|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
4.8.2013 20:21:59   
nataly86
Jas bas slucajno kaj koco se pogodiv ne bese nesto raspolozen pa onaka samo prepisa od upatot i ne isprati za krv...Koga gi zemav rez. mi rekoa super e... dr. tase koga gi vide rece a ova mora so aspirin,vajda ke primam za ivf...

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: генетско испитување
20.9.2013 20:18:41   
macika11
ке ве молам казете ми број од Ману и каде се наога фала многу
и ке ве молам после еден миссед и еден спонтан кои испитвања треба да ги направам на ману имонологија гинеколија и трансфузолигија ќе ве молам да ми напишете стварно ми е потребна помош после се што проживеав

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: генетско испитување
20.9.2013 20:36:01   
mommy_angels RR
за МАНУ ти пишав во пп,а за испитувањата најдобро е да си разговараш со гинекологот и тој да те упати секаде каде што треба да одиш во зависнос од твојата досегашна историја

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: генетско испитување
7.12.2013 23:38:51   
Lina*
Pred edna nedela bevme i nie da napravime kariotip i kariogram no rezultatite ni rekoja po 2 meseci :( Ne mi se bas jasni ovie ispituvanja no koga ni zemaa krv sestrata ni malku na smea ama veli gledajte kaj nas da e se vo red oti tesko deka mozi nesto da se napravi ako ne e vo red.....
E duri sega nisto ne mi e jasno :))

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: генетско испитување
8.12.2013 9:02:42   
LoveableMe RR
Lina*, како можела така да ви каже? Па и да имате сличности може да имате деца, има многу примери на форумот можеш да прочиташ. Имунолошки испитувања правевте? Имаш ли правено ИВФ? Позз

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: генетско испитување
8.12.2013 12:44:23   
Lina*
Neznam i jas so sakase da kazi so toj muabet ama taka rece.Inaku napravivme i imunoloski i na transfuzija sto se tie ispituvanja i se e vo red,uste ovie rezultati gi cekame i vo januari se spremame za vtoro IFV

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: генетско испитување
8.12.2013 15:25:55   
LoveableMe RR
Лина, кариограм ништо не значи штом ќе правите ИВФ. Во секој случај тука сме, дружи не на форумите. Позз

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: генетско испитување
18.12.2013 12:40:42   
wanna be mum
Ве читам и малце сум збунета, дали некоја правела имунолошко испитување и испитување на компатибилност без да има спонтани или неуспешно ИВФ? Мене д-р ми препорача бидејќи се друго е ок, да ги направам уште овие две па да знаеме дали ни останува чекањето или нешто друго! Е сега овие треба да ги правам на имунологија и трансфузиологија, може во кратки црти да ми кажете дали долго се чека при закажување, и кое го правам само јас кое мм? user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: генетско испитување
18.12.2013 12:47:51   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

Ве читам и малце сум збунета, дали некоја правела имунолошко испитување и испитување на компатибилност без да има спонтани или неуспешно ИВФ? Мене д-р ми препорача бидејќи се друго е ок, да ги направам уште овие две па да знаеме дали ни останува чекањето или нешто друго! Е сега овие треба да ги правам на имунологија и трансфузиологија, може во кратки црти да ми кажете дали долго се чека при закажување, и кое го правам само јас кое мм? user posted image


wanna be mum, ОВДЕ најдолу ќе најдеш информации мене што ми рекоа да испитам, но по препорака на мојот гинеколог во Систина. Сепак, најдобро да се консултираш со него што точно да испиташ, па пипи, ќе ти кажеме каде и што. Прочитај од кај мене, ако треба нешто плус, тука сме? А што имаш ти проблем? Неуспешни ИВФ, спонтани или...? Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.12.2013 12:48:35 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: генетско испитување
18.12.2013 12:54:21   
wanna be mum
НИшто от тоа немам, ниту спонтани ниту неусешно ИВФ, не мојот д-р туку друг ми рече да ги направам овие две демек ако се работи недај Боже за некомпатибилност да не се губи драгоцено време со време да се оди на ИВФ, ние чекаме скоро 3год, испитани хормони спермограм и ХСг се ок. Една неуспешна инсеминација имам.Овие 2 работи ми рече да ги испитам бидејќи кај идиопатска неплодност уште тие ми се да видиме што -како понатаму. Само ме интрересира дали се чека многу за на имунологија колку време и за компатибилноста не ми баш се јасно ама во секој случај ќе отидам кај мојот гинеколог па ќе се распрашам, реков прво тука од некој паталец user posted image

< Поракaта ја уредил wanna be mum -- 18.12.2013 13:02:22 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: генетско испитување
20.12.2013 15:25:30   
Lina*
eve jas kako najtaze sto imam ispituvano ke ti kazam.Znaci upati za mene zedov od maticniot ginekolog a za mazot mi od opstiot maticen.Na upatite treba da ti pisat so prioritet za da ne cekas.Kaj mene se ispituvaa slednive raboti:
Osnovni testovi na hemostatskiot sistem(hemostazi)
LA
Antifosfolipidni anntitela
D-dimer
A za dvajcata sto se ispituvanjata se HLA-fenotip; i CROSS MATCH
Krv ni zedoja na transfuzija a rezultatite bea podeleni pa ovie zaednickive gi zedovme od imunologija,gotovi bea za edna nedela.
Se nadevam ti pomognav a ako nesto e nejasno slobodno prasajme :)

Zaboraviv da kazam ako treba da ispituvate kariotip i kariogram toa e na ginekologija a upat za dvajcata od ginekologot ama za rezultati.....

< Поракaта ја уредил Lina* -- 20.12.2013 15:27:51 >

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: генетско испитување
21.12.2013 12:57:10   
wanna be mum
Lina фала многу за одговорот. А кажи ми испитувањата сакавте заради проверка чисто или имаше потреба?Се надевам резултатите ви се ок. Немаме потреба од друго туку само на имунологија и трансфузиологија компатибилност и имунолишки статус што претпоставувам се овие горе ти што ми ги наведе, како теле се осеќам хахахха прв пат ми ги спомнаа и сега многу работи не ми се јасни
А бидејќи не сум од Ск ќе може да го направиме сето тоа во еден ден со приоритетен упат? фала мнооогу user posted image

< Поракaта ја уредил wanna be mum -- 21.12.2013 13:00:54 >

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: генетско испитување
21.12.2013 15:13:46   
Lina*
Milicka ne da bev kako tele tuku kako od Mars bev padnata,i jas ne sum od Skopje a na seto zgora nikoj ne mi kaza deka za mm treba poseben upat.Se pogodi nekoja doktorka tamu od majka rodena pa ni zavrsi rabota da mu zemat i nego krv a upat da mu odnesime koga ke gi zemame rezultatite.
A jas bidejki imam dva spontani mi preporaca doktorot da go napravime i ova ispituvanje a rezultatite se Ok

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: генетско испитување
27.12.2013 19:01:30   
LoveableMe RR
Стигнаа резултатите за сопругот за микроделеција на У хромозоми од МАНУ и се е во ред, останува да стигнат останатите резултати од имунологија. позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: генетско испитување
6.1.2014 17:08:01   
kate..
zdravo rr jas imam eden spontan edna vonmatericna bremenost koja za zal zavrsi so vadenje na kanalite (tubite) i sega samo care mi e invitroto.pravev edno invitro i toa za zal neuspesno sega ke cekam sest meseci pa da podnesam dokumenti za vtoro me interesira sto treba da ispitam,citam ovde nekoi na transfuzija ispituvat nesto nekoi velaat da ispitam genetsko imonoloski ispituvanje.ve molam nekoja kako mene ako imala takov problem da mi pise sto da ispitam .pozz

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: генетско испитување
7.1.2014 20:04:53   
LoveableMe RR
kate..., види погоре имам пишувано на 18 декември и таму има линк што ми рекоа мене а испитам, но сепак најдобро е да се консултираш со доктор, зошто мене ми беа испитувањата препорачани од доктор. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: генетско испитување
11.1.2014 19:10:07   
АнаПетар
Драги РР,
еве веќе седма година како споругот и јас се бориме со неплодноста. Зад себе имаме 12 циклуси со Кломифен и темпирани односи, три (неуспешни) инсеминации и две ин витра од кои првото неуспешно, а второто успешно кое за жал заврши со киретажа во 9та недела поради missed abortion (значи сепак неуспешно). А, да не заборавам, пред да почнам со Кломифенот имав и други два спонтани - и двата некаде во 7-8 недела. По последното ин витро минатото лето кое заврши со киретажа како што споменав погоре бевме упатени на испитувања на трансфузиологија + кариотип. Резултатите од трансфузиологија покажаа дека имам намалена биолошка активност на протеин Ц и АТ3 и оттука дијагноза - хипертромботична состојба која треба да се третира со Клексан инјекции + Аспирин 100 при евентуална следна бременост (спонтана или со ИВФ). Исто така, имам и зголемено ниво на ТПО Сцл-70 антинуклеарни антитела, но ми кажаа дека ова не е причина за спонтаните ниту пак за стерилитет иако јас искрено веќе во се се сомневам. Дали има некоја РР со слично вакво искуство со зголемени АНА и дали се решава ова?
Ги разгледав и претходните страници од темава и прочитав за многу други генетски испитувања кои јас не сум ги направила, ете на пример Протромбин, y-мутација, МТХФР мутација и др. но бидејќи гледам дека претежно сите ги решаваат со Клексан, Аспирин, фолна + Б6 и Б12, а и Декортин, се прашувам дали воопшто има логика да ги правам кога и онака овие лекови и витамини ќе ги примам при следното ин витро.

< Поракaта ја уредил АнаПетар -- 11.1.2014 19:11:25 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: генетско испитување
13.1.2014 10:06:25   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

anapetar daj boze da dobies pozitiven odgovor me interesira na koja klinika ispitiuvase kariotip i od kogo treba da zemam upat i so pari kosta toa ispituvanje planiram i jas toa da ispituvam a i genetsko ke ispituvam



ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Кариотип се испитува на клиника за гинекологија со упат од матичен гинеколог и за тебе и за сопругот.

Фала Ви за честитките, сите што поскоро да си видат user posted image

Јас се решив утре рано одам да испитам бета ХЦГ да не мислам и раат да спијам, многу ми е далеку четврток, се некој црни мисли ми летаат да не случајно е вонматерично и сл. user posted image Тоа е хормониuser posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: АнаПетар

Кате, малку да ги исправам дадените информации за кариотип погоре - јас испитував на 6.12 и ме вратија за упатот, па затоа еве:
Кариотип се испитува на Гинекологија точно, и тоа кога ќе влезеш ги поминуваш шалтерите, вртиш десно, влегуваш низ врата на која пишува ХПВ и одиш право се до соба 9 - таму се испитува.
Сега за упатите - за жената треба специјалистички упат (не лабораториски) од матичен гинеколог кој треба да гласи за Медицинска генетика. Ова ти го кажувам бидејќи мојата матична појма немаше за каде да го напише упатот па морав самата да пребарувам и прашувам. А ми го вратија упатот бидејќи место специјалистички матичната ми даде лабораториски, туку за среќа крв ми зедоа без проблем, само упат однесов по една недела.
За мажот треба специјалистички упат од општ матичен лекар исто да гласи на Медицинска генетика.Ако матичниот лекар ви прави проблем затоа што треба да издаде упат до Гинекологија, кажете му дека сте се јавиле на Медицинска генетика и така ви кажале (а така и е, ама општите лекари знаат од ништо нешто да направат проблем).
Испитувањето чини по 700 денари за секој (значи вкупно за двајцата 1400 денари).
И друго нешто важно, крв за кариотип земаат само во вторник и петок, па имајте во предвид тогаш да одите.
Не е на закажување со Мој термин, но упатите мора да бидат електронски ( а не рачно напишани, не ги примаат на шалтер). Гужва нема, ние брзо завршивме. резултати се чекаат најмалку еден месец.
Се надевам ти помогнав. Поздрав и со среќа



ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

prasanje sega mi stom upatite se elektronski znaci moram da gledam vo isti den da bide i za mene i za mas mi za da ne odeme dvapati za skopje posto ne sme od skopje




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: генетско испитување
13.1.2014 14:43:50   
Lina*
Mala ispravka okolu upatite,znaci za mazot opstiot maticet tesko ke ti dade,upatot treba da e od kaj maticniot ginekolog na zenata ili od urolog.Jas imav golem problem za ova i edvaj zedov upat i koga pojdov da mi zemaat krv na ginekologija bas prasav i tii mi kazaa deka i za mazot treba od ginekologot.

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: генетско испитување
13.1.2014 22:59:37   
АнаПетар
Лина, па ние за кариотип бевме со упат од општ лекар за маж ми и не ни правеа проблем. Се согласувам дека за мажот упатот би требало да е од уролог, ама нема шанси од гинеколог затоа што гинекологот го нема заведено како пациент мажот и нема жанси да издаде упат. Тој повеќе би можел да прави проблеми отколку општиот матичен лекар. Па зарем ќе ве лажам, ете ние завршивме работа со упат од општ лекар, никој не ни направи проблем, ни на шалтер, ни во соба 9.
Кате, електронски упат е упат испечатен не рачно напишан и нема врска со закажување. Кариотип не се закажува со мој термин, значи не ви треба датум за тебе и маж ти. Само извадете си упати, упатите ви важат еден месец и испланирајте си кога ќе одите - нормално заедно.
И јас не сум од Скопје и затоа толку опширно пишав погоре за да не биде некој во забуна па за џабе да му е патот. Знам како е.

< Поракaта ја уредил АнаПетар -- 13.1.2014 23:01:37 >

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: генетско испитување
14.1.2014 14:49:02   
Lina*
Jas ne velam deka lazis :))) ovde izleguva koj kako se snasol taka zavrsil rabota,jas go objasniv mojot slucaj i odgovorot sto go dobiv direkno od Skopje od ginekologija.Nas ne sakase da ni dade opstiot maticen i jas bev spremna da odam direkno vo fondot i da prasam pa ako trebase i do kraj da ne recam do kavga ke ja teravme rabotvauser posted image user posted image

Znaci ova sega sto se slucuva so upative i so zakazuvanjava e UZAS,ludilo

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: генетско испитување
17.1.2014 1:00:13   
kate..
imonolosko ispituvanje kade treba da se ispita prasuvam za moja prijatelka,prasala nekade i rekle 9000 den toa e mnogu. a treba od 27 da pocne so terapija za invitro

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: генетско испитување
17.1.2014 11:30:17   
Melanija RR
Пред да настапат измените со закажувања и новите упати, упати за испитувања за мажи даваа матичните гинеколози.
За некаде можеше со упат од опш но најголем процент беа од гинеколог.Значи пред 1 година.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: генетско испитување
17.1.2014 11:33:29   
LoveableMe RR
Упат од гинеколог (за жената), упат од интернист (за мажот) и со тие упати на Имунологија и хумана генетика (на Клиника). Зависи што точно ќе испитуваш, но отприлика 2000-4000 денари е преку Фонд (за еден). Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: генетско испитување
17.1.2014 23:51:37   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Упат од гинеколог (за жената), упат од интернист (за мажот) и со тие упати на Имунологија и хумана генетика (на Клиника). Зависи што точно ќе испитуваш, но отприлика 2000-4000 денари е преку Фонд (за еден). Позз

FSH bidejki e 9,3

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

da izbereme ime za naset_o since
anete

MOZE I NEKOJ VAS PREDLOG ZA MASKI IMINJA.

aleksej (39%)

maksim (44%)

alen (16%)


Број на сите гласови: 160

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!