|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Соор- габична инфекција
18.5.2012 10:38:09   
dubi_du
Ring nie se iznamacivme so soor okolu mesec dena ne mozev da go iscistam,g otruc bebco so Nystatin i bezuspesno.Najtesko mesto za cistenje mi bese kaj sto se spojuvaat vilicite(kaj obravcinjata) i ottamu povtorno se sirese i se taka vo krug:(.Na kraj otidovme kaj doktorkata i tamu ni go iscistija usteto so BORAX GLICERIN 10% i do tamu bese.Mozes da probas i sama doma so gazicka i borax ama toj e nekako debel kako med i jas neuspeav da mu go razmackam ubavo.Pobrzo da vi pomine!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Соор- габична инфекција
30.5.2012 5:19:34   
Emona86
Lek za kandida e voda posle cicanje ili jdenje, nie imavme, nystatinot ic ne pomagase, i dr mi go kaza ova, posto tie se gabi i ziveat tamu kade sto ima uslovi, a so pienje voda posle hranenje se plakni ustata i nema uslovi za gabite, i se iscistivme za 2 dena. Taka da ni nystatin ni nisto samo voda probajte kaj nas bese eksta efikasno!!!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Соор- габична инфекција
22.7.2012 12:38:34   
NasataNeda
Zdravo,

Nova sum na forumov, ama ve citav i dodeka bev bremenkauser posted image bidejki ovde nemav mnogu lugje za konsultacija, pa si citav forumi na ringeraja. Se porodiv pred tri nedeli. Ziveeme vo Ceska i ovde lekarive ne se bas pristupacni pa mi treba vasa pomos. Bebenceto ima belo jazice, ja tretiravme 5 dena so Nizoral apcinja ama nisto se uste i e belo. Dali moze da ja namackam so soda bikarbona, od koja vozrast moze toa da go napravam. Malecka mi e i ic ne sakam sto voopsto ja mackav so tie apcinjata bidejki gi goltase user posted image .

Fala vi odnapred

(Одговор на членот Emona86)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Соор- габична инфекција
22.7.2012 13:52:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: NasataNeda

Zdravo,

Nova sum na forumov, ama ve citav i dodeka bev bremenkauser posted image bidejki ovde nemav mnogu lugje za konsultacija, pa si citav forumi na ringeraja. Se porodiv pred tri nedeli. Ziveeme vo Ceska i ovde lekarive ne se bas pristupacni pa mi treba vasa pomos. Bebenceto ima belo jazice, ja tretiravme 5 dena so Nizoral apcinja ama nisto se uste i e belo. Dali moze da ja namackam so soda bikarbona, od koja vozrast moze toa da go napravam. Malecka mi e i ic ne sakam sto voopsto ja mackav so tie apcinjata bidejki gi goltase user posted image .

Fala vi odnapred


Ја мислам дека можеш со содабикарбона..а можеш и со едни капки мислам се викаа Нистатин..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот NasataNeda)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Соор- габична инфекција
22.7.2012 15:39:47   
kikicka
Јас белото јазиче и го чистев со сируп од вишна ,значи чист ,ке замотам газа околу прстот и ке сравам сируп и ке и ја исчистев устата.После тоа скоро и да не се појави бело.Инаку беше како талог .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Соор- габична инфекција
22.7.2012 15:49:53   
light
Nasataneda zani daktarin gel i namacki ja ustata ,nie probavme se i sesto ,kaj nas ni daktarinot ne pomagna po so gentian violet i pomina ti probaj so gelot mnogu e efikasen

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Соор- габична инфекција
28.7.2012 17:49:02   
eli07
Eve i jas da go kazam moeto iskustvo...Maksim ima samo 10 dena infekcijava ja dobivme pred 3-4 dena i so Nistatinot kapki uspesno ja izlecivme.Tri pato dnevno po 10 kapki i plus so stapce zavitkano so gaza cistenje sekoj den po 3 pati ama temelno.Samo se nadevam deka nema da ni se povtori...user posted image

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Соор- габична инфекција
6.2.2013 16:53:06   
ljubicica
и ние го имаме истиот проблем , и нас ни ги дадоа капките нистатин, ама ме интересира дали може истовремено да му го чистам јазичето со раствор од сода бикарбона?? инаку имаме 3 ндели и 3 дена
фала виuser posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Соор- габична инфекција
12.3.2013 22:44:18   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonjuska

Dragi mamicki moeto bebe ima 2 meseci i e samo na doenje ama postojano ima belo na jaziceto go cistime so rastvoe od soda i gazicka no i so nistatin kapki no nikako ne pominva znae li nekoj nesto dr so sto bi pominalo postojano grci i go plazi jaziceto si mislam koj znae kolku ima maka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Мими

А да пробаш и водичка превриена да даваш.Можеби ќе помогне


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Toa e normalno kaj sekoe bebe se javuva, prodolzete so terapija kolku sto ke vi kaze doktorot, ke pomine, site sme bile niz toa.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonjuska

nekade procitav deka mozebi majkata imala kandida vo bremenosta pa od toa mu se pojavuvalo belo na jaziceto, no nikogas ne sum imala ni slicna bakterija


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Dzabe go odmivas bebeto treba da gi odmivas i gradite.
Odmivaj gi gradite pred podoj i kje pomine.
Samo rastvor od voda i soda bikarbona, kje zavrsite rabota i najvazno da go koristite istovremeno.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonjuska

sekako i gradite gi odmivam i gi mackam i niv so nistatin no eve veke 1 nedela ne pominuva strav mie samo da ne mi odbie da cica so user posted image nemav vakov problem



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ljubicica)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Соор- габична инфекција
13.6.2013 0:46:50   
mamicka15
Zdravo mili mamicki.. od moevo bebusce tesko doagam na red da pisam na forumov , pa sega odeliv vreme za da spodelime kako nie go resivme problemot so soorr. znaci vaka... So soor gabicki bevme recisi mesec ipol ako ne se lazam i poveke, se cistevme so kamilica i soda, pa potoa prodolzivme so nistantin, inikako da najdeme lek... a kolku samo bevme zavateni .. uu premnogu duri i vo grlceti a i dole na mestoto kade sto mockame.... na krajot za cudo za 2 dena se iscistivme , so koristenje na dakterin gel 2 % mislam deka i vo makedonija go ima bidejki sme vo stranstvo, pa za da ne se macite probajte , zosto stvarno e tesko kako za bebceto taka i za nas so ovie gabickiiiii sto mislam deka stvarno im precat .. pozzuser posted image user posted image user posted image nema da zazalite pozzuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Соор- габична инфекција
31.7.2014 18:44:49   
Dilina
И кај нас се појави бело на јазичето user posted image стално мљацка малата, а чекам патронажна да дојде и да ми каже дали е бактерија.. Првин кога беше и го виде, рече не е... ама уште стои... и јас си мислам дека е од млекото и од што бљуцка стално ама му стои цело време........

(Одговор на членот mamicka15)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Соор- габична инфекција
1.8.2014 14:06:26   
sandriana RR
Dilina, тоа не е бактериска, туку габична инфекција, од типот на кандида. Ако константно стои како наслага на јазичето, ќе си купиш Нистатин капки, а може и со благ раствора на сода-бикарбона (1 каф.лажиче во 200-250 мл) на стерилна газа ида се истрие наслагата.
Сепак, ако ти е шубе, јави се кај патронажната, за совет.
А да, и ако мачкаш Нистатин, после секој подој ќе ги мачкаш и брадавиците на твоите гради, за да не се пренесува инфекцијата од бебе на тебе и обратно.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Соор- габична инфекција
3.8.2014 17:36:42   
Dilina
Денес земавме нистатин и прееска пробав да го намачкам ама мн ми се буни и тоа со самото притискање на јазичето се намачка ама како и колку ќе е ефикасно богзнае... инаку мн ми е страв да му брцам незнам вечер како ќе го намачкам user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Соор- габична инфекција
4.8.2014 10:01:04   
sandriana RR
Нистатинот се многу ефикасни, за најмногу 7 дена ќе видиш ефект - и не се плаши, ништо не му е на бебе дур го мачкаш, и убаво истриј го јазичето со газата. Многу е полошо да остане наслагата нетретирана. Пиши каков ќе биде ефектот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Соор- габична инфекција
19.1.2015 23:00:09   
linak
И кај моето бебче се јави оваа габична инфекција user posted image Бело му е јазичето,употребивме една доза Нистатин ама не помогна баш нешто. Прашањето ми е дали треба пред секое доење да се измиваат и градите со растворена сода (бидејќи доиме па се пренесува на тој начин) или да земам и за мене раствор Нистатин па со него да се мачкам а на бебето да му го чистам јазичето со содата?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Соор- габична инфекција
19.1.2015 23:30:47   
lukajana RR
Linak штом цицате ке му го чистиш јазичето на бебето и мораш и градите со Нистатин обавезно,инаку само ја пренесувате инфекцијата од еден на друг затоа нема резултати.Нистатинот се добри капки и сигурно помагаат.позз

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Соор- габична инфекција
20.1.2015 9:03:54   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: linak

И кај моето бебче се јави оваа габична инфекција user posted image Бело му е јазичето,употребивме една доза Нистатин ама не помогна баш нешто. Прашањето ми е дали треба пред секое доење да се измиваат и градите со растворена сода (бидејќи доиме па се пренесува на тој начин) или да земам и за мене раствор Нистатин па со него да се мачкам а на бебето да му го чистам јазичето со содата?

linak, ете и лукајана ти одговорила, јас само да потврдам - третирањето со Нистатин капки или со раствор на сода задолжително да биде и на јазичето на бебе и на брадавките твои. После подој измивај ги градите, па мачкај ги со Нистатинот или со растворот на сода.
И на бебе види ако можеш, мачкај му ја целата усна шуплина, на внатрешните зидови на образите.
Појако триј, со газичка, и за кусо време ќе се исчисти соор -от.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Соор- габична инфекција
20.1.2015 13:14:10   
linak
Ви благодарам за одговоритеuser posted image Еве пред два часа помина и патронажната сестра (втор пат не посетува),па ја прашав,исто ми рече да ги измивам градите со растворена сода пред и после доење,и за бебето исто со растворена сода,плус капките Нистатин. За чистење можело да се употребат и стапчиња чепкалки за уши натопени во растворот за полесно да се чисти јазичето и обравчињата одвнатре. Пробав јас веднаш со чепкалките и растворот,навистина полесно е отколку да го ставате прстот со газа во устето. Сега се надевам за скоро да се исчистиме user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Соор- габична инфекција
7.3.2015 19:44:51   
sandriana RR
MaryJane, твоето прашање е префрлено во темата ТУКА= Инфекција на очиња кај бебиња.
Прочитај слични искуства на РРајки.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MaryJane)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Соор- габична инфекција
22.4.2015 13:14:45   
Malecka23
Ke kazam aman veke od infekcijATA.user posted image e dve nedeli stara a usteto mu e lom od site strani.Potrosivme edno nistatin se podocisti malku ama ima uste i plus mu se javi na preponiuser posted image .Vcera go nosevme na pedijatar ajde pak nistatin plus so soda cistenje a za preponite ako ne uspeeme so kamilica da se smiri ke mora kanesten.Ne mi e jasno od kade veke se javuva ova i se siri a vnimavas na se da bide po pravila i proopisi

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Соор- габична инфекција
23.4.2015 10:48:08   
Snowhite RR
Обично велат дека се јавува инфекција кај бебиња што се родени природно, ама мене М ми е со царски, а ти тој имаше Соор, а Јана и таа е царски, кај неа немаше. Колку што знам и ти Малечка23 си царски така? Ништо ќе си правите по препораките од лекар и тоа е, додека да се исчисти инфекцијата. А викаш и со сода пробавте и пак ништо, зашто порано кога немало препарати други со сода ја чистеле, баш мајка ми ми има кажувано за брат ми, само еднаш со сода му ја исчистила устата и уште еднаш не се појавило

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Соор- габична инфекција
23.4.2015 11:53:45   
Neurotoxin RR
Малечка пробајте со хиперманган кога го бањате, последното плакнење нека биде со хиперманган раствор, многу слабо концентриран. Така ќе престане да се шири инфекцијата, и ќе можеш да третирашш само онаму кај што веќе има

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Соор- габична инфекција
23.4.2015 14:30:45   
Malecka23
Se slusnav so pedijatarov posto ostvavivme dva dena da vidime kako ke bide so soda premivav i sisinja i cucla i oblogite od kamilica na preponite pak ni preporaca Nistatin i utre da vidime na kontrola za preponite pa najverojatno Kanesten ke ni dade.Inaku da i jas sum so carski.Mila e prirodno i ona imase ama mn malku i brzo i pomina mislam kolku sto se sekavam so soda sredivme rabota.A eve jas i dvete bremenosti ne sum imala nikakva infekcija

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Соор- габична инфекција
7.10.2015 13:52:00   
Felly RR
И кај нас еве се јави габична инфекција, и не само во усната шуплина, па затоа ни даде матичната Нистатин да ги пие 3х5 капки, и плус со нив да му го чистам јазичето, ама не памтам како ми рече, дали на секое кога пие даго чистам, или еднаш во денот е доволно?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Соор- габична инфекција
7.10.2015 14:02:17   
lukajana RR
Felly rr јас по неколку пати на ден сум го чистела ,исто и градата ја премачкуваш ако цицате.
Не на секое цицање ама три четири пати во денот можеш да го чистиш

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?