|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Систематски преглед
27.4.2012 9:38:28   
JovanaJ
Jas go imav noseno na redovni pregledi do 2 godini. Neli do edna godina e na sekoi tri meseci ili taka nesto...
E sega veke imame 5 i nikogas ne ni rekle da mu se napravi sistematski pregled, onaka bas se krvna slika, srce i sl...Na zabar nie sekako si odime redovno ama drugo detalni pregledi nemame napraveno. A mislam deka e potrebno samite maticni da ne upatuvaat.
Vo odnos na pregledite vo gradinka, mi ima spomnato deka gi pregleduvale ama nekako nemozam da se potpram samo na niv. Epten mi se neseriozni, eden kup deca i site na brzinka ke gi pominat kolku da se rece...
Ako zakonski gi obvrzat maticnite da imaat sistematski pregledi togas bi gi pravele i bi insistirale, primer e pregledot za ramno stapalo. 100 pati ni se javuvaa od maticen za da odime na pregled i da gi popolnime tie formulari. E dali e vaka zadolzitelno i za sistematski neznam navistina, ama smetam deka bi trebalo.
Sistematskite vo gradinki i ucilista ne se tolku detalni i precizni.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Систематски преглед
27.4.2012 10:29:08   
sitalia
da na takov mislev zadolzitelen sistematski pregled za trgnuvanje vo uciliste, na koj ke te upati maticniot lekar i ke ti izdade potvrda bez koja nema da mozes da go nosis deteto vo uciliste. Znaci ne formalna potvrda plati 200 denari i zdrav si kako sto ni pravese nas maticnata ex za vo gradinka, tuku te praka na specijalisti na primer kaj mene vo jane sandanski poliklinika, te pregleduvaat na se i taa posle ja izdava potvrdata. kako sto se sistematskite od rabota. nema logika na rabota da imas zadolzitelni sistematski na sekoi 12 do 18 meseci, a za da trgne deteto vo uciliste da nema sistematski. Neznam moze mnogu baram, ama sepak mi lici logicno da ima.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Систематски преглед
27.4.2012 13:16:38   
Mihaela 2010
Pred da napolni godinka maticniot ni vikase sekoj mesec da ja nosime i ja merese visina i tezina..Koga go prasav sto potoa,mi rece deka nema potreba da idam sekoj mesec tuku na 3 meseci za krvna slika...i posle na 2 godini da ja meri visina tezina i pak krvna slika..Bese nesto nastinata 2-3 dena pred da napolni 2 god pa ja odnesovme pa taka se isteravme,inaku ne ni kaza deka nesto drugo treba da i se pregleduva,citam tuka zabi,inteligencija i sl...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Систематски преглед
28.4.2012 10:11:57   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

С треба да ја носам на систематски преглед за во градинка.Треба да однесам измет и урина во микробиолгија.
Дали некоја мамичка знае колку време може да седи изметот и урината додека ги однесам user posted image


Никој не знае user posted image


(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Систематски преглед
28.4.2012 10:25:59   
arh_diz
Kolku vreme tocno moze da sedi neznam , jas imam cuvano 4-5 casa vo frizideruser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Систематски преглед
28.4.2012 10:49:17   
Viktori
јас мислам дека може и поголго од неколку часа. Бактериите си живеат на каката, ако ги има, немаат проблем ако се затворени и не се суши каката.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Систематски преглед
28.4.2012 23:12:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Pred da napolni godinka maticniot ni vikase sekoj mesec da ja nosime i ja merese visina i tezina..Koga go prasav sto potoa,mi rece deka nema potreba da idam sekoj mesec tuku na 3 meseci za krvna slika...i posle na 2 godini da ja meri visina tezina i pak krvna slika..Bese nesto nastinata 2-3 dena pred da napolni 2 god pa ja odnesovme pa taka se isteravme,inaku ne ni kaza deka nesto drugo treba da i se pregleduva,citam tuka zabi,inteligencija i sl...


I jas isto...so toa sto ne e samo tezina i dolzina tuku i ocinja grlce, nodzinja kure, motorika, fontanela dishi dishi user posted image .. a posledno koga bevme na vaqkcina na 6m...mi rekoa na polni 9 da go odnesam na sistematski kaj niv i na pregled za beleg od BSG

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Систематски преглед
29.4.2012 7:34:15   
Bububebe
ФАла ви на одговорите user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Систематски преглед
30.8.2013 14:50:59   
elenak
Мајки ај некој нека ми објасни што значи систематски преглед на дете? Што точно им прегледуваат, што бараат од вас?
Ние денес имавме некаков преглед што секако не беше систематски, тоа ми е јасно. Јас не знам дали секаде е исто, еве нашиот изледаше вака: Имавме прво боцкање за крвна слика, па одење на забар. Забар немаше, имаше една сестра која не мрдна од стол, ме праша колку заби има ќерка ми, запиша на ливчето што ни го дадоа и ни рече ,,обично ги мачкаме со еден гел (или не знам што точно) ама сега во моментот немаме,,user posted image Добро, и ја прашувам јас дали може да се консултирам со доктор околу запчињата нели, за миење, за одржување, и ми вика ,, па доктор нема, едниот е на боловање, другиот на одмор, ако сакаш дојди во понеделник,,user posted image Не викнале на систематски, замислете. А можеа само слика да ми побараат, ќе завршевме работа. И ок, отидовме да ја прими вакцината и таму исто д-р кој не мрда од стол, седејќи ја наслуша и и го виде грлото, ја измерија (висина, тежина) и и дадоа вакцина со лажичка. Ете толку. Кога излеговме само си реков, Господ да ја чува, од нашево здравство аир нема.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Систематски преглед
30.8.2013 15:42:03   
Bethany
Ех ЕленаК, па вие сте имале супер систематски user posted image
Еве син ми, за месец дена ќе има две години, никогаш не не викнаа за систематски.
Кога одевме за вакцина, никогаш немаме направено крвна слика, никогаш не го измереа (висина, тежина).
Единствен преглед беше диши-диши и грло му прегледаа.

За висина и тежина јас одев на својата рака во диспанзер да го мерат, додека можеше да седи на таа бебешката вага, сега го мерам дома, на дигиталната, и следам колку како што качува.
Пред некое време , кога имаше стомачен вирус, го однесов на педијатар, и таа го немаше видено точно една година, и ми вика, е па убаво изгледа user posted image Тоа ти е изгледа онака одокативно мерење user posted image

А ниту помислувам некој да го викне да го провери целосно, оптш психо-моторни развој и се друго, тоа нема шанси да се случи во нашата држава, за жал. Така да испаѓа така, Господ да ги чува, и на мајките да им дава здрав разум па самите кога и ако мора да делуваат нешто, инаку заникаде е работата, а за деца се работи user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Систематски преглед
30.8.2013 16:13:39   
Felly RR
Кај нас таков систематски преглед со запчиња, крвна слика имавме на две години. Претходно само мерење тежина/висина, и грло - нели. Наредно на 4 години ќе треба да одиме, дали некој бил, и што проверуваат на таа возраст?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Систематски преглед
30.8.2013 16:33:20   
elenak
E Bethany znaci imalo i beter.Mi olesniuser posted image Ne znam sto da kazam, neka se zdravi samo,da nemame potreba od doktori oti d-ri nema.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Систематски преглед
30.8.2013 22:36:46   
sandriana RR
И кај нас систематските се прават самоиницијативно, за жал,
Кај матичната докај 15-18 месеци одев еднаш на 2 месеци, за контролни/систематски прегледи и ми велеше - што ја носиш, да ја разболиш тука, има болни деца, на твоето не му фали ништо. И јас ко Бетани дома си ја следам тежината, а висина ретко мериме. Заби ни прегледа еднаш наш пријател стоматолог, а од диспанзер никогаш не не повикале за тоа...И за вакцини е иста песна - стетоскоп и грло, и евентуално крвна слика...И поим немав дека следен преглед е на 4 години, да не кажа Фели... Баш е работава - Господ да ги чува кај што неможеме ние....
А, да - мини систематски демек им правеа во градника еднаш месечно - ама, се сомневам како изгледале тие прегледи од око....

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Систематски преглед
31.8.2013 9:16:29   
Annabel
На 4 години матичната на ќерками и проверуваше висина и тежина. Исто така правевме отпечатоци од стапалата за да види дали е дустабан.

Некој ми спомна дека сега по ново на 4 години се посетува и психолог, но ова не ми е потврдено како точна информација.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Систематски преглед
11.9.2013 12:00:58   
miana
Мојата керка е прво одделение и утре сме на систематски преглед и вакцинација ( МРП )
Си помислив и се запрашав,нели се многу мали овие првачиња за да ја примаат пваа вакцина која ние ја примивме кога бевме првачиња и имавме по 7 години? Дали вашите првачиња беа на систематски и дали примија вакцина? Јас денес бев да си го земам картонот за вакцини од таму каде што ги примавме до сега и видов многу дечиња. Ги мереа во висина,им проверуваа вид,тежина,отпечатоци на стапалата, диши-диши и слично. Ние сме утре,па ке ви пишам . Поздрав

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Систематски преглед
7.12.2013 20:35:35   
Felly RR
Нас ни стигна покана за систематски преглед, на поканата не пишува ништо за вакцина, а сега во календарот за вакцинација видов дека има Ди-Те_пер ревакцина. Најверојатно после роденденот ќе одиме, па ќе пишам како сме поминале.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Систематски преглед
7.12.2013 20:56:40   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Нас ни стигна покана за систематски преглед, на поканата не пишува ништо за вакцина, а сега во календарот за вакцинација видов дека има Ди-Те_пер ревакцина. Најверојатно после роденденот ќе одиме, па ќе пишам како сме поминале.

Felly na koja vozrast se nosat decata na sistematski? i od kaj gi povikuvaat?
jas nekade citav deka na 3 god se nosat a nekade na 4 bas me interesira

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Систематски преглед
7.12.2013 21:15:43   
Felly RR
Ни стигна покана од Здравствен Дом, од каде што ја носевме и до сега за вакцини. Систематски последен ни беше на 2 години и сега еве на 4.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Систематски преглед
17.11.2014 13:36:02   
Felly RR
Ние дури пред една недела бевме на задоцнет систематски преглед. Не пратија на испитување мокрача и хемоглобин, мерење висина и тежина, проверка на вид, лекар ја прегледа за срцето и нормално грло, исто и стапалата, стоматолог за забчињата, па логопед. Мислам дека е тоа се. Логопедот најмногу ни посвети време, не само што ја проверуваше дали има проблеми со говорот, туку и ни објасни се што треба да знае и да прави на таа возраст.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Систематски преглед
18.11.2014 10:09:18   
miana
Фели, може и да ми кажеш колку години има твоето детенце и каде бевте на систематски преглед, каде има логопед?
Мен лани ми рекоа да ја носам кога ке наполни 2 години, на вакцина, арно ама детето ми беше нели со сипаници на инфективна клоиника и долго време беше под траума од лекари и немав намера да ја носам да ја траумати9зирам повеке, а никакво писмо не ми стигнало. Кај нас има еден доктор и една сетстра само кај вакцините и нема ни логопеди, ни ништо.



_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Систематски преглед
18.11.2014 12:13:38   
Felly RR
Миана јас не живеам во Скопје, може затоа е различно. Ние на 2 години и на 4 имаме систематски преглед. Погоре еве имам пишано дека требаше на 4 да ја носиме, ама и ние речиси една година закаснивме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Систематски преглед
24.1.2016 19:28:40   
Палешка РР
Утре Миа е на прв училишен систематски преглед. Пораснавме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?