|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 18:51:01   
Felly RR
Хехее, баш ме насмеа Хани, user posted image па и М прво на англиски прво ги научи бројките, бидејќи една песничка и кажував, а на македонски дури подоцна.
А и ние исто на 18 месеци имавме мал фонд на зборови, а тогаш почна да оди и во градинка, и за некој месец ептен се раззборува. Не знам дали до градинката беше, дека во контакт со повеќе деца, од кои многу беа и поголеми од неа, па повеќе зборуваа, или едноставно така се погоди периодот, ама за тие неколку месеци, ептен го прошири фондот на зборови user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 19:34:44   
vezilka RR
Хе хе абе ме фаќаат некад тачки мене. Баш дека се зборува, и тоа од многу мал, и обично брзо памти, ова со бројкиве ми падна во очи дека не може, или не сака да запамти. Дури и не ги вика бројки, туку букви. Неисе, изгледа математичар не ќе го праиме :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 22:27:06   
Snowhite RR
Па не може сите математичари да бидат, хехе, тоа со бројките М на 2 години некаде му купивме едни сложувалки со букви и бројки и од нив учеше, ама знаше само 5 да го распознава, заради петките на рачето, сега знае да брои до 10, додуша до 5 без грешка, натаму може и да згреши. Јас воопшто не го форсирам за тие работи, па цел живот ќе учи, освен сам ако се интересира, а за тие сложувалки стварно се интересираше и нон стоп ме прашуваше која буква е или кој број е
За зборување на 18 месеци почна да сврзува реченици од по две три зборчина и за 2-3 месеци веќе се зборуваше

А од која возраст возат скирол?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.11.2013 23:23:50   
mommy_angels RR
Од кога памперсот сосема го исфрливте и од кога вашите деца спијат сами во соба?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Од која возраст вашите деца..
15.11.2013 10:23:15   
rina13
На 25 месеци прекинавме со пелените скроз, а спие сама во соба од 4 месеци.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Од која возраст вашите деца..
15.11.2013 11:27:51   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Од кога памперсот сосема го исфрливте и од кога вашите деца спијат сами во соба?



НА 2,5 години ги остаивме пелените, асам сеуште не спиее, хе,хе тој не спие ниту сам во креветче, туку со нас.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.1.2014 11:26:30   
Defne90 RR
I nie gi ostavivme pelenite na dve ipol godini.Pocna da zaspiva sam bez niskanje na tri godini,M definitivno e rekorder koga se raboti za niskanjeto i zaspivanjeto.Se uste spie do tatko mu ama barem ne go niskame.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Од која возраст вашите деца..
14.1.2014 14:50:11   
ivoni4ka
mamicki a od koga vasite deca pocnaa da gi kazuvaat lugeto so iminja? primer tato se vika E, mama D, baba M.... mojata znae koj koj e po ime, ama ne vika po nikogo na ime. taka ima 2 dadi, edna Valerija na dever mi ( koga zboruva za nea ) veli dada na cice, a za drugata dada, na moja 1 bratuceda kerka - Dragana, veli dada na Dani. Koga ja prasam kako se vika mama, veli kapan( toa go kozuva koga se pravi vazna, za se go veli toa, ili pak ne saka da odgovori), a koga ja prasam koj e D veli MAMA!

_____________________________



(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Од која возраст вашите деца..
15.9.2014 0:16:34   
Snowhite RR
Од кога ги праќате сами до продавница, и како сте сигурни дека се спремни, дека ќе знаат да преминат улица на пример?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Од која возраст вашите деца..
15.9.2014 13:48:46   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Од кога ги праќате сами до продавница, и како сте сигурни дека се спремни, дека ќе знаат да преминат улица на пример?

Да се надоврзам на прашањево - од која возратс ги оставате да си играат на улица без надзор?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Од која возраст вашите деца..
24.9.2014 12:38:12   
Snowhite RR
Михаил од лани уште игра во двор без надзор, ама кај нас дворот е како уличка и тука играат и не излегуваат на улица, а од ова лето веќе почна да оди и тука до блиските комшиски деца, додуша повеќе тие идат кај нас, ама и тој оди, а за да стигне до таму треба да премине улица, така да ако е смета ова, еве да речеме од 4 години

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Од која возраст вашите деца..
24.9.2014 12:51:19   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Од кога памперсот сосема го исфрливте и од кога вашите деца спијат сами во соба?

na tocno dve godini zavrsivme so pampersot,sega imame 4 ipol godini i ima svoja soba,ama osven dva pati sto otspa sama osven da si igra vo sobata se uste ne mi e spremna da spie sama...neznam me iznenadi koga posaka da spie,ama kratko traese,mislam deka narednata godina vekje ke bide spremna ..
E sega vekje projavuva zelba da iskaca na ulica i da si igra so decinjata,ama mene se uste mi e strav da ja pustam sama,bidejki ulickava ne e nesto prometna ama sepak si pominuvaat koli,a ona e seuste mislam mala da moze sama da se spravuva...inaku drugarcinjava se pogolemki od nea imaat nad 5 godini i povekje ,taka da seuste e pod nas nadzor...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Од која возраст вашите деца..
9.11.2014 18:16:00   
Snowhite RR
Од која возраст вашите деца почнаа сами да се капат?
Михаил еве неколку пати сам се капи, не сака јас да го капам, јас само од време на време влегувам да видам до каде е. Му покажав да си тури шампон на главата и на сунгерот и со него се трија и јас после само грбот ќе му го истрија и се разбира ќе го исплакнам.
Значи се капи сам со моја помош на неполни 5 години

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Од која возраст вашите деца..
10.11.2014 22:38:51   
Felly RR
Ние се бањаме заеднички, и М сама, па после јас, Мислам дека е мала за потполно сама. Ама па и ако правиме споредба, на М многу полесно ќе му е да си ја измие косичката отколку на моја М. А инаку и М сама сака, го зема тушот и се бања демек, и сака да ја затворам. Ама мене ептен ме фати страв, еднаш така се подслизна, и за малку не се удри со главата во славината, па сега ми е страв да ја оставам сама, и кога ќе стане од кадичката обавезно ја држам за рака.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Од која возраст вашите деца..
11.11.2014 22:32:55   
Snowhite RR
Добρо и М не станува додеκа јас не отидам да го земамѓ значи не знае да си напρави сам вода да се исплаκни и затоа јас моρам да влезам да го исплаκнам и да го земам, во меѓувρеме тој си игρа со игρачκи или си лежи в κада, исто му објаснив да внимава да не му влези вода во ушите. Јас исκρено почнав да го оставам сам бидејќи често бев сама со двајцата κога тρебаше да се κапат и ваκа баρем можам и Јана да ја надгледувам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Од која возраст вашите деца..
12.11.2014 9:09:39   
vezilka RR
Од која возтаст е најсоодбетно да се вози скејтборд? Никола се запнал по скејтборд, ама јас мислам дека е мал. Сега ќе праиме 4.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Од која возраст вашите деца..
12.11.2014 21:10:20   
blond
Dobro, ima nekoja granica koga ke prestane da vika mamiiiiiii tuka si? Ne odes nikade user posted image
Znaci majkar golem, 3 god i 4mes e. Bez mene sedi ne pravi problemi, ama koga sum doma, ako me nema 1 minuta odma mamiiiiiiiiiiiii kaj si, tuka si? I proveruva niz prozor dali kolata e doma user posted image ako kolata e vo dvor i mama e doma znaci user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Од која возраст вашите деца..
13.11.2014 8:46:14   
Snowhite RR
Мислев само јас овај проблем го имам, абе лепенка е за мене, во ВЦ не можам да одам, значи, нон стоп, да излезам надвор да фрлам ѓубре по мене, да земам ако треба нешто од визба абе цело време по мене, не можам вратата да ја отворам, одма кај ќе одиш, и јас ќе идам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Од која возраст вашите деца..
13.11.2014 11:59:58   
Felly RR
За овој проблем и јас ен знам од кога ќе почнат да се одделуваат по малку од нас. Еве и ние, низ дома си одиме за рака фатени. user posted image Од една соба до друга.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Од која возраст вашите деца..
13.11.2014 12:03:37   
blond
Feli za raka? Ahahahahahaha ke se tesam so tebe user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Од која возраст вашите деца..
20.3.2016 0:18:51   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Од кога ги праќате сами до продавница, и како сте сигурни дека се спремни, дека ќе знаат да преминат улица на пример?

Да се надоврзам на прашањево - од која возратс ги оставате да си играат на улица без надзор?

Nie bevme dosta mali koga pocnavme da igrame vo dvor,se sekjavam bev jas i dvajvata moi bratucedi od koi edniot imase 2ipol godini.bevme sami vo dvor, na 4-5 godini vekje odevme vo prodavnica ama da e do mene sin mi ne bi go pustila na taa vozrast da gi pravi istite raboti, ne znam zosto ama sum stanala straslivka :-)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?