|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Знаци на бременост II
28.10.2016 11:53:41   
marchi
zenicki,ne sum vo plan za zabremenuvanje no spored mene toa e gospodova rabota koga ke se fati ke se fati user posted image imam uste 3-4 dena do ciklusot no vo posledno vreme jadam kako luda od kade apetit ne znam,nikogas sum nemala vakov nagon, mesam kiselo blago soleno i gajle nemam za razlika od porano koga vednas mi se slosuvase koga ke izmesam, ne sum mnogu fizicki aktivna za brzo da ogladnuvam. user posted image zbuneta sum

(Одговор на членот laniccc)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Знаци на бременост II
30.10.2016 13:37:06   
princessa
Направи си тест за да си сигурна. На мене пред да ми дојде циклус јадам благо на пример многу и нон стоп сум гладна. Почекај некој ден и ако не ти дојде трк до аптека

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Знаци на бременост II
10.12.2016 11:01:19   
E.Rak
Здраво женски, нова сум на овој портал така да ве поздравувам сите. Веќе една година се обидувам да останам бремена, но никако да се случи тоа. Веќе недела ипол ми доцни и иам некои нови и чудни знаци кои навистина не знам што навестуваат. user posted image Мокрам многу често, понекогаш ми се случува од некој густи сок да ми се појавува како киселина во желудникот, инаку гадење од храна немам. Пред некој ден, почуствував како вибрирање кое траеше неколку секунди неколку пати во текот на денот, во долниот дел од стомакот, кај препоните. и поспаноста значително ми е зголемена. За да направам тест за бременост, некако ми е рано и искрено ми е страв од негативен одговор кој често сум го добивала. Затоа ви се обраќам вам, има некој совет? искуство? мислење? фала ви позз

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Знаци на бременост II
10.12.2016 16:20:50   
kapina
Sovetot ti e toj napravi test ke znaes na sto si vaka drugonema sto da se kaze

(Одговор на членот E.Rak)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Знаци на бременост II
11.12.2016 10:56:02   
SandraRo
Zdravo devojki da pisam I za moite simptomi :)).Jas veke Edna nedela imam bolki vo gradite no so ist intenzitet Kako pred dobivanje,osekam retko posle jadenje Kako da mi sr losi no ne povrakam,osekam ogromen zamor...I Dene's veke e 4 ti den kade sto mi kasni isto imam I mnogu slabi prckanja I bolki vo dolniot del od stomakot.Pretpostavuvav deka sum bremena no mi e strav da napravam test :)))) Se plasam od pozitiven ofgovor zatoa sto pred dve god imav spontan :) sovet :))

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Знаци на бременост II
22.12.2016 0:53:34   
Sunshine88
Не сум била бремена, се надевам дека брзо ќе видам user posted image ама, ги читам симптомиве и сакав да ви пишам...џабе гледате симптоми, направете тест, рано не рано, може ќе биде кога најмалце очекувате. Ако ви кажам колку ми се смени ПМС-от откако пробуваме ќе речете типични знаци на бременост. Гадење, повраќање, поспаност, боцкање ниско во стомакот, болка во близина на бубразите...До тој степен што и водата ја повраќам_да не кажам и од воздухот ми се гади)...така да само тест или гинеколог е веродостојно.
Јас си ја оптеретив психата со тоа прашување, мислење, следење симптоми, и се друго со ред.

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Знаци на бременост II
4.1.2017 18:24:54   
Marija28
Zdravo na site. Jas sum staro-nov clen na forumot. Pozdrav na site....
Trebase da dobijam na 30 dekemvri, ama uste nemam dobieno. Napraviv 2 testa negativni. Prasanjeto mi e dali moze da se lazno negativni zasto gi pravev popladne ili samo si pravam filmovi vo glava. Dali ima nekoj slicno iskustvo i kakov bil razultatot.

(Одговор на членот Sunshine88)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Знаци на бременост II
11.1.2017 19:35:30   
вераинадеж
Help!Жени сега ги земав резултатите од бета хцг од Авицена и резултатот ми е 17,3 user posted image Последна менструација ми е на 14ти декември,денес ми е 29ти ден од циклус и за утре имам упат за гинекологија за 2ра инсеминација за да се спремам.Затоа и правев крвна слика.На резултатот пишува дека од 16 до 156 одговара на 2ра гестациска недела.Кога дојдов дома направив домашен тест,негативен беше,ама пред тоа пиев малце повеќе вода.Ќе полудам до утре,бремена ли сум ???

(Одговор на членот Marija28)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 12:40:58   
Kvisko
Резултатот од крв е поверодостоен. Так што јас мислам дека треба да се радуваш. Сепак за секој случај бидејќи рано еправен тестот и бетата не е баш висока повтори за два дена за да видиш дали бетата расте.

Честиткиuser posted image user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 16:37:11   
вераинадеж
Бев денес на закажаниот преглед и Трајанова ме гледаше на ехо. Во извештајот имам дека има суспектен гестациски сакус in utero со децидуално променет ендометриум. Сакусот сеуште не може со сигурност да се визуелизира. Контрола за една недела за УЗ. Така да уште е рано да се каже,но има некаква бременост,т.е. времето ќе покаже дали ќе биде нормална,биохемиска,вонматерична итн...Железото и хемоглобинот ми се слаби па ми кажа да пијам Хеферол од 350мг и Тифол од 400 со витамин Ц. Многу ми е чудно сега,како во шок сум,не знам како да реагирам. Држете ми среќа, Квиско дај Боже да си во право.

< Поракaта ја уредил вераинадеж -- 12.1.2017 16:46:14 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 16:42:24   
вераинадеж
Марија28,што направи со тестовите? Провери преку крв најсигурно е. Јас вчера правев 2 домашни теста и сабајлево уште еден. Вчера едниот ми беше негативен, другиот со мнооогу бледа линија за позитивност и денешниот исто со бледа линија. Тоа е затоа што бета хцг ми е уште ниско.

< Поракaта ја уредил вераинадеж -- 12.1.2017 16:43:24 >

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 19:13:31   
Marija28
вераинадеж јас уште немам добиено си чекам. Ми доцни веќе 2 недели. Утре планирам да направам уште еден тест и ако и тој е негативен следна недела одам на доктор да видам што не е во ред можно е и хормоните да не се во ред. Ти посакувам се најдобро и 2 црти се 2 црти па макар и една побледа user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 21:10:07   
kapina
Verainadez cestitki bremena si jas sega cekam ciklusot da mi pomine samo i da pocnamso sobiranje dokumenti zatreto ivf

(Одговор на членот Marija28)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 21:27:58   
вераинадеж
Марија28,а ти утре да си отидеш во најблиската лабораторија и да те боцнат за бета хцг? Јас навивам да ти биде позитивно и со одлични бројки user posted image Ако ништо друго барем ќе си расчистиш со неизвесноста,па после ти пак оди си на лекар user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Знаци на бременост II
12.1.2017 21:33:27   
вераинадеж
Капина,уште некако не можам да се опуштам и да си кажам дека да бремена сум,уште сум некако во неизвесност.Овие две недели ќе ми бидат мнооогу долги додека не се потврди дека има user posted image и user posted image реакција.Ти посакувам вака Дедо Мраз да те изненади и тебе,па да собираш документи само за породување user posted image

< Поракaта ја уредил вераинадеж -- 12.1.2017 21:34:06 >

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Знаци на бременост II
14.1.2017 19:14:59   
Marija28
Вераинадеж јас денес уште рано рано добив. Повеќе среќа следниот месецuser posted image
Ти како си?

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Знаци на бременост II
14.1.2017 22:22:22   
nestrpliva31
zdravo zenski nova sum vo forumot sakam mislenje odvas so mm sme za vtoro dete sea ocekuvam da bide pozitiv treba dadobijam utre na 15.01pravev pred vreme test bese negativ go pravev pred sest dena a imam bolki vo dolniot del i polovinata mebolat gradite isti bolki kako zadobivanje no isto taka povrakam mi selosi mn imam vrtoglavlica gubam apetit i malaksana sto mislenje ke mi dadete dali ste gi imale ovie siptomi dalie znak za bremenost

(Одговор на членот Marija28)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Знаци на бременост II
15.1.2017 0:09:30   
kapina
Napravi test preku krv najsiguren ti e

(Одговор на членот nestrpliva31)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Знаци на бременост II
15.1.2017 9:36:17   
вераинадеж
Марија28,ќе биде,ќе ги видиш user posted image само Господ да ни даде трпение.Јас сабајлево пак правев дома тест и беше со user posted image едната бледа ама не толку како пред некој ден.Цело време сум како замислена,збунета,не се радувам туку во исчекување сум за следното бета преку крв и ехото што требаше да го направам во четврток,ама неработен ден,па во среда ќе одам да ме видат.Кога бев на Гак поради слабото железо ми дадоа да пијам тоа и ми рекоа на диета да се ставам поради шеќерот и холестеролот дека ми се за една до две единици над граница и сега само читам на интернет за исхрана,си правам филмови,глава ме заболе веќе.Од една страна диета да држам,од друга страна оваа недела е органогенезата.Така да ХАОС сум.Смешно е вака кога пишувам ама тоа е.

(Одговор на членот Marija28)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Знаци на бременост II
15.1.2017 11:30:35   
nestrpliva31
kapina ispituvav krvna slika so mokraca komplet kaj maticniot ne mi kaza za bremenost mikaza krvta mi e dobra holestorolo i sekero. mi se niski i vo mokracata sum imala nekoja masa kako nekoja infekcija mi rece uvin caj da pijam i apcinja za infekcijata no ne gizemav oti nesum sigurna za bremenosta a bolki pak si imam nemozev da spijam do utre ako ne mi dojdi sabajle keodam na ginekolog pozdrav

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Знаци на бременост II
15.1.2017 11:35:53   
kapina
Vera i nadez zemi si seme od kopriva i cist domasen med i jadi nasabajle na gladno po 1 lazicka i zelezoto ke ti se srede isto zemaj nasabajle na gladno i vit c da moze zelezoto da se vrzuva

(Одговор на членот nestrpliva31)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Знаци на бременост II
15.1.2017 20:06:33   
Marija28
Вераинадеж ќе биде се во ред ќе видиш. Не можам да ти кажам да не читаш по интернет зашто и јас сум цело време по сајтови. Гледај да не се оптеретуваш многу и пиши како си следна недела. Само позитивни мисли и се ќе биде.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Знаци на бременост II
16.1.2017 20:25:58   
nestrpliva31
zenski deneska bev na ginekolog na eho ne se gledase nisto mi rece doktoro deka imam zdebeluvanje na matkata uste bilo rano da se vidi i ispitav preku krv rezultat pozitiv znaci konecno bremena sumuser posted image no doktoro mi rece mozelo da bilo vonmatiricno oti na rezultato pisuvalo eksterierno me faka strav ako e vonmatericno treba daidad vo sk meprati doktoro vo drzavna jas odbiv mu rekov keodam naprivatno sea neznam kaj e podobro dali vo sistina ili filip vtori kazetemi koj idel na privatno kade e podobro i kolku e pregledot pozdrav

(Одговор на членот sale86)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Знаци на бременост II
16.1.2017 21:04:05   
вераинадеж
Нестрплива...ти во иста ситуација си како мене,мене требаше на 10ти да ми дојде user posted image .На 12ти бета хцг ми беше многу ниско и ме видоа на ехо дека има задебелување и ми кажаа за една недела пак да дојдам на ехо да се исклучи вонматерична бременост.Јас бев на ГАК,не е ништо страшно,само ако ти е далеку,ако не си од СК оди кај што ти е поблиску.Инаку на приватно ехо може да те чини 500 ден. па и повеќе,ама сигурно не повеќе од 1000 ден.Е сега ако ти смислат при наплата за преглед,за ова ,за она...Можеш на интернет да најдеш контакт тел.од каде што сакаш да одиш и да им се јавиш ако не да ги прашаш.Навивам за нас да си ги видиме user posted image user posted image user posted image и да им ги слушнеме user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nestrpliva31)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Знаци на бременост II
17.1.2017 11:55:38   
Kvisko
Nestrpliva31 смири се и само позитивно. Ако е ептен рана бременост на ехо ништо не се гледа убаво. Акое гинекологто загрижен и бара втор преглед тогаш оди таму каде што те праќа.

На приватно имаш опција Систина, Ремедика или СантеПлус. Во Филип Втори колку што знам нема гинекологија. Јас лично одев во Ремедика и сум задоволна многу од таму. Преглед е 1500 денари. Мислам дека е иста цената горе долу секаде во приватните.

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на: