|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детски колички
20.9.2011 15:22:39   
Annet
da ve prasam ,moze li bebence od mesec ipol da se stava na 2 pozicija vo kolicka malku oddignatko? kako vo relaksator polozba ???

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Детски колички
20.9.2011 15:32:24   
kikicka
nie ja stavavmevo relaksator od graco posto i kolickata ni beshena graco pa se fiksirashe na nea.e sega za direkt neznam ovde gledam gi vozat taka ili skroz legnati ili epten malku podignati aodozdola so kebence za mekickoda im e

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Детски колички
20.9.2011 15:41:26   
Annet
taka taka so kebence potpolneto da e pod nea.sega zaspa i se zatnalo noset_o i ja staviv malku podkrenata ;-) aj da vidam,da probam;-))))
sekako vo relaksator e svitkana i ispravena ne e legnata skros ;-)))pa si vikam zosto da ne vo kolicka

< Поракaта ја уредил Annet -- 20.9.2011 15:42:17 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Детски колички
20.9.2011 16:17:11   
Natuska85
Јас од прв ден го возам нашето user posted image на 30 степени подигната количката.Скроз легнато и не постои како опција на Чико мултивеј,а за 0+ е.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Детски колички
20.9.2011 16:29:08   
Annet
user posted image супер штом така

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Детски колички
21.9.2011 22:55:05   
*mika*
Ajde da svedam se sto nauciv za kolicki na forumov i po prodavnicite user posted image
Sto e potrebno edna kolicka da ima za da bide sovrsena:
1. Da se spusta i vo lezecka polozba
2. Da se vrti da mozam da go gledam bebeto i obratno
3. Da ne e poteska od 8kg
4. Da ima opciija za transporter (no ne i korpa, nesakam)
5. Da se sobira cador sistem (za polesno skladiranje u bagaznik)
6. Da ima max 4 trkala ( za pomalku brisenje po iskacanje)
7. Da i se vadi materijalot od sedisteto (da moze da se pere u masina)
8. I normalno da mi se svigja na izgled i boja ako e vozmozno
Koga im idam so ovie uslovi u prodavnica me gledaat ko luda user posted image  epa jas li sum kriva so ne im gi biva kolickite user posted image  
Od dosegasnoto setanje vo finale mi vlegoa Chiko i CAM so toa sto:
-Chiko stvarno ima katasrofalni boi (3 od ovaa sezona i uste tri od narednata od koi 2 se poklopuvaat user posted image )
-CAM ima 8 trkalca (barem toa sto gledav u prodavnicata) ama barem se mazni trkalcata pa valjda se polesni za brisenje user posted image ) a boi imaat TOP user posted image
Ve molam mamicki POMAGAJTE !!user posted image
Bebenceto ke bide zimsko, ako nesto menuva.. do kaj 6 meseci sekako ke bide u transporter, pa zdravje posle u kolicka.
fala odnapred user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Детски колички
22.9.2011 8:58:13   
dostickage
malku ke te koregiram mika , vaka ja ko iskusna majka so dve kolicki pozadi sebe :D

-da ima obavezno ubava zimska prekrivka
-da ima fino napravena kabanica za dozd sto ubavo se vklopuva na samata kolicka
-pozelno e da ima povekje trkalca zasto od iskustvo kazuvam deka se nesporedlivo postabili za nasive skopski ulici.So cetiri trkalca se super ama za da setas niz zatvoren mall kako ramstore i vero,a za po ulici definitivno povekje trkalca.
-isto taka ubavo bi bilo i delot od "nastresnicata" da bide mobilen i da se spusta skros nadolu a po moznost i skros da se otstranuva.Ova navidum zvuci bez veze ama od iskustvo so prvata kolicka pierre cardin kaj sto taa opcija ja nemase definitivno i te kako e potrebno.koga ja spustav nastresnicata ustvari djabe bese spustena zasto sonceto mu idese pravo vo oci na bebeto dodeka bese legnato.za razlika od sega so novata kolicka kaj sto nastresnicata e skros mobilna ja podesuvam kako sakaam.eve denes na primer silno duvase utrovo  jas samo ja spustiv nastresnicata prema dolu i deteto bese celosno zastiteno od vetrot.za raslika od toa ako ja stavam obino togas liceto ke mu smrzne.

aj da ne tupam mnogu ako mi tekne uste nesto pak ke dopolnam :-)

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Детски колички
22.9.2011 9:08:13   
Luci
*mika* Ќе го споделам моето искуство со количката што веќе ја користиме
ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Ajde da svedam se sto nauciv za kolicki na forumov i po prodavnicite user posted image
Sto e potrebno edna kolicka da ima za da bide sovrsena:
1. Da se spusta i vo lezecka polozba ( ова е задолжително)
2. Da se vrti da mozam da go gledam bebeto i obratno (Мојата количка има опција за гледање на бебето и обратно ама не  е со целосна рачка туку со 2 рачки одвоени и за мене е супер зошто на тие рачки си закачувам по некогаш кеси, јакна, ташна и случно)
3. Da ne e poteska od 8kg ( оваа што ја имам јас е 10,5 кг и е супер, ма да ние сме во зграда со лифт, и јас никогаш не сум имала потреба да ја кревам количката освен кога се става во кола)
4. Da ima opciija za transporter (no ne i korpa, nesakam) ( има опција за транспортер ама само еднаш и никогаш повеќе не ја возевме така зошто не ми делуваше воопшто комотно user posted image )
5. Da se sobira cador sistem (za polesno skladiranje u bagaznik) (чадор систем колку што јас знам, а можеби и грешам, се собираат само летните колички)
6. Da ima max 4 trkala ( za pomalku brisenje po iskacanje) ( има 8 тркала вкупно)
7. Da i se vadi materijalot od sedisteto (da moze da se pere u masina) ( материјалот мислам дека не се вади, ја перевме летово цела комплет кај моите во двор и се исуши за 30 минути)
8. I normalno da mi se svigja na izgled i boja ako e vozmozno (ова ми беше најважно кога купував количка user posted image )

user posted image 9, Гледај да има количката и мрежичка доле или корпа, за да можеш да ставиш кеси, играчки, ташна и слично

Koga im idam so ovie uslovi u prodavnica me gledaat ko luda user posted image  epa jas li sum kriva so ne im gi biva kolickite user posted image  
Od dosegasnoto setanje vo finale mi vlegoa Chiko i CAM so toa sto:
-Chiko stvarno ima katasrofalni boi (3 od ovaa sezona i uste tri od narednata od koi 2 se poklopuvaat user posted image )
-CAM ima 8 trkalca (barem toa sto gledav u prodavnicata) ama barem se mazni trkalcata pa valjda se polesni za brisenje user posted image ) a boi imaat TOP user posted image
Ve molam mamicki POMAGAJTE !!user posted image
Bebenceto ke bide zimsko, ako nesto menuva.. do kaj 6 meseci sekako ke bide u transporter, pa zdravje posle u kolicka.
fala odnapred user posted image

И ова за мазните тркалца, мазните тркалца се лизгаат на мермер и ќе ти го отежнуваат возењето на такви површини
Поздрав



_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Детски колички
22.9.2011 10:57:34   
Yummy Mammy
Do *mika* i dostickage: kolku e se relativno so kolickive, nemate poima :))) Se zavisi od toa kade i kako se dvizi majkata (dali peski ili so kola), kakvi obvrski ima (dali ke pazari so kolickata ili samo ke se seta), kade zivee (dali ima skali ili lift), itn, itn... Jas isto imav dve kolicki so prvoto dete, i vednas posle vtorata znaev kakva kolicka sakam za vtoroto. Eve go moeto licno iskustvo, sto se zemav vo predvid koga ja birav tretava:


1. Da se spusta i vo lezecka polozba - obavezno za malo dete zatoa sto najcesto zaspivaat dodeka se vozat ili dodeka mama pie kafe so drugarkite :)
2. Da se vrti da mozam da go gledam bebeto i obratno - nepotrebno, ova e star na navika, jas ja imav taa opcija i voopsto ne ja koristev, ne mora bas vo sekoja sekunda da go gledas bebeto, treba i patot da go gledas kade vozis, a ako se zakasla ili povrati, sekako ke go cues.
3. Da ne e poteska od 8kg - obavezno, posebno ako zivees vo kuka ili zgrada bez lift. Baska vo sk mnogu ulici, trgovski centri, pazari, prodavnici, ne se nameneti za kolicki, pa imaj vo predvid deka cesto ke ti se slucuva da ja krevas i spustas kolickata vo race, sose bebe, i torba, i kesi ako si pazarela...
4. Da ima opciija za transporter (no ne i korpa, nesakam) - prvata moja kolicka bese Gracco od tie sto transporterot im se montira vrz kolickata. Boze kolku bese teska i glomazna. Za bebeto bese mnogu udobna, baska na visoko lezi, a ne na nivo na auspusi i prasini, no bese mnoooogu teska. Bolja varijanta se tie kaj sto se vadi kolickata, a na istata konstrukcija se vgraduva transporterot.
5. Da se sobira cador sistem (za polesno skladiranje u bagaznik) - bitno, no i ne bas. Zavisi kolkava kola vozis, i kade odis na odmor. Za niz grad sekoja kolicka ke ti ja sobere vo sekoj gepek, ama problemot doaga koga ke treba da odite na odmor, e togas nemas bas mnogu prostor.
6. Da ima max 4 trkala ( za pomalku brisenje po iskacanje) - hahahaha, na ova ne sum pomislila, jas imav staveno ogromna kesa na koja sto ja parkirav kolickata posle sekoe doaganje doma. A za briseje, ke gi prises prvite nedela dena, posle ke se otkazes, veruvaj user posted image tie so 8 trkala se postabilni i pomalku turbulentni za bebeto.
7. Da i se vadi materijalot od sedisteto (da moze da se pere u masina) - pozelno, samo dur go izvadis i povtorno vratis race ke ti otpadnat. Jas samo prviot pat ja izvadiv za perenje, a posle so cetka i prasak i na balkon na sonce da se susi. Em pobrzo, em poprakticno. 
8. I normalno da mi se svigja na izgled i boja ako e vozmozno - sekako user posted image



-da ima obavezno ubava zimska prekrivka - jas imav zimska prekrivka i voopsto ne ja iskoristiv, iako kerka mi e zimsko dete. Mnogu mi bese poprakticno da ja vitkam vo kebe, a i nekako poutoplena mi se cinese. Stvar na navika.
-da ima fino napravena kabanica za dozd sto ubavo se vklopuva na samata kolicka - obavezno.
-pozelno e da ima povekje trkalca zasto od iskustvo kazuvam deka se nesporedlivo postabili za nasive skopski ulici.So cetiri trkalca se super ama za da setas niz zatvoren mall kako ramstore i vero,a za po ulici definitivno povekje trkalca. - da, taka e, pisuvav pogore i jas za ova.
-isto taka ubavo bi bilo i delot od "nastresnicata" da bide mobilen i da se spusta skros nadolu a po moznost i skros da se otstranuva.Ova navidum zvuci bez veze ama od iskustvo so prvata kolicka pierre cardin kaj sto taa opcija ja nemase definitivno i te kako e potrebno.koga ja spustav nastresnicata ustvari djabe bese spustena zasto sonceto mu idese pravo vo oci na bebeto dodeka bese legnato.za razlika od sega so novata kolicka kaj sto nastresnicata e skros mobilna ja podesuvam kako sakaam.eve denes na primer silno duvase utrovo jas samo ja spustiv nastresnicata prema dolu i deteto bese celosno zastiteno od vetrot.za raslika od toa ako ja stavam obino togas liceto ke mu smrzne. - da, ova e korisno, i jas go ima ovoj problem so prvata kolicka, pa stavav marama da visi od napred za da ne mu pece sonce direktno vo oci.


Jas ke dodadam i:
- da bide dovolno visoka, odnosno rackite za butkanje da bidat na nivo na kukovite (za da ne se vednes, ili tegnes) Jas sum 1.80, maz mi e 2.00 i ova ni bese strasen problem. Celo vreme bevme zgrbaveni i so sekoj cekor udiravme vo kolickata i go budevme bebeto.

Sekako pak ke povtoram, ona sto mene mi e korisno ne mora da znaci deka i vas ke vi bide, i obratno... Mozes da slusas samo tugi iskustva i da vidis sto e primenlivo za tebe. I najdobriot sovet sto mene mi go dadoa koga ja kupuvavme prvata kolicka bese: ic da ne se sekiras i da ne mu ja mislis, kupi si ja taa sto tebe ti se sviga i tebe ti pravi merak, zatoa sto sekako nema da pomines samo so edna kolicka, nikoj ne pominal. user posted image user posted image user posted image Koga ke ja imas doma kolickata i koga ke pocnes vo praksa da ja primenuvas ke znaes sto ti treba tebe i kakvi funkcii bi sakala da ima tvojata kolicka.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Детски колички
22.9.2011 11:34:06   
dostickage
vidis zum zaboravila da spomnam za visinata,i nie imavme takva maka so starata kolicka user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Детски колички
22.9.2011 11:40:26   
dostickage
jas bas zatoa se drznav da pisuvam na temata.imavme stara kolicka a novata ja kupivme koga sin mi imase 9 meseci pa tocno znaev sto i kako mi treba.
ok e deka treba iskusvo ama sovetive se kolku epten da ne ja utnes rabotata user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Детски колички
22.9.2011 12:09:16   
*mika*
Lele ne znaete kolku sum vi blagodarna za sovetite user posted image user posted image user posted image  ve obozavam!!! taka da si znaete :)))
Znaci ke gi dodadam vo spisokot obavezno i kabanicata za dozd, i rotiranjeto (celosno) na streata, i podesuvanje na rackite vo visina, a za brojot na trkalca ke bidam po tolerantna user posted image  pa kraj kraeva brisenjeto na trkalcata ke mu go otstapam na mm user posted image
A toa sto sakam da go gledam user posted image  mi e povekje da go zastitam od veter ponekogas, ama i kabanicata i streata(dokolku se spusta do kraj) kako sto vikate si ja ima taa uloga.. odlicno e sega sum spremna za shopping, pa bas ke ve izvestam na koja kolicka padnala odlukata user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Детски колички
22.9.2011 12:13:55   
miana
Jas prvata kolicka ( za prvototo bebe ) ja kupiv mnogu ckart - od brzanje....
A sestrami ima chicco - va kolicka ja kupi koga vnukami bese pogolemka i sega ja zemav od nea ( skoro nova e ) ja isprav,i sum mnogu zadovolna...I samata kolicka ima se sto mi treba i kabanica i se...

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Детски колички
22.9.2011 13:16:11   
Yummy Mammy
Mika, i uste edna sitnica sto mi tekna: mene mnogu mi bese bitno kolickata da ima dve racki podeleni, a ne edna spoena na sredinata zatoa sto pri sekoe iskacanje od doma nesto kupuvas i kesite treba ili da gi butas dolu vo korpata (a najcesto korpite nisto ne sobiraat) ili da gi drzis vo race i togas butkanjeto e mnogu potesko. A vaka, ako se dve racki kesite ke mozes da gi obesis na niv. Ako me sfakas na sto mislam... user posted image sitnica, ama vo praksa mnogu korisno...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Детски колички
22.9.2011 13:24:24   
dostickage
kako trgnavme mozeme site zaedno da ja izdizajnirame sovrsenata kolicka za bebe.brand:ringeraja user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Детски колички
22.9.2011 13:28:03   
*mika*
Yummy Mammy alal da ti e user posted image  a bas se mislev koja e idejata na rackite sto nekoi se spoeni a nekoi ne, ama vidis kolku menja za edna mamicka user posted image  vas bre treba da ve plakjaat kako sovetnici vo proizvodstvo na detski kolicki user posted image  
Gooolemo fala i do luci, dostickage i miana user posted image  nisto ne pravam bez vas user posted image  Pa kolku analizi pravev za edni plocki u WC, pa za bebuskata li nema da se turam u istrazuvanje user posted image  i na kraj pak kako so vikate uste edna kolicka ke kupuvam.. ama aj barem letna samo da treba da bide user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Детски колички
22.9.2011 13:33:44   
*mika*
hahahahh dostickage taka e user posted image  a se sto treba da napravat golemive firmi e da citaat po forumi, i najbolji kolicki ke pravat user posted image  ama toa ti e user posted image  ajde ako nekoja se zanimava so vakva rabota, ili soprug na nekoja od ringerajkite eve mu ideja za biznis user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Детски колички
28.9.2011 8:51:42   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: zmej1

Zdravo RR
Ima li nekoja informacija kade mozam da najdam kolicki Chipolino? mi se dopagaat ,gi imam videno na internet ,do sega vidov samo vo Kislea Voda vo eden dukan ,ama nemase bas izbor, a baska jas baram za bliznaci.Nekoj mi kza za nekoj magacin pozadi Pivara,ama neznam dali tamu ima i dali moze da se kupuva na malo.
Fala vi odnapred



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Детски колички
28.9.2011 9:57:34   
Natuska85
Змеј1 чиполино производи има и во една продавница за бебешка опрема и детски играчки во Карпош карши зградата на Оннет.Незнам како и е името ама сигурно лесно ќе ја најдеш пошто баш на Партизанска излегува и се гледа убаво.Имаат каталог и можеш и да си нарачаш ако немаат нешто на залиха.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Детски колички
2.10.2011 16:02:18   
tinush
Дали некој знае каде можам да ги најдам Пег Перего колицките во Ск? Фала

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Детски колички
2.10.2011 23:22:04   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: tinush

Дали некој знае каде можам да ги најдам Пег Перего колицките во Ск? Фала


Во Baby Center на ул. Илиденска бр. 60.

-линкот е избришан. Рекламирање не е дозволено!-


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 3.10.2011 1:29:24 >

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Детски колички
3.10.2011 8:43:25   
Fiao
Dali nekoj slucajno znae kade i dali voopsto ima distribucija na Concord kolicki vo MK? Blagodaram odnapred!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Детски колички
3.10.2011 10:44:53   
*mika*
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Inace jas so prvata kerka imav dve kolicki (Graco i Chicco) i sega se odluciv za ovaa. Ustvari jas se odluciv uste togas ama ne mi se kupuvase tri kolicki za edno dete, pa go cekav vtorovo. user posted image
Ako ima nekoj iskustvo so ovie kolicki, neka mi pise slobodno. Kaj nas gi nema mnogu, no vo Grcka site samo vakvi vozat, sigurno ima zasto.

user posted image   

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Yummy Mammy ovie kolicki gi ima vo Mother Care vo Ramstor, bas ja vidov pred nekoj den, pa mi tekna nekoj prasuvase i eve da odgovoram :) ne mi teknuva bas za cenata ama ne se bas eftinki. A mislam i deka ne se bas po "nasite standardi" navedeni pogore user posted image , da ne recam, NE zadovoluvaat kolickive user posted image
vo sekoj slucaj idi pomini zirni gi user posted image



< Поракaта ја уредил *mika* -- 3.10.2011 10:46:52 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Детски колички
3.10.2011 15:20:31   
Yummy Mammy
Fala na odgovorot mika, veke gi vidov i ocigledno samo tamu gi ima, samo sto vo grcka go gledavme noviot model, a ovde go ima samo stariot i dodeka ne im se potosat tie zalihi ne naracuvaat od novite :((( inace mene mnogu mi odgovaraat na moite standardi i definitivno ke bide taa, samo uste ne me odlucile dali stariot model od tuka ili noviot od grcka.
Pozdrav

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Детски колички
3.10.2011 21:40:24   
*mika*
Aj so pobrzo da si resite i da ne zgresite user posted image  jas sum seuste na 2 uma CAM ili Chico, bas denes mi rekoa vo CAM deka narednata nedela ke dobijat nova pratka pa ke mozam i vo zivo da gi vidam nekoi od kolickite ne samo na net user posted image  jas sum povekje za CAM a mm e za Chico, ama stvarno boite ic ne im cinat na Chico user posted image  
aj ima vreme tek sum 31va nedela, ke se resam.. user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?