|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 22:14:22   
mami
Добре ни дојде Јассмина..јас немам баш некое искуство со појава на црвенило со лицето, но еве Еца е тука, се бори веќе втор пат со тоа па ќе ти каже точно што и како користела...Ти посакувам пријатна дружба на РР

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 22:15:46   
jassmina
mozebi Eca ke mi odgovori,ili ke moze da mi preporaca nekoj dobar kozen lekar,izgledav bas kako liceto na Mila,no sega povtoruvam odkako se porodiv posmireno e,imam samo na obrazite a ne i na celoto,okolu ustata,cekam....user posted image

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 22:19:26   
mami
Ако почнало да се смирува, можеби со тек на време ке се изгуби скрос?Нели викаат дека на телото му треба од 9-12 месеци за да се врати во нормала

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 22:29:25   
Еца
Здраво Јасмина и добре ни дојде, воедно нека е живо и здраво бебулето, сонце мало. Што се однесува до црвенилото, јас би ти препорачала да ја земеш еуцерин, црвена линија за осетлива кожа. Таа е секојдневна крема која многу помага, бидејќи велиш дека се подсмирува, а сега летово мислам дека сосема ќе се изгуби. Барем така беше со мојата постара ќерка. Ветерот и студот придонесуваат за влошување на егземите. Значи не сум била на кожен, ова е се од лично искуство и препораки од докторка од имунологија. Јас сега го земав најновиот производ на еуцерин наменет токму за атопичен дерматит Еуцерин смирувачки лосион 12% омега. И не си пишала дали те чеша, дали се перута, односно дали влажна или сува егзема?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 22:56:12   
jassmina
fala na cestitkata,ne ne me cesa nitu od samiot pocetok,suva koza da i pocnuva sega da se lupi po malku,a i ne znam dali voopsto e egzema,nema koj da mi dade dijagnoza,do kade sto pojdov site  razlicno mi kazuvaa,i i go prepisav na bremenosta no eve sega posle toa uste postoi.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 23:00:11   
jassmina
a momentalno posle poragajot koristam od VICHY krema za osetliva koza od rozi,bideki kozata mi bese suva,no nema ni podobruvajne nitu vlosuvajne.
E sega sakam da prasam dali taa krema od EUCERIN e i za vozrasni sepak imam 28 god ne sum bebeuser posted image

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 23:12:26   
Еца
Да да кремата на еуцерин е наменета за осетлива кожа, но ја препроачуваат и за бебиња, така да за секојдневна употреба е. Слободно земи ја, нема да погрешиш. И чекам да ми јавиш подобрувањеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 23:14:36   
mis.
Јасмина и кај мене се јави ваква егзема на дланките помеѓу показалецот и палецот на двете раце.Ги имам повеќе од 2 години па и повеќе со тоа што летото ми се намалуваше дури на моменти и изчзнуваше.Е оваа лето не ми исчезна воопшто.Имам рани со испукана кожа дури ми е распукана и ми тече крв.Бев на кожен лекар по препорака кај генерал штаб и ми кажаа дека е егзема и морам на алерго тест за да се утврди што ја предизвикува.Ми кажа да ја користам целата колекција на Dr.theiss од ноќниче имам погоре поставено слика.Имам подобрување но сеуште кожата ми е грапава,ми се лупи о барем немам рани.Имам многу сува кожа и мислам дека од тоа ми се јавува.Кремата ка мачкам на лице и многу ми одговара.Инаку за сува кожа ми препорача хидратантен крем на avene.

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 23:29:47   
jassmina
bideki sum nova i isto zelna za diskusija ke prodolzam so mojata problematikauser posted image da pojasnam deka uste ne znam kakvi ne kremi pocnav da koristam,sekoj kako ke mi kazese taka postapuvav bilo lekar ili aka od iskustvo,taka duri koristev i BUTAVATE-krema,momentalno se smiruvase i posle eden den pak isto i poloso,zamilete leto,zesko,posebno ovde vo strumica,bremena,strasna kombinacija....taka najposle resiv  da go poslusam soprugot da ne stavam veke nisto, i da ne odam vo apteki sekoj den ,da cekame do poroduvajne,ama eve i sega ne isceznuva,dali e vreme vo prasajne ili egzema ,ne znam navistina...kazete mi nesto poveke za taa krema...?? 

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.3.2010 23:37:55   
Еца
само ти пишувај, не си сама user posted image јас останувам на тоа дека треба се да исфрлиш се и да ставаш еуцерин, црвена линија за осетлива кожа. И јас си ја користев за мене како секојдневна крема.СЕпак, да не имаш нешто променето дома, перница, прекривка, прашок за перење, бидејќи за таа егзема која се задржува само на одреден дел се мисли дека е предизвикана од нешто контактно.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.3.2010 0:15:03   
jassmina
iskreno veke ne znam sto da mislam,na pocetok se zamoruvav sto imam staveno,smeneto krema,pudra ,prasok ili bilo sto,se pomiriv veke,mozebi i eksperimentite mi ja vlosuvaa sostojbata....kako i da e FALA za sovetot,ke ja zemam kremata uste utre,pa se nadevam na dobri rezultati,se nadevam ja ima vo site apteki..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.3.2010 0:54:46   
jovanka
Mora da ja ima vo dobro snabdenite apteki ja sod testercinjata sum zadovolna do sega probav dva proizvoda od sinata linija na eucerin i super e nemam nekoj seriozen problem no vo ovoj period e normalno i kozata da e posuva. Se nadevam deka ke ti pomogne ovaa e nesto najnovo na pazarot bas za taa namena pobaraj ako imaat i katalog vo katalogot tocno ima objasneto koja od kremite ili losionite za kakva namena se koristat bidejki ima proizvodi samo za vozrasni ,deca i posebno proizvod koi e namenet za bebinja.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.3.2010 18:41:49   
jassmina
zdravo na site....kako ste?Eca ja zedov kremata na EUCERIN,dali pisuva na kutijata ph5,dali e taa?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.3.2010 11:56:17   
profesorica
ние ја земавме linola fett ЗА ЕГЗЕМАТА, еве веќе два дена мачкам па ќе видиме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.3.2010 16:22:24   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

кај мене се јави ваква егзема на дланките помеѓу показалецот и палецот на двете раце.


Истово ми се случува мене последниве месец дена...Ќе пукнам од нервоза...Рацеве ми се како на шумар...И баш во тој предел...Меѓу палецот и показалецот...И сега?Чаре???

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 20.3.2010 16:23:27 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 16:20:38   
Medo
Подамна пишував за тоа како на мојата бебушка и се појави детматит. Стана толку лошо што како рани и се напавија на обравчињата и на темето. Од пријатели (што го имаа истиот проблем со нивната ќеркичка и што се немале пробано од скапиве креми) слушнав за едни луѓе што од природни состојки прават креми. Ја нарачав кремата и после првото мачкање имаше подобрување. за 3 дена го снема проблемот и еве од тогаш е супер! user posted image Уште на рачињата има трагови што укажуваат на тоа дека нешто имало тука, ама кожичето и е џамче user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Ако некој сака контакт од луѓето, пишете ми пп, па ќе ви го проследам.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 16:39:43   
mis.
Medo напиши ми го бројот јас неможам да се отарасам од мојата егзема на рацете па се надевам дека овој обид ќе биде успешен.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:21:34   
nataly_13215
sto krema e i od kade ja zema

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:31:28   
mis.
natali ти си специјализант по кожни болести па ме интересира што би препорачала за егземи.Малку погоре имам пишувано и за мојот проблем кој се уште го имам веќе неколку години.Кој е твојот совет?

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:36:58   
pacuvce
И јас имам едно прашање...Имено,од пред некое време почнав да го ставам Бојан да јаде во столче за хранење,кое е целото пластично...И,некако од тогаш му се појави црвенило на образите...Мислејќи дека му е од храна,два дена го држев само на млеко,но испадна дека немаше подобрување...И тогаш си помислив дека може да е од пластиката на столчето...И сега,веке два дена не го ставам во столчето и црвенилото,целосно се смири...Во меѓувреме го мачкав со Пантексол...Можно ли е да е реакција на пластиката???user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:40:43   
nataly_13215
znaci mora pred se da se vidi deteto vaka e samo zborenje na pamet inaku za atopiskiot dermatit e edna rabota a egzema e druga rabota, mora da se vidi, da mi kazes sto se e mackano od koga, na sto se povlekuva dali nekoj drug od vas ima nekoja kozna bolest ili isti takvi promeni, dali se cesa deteto dali mu e suva kozata.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:42:34   
nataly_13215
znaci moze da e kontakt od plastikata na stolceto no zar se dopira so obrazite, no ne se isklucuva i od hrana ili pak od mlekoto vo zavisnost ti sto vnesuvas.

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:43:08   
nataly_13215
mnogu se mali decata za da se napravi alergoloski testovi koi se najvalidni

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:46:21   
Medo
Кремата е од Битола порачана. Ми рекоа дека е витаминска крема без кортикостероиди. Друго не знам. На самото кутивче не пишува ништо.

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.4.2010 17:48:19   
mis.
Како мала ми е констатирана егзема од перлон материјал а сега имам на дланките помеѓу палецот и показалецот со груба кожа која е распукана и одвреме навреме крвари и чеша.Имам многу сува кожа посебно на рацете.Се мачкам со колекција на др.тајс од ноќниче и ми ублажува но не ја санира егземата.

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?