|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Страбизам кај детето
25.1.2013 9:05:56   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Дали некој знае колку чини преглед за дете во турската болница.
Сакам М. да го носам таму, едното окце понекогаш како да му се криви,
а во последно време навечер како да подзамижува со очите, односно се напрега
кога гледа и ги трља со рацете, па малку сум загрижена.
Ако некој има инфо нека пише.


Vo Evropskata Ocna Bolnica pregled cini 1200 cenari.
Mene licno ne mi se dopadna momentot sto te pregleduvaat doktorki premladi bez iskustvo. Toa mozes da si poglednes i na web site-ot koi se doktorkite...  Drugo ako tie doktorki vidat poseriozen slucaj sto ne mozat da go resat togas doagja doktor od Turcija.
Nekoj da se uci na moe zdravje spored moj kriterium ne fala.
Za pomalku pari te za 750 denari si zakazav vo Sistina kaj uskusen lekar cija biografija ja znam od mnogu odamna te od pred skoro 20 godini.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Страбизам кај детето
25.1.2013 10:52:48   
Malecka23
a moze li nekoj da mi kaze koga najrano go odnesovte deteto na ocen.M ima zakrivuvanje na ednoto okce a posto strabizmot e nasleden imam i jas sakam da ja odnesam da se osiguram dali e strabizam ili sepak i se suste slabi ocnite muskuli,Zborev so maticnata mi rece rano e demek ke vidime sto mislite vie inace imame skoro 5,5meseci

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Страбизам кај детето
5.2.2013 10:44:47   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: srculko

poz do site vo kontekst na temata a za moeto prasanje ako imate razgovarano na drugo mesto prefrlete me zosto ne mozev da najdam.moeto dete ima sini oci no ne ni e toa prasanjeto koga se rodi dali nie ne sme zabelezale ili pak stvarno bese taka neznam ne upatija na ocen lekar kadee toj konstatirase deka ima slabo izrazen strbizam prosleden so nistagmus no deka e mal za da se kaze poveke togas bese4 meseci i poveke mu igraa ocinjata sega e 15 i nekako mu se potsmireni ve molam ako imal nekoj slicni isk da mi pise poz



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Страбизам кај детето
5.2.2013 12:07:59   
Pepelaska *
Последно што слушнав на оваа тема беше мислење од дефектолог , дека за страбизам е најдобро да почне да се лекува додека е детето ептен малечко.
Затоа кој има ваков проблем што побрзо да се однесе бебенцето и да му се средат очињата.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Страбизам кај детето
5.2.2013 13:52:00   
temjanuska75

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Дали некој знае колку чини преглед за дете во турската болница.
Сакам М. да го носам таму, едното окце понекогаш како да му се криви,
а во последно време навечер како да подзамижува со очите, односно се напрега
кога гледа и ги трља со рацете, па малку сум загрижена.
Ако некој има инфо нека пише.


Vo Evropskata Ocna Bolnica pregled cini 1200 cenari.
Mene licno ne mi se dopadna momentot sto te pregleduvaat doktorki premladi bez iskustvo. Toa mozes da si poglednes i na web site-ot koi se doktorkite...  Drugo ako tie doktorki vidat poseriozen slucaj sto ne mozat da go resat togas doagja doktor od Turcija.
Nekoj da se uci na moe zdravje spored moj kriterium ne fala.
Za pomalku pari te za 750 denari si zakazav vo Sistina kaj uskusen lekar cija biografija ja znam od mnogu odamna te od pred skoro 20 godini.


Го однесов М на преглед во европската очна болница и како што пиша dostickage докторите се премлади.
Прво прегледот на мало дете беше катастрофа, мислам плачки, несакаше да седне на апаратот,
а капките кога му ги ставија уште полошо. Ова ми кажаа се очекува од две годишно дете
( па тогаш си викам што закажувате прегледи, кога реално детето не соработува). Не можеа точно да
го прегедаат зошто нормално не сакаше да ги кажува формите што му ги покажуваат дали ги гледа,
прво дете во ординација збунето, второ и не зборува добро за да каже, мене насамо ќе ми каже,
на докторката не.
Јас го однесов за страбизмот, а тие ми кажаа дека е незначителен, а му утврдија астигматизам
и диоптрија од +6 и +5, му препишаа наочари со +3 диоптер.
Цела сум во прашалници, не сум приметила дека М до толку не гледа, ние никој немаме проблеми со видот
( од кај мене носат татко ми и сестрами, ама татко ми е човек во години а сестра ми за одмарање, а од кај мм никој).
Докторката ништо не ми објасни, само ми рече наочари и контрола за два месеци.
Мислам за 1200 преглед однос катастрофа.
Сега сакам да го однесам кај друг доктор за да се потврди диоптерот ( дали е навистина правилно одреден).
Ама после ова стварно незнам каде. Може ли некоја мамичка што има сличен проблем да ми помогне
со препорака на офтамолог-педијатар или слично.
Ви благодарам однапред

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Страбизам кај детето
5.2.2013 14:32:06   
srculko
aj ako moze nekoja mamicka so ima dete so nistagmus da mi pise so kako oti jas se nesto se iznaslusav i iznacitav daj boze nisto od toa sto e loso da ne e tocno

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Страбизам кај детето
20.3.2013 13:12:11   
eli07
Ne znam dali za tuka mi e prasanjevo.Na poslednata kontrola na sin mi vo Neuromedika maticniot ni pedijatar ne prati na pregled kaj ocen lekar poradi malo zatvaranje na kapakot na ednoto okce.Na pregledot d-rkata ni potvrdi deka ima mala razlika kaj ednoto oko (malko mu e pozatvoreno od drugoto) Ni kaza deka ne se raboti za strabizam t.e nema iskrivuvanje na okceto posto i jas ke primetev sigurno.Ni kaza kontrola ednas godisno osven ako ne zabelezime nekoja promena vo megjuvreme.Ne znam dali e povrzano ova so strabizam dali ke mu se otvori okoto na sin mi so tek na vreme.Ni kaza deka hirurski moze da se sredi toa i ne bila nekoja komplicirana intervencija no deka sega za sega nema potreba.Demek do kaj 7 godini moze da mu se sredi samo od sebe.Dali da cekam ? Dali da pobaram i 2-ro milenje? Ima li nekoja majka vakvo iskustvo

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Страбизам кај детето
20.3.2013 13:14:10   
eli07
Zaboraviv da pisam deka nasava dijagnoza e PTOZA (od net doznav ne od d-rkata) t.e sostojba na spusteni kapaci.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Страбизам кај детето
20.3.2013 15:59:01   
bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Дали некој знае колку чини преглед за дете во турската болница.
Сакам М. да го носам таму, едното окце понекогаш како да му се криви,
а во последно време навечер како да подзамижува со очите, односно се напрега
кога гледа и ги трља со рацете, па малку сум загрижена.
Ако некој има инфо нека пише.


Vo Evropskata Ocna Bolnica pregled cini 1200 cenari.
Mene licno ne mi se dopadna momentot sto te pregleduvaat doktorki premladi bez iskustvo. Toa mozes da si poglednes i na web site-ot koi se doktorkite...  Drugo ako tie doktorki vidat poseriozen slucaj sto ne mozat da go resat togas doagja doktor od Turcija.
Nekoj da se uci na moe zdravje spored moj kriterium ne fala.
Za pomalku pari te za 750 denari si zakazav vo Sistina kaj uskusen lekar cija biografija ja znam od mnogu odamna te od pred skoro 20 godini.

dostickage


dostickage
mozes li da mi kazes kaj koj doktor zakaza?
Fala odnapred

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Страбизам кај детето
20.3.2013 16:17:02   
dostickage
Ti pisav vo PP, zakazav kaj Dr. Zlatko. Dali pregleduvaat decinja kje treba da si prasas.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Страбизам кај детето
21.3.2013 14:11:47   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Дали некој знае колку чини преглед за дете во турската болница.
Сакам М. да го носам таму, едното окце понекогаш како да му се криви,
а во последно време навечер како да подзамижува со очите, односно се напрега
кога гледа и ги трља со рацете, па малку сум загрижена.
Ако некој има инфо нека пише.


Vo Evropskata Ocna Bolnica pregled cini 1200 cenari.
Mene licno ne mi se dopadna momentot sto te pregleduvaat doktorki premladi bez iskustvo. Toa mozes da si poglednes i na web site-ot koi se doktorkite...  Drugo ako tie doktorki vidat poseriozen slucaj sto ne mozat da go resat togas doagja doktor od Turcija.
Nekoj da se uci na moe zdravje spored moj kriterium ne fala.
Za pomalku pari te za 750 denari si zakazav vo Sistina kaj uskusen lekar cija biografija ja znam od mnogu odamna te od pred skoro 20 godini.


Го однесов М на преглед во европската очна болница и како што пиша dostickage докторите се премлади.
Прво прегледот на мало дете беше катастрофа, мислам плачки, несакаше да седне на апаратот,
а капките кога му ги ставија уште полошо. Ова ми кажаа се очекува од две годишно дете
( па тогаш си викам што закажувате прегледи, кога реално детето не соработува). Не можеа точно да
го прегедаат зошто нормално не сакаше да ги кажува формите што му ги покажуваат дали ги гледа,
прво дете во ординација збунето, второ и не зборува добро за да каже, мене насамо ќе ми каже,
на докторката не.
Јас го однесов за страбизмот, а тие ми кажаа дека е незначителен, а му утврдија астигматизам
и диоптрија од +6 и +5, му препишаа наочари со +3 диоптер.
Цела сум во прашалници, не сум приметила дека М до толку не гледа, ние никој немаме проблеми со видот
( од кај мене носат татко ми и сестрами, ама татко ми е човек во години а сестра ми за одмарање, а од кај мм никој).
Докторката ништо не ми објасни, само ми рече наочари и контрола за два месеци.
Мислам за 1200 преглед однос катастрофа.
Сега сакам да го однесам кај друг доктор за да се потврди диоптерот ( дали е навистина правилно одреден).
Ама после ова стварно незнам каде. Може ли некоја мамичка што има сличен проблем да ми помогне
со препорака на офтамолог-педијатар или слично.
Ви благодарам однапред


Јас очна ординација ја препорачувам Зенит, д-р Брижита. Има многу современа апаратура. Жената е супер и вреди да се појде, барем на второ мислење. Мене ме опраи жената. Јас имам стробизам, и носам диоптер со цилиндар. Се додека не отидов кај неа, секоја контрола ми се зголемуваше диоптерот заради лошо измерен агол на закривување, односно погрешен цилиндер. Еве веќе 7 година одам кај неа и диоптерот и цилиндерот ми нема мрднато.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Страбизам кај детето
21.11.2013 14:59:30   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenaanamarija

Od poodamna se nemam logirano i sum zaboravila kako da napravam nova tema a i ne uspeav da najdam nisto konkretno za ovoj problem so kojsto se soocuvame so nasite decinja.
Imeno, imame problem so iskrivuvanje na okceto no sme vo tek na resavanje, odnosno konecno denes uspeavme da go napravime prviot celosen pregled, pa resiv da go spodelam so vas i da procitam nekoe vase iskustvo.
Inaku imame dve i pol godinki i go sprovedoa pregledot pod mala anestezija koja traese 30 minuti do budenjeto na detenceto. Ona sto me interesira se vasi iskustva so ocnite lekari za deca, koj spored vas e najdobar dr...i sl. jas iskreno ne sum mn zadovolna od pregledov ama...toa e.



_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Страбизам кај детето
25.1.2014 15:25:14   
Ozbilna
Вака син ми има 1 год и 3 месеци на 9 месеци забележавме дека левото око му шета.Ама не е постојано значи ко погледне на лево ке подзастане и пак ке се врати во нормала ама мене ужасно ме нервира го носев на очен и ми рекоа нема ништо само што излеговме одма почна да шета.Инаку ко лежевме во болница и докторката која ни беше нам там ми рече дека детето има проблем со левото око и една сестра ми го рече значи не сме само јас и мм што сме го забележале.Па сакам инфо за турската болница њеб страна бр било што да си го решиме проблемот бидејки ми е 1 дете и мн паничар сум по природа.Благодарам

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Страбизам кај детето
25.1.2014 17:13:07   
Hunny
Јас ќерка ми ја носев нс преглед во Систина, зашто забележав дека го врти едното око, исто како и твоето не секогаш, но доволно за да ме загрижи. Тогаш имаше 18 месеци. Ја прегледаа убаво и кај нас за среќа се’ беше во ред.

(Одговор на членот Ozbilna)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Страбизам кај детето
16.9.2014 23:49:20   
TeaM
Дали некој знае во која аптека во Македонија може да се набават атропин капки за очи 0,5%? Или евентуално дали имате инфо дали ги има во Грција или Србија?

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Страбизам кај детето
22.9.2014 23:11:40   
LUBA
Zdravo i nie imame problem so strabizam kaj kerka mi sega 1 ipol do sega vo nasiot grad ni vikaa seuste e rno za pregled mala e ne mozeme da ja pregledame i se odlucivme da ja odneseme vo turskata klinika seuste ne sum zakazala pa ve molam da mi pisete od koj doktor ste zadovolni tamu ili vo sistina.POZZ

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Страбизам кај детето
18.10.2014 23:31:30   
mamicki
Климент има окце што „шета“ кога е изморен, на пр. (3,3 години е), но офталмологот вели дека тоа не е страбизам и дека ќе се среди само по себе. Арно ама, кога го однесов за да го проверам тоа, излезе дека е кратковид и дека треба да носи очила. Ве молам, споделете искуства на таа тема и препораки за тоа какви очила (модел) би биле најприфатливи за детенце на таа возраст.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Страбизам кај детето
20.10.2014 11:04:19   
Felly RR
Мамички, доколку ти се потребни искуства со диоптриски очила, ѕирни ја ТЕМАВА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Страбизам кај детето
26.10.2014 17:56:02   
TeaM

ИЗВОРНА ПОРАКА: LUBA

Zdravo i nie imame problem so strabizam kaj kerka mi sega 1 ipol do sega vo nasiot grad ni vikaa seuste e rno za pregled mala e ne mozeme da ja pregledame i se odlucivme da ja odneseme vo turskata klinika seuste ne sum zakazala pa ve molam da mi pisete od koj doktor ste zadovolni tamu ili vo sistina.POZZ


Sistina ne bi ja preporacala za decinja so strabizam.
A za turskata klinika nekoj ako ima iskustvo neka pise.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Страбизам кај детето
26.10.2014 18:02:32   
TeaM

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Климент има окце што „шета“ кога е изморен, на пр. (3,3 години е), но офталмологот вели дека тоа не е страбизам и дека ќе се среди само по себе. Арно ама, кога го однесов за да го проверам тоа, излезе дека е кратковид и дека треба да носи очила. Ве молам, споделете искуства на таа тема и препораки за тоа какви очила (модел) би биле најприфатливи за детенце на таа возраст.


Mamicki, kaj koj oftalmolog bevte?

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Страбизам кај детето
26.10.2014 23:17:12   
mamicki
Јас сум од Кочани. Бевме кај д-р Газебов во Штип и докторот е добар, малиот одлично соработуваше така што без проблем го прегледа. Тој е оптимист, диоптерот минимален, верува дека ќе дојде до корекција за 2-3 години.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Страбизам кај детето
19.3.2016 14:25:36   
bebebi
zdravo na site...sakam da zakazam pregled vo sistina samo se mislam kaj koj doktor, se mislev za kaj dr.zlatko, ako mozi vasi iskustva, i kako ste zadovolni od sistina,inace se raboti za mojata 2,5god kerka ima strabizam ( poveke na levo oko kon vnatre)strabizmot i se pojavi na 2 meseci koga imase, ja nosev na detska klinika kaj dr. bekim i i odredi diopter +1 ama bese mnogu mala za da nosi naocari so necelosna dokumentacija i nemozev da i zemam naocari, pa ja odnesov vo nasiot grad na pregled kolku da se soberi dokumentacijata a tamu mi dadoa +3 diopter ( na doktorkata i odel na kaj+6 ama vika ajde neka bide +3) bozem se naogame na pazar pa da se cenkame krajno sum nezadovolna od doktorkata i sega sakam da vidime i treto mislenje....i ne napomenav deka so tek na vreme samo od sebi i se podispravija ocinata....pozz

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Страбизам кај детето
19.3.2016 21:00:57   
TeaM

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebebi

zdravo na site...sakam da zakazam pregled vo sistina samo se mislam kaj koj doktor, se mislev za kaj dr.zlatko, ako mozi vasi iskustva, i kako ste zadovolni od sistina,inace se raboti za mojata 2,5god kerka ima strabizam ( poveke na levo oko kon vnatre)strabizmot i se pojavi na 2 meseci koga imase, ja nosev na detska klinika kaj dr. bekim i i odredi diopter +1 ama bese mnogu mala za da nosi naocari so necelosna dokumentacija i nemozev da i zemam naocari, pa ja odnesov vo nasiot grad na pregled kolku da se soberi dokumentacijata a tamu mi dadoa +3 diopter ( na doktorkata i odel na kaj+6 ama vika ajde neka bide +3) bozem se naogame na pazar pa da se cenkame krajno sum nezadovolna od doktorkata i sega sakam da vidime i treto mislenje....i ne napomenav deka so tek na vreme samo od sebi i se podispravija ocinata....pozz


Bebebi, Sistina ne e vistinskoto mesto koga stanuva zbor za strabizam, sto podaleku od niv.
Konkretno kaj doktor Zlatko ne sum bila, no negova potesna specijalnost ne e strabiznot. Moeto iskustvo od ostanatite oftalmolozi od tamu e tolku loso, od pogresna dijagnoza, ne soodveten tretman itn., ne samo bez lekarska etika, bez covecka etika.

E sega strucnjaci za strabizam kaj nas bash i nema. Kaj dr.Bekim ne sum bila no slusam pofalni zborovi.
Mozesh da probash vo Vizija kaj Milka,samo sto ne e oftalmolog, tuku defektolog no znae tocno kako da napravi straboloski pregled na deteto.
Ponatamu eventualo.... Robert Ristovski, Kapistec ili Antonela Ljubic, Promedika.

Neznam kako ti kazale odi nakaj + 6 dioptrija pa ajde neka bide + 3. Nelogicno ....
Dioptrija na dete se utvrduva so sirenje na zenici, na samiot pregled 2 ili 3 pati se vkapuva po edna kapka vo dvete oci na 20 minuti a potoa se vrsi pregled na dioptrija na kompjuter ( kaj nas ne pravat skijaskopija kako nadvor od zemjava, ne sum sigurna samo dali na klinika defektolozite vrsat). Znaci kako i da e nemoze da odi nakaj 6, pa ajde 3.... Znaci diopterot tocno se odrededuva, a razlicni doktori moze da imaat razlicno mislenje za korekcjata koja deteto treba da ja nosi....



(Одговор на членот bebebi)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Страбизам кај детето
20.3.2016 14:02:23   
bebebi
draga teaM zatoa i pobarav mislenje, se dvoumev megu evropskata i sistina za sistina znam deka sorabotuvaat so sv.vid od srbija.e sega za toa so doktorkata sto nemozese ubavo da ja pregleda kerkami, sakase da kaze ajde da ne pocnuvame so golem diopter od +6 da pocnime so pomal od +3 pa na kontrola i da vidi dali treba da se zgolemi diopterot, inace i stavija kapki i plus doma jas i stavav atropin 0,5(za sirenje na zenicite) mislam deka taka se vikaa kapkite i stavav 5 den pa na kontrola, no vo krajnost ne sum zadovolna i zatoa sakav i treto postrucno mislenje, a kaj vas se raboti strabizam na vase dete ili...pozz i sekoe dobro

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Страбизам кај детето
24.3.2016 22:58:58   
TeaM

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebebi

draga teaM zatoa i pobarav mislenje, se dvoumev megu evropskata i sistina za sistina znam deka sorabotuvaat so sv.vid od srbija.e sega za toa so doktorkata sto nemozese ubavo da ja pregleda kerkami, sakase da kaze ajde da ne pocnuvame so golem diopter od +6 da pocnime so pomal od +3 pa na kontrola i da vidi dali treba da se zgolemi diopterot, inace i stavija kapki i plus doma jas i stavav atropin 0,5(za sirenje na zenicite) mislam deka taka se vikaa kapkite i stavav 5 den pa na kontrola, no vo krajnost ne sum zadovolna i zatoa sakav i treto postrucno mislenje, a kaj vas se raboti strabizam na vase dete ili...pozz i sekoe dobro



Da, za moe dete se raboti.
Vo evropskata ocna bolnite ne sum bila, no imam informacija deka nema strabolog oftalmolog.
Sistina, pak kje povtoram, podaleku od nivnata oftalmologija.
Voopsto kaj nas vo MK nema bash specijalsti strabolozi oftalmolozi.

Ako vi e za proverka na dioptrija, bi ja preporacala Dr. Antonea Ljubic od Medika Plus. Korekcijata koja ni ja dade vrz osnova na proverka na dioptrijata ni ja potvrdija i nadvor od zemjava. Doktorkata raboti so atropin (doma da kapete) ili cyclogyl na samiot pregled.

Neznam koj tip na strabizam ima vaseto detence, no ako se raboti za akomodativen strabizam se prepisuva polna korekcija. Za drugite tipovi neznam.
A kaj koj doktor vie pregleduvavte diopter so atropin 0,5?

(Одговор на членот bebebi)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?