|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
18.1.2014 16:13:08   
LoveableMe RR
kate... твојот пост ќе го префрлам во Анти-Милеров хормон. позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: генетско испитување
5.2.2014 14:23:26   
LoveableMe RR
Е па девојки, ги земав резултатите од Генетско -имунолошките испитувања, имунолошките се ок, а кај генетските не е кузнае што, но сепак имаме блага мутација кај некои гени и сметаат дека можеби тоа е причината за мојата ИВФ биохемиска бременост, поточно создавање на микро-тромбови во матката, кои му пречат на развојот на ембрионот.

Ги однесов кај гинекологот, ми препиша терапија со аспирин (прво да прашам ендокринолог заради еутироксот), па појачана терапија Б-комплекс и појачана терапија со фолна киселина. Истото го препиша и за сопругот, плус ми препорача Крилово масло (заради тоа што е богато со Омега 3), го имало по аптеките. Рече дека терапијата треба да трае 3 месеци, за да има резултат. Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 11.2.2014 9:47:43 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: генетско испитување
11.2.2014 0:19:09   
kate..
zdravo ringerajki mene maticniot mi spomna koga ke ispituvam genetsko ispituvanje da ispitam za antitela i za nekoi faktori dali do sega nekoj od vas ima ispitano antitela i nekoi faktori ne gi zapamtiv kako se vikat.pozz

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: генетско испитување
11.2.2014 9:46:58   
LoveableMe RR
Јас имам Кате, тоа треба матичниот да ти напише упат. Јас испитував на Имунобиологија и хумана генетика. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: генетско испитување
11.2.2014 11:42:20   
Melanija RR
LoveableMe RR одлични вести user posted image

Мала работа која со би рекла нормална терапија ќе ја подобри состојбатаuser posted image сигурно многу ти олесни па може и нема да треба второ ИФВ user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: генетско испитување
11.2.2014 11:53:45   
Kvisko
LoveableMe супер вести. Се надвеам брзо ќе се пофалиш со резултат. Инаку и јас пијам Аспирин 100 секој ден не е ништо страшно.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: генетско испитување
11.2.2014 14:14:40   
LoveableMe RR
Дај боже без ИВФ user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: генетско испитување
11.2.2014 14:26:56   
Kvisko
Дај Боже. Штом се откриваат полека полека причините, ќе се отплетка клопчето на позитивно.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: генетско испитување
12.2.2014 23:29:36   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Јас имам Кате, тоа треба матичниот да ти напише упат. Јас испитував на Имунобиологија и хумана генетика. Позз

znaci za genetsko toa mozam i vo ginekologijata tamu ima citogenetika i mi spomnaa vo citogenetika da ispitam za kariotip. ama ovaa za faktorite i za antitela kade mozam da go ispitam vo koja klinika

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: генетско испитување
13.2.2014 9:26:50   
LoveableMe RR
kate..., тоа на Гинекологија е само за кариограм, додека другите генетски испитувања за евентуална мутација на гени кај двата партнера јас испитував на Имунобиологија. Плус за ХЛА типизација исто испитував на Имонобиологија, но ХЛА можеш да ги испиташ и на Траснфузиологија. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: генетско испитување
13.2.2014 19:27:20   
kate..
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

kate..., тоа на Гинекологија е само за кариограм, додека другите генетски испитувања за евентуална мутација на гени кај двата партнера јас испитував на Имунобиологија. Плус за ХЛА типизација исто испитував на Имонобиологија, но ХЛА можеш да ги испиташ и на Траснфузиолог



mila tebe koj ti naznaci tie raboti da gi ispites,mene maticniot denes mi rece da ispitam kolku bila istrosenosta na jajnicite a toa mi rece vo avicenca i na privatno bilo 4200.no toa ke ostaam ponatamu ke go ispitam sega sakam se so treba da ispitam genetski a nikoj ne mi objasnuva dobro znaci kariotip na ginekologija toa e okolu 1400 den za davajcata,na transvuziologija sto treba da ispitam pisi mi pa taka jas ke znam so da baram od maticniot so da ispitam.antitela i nesto tamu faktori toa kade se ispituva moze li toa na ginekologija ili vo druga bolnica.pozz cekam odgovor

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 14.2.2014 11:46:18 >


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: генетско испитување
14.2.2014 11:52:17   
LoveableMe RR
kate..Анти-милеров хормон се испитува приватно како што ти кажале, за останатите имаме тема ХЛА и тема за АФА.

Јас испитувава се на Имунобиологија, но може и на Трансфузиологија. Сепак, најдобро гинекологот што ти препорачал да ти напише на ливче и да го однесеш кај матичниот што точно сака да испитат така е најдобро. Мене тоа ми го препорача гинекологот кај што го правев ИВФ-то. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: генетско испитување
10.3.2014 20:57:39   
sesilia

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Е па девојки, ги земав резултатите од Генетско -имунолошките испитувања, имунолошките се ок, а кај генетските не е кузнае што, но сепак имаме блага мутација кај некои гени и сметаат дека можеби тоа е причината за мојата ИВФ биохемиска бременост, поточно создавање на микро-тромбови во матката, кои му пречат на развојот на ембрионот.

Ги однесов кај гинекологот, ми препиша терапија со аспирин (прво да прашам ендокринолог заради еутироксот), па појачана терапија Б-комплекс и појачана терапија со фолна киселина. Истото го препиша и за сопругот, плус ми препорача Крилово масло (заради тоа што е богато со Омега 3), го имало по аптеките. Рече дека терапијата треба да трае 3 месеци, за да има резултат. Позз

А кажи ми кои се испитувања ги правеше мила?И на нас ни најдоа некои мутации ама ние дел правевме на трансфузија дел на ману,и најдоа делумни мутации на два гена мтхфр и уште еден и тоа кај двајцата,ама само мене ми дадоа терапија аспирин од 100мг и фолна од 5мг се додека не забренеиш,ама 3 месеци обавезно.
А за маж ми ништо не ми дадоа,јас тогаш се консултирав со Павлина Герасимова трансфузиолог ама ја затвори ординацијата и нз кај е а и се уклучува мејли на телефонот :(

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: генетско испитување
11.3.2014 9:45:52   
LoveableMe RR
Sesilia, ОВДЕ најдолу ќе најдеш информации мене што ми рекоа да испитам. Исто му дадоа на сопругот да пие, според резултатите што ги земавме. Може на твојот сопруг не му треба терапија, затоа не му дале. Исто и мене Б комплекс, фолна, аспирин/омега 3 ми дадоа и ми рекоа најмалку 3 месеци. Позз, со среќаuser posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: генетско испитување
17.4.2014 22:39:37   
sesilia
фала,а што дијагноза имавте ?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: генетско испитување
18.4.2014 10:48:17   
LoveableMe RR
Правевме ИВФ, целата постапка одлично се одвиваше, но имав биохемиска бременост, во 5 -тата недела прокрварев и ги исфрлив ембрионите. На мое барање правев испитувања и така дознав, инаку не ти даваат одма испитувања да правиш, викаат прво 2-3 ИВФ, па ако се неуспешни после испитај, ама јас не сакав да чекам.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: генетско испитување
19.4.2014 21:04:52   
sesilia
Loveble,мислев што дијагноза од испитувањата,кај мене имаше mthfr i уште еден ген мутиран исто и кај маж ми.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: генетско испитување
19.4.2014 22:05:44   
kapina
Mojot maticen ginekolog koga mu pobarav da gi napravam I tie ispituvanja genetskite mi kaza nema potreba oti jas sum imala edna neuspesna bremenost potocno eden ran spontan abortus I nemalo potreba od tie ispituvanja e sega samo ke ispituvam toxoplazmoza oti kako mala sum prelezala limfadenopatija zatoa za torch mi kaza ginekologot moj oti ke moram da go napravam sega pred IVF koga ke mi zemat brisevi togas I toa ke bide vo maj

< Поракaта ја уредил kapina -- 19.4.2014 22:07:15 >

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: генетско испитување
20.4.2014 20:20:19   
LoveableMe RR
Сесилија, имавме некои мутирани гени затоа ми дадоа таква терапија. Ако имате резултати, докторот треба да ви дате терапија ако треба, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: генетско испитување
6.5.2014 15:52:28   
Melanija RR
КАРИОТИП која пациентите може да ја добијат во Цитогенетската лабораторија на Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство - Скопје

Доколку треба да се направат анализите КАРИОТИП, на пациентот треба преку системот Мој ТЕРМИН да му издадете специјалистичи/интер-специјалистички упат до Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје. При закажувањето, во полето за специјалност избирате - МЕДИЦИНСКА ГЕНЕТИКА.

Времето за прием за испитувањата КАРИОТИП, е во деновите Понеделник и Петок од 08:30 – 12:00 часот.
================
Ова известување го најдов на нет ,може ќе користи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: генетско испитување
18.5.2014 0:21:18   
milasteve
Devojki imam uput za transfuziologija za 26 maj kaj dr milena.Dali e dobra dr? me interesira dali treba da si gladna i zedna za ispituvanjata?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: генетско испитување
18.5.2014 9:39:18   
kapina
jas bev gladna togas i sega pak ke treba da odam pred da pocnam so ivf 

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: генетско испитување
18.5.2014 10:18:26   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: milasteve

Devojki imam uput za transfuziologija za 26 maj kaj dr milena.Dali e dobra dr? me interesira dali treba da si gladna i zedna za ispituvanjata?


Ние ги правевме на Имунобиологија и не бевме гладни.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: генетско испитување
20.5.2014 20:13:05   
brm_brm
Девојки да прашам за КАРИОТИП. Имав неуспешно ивф.сакам да испитам и кариотип. што всушност покажува резултатот од кариотипот, можно ли е таму да е проблемот за неуспешното ивф? бидејки ембриологот ми рече дека 2 та ембриона што ми ги вратија се одлични?!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: генетско испитување
20.5.2014 20:40:42   
nataly86
Brm Brm со кариотип се гледаат хромозомите твојте и на мажот ти...горе долу мислам дека кај сите излегува нормален наод...според мене овој резултат многу не може да ти каже зошти беше негативно ивф.,,

Мој совет е ако досега немаш да испиташ натранзфузиологија и на имунологија мислам дека тие се побитни за ивф... Консултирај се со докторот за ивф па може тој да ти кажи кој испитувања да ги направиш.

Јас пред ИВФ ги правев овие испитувања на мое барање и ги направив сите тие ХЛА типизации и што уште не...Консултурај се со докторот ако нешто не е располежен тука сме ние со нашите искуства user posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?