|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Соор- габична инфекција
1.7.2011 8:18:53   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja84

luci te molam kazi mi po kolku kapki i kolku pati na den i stavase, bidejki i nie imame gabicna infekcija i ocigledno ni pravi golemi problemi bidejki place postojano i cicanjeto i e oteznato


Obavezno i gradite da si gi mackat, za da ne si ja prefrlate infekcijata od eden na drug

(Одговор на членот Tanja84)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Соор- габична инфекција
1.7.2011 8:28:53   
Luci
Tanja84 jas mu stavav 3 pati na den po 10 kapki, taka mi kazaa vo apteka. Posle 3 dena mu bese celo iscisteno
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja84

luci te molam kazi mi po kolku kapki i kolku pati na den i stavase, bidejki i nie imame gabicna infekcija i ocigledno ni pravi golemi problemi bidejki place postojano i cicanjeto i e oteznato


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Tanja84)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Соор- габична инфекција
1.7.2011 9:13:41   
Natuska85
Моето user posted image имаше ваква инферкција на две места во устето ама малечи му беа и не му ставив ништо,од причина што една комшивка  ми кажа дека нејзиното user posted image одбивало да цица откако она си ги намачкала градите со сода бикарбона и ми беше страв па му ги следев неколку дена и еве му се исчистија сами,а и немаше некој проблем со нив,случајно му ги приметив

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Соор- габична инфекција
3.7.2011 9:24:51   
Tanja84
i mene taka mi kazaa, po 10 kapki tri pati na den plus na gazicka stavam da i go cistam jaziceto, ama seuste ne e isciateno, a mnogu go boli. ke prodolzam so kapkite, se nadevam ke ima podobruvanje. vi blagodaram

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Соор- габична инфекција
4.9.2011 16:22:46   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Moeto bebe ima mesec i polovina.Na jaziceto ima beli(SOR).Doktorkata ni rece tri pati vo denot da pie Nistatin,no pomina edna nedela a belotot seuste go ima! Ste imale li iskustvo so SOR,i dali imate drugo resenie osven Nistatin!?


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Tanja84)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Соор- габична инфекција
4.9.2011 17:24:57   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Moeto bebe ima mesec i polovina.Na jaziceto ima beli(SOR).Doktorkata ni rece tri pati vo denot da pie Nistatin,no pomina edna nedela a belotot seuste go ima! Ste imale li iskustvo so SOR,i dali imate drugo resenie osven Nistatin!?




многу е ефикасен дактарин гелот пробај со него, и ние го имавме истиот проблем, нистатин не помага воопшто

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Соор- габична инфекција
5.9.2011 11:44:59   
anedespo
Treba i bradavicite da gi mackas, ne samo ustata na bebeto, zasto samo ke si ja prefrlate infekcijata od eden na drug.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Соор- габична инфекција
6.9.2011 15:25:04   
sweety girl
Здраво јас сум нова на форумов иако долго ве читам, имаме проблем со соор, нистантин не помага воопшто читав за содата, ама ме интересира кој размер да ставам цело пакетче, лажичка , како?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Соор- габична инфекција
6.9.2011 15:30:33   
AnnaMolly RR
Јас во една мала шољичка превриена и оладена вода ставав половина лажиче сода. Стави па пробај на јазик кај тебе дали се осеќа содата. Не треба да биде многу јако, ама па ако не ставиш доволно нема да делува.
И стави на газа па убаво исчисти го устето и јазичето на бебето. Веднаш помага.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Соор- габична инфекција
28.9.2011 6:42:11   
kikicka
na nas pedijatarot ni prepisha boraks glicerol so toa da ja cisteme ali ne se cisteshe ubavo nemozev tolku da ja stiskam posle majka mi mi kaza za sirup od vishni da stavam malku na gazickata i da ja iscistam.Probav ,napocetokot mi beshe strav poshto vishna ed dr.ali odma se icisti i posle nemashe potreba da ja cistam

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Соор- габична инфекција
21.10.2011 10:34:00   
Bubba
Od nistatinot ne ni pomina, sega so sodba sakam da i go istrijam jaziceto pa me niteresira dali ima nekoe pravilo kolku soda kolku voda? user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Соор- габична инфекција
21.10.2011 10:38:23   
rina13
vo 250ml caj od kamilica 2 kafeni lazicki soda,nas oa ni pomogna i plus istiot rastvor go koristevme za crveniloto na prevoite.

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Соор- габична инфекција
21.10.2011 11:16:34   
Bubba
e fala rina :)

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Соор- габична инфекција
21.10.2011 12:05:19   
AnnaMolly RR
i nas ne ni pomogna voopsto nistatinot, a od sodata po edno cistenje imase podobruvanje. jas vo fildzance za kafe stavav prevriena voda i pola kafena lazicka soda, pa so gaza go cistev. taka 3-4 dena po dva pati vo denot i se povlece i ne mu se pojavi veke.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Соор- габична инфекција
18.11.2011 13:58:26   
taisa
ete i nie so istiot problem denes pocnavme so nistatin 10-15kapki x3 na den odma ima malo pdobruvanje malata ne se zali normalno si cica ama dobro sto procitav deka teba i jas da se tretiram imam kanesten doma sega ke go izmesam so pavloviceva pa ke vidime kako ke odi a i ke mu javam na mm da kupi soda bikarbona za da se mijam valjda mozi posle da gi premackam so mlekce da ne se oseka soleno.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Соор- габична инфекција
18.11.2011 14:11:49   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

i nas ne ni pomogna voopsto nistatinot, a od sodata po edno cistenje imase podobruvanje. jas vo fildzance za kafe stavav prevriena voda i pola kafena lazicka soda, pa so gaza go cistev. taka 3-4 dena po dva pati vo denot i se povlece i ne mu se pojavi veke.


I jas ova go primenuvav i mi pomogna za kerkickata ....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Соор- габична инфекција
18.11.2011 14:39:26   
taisa
definitivno ni e sledno na agendata so soda da probame fala mnogu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Соор- габична инфекција
18.11.2011 22:24:32   
AndreaS
Isto kako AnaMolly RR. Soda promesana vo prevriena vodicka, so toa nakapuvas na sterilna gazicka i ja obvitkuvas okolku tvojot prst i vo usta. Ne mora nisto da grebes, pritiskas i slicno, bebeto samo ke zeme da go cica prstot t.e. gazata i se cisto sorot...

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Соор- габична инфекција
20.3.2012 13:35:16   
light
Mamicki nie so soor mnogu se iznamacivme ne sakam da se vratam vo toj period sve isprobavme samo Gentan violet ni pomogna ve sovetuvam koj ima problem so soor da probamngu e efikasen za 3 dena se iscisti iveke se nema pojaveno a inaku okolu 3 mesec se macevme

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Соор- габична инфекција
4.5.2012 14:11:00   
Ring
2-3 nedeli se macime so kandidijaza , do sega koristevme Nistatin , pogolemiot del i se iscisti ama ima dve mesta kade sto ne se gubi
probav i na gazicka da stavam nistatin i ne vidov nekoj efekt...kaj nas moze problem e sto belite naslagi se na obravcinjata na jaziceto nemase voopsto...
deneska ke probam so soda bikarbona pa ke vidam sto ke napravime user posted image

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Соор- габична инфекција
4.5.2012 16:22:42   
light
Ring zemi daktarin gel i namackaj so sterilna gaza ston za 7 dena i nema pominato od nystatinot nema da i pomine pak ke se vrati nie vidovme golema maka so daktarin gel na sekoj 6 saati za edna nedela

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Соор- габична инфекција
5.5.2012 11:19:32   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Ring zemi daktarin gel i namackaj so sterilna gaza ston za 7 dena i nema pominato od nystatinot nema da i pomine pak ke se vrati nie vidovme golema maka so daktarin gel na sekoj 6 saati za edna nedela


light malce me zbuni... na prethodniot post imas pisano deka vi pomognalo Gentan violet a i mi go predlagas i daktarin gelot...ne znam koe e poefikasno i sto tocno ste koristele...
jas pocnav so soda bikarbona , mi izgleda malce podobro ama ke vidime , denes ni e vtor den...i so Nistatinot ke se izgubese ke ostanea dve tri sitni tockicki i narednito den pak se prosirilo user posted image

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Соор- габична инфекција
17.5.2012 18:51:09   
light
ring nas ne ni pomina posto bese podolgo vreme so infekcijava no daktarinot e mnogu efikasen zemi i koristi ako ne pomaga toa togas posledna opcija Gentian violet ,nas ako ne ni pomagase ni toa trebase da pravime dermatoloski ispituvanja no sreka ni pomogna

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Соор- габична инфекција
18.5.2012 8:28:02   
mamymamy
Nie dobivme gabicka na 8 meseci (ne cica). Nistatin ne pomogna i otidovme so homeopatsko lekuvanje - veke e podobro, za den dva mislam deka ke se srediuser posted image

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Соор- габична инфекција
18.5.2012 8:47:50   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Nie dobivme gabicka na 8 meseci (ne cica). Nistatin ne pomogna i otidovme so homeopatsko lekuvanje - veke e podobro, za den dva mislam deka ke se srediuser posted image



jas veke 3 dena ne stavam nisto, posledno probav so soda bikarbona , ama ne ni pomogna bas, ke se izgubi skroz, eden den sme cisti i naredniot pak beli naslagi na obracinjata....utre ke ja nosam na pedijatar da se konsultirame, vaka veke ne mozam...mesec i pol se macime user posted image

mamymamy a kade odite na homeopat ? ke cekam da mi kazes rezultati....izgleda i toa ke moram da go probam

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?