставам.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:22:04   
sandrin
kazete mi ve molam, osnov za porodilno e 6 mesece da si vraboten na isto mesto, no 6 meseci do otvoranje na porodilnoto ili 6 meseci do poroduvanje?!

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:26:12   
Mila na mama
6 месеци до отворањето на породилното.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:26:15   
MamaOhrid
Колку што јас знам 6 месеци до денот на породување. Ако не е така, нека пише некој. 

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:27:22   
MamaOhrid
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

6 месеци до отворањето на породилното.



Ау, може сум грешка user posted image .  Се извинувам.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:29:44   
nataly_13215
znaci za site onie koi sega ke se porodat, ne mora da zemaat porodilno otustvo 1 mesec 28 dena pred da se porodata istoto toa mozat da go napravat 1 den pred poroduvanje ili dokolku se porodite, maticniot vi go otvara 1 den predhodno, na toj nacin dobivate 9 meseci so vaseto bebe osven ako mozete do posleden den da idtete na rabota kako sto idev i jas.pozdrav

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:35:44   
lilit
Jas utre otvaram porodilno a terminot mi e na 30 april.Nataly dali ke mozes tocno da mi gi kazes cenite vo Re medika za prirodno poroduvanje so epidural procitav deka tamu rabotis 

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:36:45   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly_13215

znaci za site onie koi sega ke se porodat, ne mora da zemaat porodilno otustvo 1 mesec 28 dena pred da se porodata istoto toa mozat da go napravat 1 den pred poroduvanje ili dokolku se porodite, maticniot vi go otvara 1 den predhodno, na toj nacin dobivate 9 meseci so vaseto bebe osven ako mozete do posleden den da idtete na rabota kako sto idev i jas.pozdrav

Секако ако вашиот матичен гинеколог сака да преземе таков ризик врз себе и да не го почитува законот. Ако матичниот гинеколог ви ја води бременоста обвразан е на последниот преглед пред да ве прати на цтг во породилиште да ви отвори боледување. И јас сакав да одам на работа ама ми рекоа - јас ќе го отворамболедувањето да си немам проблем со инспекции од фзо а ти ако сакас пак оди си на раб.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:37:34   
sandrin
ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly_13215

znaci za site onie koi sega ke se porodat, ne mora da zemaat porodilno otustvo 1 mesec 28 dena pred da se porodata istoto toa mozat da go napravat 1 den pred poroduvanje ili dokolku se porodite, maticniot vi go otvara 1 den predhodno, na toj nacin dobivate 9 meseci so vaseto bebe osven ako mozete do posleden den da idtete na rabota kako sto idev i jas.pozdrav



znaci ima i vakva opcija!
ova veke gi olesnuva rabotite, normalno ako se izdrzi do posleden den na rabota:)

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Породилно отсуство
31.3.2010 17:38:58   
lilit
se izvinuvam do administratorite znam deka ova e za vo druga tema ama zosto uste ne moze da se ispratat privatni poraki.Zatoa morav vaka da pisam.Ne me karajteuser posted image

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?