|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хепатит Б
1.3.2011 19:03:24   
kris_n
Ок Ви благодарам,нека не ви биде обврска!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Хепатит Б
7.11.2011 21:06:57   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi m

Zdravo
Ve molam za pomos: Samo sto otkriv deka sum nostitel na hronicen hepatit b znaci ne sum bolna tuku samo sum nositel ako znae nekoj nesto poveke na ovaa tema ve molam da mi pisete imam bezbroj prasanja.....cel zivot li ke sum nositel, ke mozam li da imam dete,kako da se odnesuvam oh ke poludammmmm


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Хепатит Б
28.11.2011 16:56:43   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi m

Zdravo
Sakam da prasam: ako enas prelezis hepatit b moze li pak da se zarazis ako dojdes vo kontakt so virusot ili ostanuvas imun zasekogas?Bidejki lekuvanjeto e isto kako i vakcina taka mi rece lekarot no jas se plasam ..
Odnapred vi blagodaram i se nadevam deka nekoj ke mi pomogne



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Хепатит Б
29.11.2011 22:09:23   
mila mama
Мими М ако човек прележи хепатит Б и целосно оздрави, што обично и се случува ако станува збор за акутен(остар) хепатит Б, тој станува имун до крајот на животот и не може повторно да биде заразен. Но, сепак сеуште постои можност да биде заразен со некој од останатите типови на хепатит(А, Ц, Е).
Но ако веќе се развил хроничен хепатит Б(ако човек има и друга инфекција на црниот дроб, или има слаб имунен систем има поголема веројатност д асе развие хроничен хепатит б) тогаш тој е заразен цел живот.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Хепатит Б
20.5.2012 14:32:02   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi m

Направив PCR HBV DNA анализа во МАНУ и резултатот е присуство на хепатит б во крвта со титар од 23 660copii/ml и уште не сум била на контрола ве молам некој нека ми каже што значи тоа Ве молам оти многу сум загрижена



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Хепатит Б
20.5.2012 21:53:45   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi m

Направив PCR HBV DNA анализа во МАНУ и резултатот е присуство на хепатит б во крвта со титар од 23 660copii/ml и уште не сум била на контрола ве молам некој нека ми каже што значи тоа Ве молам оти многу сум загрижена



mimi ti samo si napravila virusoloska izlolacija na virusot ne e konecna dijagnoza treba da ispitas hepatitni markeri HbsAg, anti Bs IgM, IgG i slicno, drugo enzimi na hepar popularno kazano transaminazi AST, ALT, alkalna fosfataza, LDH, CPK, vkupen bilirubin direkten i indirekten bilirubin ovie barem ednas mesecno se sledat isto i sedimentacija, potoa lipidi i proteini.
kolku samo da ja kazam mojata istorija so ovaa bolest jas pravev diplomska rab na ovaa tema taka sovrseno mi se poznati site parametri i slicno, drugo mm mi e nositel na ovaa bolest no ne e zarazen za okolinata ( toa se doznava od markerite dali si nositel zarazen ili ne zarazen) toj navistina pojma nema kako ja dobil zarazata sega ne sum doma kaj majka mi sum ko ke si otidam dr nedela ke vi gi pisam tabelite so normalni i nenormalni rezultati za se mislam deka i te kako ke vi se najdat. koga razbravme deka mm e HbsAg pozitiven vednas jas se testirav i sum negativna na 6 meseci se ispituvam i do sega sum sekogas negativna plus nemame zastiten odnos sakav da se vakciniram ama nevozmozna misija e da najdes vakcija vo centrite za jano zdravje ja nema od apteka kako privatno lice nemozes da ja naracas trebalo zdravstvena institucija, od ambulantive vikat ne bilo taka i slicno abe lavirint sto da vi kazuvam koga se porodiv vednas i kazav na sestrite i d-r kakov e slucajot i tie vednas zemaa krv od user posted image za ispituvanje pred da ja stavat vakcinata A izleze negativna i i ja primi vakcinata
ne e nisto strasno voopsto samo treba da se sledi situacijata normalno se funkcionira ne e zlo koe aj sega treba da se padne vo depresija nikako edinstveno samo moze da se podobruva imunitetot za da ne se razvie nedaj boze nekoj karcinom na crn drob ili ciroza toa se veke ekstremni nelekuvani i ne sledeni slucaevi.
samo ti treba da vnimavas na zileti cetki za zabi vloski so menstrualna krv i slicno i drugo kolku za sigurnost za okolinata i za zdravstvenite rabotnici ako ti se vrsi nekoja intervencija primer sienje na zabolekar i slicno obavezno im kazi kolku poveke da vnimavaat da ne dojdat so krv.
iskreno jas mislam deka jas bidejki jas sum negativna i sto se vika non stop sum vo kontakt so virusot steknav imunitet priroden bez vakcina. poveke ke vi pisam naknadno poz i prasuvajte me slobodno sto sakate moze i pp

_____________________________



(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Хепатит Б
15.1.2016 10:01:59   
delvi
Трчкајки по документи за инвитро откривме дека маж ми е позитивен на хепатит б и тоа во оваа борба за бебе ни е гоолем шок..бевме кај инфектолог во струмица и тој го упати сопругот да провери повторно крв и плус некои други 3 работи за да се види дали се точни резултатите....и пак излезе позитивен....сега му даде насоки т.е. упут за ману и упут за инфектологија во скопје за него и за мене за да се заштитам....нејзино мислење е дека нема ништо дека може само носител да е бидејки ензимите не биле покачени но сепак убаво да се испитало....на 27 треба да одиме во ману и на инфективно во ск....Маж ми колку и да покажува дека е храбар гледам дека е загрижен и тажен и се плаши и за мене да не ме заразил...немаме интимност и незнам како да си помогнеме психички да се избориме...а како го добил и тој самиот незнае...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Хепатит Б
6.12.2022 16:28:50   
Makdon
Здраво на сите! Од превенција влагам во темава, иако од секогаш ми стоела во периферен вид како нешто од кое треба да се чувам и секогаш сум се чувал...
Во последниве 24 часа прелистав се што може и за да бидам мирен ми треба директен одговор од лично искуство.
Пред два дена имав контакт со лице кое има прележано акутен хепатититс Б , има правено терапија во Систина, веројатно од тој скапиот лек од 20 000 евра и ми даде потврда од лекар , за да не се плашам , дека е прележано срањето....
Таму пишува:
ХБсАг НЕГАТИВНА , антиХБс позитивна ( 178 ИУ /мл , cutoff 10) antiHBe позитивна, antiHBcigivi pozitivna ( cutoff 1 , ext 3,59. )
Пациентката не е инфективна.
Прашањето ми е , дали постојат шанси да ми го пренела ?
Ви благодарам од се срце!!!!

(Одговор на членот delvi)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Хепатит Б
9.12.2022 18:53:39   
Makdon

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Мими М ако човек прележи хепатит Б и целосно оздрави, што обично и се случува ако станува збор за акутен(остар) хепатит Б, тој станува имун до крајот на животот и не може повторно да биде заразен. Но, сепак сеуште постои можност да биде заразен со некој од останатите типови на хепатит(А, Ц, Е).
Но ако веќе се развил хроничен хепатит Б(ако човек има и друга инфекција на црниот дроб, или има слаб имунен систем има поголема веројатност д асе развие хроничен хепатит б) тогаш тој е заразен цел живот.


Дали тоа значи дека доколку е човек имун , не може да пренесе понатака на друг ? Во медицински превод, пациентот е неинфективен ?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 59
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?