|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детски колички
10.6.2013 19:03:27   
meU87
Еве ние ја земавме количката за која претходно пишав, еве линк која е
user posted image

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Детски колички
10.6.2013 22:53:43   
Felly RR
Со здравје да си ја возите, и убави прошетки да си имате!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Детски колички
11.6.2013 22:00:41   
bebemama
natuska85

sakam da te prasam kolku pari ja zema kolickata i kade potocno ja kupi fala odnapred natuska 85 ,:-)

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Детски колички
30.6.2013 16:30:24   
lilicka
Majki kaj moze niz Sk da se najde eftini letni kolicki?Vo Jumbo bev ima samo portokalovi sto ne mi se dopagjaat...!

(Одговор на членот bebemama)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Детски колички
30.6.2013 16:40:23   
rina13
Има во Бебесупермаркет , сум видела и на пластичарска би требало да им се цените ниски.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Детски колички
1.7.2013 9:18:27   
fila
Bebe supermarket imaat ubavi letni kolicki jad vo sabotata i zemav na mojata cuca 1690 denari mnogu e ubava

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Детски колички
3.7.2013 22:02:23   
anaana
sakam da kupam letna kolicka, bas denes gledav ama nekako mnogu skapi mi se vidoja. vo city mall najeftinata bese 5000den.
gi vidov tie vo bebesupermarket sto se 1690 den, ama tie se samo za sedenje. jas sakam i da se spusta. znaete kaj ima nekoj poeftini, a dobri???

znam deka vo jumbo se nekade 1500den, ama ne sum otisla da gi vidam. tie samo za sedenje se???

< Поракaта ја уредил anaana -- 3.7.2013 22:06:12 >

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Детски колички
3.7.2013 22:27:32   
zzaa
Da tie vo jumbo se samo za sedenje ne se spusta,a za poeftini ima na palsticarska,i edna drugarka ima zemeno od K.voda kolicka ama zimna za 5000den eve 2 godini masta i ja izvadi a kolickata nema da trepne,a letnite neznam kolku se aj ako pominam denovite otkaj prodavnicata bas ke proveram i ke ti pisam.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Детски колички
3.7.2013 22:55:29   
anaana
ej fala :)
nie imame kolicka, kombinirana i super ni e, ama sakav nesto polesno za sklopuvanje i za eventualno ako odime na odmor. ovaa sto ja imame e malku i pogolema i poteska..
ama nekako imav pretstava deka letnite kolicki ne se tolku skapi, pa mi se vide mnogu :))

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Детски колички
8.8.2013 19:41:06   
Lacrymosa
Ние веќе почнуваме да се спремаме да одиме во потрага по количка.. Бебето ќе ни биде есенско, но јас стварно незнам што да барам кога е во прашање количката.. Некои совети ќе може што е стварно битно кога се купува количка

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Детски колички
9.8.2013 9:31:01   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lacrymosa

Ние веќе почнуваме да се спремаме да одиме во потрага по количка.. Бебето ќе ни биде есенско, но јас стварно незнам што да барам кога е во прашање количката.. Некои совети ќе може што е стварно битно кога се купува количка


pa vo princip ne deka ima nesto sto e bitno za kolickata. Prvo jas koga gledav bese da mi se svigja, posto neli nemam pojma koi ke bidat potrebite na bebeto koga ke se rodi. :)))
od segasna gledna tocka bi odela na kolicka koja ne e mnogu teska, lesna za manipuliranje, za sklopuvanje i rasklopuvanje.
Vo vrska so markata na kolickata i cenata se si zavisi od budzetot kolku vi dozvoluva. Ima iskustva na lugje koi dale mnogu pari kolickata ne im se pogodila, nekoi platile pomalku pa im se pogodila taka da okolu cenata ke si vidite sami.
Jas od licno iskustvo sum dosta zadovolna so mojata kolicka iako od ovoj aspekt nemase apsolutno potreba da kupuvam i transporter bidejki mojata bese so tri dela (transporter, korpa i klasicno sediste). So ogled deka do kaj 6 meseci sekade go set_avme so korpata, koja imase i kako tenko i ubavo dusese, i na bebeto mu bese kako krevetce, ne osekjav potreba da go nosam vo transporter. Toj ako se na se go iskoristiv 5 pati. Ama togas koga ja kupuvav mi se cinese deka toa ke mi bide najiskoristena rabota ama ete ispadna poinaku :)))
Ako si od skopje imas dosta popusti vo city mall, na oprema. Isto moj sovet isto od iskustvo ako se odlucuvas za kolicka od chipolino bi te sovetuvala da vidis po katalozite od prethodnite godini. bidejki tie sekoja godina vadat nov katalog so skoro istite kolicki (koi isto i se vikaat) samo sto se razlicna boja. I ima dosta razlika vo cena ako zemes model 2013 ili 2012.
Konkretno nasata bese maxima model 2010 (ili 2011 ne se sekjavam bas). Nie ja kupivme nekade januari 2012 i bese poeftina od taa sto se najavuvase da ja ima vo katalogot od 2012 - koja bese samo razlicna boja. drugo kompletno se bese isto

Auuuu ama dolg pooost. Se nadevam deka bar nesto korisno napisav :))))

< Поракaта ја уредил anaana -- 9.8.2013 9:32:55 >

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Детски колички
9.8.2013 9:41:01   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lacrymosa

Ние веќе почнуваме да се спремаме да одиме во потрага по количка.. Бебето ќе ни биде есенско, но јас стварно незнам што да барам кога е во прашање количката.. Некои совети ќе може што е стварно битно кога се купува количка


Lacrymosa, najdobriot sovet sto mene mi go dadoa koga kupuvav prva kolicka za prvoto dete bese: "kupi si ja taa kolicka sto tebe najmnogu ti se sviga i ic ne se misli, zatoa sto sekako ke kupuvas i vtora!" user posted image user posted image user posted image
I stvarno e taka. Znaci, potrebite i zelbite se mnogu individualni, i ne mozes da znaes sto ti treba tebe se dodeka ne pocnes aktivno da ja upotrebuvas kolickata i da i gi osekas prednostite i maanite. Za vtorata veke ke znaes sto baras!
Eve anaana ti kazuva deka do 6 mes go vozele deteto vo korpa, transporterot ne go upotrebile. Jas ke ti kazam deka moite dve deca eden den nemaat vo korpa pominata, non stop bea vo transporter, i doma, i vo kolicka, i vo kola montiran... Kako tebe ke ti odgovara, nikoj ne moze da ti kaze.
Nego bese interesno ednas odamna isto vaka nekoja majka prasa i epten se rasprikazavme, mislis go pravime sovrseniot model na kolicka. Ke ti najdam nekade ponazad vo temava, ke ti pisam kade da citas.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Детски колички
9.8.2013 9:44:51   
anaana
Lacrymosa, najdobriot sovet sto mene mi go dadoa koga kupuvav prva kolicka za prvoto dete bese: "kupi si ja taa kolicka sto tebe najmnogu ti se sviga i ic ne se misli, zatoa sto sekako ke kupuvas i vtora!"


pa jas i sega koga gledam po prodavnici za oprema se si naogjam nekoja kolicka koja mi e preubava i si vikam eeee kako ne ja vidov porano :)))) taka da vo princip site kolicki se ubavi, i togas koga ke se odlucis za edna i ke ja kupis, ke izleze i nekoja sto e poubava, i mozebi na prv pogled poprakticna ama toa e toa :))))
mora ednas da se kupi :))))

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Детски колички
9.8.2013 9:50:56   
Yummy Mammy
Eve najdov, vo istava tema, na strana 7, od 21.09.2011, muabetot pocnuva so *mika*
http://www.ringeraja.mk/forum/m_55082/mpage_7/key_/tm.htm
Tuka mozes da procitas navistina prakticni soveti!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Детски колички
9.8.2013 9:52:53   
Mihaela 2010
jas imam dve kolicki edna zimska i edna letna...taa zimskata mi ja dade zolvami dobro socuvana,i mi bese dosta korisna,letnata e na chicco i moite ja kupija za prv rodenden na kerka mi,taa ne se spustase skroz tuku do pola,ama super e,lesno se sobira ne zafakja prostor ..sega vekje nisto ne koristime,zimskata e spakuvana a letnata e kaj moite,ama zdravje ke si zatreba za vtoro neli ako dojdeuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Детски колички
10.8.2013 19:46:31   
Lacrymosa
Муабетот ми беше например кон што да целам дали кон тоа да седиштето да се спушта на 5 или на 3 нивоа, дали потпората за нозе да се менува, или незнам тоа церадата каква да е, дали е битно или не да има прекривка... Кога бев во локалната продавница од Чико продавачката ме извади од патики... Ми покажува количка од 9 000 некаде и од 14 000.. првата беше со некакво анатомско перниче, прекривка и незнам уште што и прилично убаво изгледаше, а другава (поскапата) изгледаше прилично мизерно за тие пари. Ја прашувам што е разликата бидејќи 5000 денари не е мала разлика. Епа разликата била во цената и со тоа што еднава можела да се претвори во седиште за во кола мислам ама така била 20 000 денари. Инаку не знаела во што друго е разликата.
Па у пм, ги продаваш тие прозиводи дај објасни ми убаво со оглед дека и сама гледам дека разликата е во цената ама објасни ми што доаѓа со таа разлика кога веќе ти кажувам дека цената не е проблем туку тоа што го има.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Детски колички
10.8.2013 22:10:56   
Felly RR
Дали на 5 или 3 нивоа, воопшто не е битно, мислам дека е доволно да може да се спушта во лежечка и полулежечка позиција, + седечка, значи 3 се доволно, друго битно да гледаш рачките да се вртат, да може бебето да се вози свртено кон тебе - нели дури е ептен малечко, а кога ќе потпорасне да го вртиш на другата страна. И според мене, лесно да се склопува/расклопува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Детски колички
10.8.2013 22:17:23   
Melanija RR
Ние уште не сме решиле за количка но сега се замислив.Некои колички се пошироки некои потесни,знаете од напред гледано.Дали има влијание ширината на тоа до колку години може да се вози детето иако зависи и од големината на детето?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Детски колички
10.8.2013 22:49:15   
sandriana RR
Меланија, во однос на ширината - јас пак ќе се повикам на моето (не)искуство кога ние купувавме количка. Ја купивме широка,со 3 позиции на наслон и ротирање на рачката (целосна е нашата) за бебето да е свртено кон тебе или обратно. И прилично лесно се склопува, иако е гломазна.
АМА, детево некеше да ја смисли. До 6-7 месеци, дур ја купивме летната, најпроста количка на светот, Т не сакаше да се приближи на првата количка. И се си мислам дека проблемот е што беше преширока за нејзина возраст (бебе), па се плашеше од комоцијата. И сметам дека малите бебиња посигурно и поудобно се чувствуваат во потесни (условно велам) колички, бидејки им даваат поголема сигурност и потпора. Ова е само мој заклучок, од моето искуство. Можеби моето дете беше проблематично, а не количката user posted image
Кога би купувала сега пак количка, би избрала онаа Мултивеј мислам се вика на Чико, најуниверзална е некако.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Детски колички
10.8.2013 22:57:45   
Felly RR
Да,да Меланија и на тоа треба да се внимава. Не само што се потесни туку се и пократки, па помалку се искористуваат, на user posted image ќе му биде потесно кога ќе биде поголемо. Сега и тука зависи, за каква намена сакаш да ја користиш количката, ама ако сакаш некогаш и да поспие во неа додека го шеткаш, поубаво да биде покомотна.

Ние пак сандриана, гледаш со различно искуство. user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 10.8.2013 22:59:34 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Детски колички
12.8.2013 9:51:12   
Yummy Mammy
Toa so sirocinata mislam deka nema bas nekoja golema razlika zatoa sto posle odreden period decata pocnuvaat vo visina da rastat i se izdolzuvaat. Dodeka se mali se takvi topcesti burenca, a posle pogolemki pa se povitki i jas barem do sega ne sum sretnala dete da mu bide tesna kolickata. Pobitno e da moze da legne celo, toa kaj nodjinjata da mu se ispruzuva...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Детски колички
12.8.2013 10:13:02   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Pobitno e da moze da legne celo, toa kaj nodjinjata da mu se ispruzuva...

Да, на тоа и јас мислев. Затоа спомнав дека потесните се и пократки, па на тоа да се внимава.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Детски колички
12.8.2013 23:36:25   
Snowhite RR
Ние си купивме нова количка, т.е. Јана ја возевме со количката од Михаил, зимска што ја викаат, со 3 нивоа на спуштање, со рачки што се вртат и со заштитно кога дува ветар. Ама веќе попушти, не се расклопуваше убаво, тешко застануваше во седечка положба, уште потешко во полулежечка, а и тешка беше и многу место ни завземше, па сега пред да одиме на одмор, мораше да носиме количка за таму, а ако таа ја ставевме в кола за ништо друго немаше да имаме место. Па така купивме летна количка и е прелесна, се сколпува како шатор и не завзема многу простор. Е сега е на две нивоа, седечка и полулежечка, ама пошто таа посекако не спија во количка никогаш (додуша таму спиеше цело време во количката, а овде еве вечерва се прошетавме, плачеше за спиење, ама не заспа) ни одговара. Така сега старата ќе ја однесам кај мајка ми за кога ќе ја носам таму на вардење да си има и за таму, па кога ќе подзалади можеби пак со нејзе ќе се возиме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Детски колички
25.8.2013 16:56:29   
Lacrymosa
Од ова што гледав на интернет најмногу ми фатија око количките на чиполино... има некој нивна количка? како сте задовлни?
Паатем каде може да се најдат низ ск овие колички?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Детски колички
27.8.2013 0:07:41   
bucko mal
user posted image
nasata kolicka e vaka nesto samo druga firma.Za kvalitet nemozam da se pozalam isto I za komocijata seuste moze da spie bebusov vo nejze.
E problemot e toa kolku e teska I glomazna,koga ke se sobere.Gi gledam drugite kolicki tolku se mali,lesni a prakticni,ista funkcija vrsat kako I golemite kolicki.
Jas mnogu izbrzav,ushe vo pettiot mesec od bremenosta ja zemavuser posted image
vakvo nesto sega bi zemala
user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?