Хепатит Б (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравјеПорака


Еца -> Хепатит Б (9.6.2009 9:02:45)

Темата ја отворам по изјаснувањето на нашата Адријана дека се бори со оваа глупава болест и би сакала тука да поразговараме нешто повеќе околу хепатит Б.

Хепатитот Б е сериозно заразно заболување, кое може да доведе до тешки оштетувања на црниот дроб и развој на цироза и рак на црниот дроб. Предизвикано е од вирусот на хепатит Б. Вирусот на хепатитот Б се пренесува преку заразената крв и телесните течности. Ваквото ширење е можно преку директен контакт со заразена крв.
Хепатитот Б се пренесува слично како и СИДА-та, преку сексуален однос, со користење ист прибор при интравенозно земање дрога, при директен контакт со заразена крв или телесна течност од заразена личност, и при пораѓање, од мајката на новороденчето.
Хепатитот Б не се пренесува преку вода, храна или облека.

Значајно е и тоа што ова е заразно заболување, а тоа значи дека лесно може да се пренесе од болен на здрав човек. Луѓето кои се носители на вирусот на хепатитот Б може да заразат други здрави луѓе, иако самите не знаат дека се носители на вирусот.

Хепатитот Б може да се пренесе:
од мајка на најзиното дете,
од дете на дете,
преку трансфузија и заедничко користење на игли и шприцеви
преку сексуален контакт и контакт со телесните течности како што е крв, плунка и мочка.

Се надевам Адријана ќе ни каже повеќе околу ова бидејќи самата минува низ се, а сега е и трудна, па дали постои и опасност за плодот? Како ја доби оваа болест, и дали воопшто се лечи?

mami -> RE: Хепатит Б (9.6.2009 9:13:23)

леле ова е страшно...Адријана дај те молам објаснини како се бориш со оваа болест? како ке го заштитиш малечкото да не ја фати[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mis. -> RE: Хепатит Б (9.6.2009 10:51:03)

Јас имам доста да напишам за оваа тема бидејќи последниве 3 год некако стана дел од мојот живот.Мајками е болна од цирозна на црниот дроп кој е настаната како резултат на прележан хепатит б.Како и кога заболела од хепатит и самата не знае и дури не верува во тоа но крвните резултати го потврдуваат.Има големо оштетување на црниот дроб што доведе и до дијабет,варикозни вени на хранопроводот и желудникот а и до нивно пукање.Ситуацијата е доста сложена а болеста доста лоша,тешка и подмолна.Тоа кај неа се случило доста одамна бидејќи здраствени проблеми имаше многу одамна само што не беше откриена болеста.Е сега колку хепатитот може да се пренесе од мајка на дете дури и детето да е возрасен не знам и ме интересира.Јас не сум била на испитување а во фамилија некои симптоми на болеста нема а и може да ги има а да не ги осетиме.Веќе пишува дека адријана пишувала за оваа но не знам каде поточно изгледа ќе треба да прошетам низ форумот.
Еца -> RE: Хепатит Б (9.6.2009 10:57:41)

Мис еве тука Адријана кажа за хепатит Б  http://www.ringeraja.mk/forum/m_4318/mpage_1/key_/tm.htm#5280
Еца -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 8:57:04)

Адријана, аје мила кога ќе се вклучиш да ни напишеш нешто повеќе на оваа тема,ти благодарам драга и ме интересира дали можеме некако да помогнеме ние околу оваа болест, што се однесува на тебе?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 9:52:51)

Eve me, izvinete sto me nemase, sega ke vi raskazam za mojot hepatit.
Vaka pred da zapocnam da vi napomenam deka jas ne sum bolna od ovaa bolest tuku samo sum nositel na istata. Mozno e bolesta da se razvie vo mojot organizam  da se razbolam a mozno e i cel zivot samo da si ja nosam vo mene, verojatnosta deka ke ja isfrlam od mene e mnogu mala, no sepak postoi. Znaci jas ja otkriv slucajno pri daruvanje krv. Doktorite ne mozea da doznaat od kade sum ja dobila, nitu kolku vreme ja nosam. Za da stanes nositel na ovaa bolest treba da si bil bolen od istata, znaci da ja prelezis i posle ostanuvas samo nositel, ili treba da si vo kontakt so bolen (mislam na seksualen kontakt), ili pak od zarazena igla i taka natamu i demek ako ti e jak organizamot toj nema da dozvoli bolesta da se razvie tuku ke ja izolira i ke stanes nositel. Jas licno se somnevam deka sum ja zakacila bolesta od nekoja inekcija, mozebi i uste dodeka sum bila dete.
Za da ne mi se razvie bolesta i za da mozam polesno da ja isfrlam od mene, doktorite me sovetuvaa, zaradi toa sto lek nema( ima ama vo USA, kaj nas ne go ni znaat, jas toa sto cepkav po net), moram da vnimavam na se sto ke vnesam vo usta, prvo i osnovno alkoholot da zaboravam deka postoi, posle cigari i drugi poroci isto taka, da ne jadam brza hrana, da ne pijam gazirano, da ne jadam nisto od konzerva, da izbegavam cokoladi, da ne jadam mrsna hrana , da ne se prezamoruvam fizicki i taka natamu, moram da pijam mnogu mleko, extra mnogu tecnosti, da jadam ovosje i zelencuk kolku mozam poveke, med caj toa obavezno i tn.
Vakviot nacin na ishranna mi odgovara, jas sekako taka se hranev, moze sega smaliv malku na konzervite i cokoladite, ama smaliv malku a ne gi iskluciv skros.
Drugo sto e vazno e da se zstiti semejstvoto od ovaa bolest, najprvo mm ,odnosi obavezno so zastita, da ne jadam so ist pribor, da si imam samo moj poseben, ako se isecam da mi potece krv treba da begam podaleku od site i da dezinficiram se sto e kontaminirano ....
E sega da vi kazam postojat i vakcini, dvokratni se i ne kostaat kojznae kolku i bi trebalo doma moive da se vakciniraat posebno mm ama covekot ima strav od igli:) , pa da cuknam vo drvo do sega nisto ne mu e pa duri i bebe napravivme ,  ne mu e nisto, sto ne e garancija za ponatamu.
Tocno e deka se prenesuva od majkata na deteto, i prasuvav mnogu za toa pred da ostanam bremena i se plasev no bez potreba, doktorite mi objasnija deka bebeto vednas koga ke se rodi ke se vakcinira so vakcina protiv B hepatit, a toa ke se rodi sosema zdravo ne zarazeno, moze da se zarazi od krvta pri poragaj ili ako go dojam, no jas nema da dojam, a za da se razboli od krvta treba pogolema kolicina moja krv da dojde vo dopir so negovata, sto ne mi se veruva deka ke se sluci takvo nesto.
Doktorkata sto mi e ginekologot mi kaza deka ima zeni koi niz cel zivot ne doznavat deka se nositeli , pa izrodat zdravi pravi deca, edinstveno doenjeto ni e zabraneto, no ako toa e cenata za zdravo bebence ke ja platime pa ke si rucka vestacko mlekce.
Na mnogu luge koga vaka niz muabet ke im kazam deka sum nositel, ke se zbrkaat i taka ke se oddalecuvaat od mene ko da sum baba roga, no toa e zasto ne se informirani. Bolesta ne se prenesuva preku dopir , ni guskanje ni baknuvanje, ni preku vozduh, za da nekoj se zarazi od mene treba moja krv da dojde vo dopir so negova da receme otvorena rana, ili preku igla, li preku nezastiteni sexualni odnosi.
Drugo ne mi teknuva sto da vi kazam ako imate prasanja slobodno prasajte.
pozdravcinja[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
lide78 -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 9:58:37)

дали болеста се открива со antiHCV испитување на крвта или потребно е и нешто повеќе?
Еца -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:04:04)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]Адријана како може да се дознае за тие лекови малку повеќе па ако треба и со наша помош да ги нарачаш?
mami -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:17:18)

па добро како го направивте бебето? ако имате заштитени односи? и дај кажи кои се лековите ке најдеме начин да ги порачаме
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:18:26)

Tie lekovi mislam deka se uste se ispituvaat i deka bi trebalo da bidat pusteni vo upotreba naskoro vo USA, jas ziveev dve godini vo Chicago, i se rasprasuvav za niv, no ne znaea da mi odgovorat i ne znam. Veke ne gi ni baram, nauciv da ja drzam bolesta pod kontrola, cesto se testiram i se e vo red dosega. Mozebi ponatamu koga ke izlezat vo uptreba i koga ke se legaliziraat sigurno bi gi brala, no zsega ok e vaka.
No sepak ti blagodaram mnogu sto mi se ponudi da pomognes.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley17.gif[/image]
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:20:26)

pa go napravivme bebeto bez problem[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image], imavme nezastiteni odnosi i taka go napravivme, rizikuvavme.
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:23:45)

Lide ne sum sigurna vo momentov da ne te izlazam, ke razgledam da se osiguram  ke ti odgovoram.
mami -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:24:07)

колку ли ви е мака цело време дса пазите да имате кондом при рака...браво за вас..јас незнам што би направила, би полудела сигурно...сериозно, биди во тек со развојот на апчињата и кажи кога ке може да се нарачаат, мислам дека имам 9% да ти ги купат таму и да ги пратат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
mami -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:25:00)

извини сакав да ти пишам 99%[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Еца -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:26:46)

Адријана без разлика на се, за што и да ти затреба помош кога било, слободно пиши, сигурно ќе помогнеме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]И на сите на кои таа им е потребна, па нели сме ние рингераја семејство, а кој ќе помогне ако не семејството![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:29:32)

Fala na site, vakva poddrska na ovaa tema nikogas ne sum dobila, obicno site me gledaat kako nesto  opano po nivniot zivot[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley34.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley34.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley34.gif[/image]
Pa mami da ti kazam sekogas nemame kondom pri raka, izgleda gospod go cuva mm, za nego mi e najveke strav ama ne mozam da go nateram da se vakcinira [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mami -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:34:50)

оф мори мајко, значи ова маживе се прави плачковци...го чува него некој...за да може он тебе да те чува[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 10:37:34)

da izgleda e taka[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mis. -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 13:02:48)

Адријана сите сме со тебе ако треба нешто тука сме.Жално е некој толку млад да има работа со една таква тежка болест.И мајка ми е носител и тоа го откри многу касно кога веѓе имаше добиено цироза и сега е веќе тешко да се контролира бидејќе црниот дроб и е скоро уништен.Дали имаш правено ти испитувања на црниод дроп бидејќи тој е оној кој најмногу страда,постепено но сигурно.Не сакам да те плашам но работата е сериозна и може да се регенерира доколку на време се интервенира.
За жал мајка ми ја немаше таа среќа на време да се открие.
Nikolina -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 13:39:44)

значи што ти е животот тоа е мора да се живее секоја чест на тебе а и на мажот ти се гледа дека сте многу храбри личности како прво сега најважно е бебенцето тоа да ви е живо и здраво поздравче[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
mami -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 13:49:09)

било што, буквално било што ако ви треба слободно кажете..тука сме сите едно семејство..ке си помагаме...леле едвај чекам да дојде 13[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 14:01:40)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Адријана сите сме со тебе ако треба нешто тука сме.Жално е некој толку млад да има работа со една таква тежка болест.И мајка ми е носител и тоа го откри многу касно кога веѓе имаше добиено цироза и сега е веќе тешко да се контролира бидејќе црниот дроб и е скоро уништен.Дали имаш правено ти испитувања на црниод дроп бидејќи тој е оној кој најмногу страда,постепено но сигурно.Не сакам да те плашам но работата е сериозна и може да се регенерира доколку на време се интервенира.
За жал мајка ми ја немаше таа среќа на време да се открие.
Tocno e deka bolesta go napaga crniot drob, no vo mojot slucaj bolesta e izolirana, i samo ja nosam vo mene i taka izolirana ne moze da mi nasteti, zatoa pravam cesti kontroli, i igram sprema pravilata na igra i se e ok. Ne daj boze rezultatite da pokazat deka bolesta se razviva, togas e strasno, zasto tesko se lekuva, dolgo vreme, a moze i fatalno da zvrsi. No ne mislam na toa verojatnosta da se razvie e mala i ne se zamaram so crni misli, se nadevam deka ke ja isfrlam, predhodnite rezultati pokazaa malo podobruvanje, pa posto bremenosta e blagoslovena sostojba, postojat sansi da se isfrli bolesta od mene, ako ne nikomu nisto, prodolzuvam so pretpazlivosta i se ke bide ok.
Uste ednas da vi se zablagodaram na site za podrskava sto mi ja davate, navistina mnogu prijatno se iznenadiv[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
Adrijana -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 14:18:07)

aaaaa sto ima na 13, ne sum bas upatena???
mami -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 14:20:12)

оди брзо во прво рингераја дружење ке видиш и те чекаме да дојдеш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Julie1 -> RE: Хепатит Б (11.6.2009 14:21:07)

Адријанче ке се дружиме ајде ако си за дружење не чекај пријави се на списокот. Инаку и јас познавам еден пријател кој доби хепатит Б, претпоставуваат дека од забар го има добиено [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] 
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>