|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.7.2016 8:11:07   
vaska05
Soned1 bev vo Njuborn mi rekoa deka sorabotuvaat so banka na jajce kletki od ukraina i toa ke me kosta okolu 3.500 evra za tri obidi i toa ne bilo stoposto sigurno kao najdobra opcija sama da si najdam donator,vo sistina bilo uste poskapo.user posted image

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.7.2016 18:42:17   
Soned1
Да, скапо е да купиш, но битно дека постои и таква опција, ако не успееш да најдеш донатор...

(Одговор на членот vaska05)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
15.7.2016 19:38:38   
MademoiselleNina
Јас ниту еднаш не примав естрофем. Веројатно е проценка на лекарот.

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.7.2016 3:16:29   
Soned1
Јас прв пат без естрофем и малку се плашам, но штом не сум сама без естрофем, полесно ми е малку user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.7.2016 19:30:38   
Soned1
Devojki, denes imav transfer na 2 embriona, 2 zamrznavme. Sleduvaat dolgi dve nedeli :) Sto jadevte za podobra imlantacija?

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.7.2016 19:34:43   
electra
Секој ден јајце или две од препелица, јаткасти плодови, пилешко, риба, телешко, многу зеленчук и овошје. Иако незнам дали има врска. Ја одмарав активо три дена па другите три по дома. На шести ден излегов да ми стават прогестеро депо и продолжив нормално. Три дена не пиев кафе. Со лесно и гледај да не се оптоваруваш со било што. Гледај си ги сликите што ти ги дадоа. user posted image

< Поракaта ја уредил electra -- 17.7.2016 19:40:46 >

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.7.2016 20:22:10   
vaska05
Soned1 So sreka neka ti e da se nadevame na najdobroto da bide usesno i sve vo red

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.7.2016 22:38:25   
kapina
Jadi po tri brazilski orevi na den dobri se za implantacijata

(Одговор на членот vaska05)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
17.7.2016 23:42:29   
Pinky30
ИЗВОРНА ПОРАКА: Soned1

Devojki, denes imav transfer na 2 embriona, 2 zamrznavme. Sleduvaat dolgi dve nedeli :) Sto jadevte za podobra imlantacija?


So lesno da ti minat ovie dve nedeli i da se raduvame za visoka betaaaa :-*

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.7.2016 8:18:27   
Bebusko3
Ти посакувам брзо да ти поминат овие 2недели и да се радуваме со висока бетаuser posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.7.2016 11:22:42   
Hopeful RR
Soned1, ајде со среќа!!! Нека им се уарни и нека си седат кај мама во меше уште 30 и кусур недели! user posted image

Инаку, и јас бев без естрофем, ич да не се секираш. Си прави проценка докторот, сигурно има причина. Во однос на исхраната, читав дека протеинска исхрана као повеќе им одговара на ембрионите. Јас дека не јадам месо, тогаш јадев јајца, авокадо, грав, наут - хумус, леќа, ... гали меше и уживај!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bebusko3)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.7.2016 14:17:43   
LoveableMe RR
Soned1, со лесно и со среќа
*******2016******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

- почеток со тераппија (д-р Трајковски, Њуборн Клиник)

=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image


Soned1 14.07 =пункција= 17.07 =ЕТ
Soned 13.07 = ТЕСТ
=========================



2016 година

kiki83 user posted image весник user posted image user posted image Druzeuser posted image pepapauser posted image Michelauser posted image Bebusko3

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.7.2016 14:18:42 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.7.2016 17:10:52   
Soned1
Fala mnogu devojki i za zelbite i za sovetite! Ke primenam se sto mozam od ishrana, miruvanje i pozitivna misla, pa se nadevam na pozitiven test. Ke vi pisam obavezno.
Inaku primetiv po slikite ovoj pat embrionite izgledaat pokvalitetno, a prv pat ni ostanaa i za zamrznuvanje. Se mislam deka e od DHEA-to i piev koenzim Q10 prvo po 200 mg, pa 300 mg, a posledniot mesec pred iin vitro piev 500 mg, mislam deka pomogna. Plus proteini, jajca, meso, surutka i barem do ovaa faza imase podobruvanje.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.7.2016 19:27:11   
pcelka3
zdravo rr bev denes na exo i dr mi zakaza transfer za sabota mi dade da primam proluteks inekcija sekoj den ,folna,aspirin,fraksiparin od 0.4 ,cikloproginova od belite 3*1 e sega me zagrizuva oti ne mi dade dekortin apcinja dr bidejki za prethodnoto invitro pred transferot i za vreme na tie 14 dena piev dekortin mislam deka toj bese za prifakanje na plodot gledam po forumov kaj tie sto piele dodatno dekortin ima uspeh a nekoi koi ne piele ne e sega ako nekoj poveke e zapoznaen bidejki site se hormonski apcinja dali cikloproginovava go zamenuva dekortinot i za proluteksot inekcii na dr mu rekov koga mi gi pisa deka prethodniot pat primab krinon i nekogas koga imav potrreba progesteron depo inekcija sepak tie se poevtini za razlika od proluteksot koi se 560 den ve molam pisete vasi iskustva mnogu ke vi bidam blagodarna i vie sto mislite sakam da slusnam vase mislenje sepak delime site ista maka pozz imajte ubav den

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.7.2016 22:24:56   
kapina
Da dekortinot se za prifakanje na plodot i jas ne piev niprviot ni vtoriot pat medrol trebase da pijam namesto dekortin no endokrinologot bez objasnuvanje mi rece da ne pijam sega mi kaza naredniot pat da pijam moze samo dekortin jas ne primav progesteron depo samo utrogestan i krinon gel za progesteron depo prasav sega ovde vo strumica mi rekoa go nema nikade veke sega kako ke bide neznam znam samo oti ke mi vklucat dekortin

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.7.2016 0:25:40   
MademoiselleNina
И јас слично како тебе. Декортин е за да телото не го отфрли плодот, пролутекс е прогестерон инекција што се прима секој ден, дали е маркетинг трик или не незнам, но ми рекоа дека подобро се апсорбира од прогестерон депо, инаку тоа е истото. Фракспарин е за разредување на крв, јас не пиев циклопрогинова но веројатно е естроген. Ако оваа конбинација ти е скапа, побарај да ти препише поефтина варијанта, бидејќи има таква. И само со убави мисли и ќе биде.

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.7.2016 0:28:25   
MademoiselleNina
Soned ајде брзо да ти поминат овие 2 недели

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.7.2016 8:39:11   
pcelka3
dr. bese vcera vo frki go preprasav pak za dekortin dali treba i dr raboti mi rece ne ne a ovde gledam gordana so istata terapija sto mi ja dade mene nema uspeh zagrizena sum da ne pak napravi propust ovde gledam deka nezavisno od dr lekovi se zema i medrol t.s dekortin.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 20.7.2016 15:29:22 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.7.2016 15:32:44   
LoveableMe RR
pcelka3, мислам да не се секираш многу, можеш да прашаш, но проценка на докторот е каква терапија ќе даде при трансфер. Многу доктори даваат различни терапии, па некаде успева, некаде не. Само верба во себе и во Господ, па дај боже да биде овој пат, бидејќи имаше една бременост, сега мислам големи се шансите да биде се како треба. Мислам само требаше серклаж кај тебе или мирување, за задржување на плодовите. Еве пример за естрофем, на две членки без естрофем при ФЕТ имаа успешна бременост и се породија со момченца. На друга членка со естрофем, па пак се породи со момченце....значи дека пак е проценка на докторот и среќа....

Постот за ФЕТ (трансфер со смрзнати ембриони) е префрлен во соодветната ТЕМА.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.7.2016 17:32:16   
Soned1
Девојки, денес е 5-ти ден од трансфер, односно 4 дена по денот од трансфер 3 ден ембриони, би требало веќе да има имлантација доколку се случила, така?

Дали знае некој кои се шансите за имплантација со ендомртриум 9 мм пред пункција? Нон стоп ми се врти во глава тој естрофемот, ми е страв дека немам доволно естроген и дека матката не беше доволно спремна user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.7.2016 18:38:21   
pcelka3
soned mila nie se sekirame i razmisluvame da ne trebase ova ili ona takva sum i jas loveable pogore ubavo mi pisuva ako treba da bide ke bide samo Gospod da e so nas eve sega jas dodatno se nerviram imam zakazano transfer za vo sabota a grloto mi se vospali ne mozam da goltam malku me tera da potkasluvam toa e samo bog da pomogne i uste ednas loveable ni pisuva nekoi rr zemale estrofem nekoi ne pa i taka i taka imalo bremenost ne se sekiraj kako sto treba taka ke bide ne mozeme nisto da smenime.

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.7.2016 5:54:57   
Soned1
pcelka3, јасно ми е се, само ми е страв во мојов случај да не направија погрешна проценка со естрофемот, зошто ништо не осеќам, во предходните две ин витра осеќав дека останував бремена, имав грчења на матката после имлантација.
Знам дека не треба да мислам, ама сте ги поминале сите овие две недели чекање, дали стварно може некој да не мисли воопшто? user posted image

За грлото земи некои од оние апшиња за шмукање, прашај во аптека и денес можеш да ги употребиш. Со среќа и со лесно утре user posted image

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.7.2016 9:40:54   
Bebusko3
Толку од мојаа бременост почна да паѓа бетахцг а и вчера добив па тоа е то...одиме со нови сили напред. Сакам да ви посакам на сите се најдобро и ич да не се секирате за ништо ако сте кај добар доктор сигурно тој знае дали имате потреба од лекарства дополнителни. За естрофенот ете јас пиев 8 денот имасе бременост дури и врекичка видовме но ете не продолжи а јас не ни знаев колку ми е ендометриумот никој не ми кажа на денот на трансфер така да не се замарајте и мислете позитивно тоа е се што можите да направите и молете се .Јас верувам тоа што е за нас ке си дојди. Поздав до сите и чекам убави вести од сите вас...

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.7.2016 20:07:37   
Soned1
Bebusko3, навистина жалам :( Биди цврста сега, исплачи се, опоравиве се, направи ги понатаму испитувања ако некои не ти се направени и со нови сили обиди се повторно. Мислам дека доста од нас го доживеале истото, но нема откажување, се опоравуваме и продолжуваме понатаму.

(Одговор на членот Bebusko3)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.7.2016 21:53:28   
kapina
Bebusko zal mi e za tebe milickaa guski od mene isplaci se sega jas potpolno te razbiram kako ti e i jas imav takva bremenost blighted ovum sega napravi si gi site ispituvanja za spontani abortusi za potoa da si nacisto

(Одговор на членот vaska05)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?