|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 20:09:25   
nataly_13215
miss sto rabotis? i koj ti dijagnosticira deka si alergicna na perlon materijal dali naprvija alergo test?egezemata treba da se izleci, ke mora najprvo so kortiko i vednas potoa so neutralni kremi koi ke srecaat suvost na kozata, no sepak treba da te vidam.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 20:20:33   
mamasane
мис, јас веќе неколку месеци мака мачев со егземата помеѓу прстите, за никаде бев со распукана кожа и пред една недела во Зегин земав Белогент маст, се мачка два пати дневно и за два дена ми помина како ништо да немало. Раните скроз исчезнаа. Само аптекарката ми рече колку што може помалку да бидам во допир со детергенти.

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 23:13:57   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly_13215

miss sto rabotis? i koj ti dijagnosticira deka si alergicna na perlon materijal dali naprvija alergo test?egezemata treba da se izleci, ke mora najprvo so kortiko i vednas potoa so neutralni kremi koi ke srecaat suvost na kozata, no sepak treba da te vidam.

Не работам ништо дома сум,немам направено алерго тест иако дерматологот ми го препорача.Алергијата на перлон не ми е докажана туку како дете ми се јавила и мајка ми приметила дека ми се јавува од перлон хулахопки.Откако ги тргнала м заминала егземата.Имам чуствителна кожа и мноху чести проблеми знаат да ми се јават.А оваа го имам уште пред да забременам со Стефан пред 3 год со тоа што лето ми се смируваше но последното лето не се смири туку го имам цело време.Некој ериод знае да биде многу изразена со ужасни рани и крв а некогаш се смирува.Не можам да приметам од што се смирува.Бев на приватен кожен лекар кај генерал штаб.

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.4.2010 1:05:58   
Maca25
На нина пред неколку месеци и се појави благо црвенило на лицето, на обравчињата поточно. Мислев дека и е од премногу бакнување и гушкање. Но пред некој ден бевме на лекар и докторката ни рече дека е егзема. Ми текна на темава, дека сум читала овде колку тврдокорна може да биде егземата и се извадив од памет. Ми рече докторката да ја мачкам со јекодерм на секое излегување надвор и дека сега доаѓал летен период и дека најверојатно ќе се изгубела. Не сум приметила дека ја чеша, ниту пак дека често се допира таму.
Не знам што да правам сега? Да ја носам кај специјалист? Сепак за лице се работи 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.4.2010 19:35:56   
Nikolina
и моето бебе има егзема усте од првиот месец ко се роди од јекодерм не му помогна ама ич,тука кај нас има еден педијатар кој прави некоја крема приватно на природна база и чини триста денари,на Андреј само од неа му помага многу е убава,а пробавме еден куп креми ама нисто сега Андреј има седум месеци и повторно му се појавува д-р реце дека до година секој месец ке му се јавува и да го мачкам со кремата така правам и му врви,ми рече омекнувач никако,сменуванје на прасак никако и многу е важно тој сто го дрези бебет во раце да носи чиста и памуцна облека,кај мене свекорот ности волнени блузи и кога тој го држи одма му јавува ама што да прајш тоа е ако некој о интересира повеке за кремата нека ми пиши

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.4.2010 21:21:07   
Еца
Ме интересира дали некој слушнал и ја користел кремата за егзема од Цвета од Битола. Жената правела крема која навистина помагала, на два пати во еден ден ме пресретнаа мајки кои сами ми се приближија и ми дадоа совет да и се јавам на жената, па ме интересира и вашето искуство. Кремата се викала ЦВЕТ, а жената била медицинска сестра.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.4.2010 21:55:05   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

оној пат кога бев на погача за бебенце,ми кажа една другарка дека имало некоја жена -докторка од Битола,која правела маст за дерматит.и на другарката и ја донеле,и ми кажа дека од еднаш ставање , лицето  на бебенцето џам му станало..стакло
многу е задоволна .е сега ништо друго не прашав ,ама ако сакате можам


Eцке ке ја прашам овие денови па ке пишам...ах што не ти текна порано да пишеш.до 7 саато бевме заедно на роденденuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.4.2010 9:48:55   
profesorica
Ние користиме Линола Фет и задоволна сум, му се повлекува полека но сигурно.каков беше цел црвен во образите. сега сме добро иако има уште ама во ред е

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.4.2010 18:04:51   
Еличка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Ме интересира дали некој слушнал и ја користел кремата за егзема од Цвета од Битола. Жената правела крема која навистина помагала, на два пати во еден ден ме пресретнаа мајки кои сами ми се приближија и ми дадоа совет да и се јавам на жената, па ме интересира и вашето искуство. Кремата се викала ЦВЕТ, а жената била медицинска сестра.

Кремот цвет (ние си го викаме цветче) е феноменален и од него поминува секакво црвенило или лишајче. Ние не можиме без него, иако го користиме се поретко, фала богу.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 8:10:02   
profesorica
ај некоја од оние мамички која ја користи оваа крема ЦВЕТ нека ми пише пп со бројот на жената што ја прави?????

може ли??

однапред благодарам!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 10:24:24   
Еца
И јас ќе замолам ако го знае некој бројот од жената да ми го напише, јас вртам на еден број што ми го дадоа, но никој не ми се јавува, а 2 недели веќе сум упорна на телефон, ама ништо. ВЕ МОЛАМ кој го знае бројот нека ми го напише. Големо благодарам!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 15:09:25   
mis.
ме интересира дали оваа крема Цвет е иста како онаа што на посочи Медо малку поназад во темава дека и двете се од битола или се работи за различни креми?
И јас сум заинтересирана за бројче од кремата Цвет.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 17:00:35   
betavitevit
Mene me interesira sostavot na kremata-od kade da znam i koj mi garantira deka vo kremata nema staveno kortikosteroidi?
A se znae kolku se stetni kortikosteroidite i deka moze da se koristat na kozata 3-4 dena vo mesecot kaj bebinja.
Svekrva mi veke ja nabavila kremata od bitola za 500 den. ama jas ne sum ja mackala kerkata-na kutivceto od kremata nema nitu sostav,nitu rok na traenje,nisto-jas ne mackam so takva krema,sto ako ima na primer afloderm vo nea a da ja koristime sekoj den?user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 17:13:44   
mis.
 која крема ја имате вие онаа Цвет или таа медо што ни ја препорача?

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 17:18:26   
betavitevit
Ne znam koja e,ja naracala sveki i kupena e od nekoja apteka od Bitola,vi kazuvaam niti ima sostav,niti rok na upotreba,niti kolku cesto da se macka...

< Поракaта ја уредил betavitevit -- 23.4.2010 17:20:54 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 18:22:22   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: betavitevit

Mene me interesira sostavot na kremata-od kade da znam i koj mi garantira deka vo kremata nema staveno kortikosteroidi?



бетавитет истото го мислев и јас додека не сретнав една млада мајка на која детето и било со егзема од глава до пети, на клиника го мачкале дури и со цитостатици(зборувам за дете кое е лекувано пред 10 години) и на мајката и кажале за кремата која откако ја набавила ја дала да се испита составот бидејки и таа се плашела токму од кортикостероидите како и сите ние, нели, и докторот кој ја однел на испитување и кажал дека кремата е толку природна што може да ја мачка секојдневно колку сака. На последниот преглед на имунологија др. ја прашав и таа ми рече дека навистина кремата е ефикасна, и една од состојките наводно била лој од зајак,а ми има кажано Мила да јаде само зајачко месо. Не знам дали ја има по аптеки, јас барам број директно од таа Цвета која ја прави маста ЦВЕТ.

< Поракaта ја уредил Еца -- 23.4.2010 22:23:40 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.4.2010 22:21:58   
Еца
Конечно ја добив жената и во текот на наредната недела ќе ми стигне кремата, па ќе ви јавам резултат, инаку ја прашав за составот чисто да видам што ќе ми каже, рече дека сите состојки се природни. Кој сака број нека ми каже да му го пуштам по пп.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.4.2010 14:54:14   
mis.
еца напиши ми го бројот и мене,се надевам ќе ме спаси.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.4.2010 22:31:49   
Еличка
Верувам дека Еца и Професорица се благодарни за бројот за кремчето Цвет. Ако некој има потреба од бројот нека ми напише ПП, веднаш ќе ви го пратам бројот. Не можам да ви кажам колку и помогна на ќерка ми, со ништо не и се намалуваше црвенилито, дури ни со афлодерм.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.4.2010 23:40:45   
mama_27
Ве молам доколку сте во можност и мене да ми го дадете бројот за "магичното" кремче. Веќе подолго време се бориме со егземата која мислам дека зема се поголем замав! Многу сум исплашена затоа што навистина се што знаевме и слушнавме пробавме, но нема никакви резултати, само ублажувачки ефект и повторна инвазија. Имаше црвенило само на лиценцето, но сега почна и по телцето да се појавува... :(

Многу ќе ви бидам благодарна !!!

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:14:14   
mamana
mojata kerka ima 1god i 8 meseci i uste od tretiot mesec se macime so atopiski dermatit, se nafrla po racinjata, kolenata, gluzdovite, liceto i mnogu ja cesa. preku alergo test doznavme deka ima alergija na mleko i mlecni proizvodi, riba, jajca, crveno meso, banani. Voedno morame da gi izbegnuvame i ostanatite alergeni citrusi, jagodi, hrana so konzervansi. primame kortiko terapija - tableti Dekortin sekoj 2 den, sirup Cetirizin, Omezol tableti da go stitat zeludnikot od losi efekti od dekortinot. na dieta sme i terapija primame i povtorno se macime so alergijata. ja banjam so sapun Eucerin, koristam krema od Neven i pak nisto. Koristevme Mustela Stelatpopija krema i kupka i od toa nemase efekt. probavme Panteksol, Hipp rozevata krema, i sto uste ne. user posted image
Sum primetila deka alergijata ja fakja i na toplo i noke koga ke zaspie. Posle 2-3 saati spienje se budi od sto ja cesa, i taka se cesame 1-2 saati pa ke se smiri i zaspiva. Kolku mi e zal, neznam veke sto da pravam so alergijata na mojata kerka.
Sme probale i so nadri lekari, bajacki i neznam veke sto i pak nisto
Edinstveno sto i pomaga svez vozduh - togas se i pominuva, mienje so ladna voda, tecna pudra so cink. No ova ni e privremeno resenie ne lek. Alergijata e tuka sekojdnevno, se pojavuva, se gubi i taka so maki sekoj denuser posted image
Se plasam od dekortinot da ne i predizvika nekakvi losi efekti. Veke gubam nadez...

(Одговор на членот mama_27)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:24:22   
Medo
Мамана, дали пробавте да ја третирате кожата со некои од кремите од Битола што се спомнуваат тука на форумот????
Кажи ми ако ти треба бројче.
Поз

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:28:25   
mamana
ne sum probala, bas sega procitav za toa, ama kako sto razbrav sostavot nekako ne mi e siguren, mozebi sodrzat kortiko, koj garantira....user posted image

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:29:46   
riba79
Citav na eden forum deka za atopicen dermatit se koristi kremata PROTOPIC 0.03% i taa bila imunomodulator( mozda go zgresiv imeto se izvinuvam) i go koristat deca.Za vozrasni e protopic 0,01%.E sega od kolkava vozrast moze da ja koristi tvojata malecka najdobro e da vidis na google i da se konsultiras so kozen lekar.Mislam deka nataly_13215 e dermatolog pa neka ti kaze poveke.pozdrav i se nadevam deka malku ti pomognav i da dobredojde na RRuser posted image

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:39:31   
Medo
Никој не гарантира, тие велат дека нема. Како и да е, ако за 3 дена и помине како на Ива, нема зошто да се грижиш.

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?