|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
4.4.2013 12:22:43   
arh_diz
Sesilia stom imas lejden ke primas inekcii pred i posle bremenost ,ti treba dobar ginekolog i transfuziolog

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: генетско испитување
4.4.2013 12:22:59   
sesilia
Jaс кога ги земав рез од трансф.му реков на тој кога е докторката на смена за да ги погледне,ми рече еве ти пишува уреден наод,и читај тука што пишува-на ливче пишуваше ако те праќа специјалист се враќаш со рез.кај него.

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Sesilia stom imas lejden ke primas inekcii pred i posle bremenost ,ti treba dobar ginekolog i transfuziolog

Сеуште не ми е готов Лајденот,сеуште не ги знам рез.ми рекоа дека се чекало да се собере група од повеќе тогаш се испитувало и се чекало повеќе.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 4.4.2013 19:00:55 >

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: генетско испитување
4.4.2013 12:26:04   
arh_diz
Vazno ja otkrile pricinata za spontanite
A neznam sto ispituvaat na lejdenot tolku.Ti rekoa deka e nasleden ili deka ti si nositel na nego

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: генетско испитување
4.4.2013 12:28:46   
sesilia
Mила незнам немам никакви резултати,само ми рече трансфузиологот да испитам и Лајден пошто не беше наведен во упатот.
Незнам ни јас едвај ги чекам рез.по телефон последно тоа ми рекоа,дека не се испитува посебно туку се чека да се собере група од незнам колку души и дури тогашuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: генетско испитување
12.4.2013 12:24:49   
sesilia
Само што се враќам од матичната,која нормално не знаеше да ми напише упат.Ми рече читате свашта по интернет ,па тогаш кажи ми ти како треба!И јас бесна отидов во фондот да земам одјава,и таму ми вели па ти немаш матичен гинеколог! А јас пред месец време отидов кај оваа,ми стави и печат во книшка и бр на картон.И се јавив сега на сестратами рече ама уште не сме ги однеле во фондот затоа не си регистрирана! Боже сачувај.
Ај ве молам просветлете ме user posted image
Кариотип,кариограм,се што има во врска со генетика -како точно да гласи упатот?Кои се испитувања се?Читам дека сте оделе и Ману и имунологија,значи ли тоа дека нема да завршам се на ману?
Многу сум изреволтирана на сета мака,јас барам навечер до ниедно време по интернет што испитувања да направам user posted image ,срамота за гинеколозите за здравството,срамота

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: генетско испитување
22.4.2013 16:22:59   
trust
ve molam koj znae najbrgu da mi odgovori, ne sum do Skopje a treba da ispitam d-dimeri I AFA mi rekoa samo vo Skopje toa moze, pisete dali e toa vo drzavna bolnica ? na koj oddel? I od akde se zema uput I kako treba da glasi? vi blagodaram mnogu

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: генетско испитување
22.4.2013 23:19:19   
sesilia
На клиника за трансфузиологија,упат од матичен гинеколог.

Девојки ми треба итно бр.од МАНУ.Тенкс

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: генетско испитување
23.4.2013 9:12:13   
trust
ti blagodaram Sesillia, a so toj uput od maticen genikolog kako se odam u labaratorija na transfuziologija za da ispitam d dimeri I AFA? dali prvo kaj doctor se odi pa toj te upatuva vo labaratorija so livce sto treba da se ispita? ve molam koj znae neka mi odgovori?????

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: генетско испитување
23.4.2013 10:42:24   
sesilia
Прво кај доктор да.

Девојки се јавив во ману,таму не правеле ни ХЛА ни генетски,ништо ! Само на клиника,како сега тоа излезе?

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: генетско испитување
23.4.2013 18:59:15   
skopjance
Trust koga ke odis na Transfuziologija ti davaat brojce i si cekas red da te vidi doktor pa posle zemanje krv. Za tvoite ispituvnja mozes da odis i popladne vtora smena.
HLA moze da se proveri i na trasfuziologia

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: генетско испитување
23.4.2013 20:36:26   
sesilia
A за кариотип кариограм ми пишала упат на гинекологија? Таму се прави?Ве читам сте биле на имунологија а во МАНУ ми рекоа дека таму не прават утрово звонев.

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: генетско испитување
26.4.2013 9:13:09   
trust
sesillia , skopjance blagodaram za informaciite za Transfuziologija, super pominav zavrsiv sve, ne cekav dolgo I super doktorkata me primi pa sega rezulati po praznicite

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: генетско испитување
27.4.2013 19:55:57   
Мецана
Sesilia, i mene ginekologot mi rece deka kariotipot se pravi samo na klinika-ginekologija. Upatot treba da ti bide naznacen do GAK, istovremeto se pravi kariotip i kariogram, no ima vo predvid deka se ceka podolgo vreme okolu 1-2 meseci. Imaat mnogu pacienti, od cela Makedonija. Inaku, ne zemaat krv sekoj den, mislam samo vtornik i petok.
HLA tipizacija se pravi i na imunologija i na transfuziologija, jas gi imam i na dvete mesta napraveno, no rezultatot od imunologija e mnogu podetalen. Istotaka na imunologija se pravat i antispermalni antitela i mutacii (za dvajcata partneri).
Od genetskite ispituvanja najvazen e kariotipot i kariogramot, od niv se gleda dali ima nekoj genetski problem. Za zal kaj nas vo Makedonija, ne sum slusnala da se pravat drugi podetalni genetski ispituvanja, osven ako se raboti za nekoja poznata nasledna bolest.

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: генетско испитување
28.5.2013 12:44:54   
sesilia
Ги земав резултатите,ама никој ни да ти каже што е како е.Замолив со таа проф Дијана од МАНУ да се консултирам,и тоа едвај ми дадоа ама само на минутка.
Само ја прашав дали се причина за спонтаните ми рече па не,не би требало,добро е што немаш мутација на Лајден,тој би бил причина.Рече дека е добро што сите се хетерозиготи,не хомозиготи тоа значело целосни мутации наседени и до мајка и од татко,кај нас биле само од една страна.
Инаку еве што имам јас
-MTHFRC677T I -A12987 I PAI-1(5G/4G)

a маж ми
-PAI-1(5G/4G),MTHFR C677T I B fibrinogen -455g/а
Незнам со кој да се консултирам,дали има генетичар во оваа област? На трансфузиологија давале Бвитамини ,фолна и аспирин и евентуално клексан ама кај целосни мутации.
Некоја да имала вакво нешто,значи хетерозиготи се сите.

< Поракaта ја уредил sesilia -- 28.5.2013 12:45:38 >

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: генетско испитување
27.6.2013 14:20:53   
Happy Sunshine
Здраво девојки, дали може некоја да ми објасни што значи тризомија на 16-от хромозом?

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: генетско испитување
27.6.2013 14:43:54   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy Sunshine

Здраво девојки, дали може некоја да ми објасни што значи тризомија на 16-от хромозом?

Трисомија за 16тиот хромозом значи присуство на уште еден хромозом екстра кон нормалниот 1 пар на хромозоми, односно наместо 2 копии од хромозомот, тука се јавуваат 3 копии. Појавата се нарекува хромозомска аберација, и е честа причина за спонтан абортус во првиот триместар од бременоста (невозможно е да се роди плод со ваква структура на хромозоми, не е компатибилен плодот за живот ако оваа трисомија е присутна во сите клетки)

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: генетско испитување
27.6.2013 16:02:35   
Happy Sunshine
Фала ти многу, те молам пиши ми само дали треба да се прават дополнителни испитувања кај двајцата партнери и дали е нешто сериозно?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: генетско испитување
27.6.2013 17:57:49   
sandriana RR
Happy Sunshine, за ова не би сакала јас да коментирам, сепак би требало да се консултирате со генетичар кој ја работи оваа проблематика или со гинекологот, дали треба да Ве упатат на натамошни испитувања.
Доколку оваа дијагноза била дадена како причина за спонтан абортус, врз основа на генетското испитување на плодот, тогаш не би требало да е страшен проблем, и не значи дека следната бременост ќе има ист проблем. Трисомијата можела да се јави како последица на било кој случаен фактор кој влијаел на неправилна делба на клетките на плодот и појава на оваа аномалија.
Мој совет е сепак разговор со стручно лице кое ја работи оваа проблематика, па најдобро ќе Ви објасни, но сепак сметам дека нема место за грижа.
Инаку, како податок, 1% од бременостите годишно завршуваат со спонтан абортус токму заради оваа трисомија на 16 хромозом кај плодот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: генетско испитување
28.6.2013 11:55:40   
Happy Sunshine
Ти благодарам многу, најмногу. Да, на плодот го правеа испитувањето. Наредна недела имам закажано во Ремедика, ама твојот пост ме смири инаку преплашена бев зошто сите што ги знам прв пат слушаат за тоа. Фала уште еднаш.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: генетско испитување
28.6.2013 12:01:05   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy Sunshine

Ти благодарам многу, најмногу. Да, на плодот го правеа испитувањето. Наредна недела имам закажано во Ремедика, ама твојот пост ме смири инаку преплашена бев зошто сите што ги знам прв пат слушаат за тоа. Фала уште еднаш.

user posted image
Те молам само, ако не ти е проблем, сподели како ќе поминете на консултациите. Ти посакувам поскора успешна бременост, и да бидеш без грижи user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: генетско испитување
1.7.2013 15:54:05   
Happy Sunshine
Во четврток ќе одам на гинеколог и обавезно ќе пишам user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: генетско испитување
9.7.2013 15:14:22   
Happy Sunshine
Eve me mene user posted image Razgovarav so Dr od Remedika i mi kaza deka najcesta pricina za spontani abortusi e tokmu ovaa trisomija. Nea potreba od dopolnitelno ispituvanje ni terapija. Za zal ete hromozomska greska, pa poveke sreka nareden pat user posted image

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: генетско испитување
9.7.2013 22:34:52   
sandriana RR
HappySunshine, благодарам за споделеното искуство, и повторно ти посакувам од се срце исполнување на желбите user posted image
Само да напоменам дека оваа трисомија може да се јави и како резултат на оплодување на јајце клетката со 2 сперматозоиди одеднаш (не мора да дојде до грешка при делба на клетките,туку е можна и оваа ситуација),

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Happy Sunshine)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: генетско испитување
15.7.2013 0:24:48   
nataly86
Utre sakam sa zakazma na Tranzfuziologija, pa neli sega elektronski se zakazuva od kaj maticen ginekolog, mi treba vase miselenje kaj koj doktor da zakazam, vase iskustvo, na telefon nekako ne mi se dopadna odnosot pa si velam ke bide zabavno dodeka se zavrsi tamu rabota.
Pozdrav i cekam iskustva ....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: генетско испитување
4.8.2013 10:42:00   
sesilia

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Utre sakam sa zakazma na Tranzfuziologija, pa neli sega elektronski se zakazuva od kaj maticen ginekolog, mi treba vase miselenje kaj koj doktor da zakazam, vase iskustvo, na telefon nekako ne mi se dopadna odnosot pa si velam ke bide zabavno dodeka se zavrsi tamu rabota.
Pozdrav i cekam iskustva ....

Jas sum bila kaj Samonikova i Grubovic.Ok se.Koco go falat isto za ovaa problematika.Koga bev kaj Grubovic i ja prasuvav sto drugo da ispitam mi rece toa najubavo so Koco.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

KOSTADIN
MAKMUZIKA

KOSTADIN

KOSTADIN (61%)

KOSTA (20%)

KOSTADINO (3%)

KOCO (1%)

KOKI (16%)


Број на сите гласови: 173

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!