|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Плацента превиа
19.5.2011 14:14:20   
blond
Јана, мојата плацента сега е во нормална положба т.е не е веќе дол поставена туку е на заден ѕид. Еве сум 35та недела и цела бременост си ја поминав во одмарање (освен свадбата при крај на 7ми месец user posted image ), кревање тешко никако. А плацентата може да се измести секој момент, односно да се подигне. Кај мене кога прокрварив последниот пат плацентата половично го покриваше грлото на матката, а по само една недела се врати пак назад. Немај грижи за пешачењето, само не се оптеретувај многу. И не грижи се, ако се пазиш, плацентата нема да ти направи никакви проблеми.
И да, НИКАКО односи, бидејќи обавезно ќе прокрвариш. А за последици не сум запозната.
Со лесно нека ти е, и немој да се нервираш. Времето бргу минува, ќе видиш колку брзо ќе поминат овие месеци и додека се свестиш ќе си држиш user posted image во раце.

< Поракaта ја уредил blond -- 19.5.2011 14:15:28 >

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Плацента превиа
11.1.2013 11:24:27   
kikicka
Незнам дали ја имате прочитано статијата на РР за Чудесната Плацента, и што мислите во врска со ова?
Јас искрено кога прочитав, се подзамислив и си реков изгледа и добро е да се јади ако помага при регенерација на организмот кај мајката после породување. Е сега кај нас во Македонија ова е малку нон сенс али сепак јас би прифатила вакво нешто, вие?
КЛИК- Чудесна Плацента

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Плацента превиа
16.7.2014 12:07:33   
AnnaMolly RR
еве денес во 12+4 недела ми рекоа дека имам плацента превиа :( Ете зошто биле тие крварења. Матичната ми рече дека сега за сега не е никаков проблем оваа состојба, ама ако остане вака по 26 недела, ќе треба веројатно патолошка и лежење до крај.
Имал ли некој ваков случај?
Тоа што ме изненади е реакцијата на докторката кога виде дека буквално целата плацента е врз грлото на матката, ми рече „Вакво нешто одамна немам видено, ваква поставеност на плацентата“.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Плацента превиа
5.10.2014 14:25:57   
Rudi
Zdravo na site nova sum na forumov-bremena sum 18 nedela i prokrvavev pred 10 dena doma pa zavrshiv u bolnica bidejki bese 3 na polnok me pregledaa vaginalno nisto nemase na eho bebceto bese dobro ama doktorkata moja (maticnata posle dva dena mi rece deka placentata e niska i deka mora striktno lezhenje). Terapija od sam pocetok imam utrogestan vaginalno magnezium 250 i plus vitamini. Posle nekolku dena od prvoto krvarenje obilno pak prokrvarev i od togash ne mrdam od krevet!! Na pregled pak, se vide golem krvav hematom user posted image Doktorkata mi rece samo miruvanje za da se kaci nagore placentata. Sega sum od krevet do wc i nazad. Iskustva so vakvo krvarenje?? Zagrizhena sum dosta...fala vi na site user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Плацента превиа
5.10.2014 14:51:55   
Melanija RR
Rudi добре дојде на Рингераја

Штом е дијагностоцирано потребно е да ги слушаш докторите,ако треба константно лежење тогаш мора.Мирувањето сигурно ќе го спречи крварењето , затоа се прават чести контроли и се надевам хематомот ќе се повлече. Мора да издржиш за да си го носиш ,па макар и цела бременост.Само поубави мисли да имаш за добро на user posted image стрес поголем не му треба на организмот

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Rudi)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Плацента превиа
5.10.2014 15:31:19   
Rudi
Se ke izdrzham samo se da e vo red... blagodaram na odgovorot za edna nedela sum na eho pa ke pisham sto i vo kakva sostojba se naogam dali ima podobruvanjeuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Плацента превиа
22.10.2014 17:51:30   
Rudi
Mojata nadezh zavrshi so negativen zavrshetok. user posted image Eve pomina edna nedela posle SE pa da pisham. Plodovata voda ja izgubiv i nemase nikako spas za moeto bebe...Na klinika se porodiv so provokacija i mi napravija posle toa kiretazha. Seushte ne znaeme sto se sluci no ete kaj mene taka zavrshi... Zivotot ide ponataka ete i toa se slucuva...ve pozdravuvam

(Одговор на членот Rudi)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Плацента превиа
22.10.2014 18:30:35   
Melanija RR
Rudiuser posted image навистина ми е жал user posted image се надевм барем ќе се утврди причинатаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Rudi)
Непосредна врска до пораките: 33
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?