|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Килограмите за време на бременоста
25.3.2013 12:14:30   
Simona_k
Xaxaxa me iznasmea,vikas klima nikako...
More lesno se kacuvaat,tesko e za simnuvanje,aj ako ne ovaa godina,do godina riba ke bidamuser posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Килограмите за време на бременоста
25.3.2013 14:11:29   
temjanuska2
Pa Simona domasna sauna ke si pravis ,nema podobro od toa user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Килограмите за време на бременоста
17.4.2013 8:52:30   
Mami82
Jas vleguvam vo 5-ti mesec. Prvite 3 meseci otidov vo minus 2 kg. nisto ne mozev da zadrzam, nikakva hrana, mnogu macnini imav. sega se smirija malku hormonite, pa pocnav da dodavam, momentalno sum +3 Kg. Na momenti me fakja panika da ne e premalku. Ima li nekoj soznanija za dolna i gorna granica vo odreden period od bremenosta kolku e normalno da se dobie vo kilaza? Pozdrav

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Килограмите за време на бременоста
17.4.2013 9:31:16   
Melanija RR
Гледам не сум се пофалила user posted image
20н+3д =91 кг
во превод вкупно +10кг

Mami82 сум слушнала дека некои имале плус само 3-4 кила важно е бебето да напредува и да има соодветна тежина,незначи дека ако ти не се поправаш и бебе не се поправа напротив консултирај се и со гинекологот ќе видиш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Килограмите за време на бременоста
17.4.2013 10:32:57   
princessa
vo 28nedela sum +4,5kg

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Килограмите за време на бременоста
17.4.2013 13:46:46   
masa
мами82 ма ич немој да се грижиш,пред да се породам со првото докторот ми рече дека порано "нормално" било 12 а сега границата се спуштила до 8кг на пораѓај така да нека не те загрижува тоа.Повеќе кг го зголемувале ризикот за време на пораѓаот,но мислам дека и тие со +20 нормално минат user posted image е сега потешко е за враќање на старата линија после пораѓај.Затоа блазеси им на оние со помалку качени кг,ем полесно ги минат последните месеци кога и самиот стомак смета а и кг исто,ем после пораѓај побрзо се враќаат во форма!Јас и овој пат ќе ја немам таа среќаuser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 12:55:54   
dida
vo 26ta nedela + 7kg :)
ova e povekje od prvata bremenost kade za celi 9 meseci se popraviv +9kg

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 13:37:34   
Simona_k
Ke se vratite vo forma bez gljle jas bev +21-22
Ostanav so 64 vo 9ti imav 84 pa da sum se popravila kilo-dve za tie 17 dena do poragaj otprilika sum se popravila 22-23 sega imam okolu 70kg znaci 7-8 kg sum visok posle dve nedeli od poragaj
Jas I prviot pat koga se porodiv nemav apetit ni sega jadam koga ke osetam deka imm 130godini tolku slabo se osekam..i mi se vraka jadenjeto pozz ke si oslabemeuser posted image

(Одговор на членот dida)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 14:27:19   
masa
Odvaj go cekam toj moment!Iako sum na pocetok na bremenosta veke mi e tesko od pokacenata kilaza,a celo leto e pred nas kako li ke preziveam,a najmnogu me zagrizuva kolku li sladoled ke izedamuser posted image .Sladoledot mi e slabost,a trudma celo leto...uff...a I posle poragaj mi trebase vreme dodeka mi de namali apetitot,osobeno vo bolnica eden apetit odvaj gi docekuvav obrocite i se maf pravev,zatoa mleko I za banjanje imase,toa sigurno ima golema uloga.Na 40 dena seuste imav poveke od 10kg plus i postepeno namaluvav iako so doenje se trosat I do 500kalorii,ako ne jadev redovno mi se namaluvase mlekoto,pa taka vo forma se vrativ duri narednoto leto,po poveke od godina iako poslednote 2-3kg nikohas ne gi simnav ..morav da se pozalam ete

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 14:37:50   
princessa
jas sladoled jadam cela zima, ne ostavam vo komora da nemam rezerva zamrznat. Slaba tocka mi e sto da pravam. I vo prvata bremenost se utepav jadejki i sega. Zatoa malata sega mnogu jade sladoled. I od nego i jas se popravam. A i krofnicki mi se jadat mnogu u posledno vreme, samo na nezdrava hrana me tera ovaa bremenosta bre...user posted image . Ama ajde i jas se tesam deka posle poragaj so dve deca i maz ke oslabam. Polse prvata bremenost bev top za dve nedeli sto se vika, ne mi se ni poznavase deka sum ragala, celo leto u minic se setav so bebco ama ne znaci deka i taka ke bide sega. Me plasat iskustvata na onie zeni koi po vtora bremenost imaat problem so vrakanje na formata i si gi nosat visokot kila so godini. Ke pocnam i jas da se vozdrzuvam veke, zasto bas vo treto tromesecje najveke se kacuva na kilaza.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 15:15:26   
deluxe
Princessa uzivkaj si,ne se opteretuvaj dali ke oslabis-sekako deka ke oslabis so 2 deca ne e lesno od iskustvo ti kazuvam vo prvata bremenost bev +30kg,gi stopiv za 6 meseci,vo vtorata bev +40kg i gi stopiv rekordno za 4 meseci ,zatoa jadi si bez maka,slusaj si go apetitotuser posted image .Veruvaj koga ke se porodis ke zaboravas dali si jadela nesto ili ne,Jas sum PROTIV!! dieta vo bremenosta,jadi si sto ti bara dusata,i jas bev ista kako tebe jadev strogo nezdrava hrana ,ama toa mi se jadese togas ne bev jas vinovna,eve sega povtorno si se vrativ na zddravata ishrana hehehhehehehe
se nadevam te utesiv tebe a i mnogu drugi trudnici na forumov pozzzzzz i so lesnouser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 15:19:38   
princessa
deluxe super sto si se vratila vo top forma za tolku karatko vreme. Mene me faka panika sto sekoja nedela si dodavam pola kilo, ama ajde sto da se pravi. Se se lepi, koga ke sporedam ne jadam mnogu poveke moze malku poveke blagce jadam od pred bremena da ostanam ama sega toa e, organizmot si go pribira potrebnoto.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Килограмите за време на бременоста
18.4.2013 16:07:07   
temjanuska2
Jas sum 30 ned i +9 user posted image Do pred 2 ned imav naporen period duri edvaj i 2 pati dnevno jadev i toa se nezdrava hrana i si bev na starite moi +7,ama ovie 2 ned kako udriv na jadenje i odma +2 a krivo mi e sto nemam tolkav apetit kolku sto psihata me tepa;, lele slabo jadev barem 3 obroci da imam... ama ajde uste malku imam belki nema da ripnam uste mnoguuser posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Килограмите за време на бременоста
22.4.2013 10:40:33   
masa
Леле луѓе што ќе биде ова,почнав да јадам буквално за двајца user posted image викендов се фатив како си ги дуплирам оброците.Правам за појадок житарки,среќа оние на виталија без шеќер и од цели зрна,за мене и за ќерката со млеко,и тоа со 1,5 % масленост (демек диетално се user posted image ) и јас го лапам моето и додека се молиме да дојдаде си ставам уште малку user posted image .Вчера исто појадокор си го дуплирав,а и ручекот исто user posted image внимавам на исхраната во смисла да биде здрава,еве вчера готвев интегрален ориз со печурки и салата,ама кога си јадам дупли обороци user posted image ми се јаде луѓе неможам да се најадам,до сега се чудев зошто се поправам,ами сега user posted image

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Килограмите за време на бременоста
8.5.2013 19:21:01   
Lacrymosa
Јас почнав не за двајца туку за цела армија да јадам... 4ти месец отидов +2 а за само една недела качив уште едно (нели празници се, мора да се касне)

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.6.2013 11:38:49   
Natasa981
Jas momentalno vleguvam vo 36ta nedela i imam 76 kg, ostanav bremena so 65 kg otprilika. Neznam kolku ke kacam do kraj, ama veke si se cuvstvuvam nekako debelkicko user posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.6.2013 11:59:06   
princessa
natasa nie zaedno da ne se poragame? i jas od utre vo 36ta vleguvam i veke imam +9user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Килограмите за време на бременоста
10.6.2013 16:15:39   
Natasa981
yup Princessa, jas denes-utre vleguvam vo 36ta.. :)

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.6.2013 9:45:01   
Gwendolin
Да се вмешам во муабетот user posted image ... Многу јадев пржени работи дур бев трудна, леле тиквички пржени, компири пржени...се здебелив околу 10-11 кг., ама сега по цел ден трчам по бебево, немам ни време да јадам, па ослаебев 13-14кг. Мамички, пазете малку на исхраната, ама не се обвинувајте дека ви се јаде, јадете си сега, зашто после, особено ако нема некој ни 1 мин. да ви го причува бебчо, експресно ќе ослабете, сите шланг ќе бидете user posted image

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.6.2013 11:14:46   
Slagjana
Јас се здебелив 17кг за време на бременоста од кои 4 не можам никако да симнам ни по 3 години. И сега носам еден конфекциски број поголем.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.6.2013 12:08:32   
dida
jas sega za sega vo 34+3 imam kaceno +7.5kg. Ama najbitno e user posted image dobro da napreduva...ama voopsto ne se optovaruvam so kilazata ili sto i koga jadam

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Килограмите за време на бременоста
11.6.2013 15:52:23   
Novicka
Lele ve gledam so kilazive i neznam dali da se plasam ili da se raduvam sto do pola ima kaceno 8kg. :) Znam deka e mnogu... no i jas se tesam deka posle poroduvanje ke se dovedam vo red. :)

(Одговор на членот dida)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Килограмите за време на бременоста
12.6.2013 17:13:51   
gorjanjasmina
jas se popraviv 25 kila i imav golemi poteskotii za da gi namalamposle .

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Килограмите за време на бременоста
12.6.2013 17:44:29   
Fiao
Јас стартувам официјално од денеска во втора бременост (денес ни ја потврдија) инаку сум 4 и пол недели и стартувам со 74,5 user posted image . Првата бременост се поправив 15 и пол, се надевам оваа ќе бидам уште по дисциплинирана user posted image

(Одговор на членот gorjanjasmina)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Килограмите за време на бременоста
12.6.2013 17:51:41   
izabelicka
vnimavajte so hranata,nne praktikuvajte JADI ZA DVAJCA

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Како се породивте?
mamicki

Мислам дека се поголем број мамички избираат да се породат со царски рез, дури и кога за тоа не постојат никакви здравствени индикации, па ме интересира што ќе одговорат бројките :)

Природно (64%)

Со царски рез (36%)


Број на сите гласови: 502

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!