|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Од која возраст вашите деца..
5.6.2013 14:39:06   
Snowhite RR
Од која возраст вашите деца ги оставате да играат сами (без надзор) со други деца? (на пример)

Во оваа тема сакам да пишуваме вакви прашања и одговори, зашто јас стално сум во дилема дали му е време за нешто или да почекаме
Еве уште неколку прашања:
Од кога почнавте да ги оставате да играат игри на компјутер?
Од кога почнавте да ги оставате сами дома?
Од кога почнавте да ги учите да возат ролери?
Од кога почнавте да ги учите да возат точак на две тркала?
Од кога ги праќате сами во продавница да купат нешто?

Толку ми текнуваат сега

Јас ова лето почнав да го пуштам да игра во двор со братучедите без надзор, ама нон стоп се караат со братучед му и од го прибирам дома.
Исто така сега почна да игра на компјутер игри, ја гледаше братучеда му и тој побара, ама тоа се некои детски игрички, баш онака логички со памтење и ме изненади колку му работи кликеротuser posted image

На другите дадете одговор вие
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Од која возраст вашите деца..
5.6.2013 15:11:57   
deluxe
Вака еве јас како постара мајкаuser posted image ќе споделам искуство
Ќерка ми почна да игра на комп. од 3 год. имаше огромна желба за тоа и морав да и озволам пристап до комп.но не долго време 30 мин.доволно е.
Сама ома прв пат ја оставав на 5 год.итоа по 10 мин.додоека мама е во продавница,и нормално ја заклучував,се што е ризични премети тргав,и цртани и пуштав да гледа,не се криев знаеше дека е сама дома и ми дозволуваше да ја оставам дури и ми ветуваше дека ќе биде ок(што си стоеше на збор секогасш).За ролери сеуште не дозволувам да вози иако има 8 год. некако сум скептик дека ќе може да вози ,многу сум паничар по природа ми е страв дека ќе се повреди.Точак не сака да вози иако има си го чуваме за бате кога ќе порасни.Со другарките во двор си игра од 4-5 год.прво со мој надзор потоа и сама (сепак ѕиркам од прозор јас)user posted image user posted image .
А во проавница ретко ја праќам биејќи живееме на многу фрекфентна улица,и продавницата е преку улица,така да или ќе ја преминам да оди дда испазари(1-2 работи оти ако се многу ќе заборави)или јас си одам самаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Од која возраст вашите деца..
5.6.2013 17:18:13   
niki
mnogu opsirna tema
sama bez nadzor niz doma si igra od koga e rodena onolku kolku sekoja vozrast i nejzinata zelba za toa dozvoluva
sama so drugi deca bez nadzor pak zavisi i od drugite deca, nivnata vozrast, no i za toa od mnogu rano sum pottiknuvala i sum gledala da interveniram samo koga ke zatreba
vo dvor sama si igra od minatata godina od 5 godini
sama doma ja ostavam isto od 5 godini ama samo ako odam do prodavnica ili vo dvor ako prostiram alista, znaci na kratko, se slucuvalo da se vratam i da ja najdam kako place, iako voglavnom e mirna
roleri ne sum pocnala da ja ucam i se somnevam deka ovde toa ke go nauci, ne e pogodno mestoto
velosiped seuste vozime so pomosni i verojatno ke nauci togas koga tatko i ke odluci da ja turka i drzi bidejki jas za toa nemam sila
sama vo prodavnica ne ja prakam seuste, mala mi e, baska turisticko mesto sekakvi luge doagaat ne mi se pusta sama nikako i nikade
na kompjuter igri igra od nova godina, no retko dali ednas nedelno, inaku i porano sum i davala da pogledne pesnicki, videa, sliki isl. ama se pod nadzor, isto taka i pustam audio slikovnici od eden sajt na grcki jazik, ova najcesto koga me mrzi da i citam

a eve jas da prasam od koja vozrast dozvoluvate da prespie nok kaj drugarce?

kerka mi ima golema zelba za ova no seuste ne sme i dozvolile bidejki do vcera sto se veli so nas spiese a i sega koga ne spie se budi i me bara barem 1 vo nokta taka da mislam deka ne e spremna seuste



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Од која возраст вашите деца..
5.6.2013 18:33:44   
Slavica Caci
Interesna tema :D spored mene podobro ostavete gi decata da si igraat vo dvor so drugarcinjata, otkolku da sedat pred kompjuter. user posted image
A sto se odnesuva do velosiped i roleri jas mislam deka dete od 8 godini e dovolno vozrasno da vozi roleri user posted image ne e problem ako padni :D ke stani i ke prodolzi...
Ostavete gi da si igraat sami i sami da se raspravaat so drugarcinjata po samostojni ke bidat decata user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Од која возраст вашите деца..
5.6.2013 18:49:59   
Maca25
Оставете ги во двор, доколку имате двор. Мене искрено ми е страв да ја пушам Н. пред зграда да си игра. Иако е споредна улица, има лудаци што шибаат со коли и мотори. Кога сме некаде каде што може во двор да си игра, ич не се замарам, слободно ја пуштам сама да си игра.
За ролерки мислам дека право време е од 7 години. Тогаш детето е цврсто, стабилно, со убаво развиени рефлекси.
За точак право време е 3 години.
Е сега за компјутерскиве игри....да се прашувам само јас ич не би дозволила мало дете да игра на компјутер, ама кога тоа е дел од работата на родителот, тоа е тоа што го гледа секој ден и му е на детето нормално, тешко дека може да се забрани.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slavica Caci)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Од која возраст вашите деца..
6.6.2013 23:50:47   
Snowhite RR
Значи овде може да прашувате и вие прашања за кои имате дилема дали е време или не, јас овие ги поставив како насочувачки

Ники, ако се разбудува и те бара ноќе значи не е спремна се уште, можеби треба да почекате

Инаку другарка ми на ќеркичката која сега ќе прави 4 г и купија ролери и таа вели дека се научила да вози, сега не којзнае како професионално, ама сепак, а на внука ми лани летото кога правеше 8г и купија ролери


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Од која возраст вашите деца..
7.6.2013 13:53:52   
AnnaMolly RR
Филип за првпат летово го пуштам сам во двор, ама ние седиме со отворени прозори и го гледам нон стоп. Инаку, дворот ни е ограден со ѕидови, а вратата е заклучена со катанец :) Единствената беља што може да ја направи додека е сам во двор е да ја пушти чешмата :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:31:34   
Felly RR
Од која возраст возат вашите деца тротинет?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:33:20   
Slagjana
Од кога вашите деца возат велосипед без помошни тркала?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:40:13   
ancee.33
jas imam 3 deca.Dvete mi se 8 i 9 godini a tretoto 2godini.\sami pocnav da gi ostavam pogolemite uste na 6i 7 godini koga imamaaa po 1 saat ili 2. A sega veke se naviknati i ostanuvaaat i po 3-4 saaati.Sekako ako imama potreba da odam nekade.A pomaloto uste go nosime so nas.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:43:24   
niki
trotinet ima od nova godina 6godini vozrast, ama merak bese da se ima a ne da se vozi istiot
dali tri pati go ima vozeno, po doma gi seta kuklite na nego iako za taa cel ima kolicka

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ancee.33)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:44:35   
ancee.33
Moite deca na primer igraat na komjuter uste od 2-3 godini ,i sega imaat 8 i 9 godini i poveke se snajduvaaat od mene. A za vo prodavnicaaa se tie mi pazarat bidejki imame uste edno pomalo dete od 2 godini i ne mozam stalno da izleguvaam so nego.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:46:32   
ancee.33
mojot sin nauci na 7 godini,a kerkata nauci pred mesec dena taa ima sega 8 godini.Sekako treba da izrazi deteto samo zelba za da nauci pobrzo.

_____________________________

ancee

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 12:48:19   
blond
На компјутер виси од годинката, со музика, но не знае да управува со маусот, затоа овде е таблетот, на него си игра.
За останатите прашања е мал сеуште :)
Инаку, еве ќе си кажам дека 2 месеци пред да наполни две години си кажува за мочкање, user posted image

(Одговор на членот ancee.33)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.6.2013 17:11:19   
katerinceb
син ми има 3 години и е доста живо дете ...абе додека се завртисш заминал по скали на улица..сам не е усте така пуштен но полека полека сега летото сам ке биде

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 11:24:33   
vezilka RR
Од која возраст вашите деца почнаа да ги учат бројките?

(Одговор на членот katerinceb)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 11:58:52   
Slagjana
Бројки почна да учи на 2 години со една сликовница на Просветно дело - Броеви. Таа е за возраст од 2-3 години. Во тој период научи да ги распознава и да брои до 10. Од 3 до 3 и пол години научи да брои до триесет, само што триесет е дваесет и десет user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 12:01:55   
AnnaMolly RR
Филип го препознава само бројот 7 зашто со број 7 автобус одиме кај баба му и дедо му :) Ја имам книгичката со бројки што ја спомнавте, ама не е заинтересиран да седнеме и да го учам. Значи на 3,5 години не ги знае бројките.

Сега ни е фаза учење англиски. Речиси сите животни ги знае како се викаат на англиски и други неколку зборчиња.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 13:33:52   
rina13
Ние имаме 2год и 8 мес веќе 1 месец пρојавува интеρес за бρојκи и бρоење, до 12. Бρоиме сκали,животни, пρстиња и ги и поκажувам слиκовито имаме κоцκи за игρање со бρојκи.Деκа ги ρаспознава и не веρувам има вρеме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 13:45:40   
Bethany
Ј има 26 месеци, знае да брои дури до 5 user posted image ама без грешка, после пет почнува со некои измислени бројки.
Исто и тој брои скали,прстиња, метални парички.
Ама не ги распознава бројките, додуша не се ни обидовме да видиме дали ќе има интерес, ама посекако има време, мал е се уште.




_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 15:18:21   
TARA1
Nie na 3 god i 2 mes. broi do 30 sam bez greska, a do sto so mala pomos, broi nazad od 10 do 1 i kazuva parni neparni do 10.
Ke go praime matematicar user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 15:23:36   
vezilka RR
Нам не ни одат бројките, никако. Сум се обидела да го учам преку сликовници и коцки, ама не ни одат, не ги запамтува. Јас па не знам што сум се запнала, ама ете некако си помислив, голем е треба да знае, ама тој не сака да ги научи. Дури еден период се засекирав. user posted image

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 16:28:45   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Нам не ни одат бројките, никако. Сум се обидела да го учам преку сликовници и коцки, ама не ни одат, не ги запамтува. Јас па не знам што сум се запнала, ама ете некако си помислив, голем е треба да знае, ама тој не сака да ги научи. Дури еден период се засекирав. user posted image

Оф Везилке, што се секираш, па секое дете различит интерес има, во различито време.
Не оди он во школо па да се грижиш хехе. Опушти се и не го напнувај и форсирај детето. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 16:34:04   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: TARA1

Nie na 3 god i 2 mes. broi do 30 sam bez greska, a do sto so mala pomos, broi nazad od 10 do 1 i kazuva parni neparni do 10.
Ke go praime matematicar user posted image

Браво за малиот математичар user posted image
Мојов само да не се метне на мене, колку што не ми оди математика не знам само како во школо кога ќе оди ќе важбам со него? Ќе треба тој прво мене да научи user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 18:14:30   
Hunny
Е Везилка и баш треба да се секираш. Како бе не ги памти бројкитеuser posted image Се шалам, на мои пријатели ќерката на 3 години почна да зборува , а не па да брои. Дај уживајте малку. А од кога вашите деца почна да зборуваат? Мојата има 19 месеци и има многу мал фонд на зборови.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?