Систематски преглед (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


vesna_kr -> Систематски преглед (18.3.2009 16:59:31)

Во недела ќе наполниме две години , па имам слушнато дека тогаш се оди на ушен и очен лекар како и кај својот матичен лекар заради редовна контрола

дали вие мајки ги носевте вашите деца и на други прегледи? и на кои?




Еца -> RE: Систематски преглед (19.3.2009 14:12:08)

За кај матичен лекар да, ја носев но на други прегледи не,мислам најдобро прво да ја однесеш кај матичната па со неа да поразаговарш има ли потреба или не за дополнителни прегледи,бидејќи секако таа ти дава упат за каде и да мислиш да одиш.[sm=smiley1.gif]




vesna_kr -> RE: Систематски преглед (19.3.2009 14:26:20)

Фала за советот, ќе поразговарам со докторката и ќе видам.




mis. -> RE: Систематски преглед (22.3.2009 16:35:53)

Jas prv pat slusam za vakvi kontroli na taa vozrast.Da sum znaela bi go odnela bez razlika sto i kako.Kontrolata za bilo sto e sekogas dobra prevencija.Maz mi odi kaj edna ocna dr. privatno so plav karton ne mora da ti e maticen.Pregledot i e 150 den simbolicna cena a e odlicna.Se naoga kaj gradski park"okulus M" Raboti so zakazuvanje




Nadezna -> RE: Систематски преглед (7.2.2011 16:36:08)

Milam deka prviot sistematski pregled na deteto e na tri meseci?
Damjan sega ke polni tolku, sto da ocekuvam i da pobaram od doktorot?




Maca25 -> RE: Систематски преглед (7.2.2011 23:34:59)

Очекуваш да го прегледа, да го измери и да му направи крвна слика. Тоа е.




Felly RR -> RE: Систематски преглед (5.10.2011 9:00:58)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Денеска за Мартин бевме на систематски преглед(на 5 год) и очекував некој детален прегед во смисла посета на очен лекар,стоматолог оториноларинголог...но добивме само мерење на висина тежина диши диши,му го видоа грлцето и упут за лабараторија за проверка на крв.Дали вие бевте повикани на таков систематки и од што се состоеше тој?


ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817 RR

истото прашање и мене ме интересира дали само одредена група во градинките им се прави систематски преглед или на сите групи почнувајки од јасли па понатака во нашата градинка вакво нешто досега не е спомнато


ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Оваа не е во градинка туку таму кај што ги вакцинираме децата.Нели на месец дена од раѓањето на бебето одиме на 2 на 3 па на 6 месеци на 9 на годинка па еве и на 5 месеци од амбулантата ни стигна покана за систематски.Во градинката секој октомври и феврусри му мерат висина и тежина.
Мене ме изненади што кога внук ми во Гвгелија бил повикан на систематски добил и преглед кај стоматолог.За сите градови изгледа различно е.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Ние бевме на систматски преглед, со ќерка ми скоро, таа има 6 годинки. Секоја чест на докторите, во какви супстандарни услови работат, а цело време беа насмеани.
Имаше преглед диши-диши , грло, видот им го прегледуваа, тоа баш и не ми се допадна затоа што 1,4 и 7 на таблата не се баш напишани како што децата ги знаат, па пола добија упат за очно без потреба. Тест на урина и хемоголобин. + висина и тежина и стапала.

Инаку останато е она, 30 деца по гаќички во една соба (на аушвиц ме потсети), ама тоа е. Инаку мислам дека е добро што има систематски од училиште, затоа што како растат децата, ние родителите некогаш се забораваме, па еднаш кога требаше син ми сируп да пие и ме прашаа колку кила има, јас поим немав.






Felly RR -> RE: Систематски преглед (5.10.2011 9:07:07)

Кога ја стававме последната вакцина, ни кажаа дека на 2 години треба да правиме систематски преглед, а тоа до сега подразбираше крвна слика, грло, мерење во висина и тежина.  Не знам дали сега има и нешто плус, ама се си мислам пак исто ќе проверуваат.




Felly RR -> RE: Систематски преглед (6.12.2011 23:03:24)

Уште малку ни се ближи систематскиов, ајде некој што бил нека пише, да си знаеме - само крвна слика и мерење ќе биде.......или и друго проверуваат?




miana -> RE: Систематски преглед (6.12.2011 23:05:59)

Jas mislam deka na kerkami ne i pravea ni krvna slika...Ja merea kolku e visoka,teska i sl. i pokraj tie raboti ja prasuvaa nekoi raboti da vidat kolku e intelegentna..Ja prasuvaa za boi i i slicno....




Felly RR -> RE: Систематски преглед (6.12.2011 23:10:42)

На 2 години и поставуваа прашања за интелигенција? Па на некои дечиња и говор не им е толку развиен за да може да одговорат на секакви прашања.




miana -> RE: Систематски преглед (6.12.2011 23:15:11)

sega ketrkami ke polni 4 godini a sveki ja nosese na sistematski lani ..Znaci 2 ipol-tri godini,ni stigna pokana doma i znam deka ja prasuvala za penkaloto koja boja  e a kerkami ne odgovarala ( poveke od inat ) ili kazuvala nekoi boi bez vrska..




Snowhite RR -> RE: Систематски преглед (18.1.2012 17:27:43)

И нас ни стигна покана за на систематски за на 27ми, ајде кажете што прегледуваат на 2 години. Знам јас дека и забите им ги проверувале, како ќе го натераат да зини не знам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Felly RR -> RE: Систематски преглед (23.1.2012 21:19:09)

Прво проверуваа мокрача и хемоглобин. Па со резултатите се оди кај доктор, таму тежина и висина, па проверуваа и за шум на срце, и на крај праќаат за забите - ама ние таму не бевме, се брзав јас за на работа, и не појдовме.




Slagjana -> RE: Систематски преглед (24.1.2012 11:31:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Прво проверуваа мокрача и хемоглобин.

А што ако детето не сака да се измочка таму? Ќе ни речат да дојдеме друг ден? Не знам како ќе ја натерам и дома да мочка во нокширчето. Понекогаш седи и по 15 мин. и ништо.




Winit -> RE: Систематски преглед (24.1.2012 13:14:12)

Jas za sin mi koga bese pomal koristev kesi za mokraca. Sega neznam za zenski kako e, ama sigurno ima i za zenski...
Mi ja stavav nekolku casa pred da treba da odime ili navecer i taka ja sobirav. Taa ista kesicka ja nosev vo labaratorija na ispituvanje...




Felly RR -> RE: Систематски преглед (24.1.2012 15:16:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Прво проверуваа мокрача и хемоглобин.

А што ако детето не сака да се измочка таму? Ќе ни речат да дојдеме друг ден? Не знам како ќе ја натерам и дома да мочка во нокширчето. Понекогаш седи и по 15 мин. и ништо.



Па мислам и дека не е проблем, ако не сака да се измочка. Ние Матеа ја зедовме од градинка, и таму не и се мочкаше, па само ја боцнаа и испитаа хемоглобин, и тоа само ни го пишаа на поканата, и така бевме кај доктор. Докторката ништо не ни рече.




Maca25 -> RE: Систематски преглед (24.1.2012 15:38:40)

Каква покана за систематски сте добиле?!? Јас до сега ниту еднаш немам добиено покана [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Јас самоиницијативно и прегледувам крв на Н. а мокрача само еднаш имаме мислам проверено. Имам упат од лани за мокрача и уште не сме направиле. Сега таман се ближи 3 роденден па ќе направиме една крвна слика и мокрача. 




JovanaJ -> RE: Систематски преглед (24.1.2012 15:53:29)

I nie nikogas nemame dobieno pokana za sistematski pregled. Jas go nosev samoinicijativno bidejki pisuvase na vrata deka se pravi na 1,2 i 4 godini (i za bebinja po meseci bese nekako do godinka). Ova go pisuvase vo sovetuvalisteto kade stavaat vakcini ama nikogas ne ni se javile da ne povikaat.
Dali nekoj znae kako se odi na sistematski posle 4-ta godina?




Felly RR -> RE: Систематски преглед (25.1.2012 9:14:00)

Кај нас (во Прилеп) праќаат покана за систематски на 2 години, и мора да појдеш. Дури на поканата пишуваше дека следува и парична казан ако не се појавиш.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Сега знам и јас дека има некоја ревакцина на 4 години и тогаш и систематски преглед.
А после 4 год. не знам, најверојатно после кога ќе почнат на училиште дури. Нели од училиште ги носат на систематски прегледи.




Snowhite RR -> RE: Систематски преглед (27.1.2012 17:32:39)

И ете денеска бевме на систематски, на поканата пишувало и во колку саат, ама јас пошто ја загубив не видов си отидов во 10.30 сабајле и не' вратија, рече во 14 требало, ама ај дојдете кај 12[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] Па отидовме кај една пријателка тука во близина на кафе и се вративме.
Како и да е, забите бисерчина, (само ни пиша рецепта  да пие флуор таблети), хемоглобинот 130, одлично, (затоа се грижев најмногу зашто порано му беше низок), 12кг тежок и 80 см висок (јас мисев дека е 11кг, така да супер е)





Maca25 -> RE: Систематски преглед (27.1.2012 22:38:08)

Нина за 10 дена ќе полни 3 години. Јас сакам да и направам еден детален преглед. Сега, не баш детален, него крв, мокрача, мерење, забар, ама за сето ова ќе треба да побарам упат од матичната, освен забар - тоа на приватно ваљда. 




Bububebe -> RE: Систематски преглед (26.4.2012 22:36:01)

С треба да ја носам на систематски преглед за во градинка.Треба да однесам измет и урина во микробиолгија.
Дали некоја мамичка знае колку време може да седи изметот и урината додека ги однесам [sm=zmeden.gif]




sitalia -> RE: Систематски преглед (27.4.2012 9:03:03)

jas do sega eve kerka mi ke polni 5 godini neznam deka sum ja odnela na sistematski prgled. se sto ja nosam e na moja licna inicijativa na pregledi. a deteto odi vo gradinka. i bas pred nekoj den mi rece deka gi pregleduvale vo gradinka, gi merele im gledale grlo i neznam sto drugo no mene nikoj ne me informiral za nisto. da ne kazese nemase ni da znam. neznam kaj nas vo mk ili eve vo sk nisto ne se znae. prijatelkata od srbija od nis koga maliot trebase da trgne vo skolo mu napravija detalen sistematski pregled, koj e zadolziteleni i so izvestaj. i toa i ocno i usno i zabar i srce i bubrezi se se sto bi trebalo da e eden sistematski pregled.
iskreno kaj nas ne sum cula za vakvo nesto. bas me interesira ako imate soznanija da pisete. dali sum jas vo zabluda (se nadevam) ili navistina sme banana drzava.




Maca25 -> RE: Систематски преглед (27.4.2012 9:25:15)

Ни јас не знам некој доктор да препорачал систематски преглед, детален, баш како овој што го опишува ситалија за во Србија. За во градинка знам дека секоја недела им го прегледуваат грлото, и ако е црвено ти кажуваат брис да донесеш, без брис не ти го примаат детето во градинка. А за мерење, не ги мерат, ќе ми кажеше ќерка ми.




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>