|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првиот збор
21.5.2012 18:41:48   
vanessa30
eve nie od pred 10-tina dena kontinuirano velime baba, mama samo dvapati rekol, ama mislam onaka kazuva neznae znacenje.

Maz mi mi vika deka mu ostavam turski serii na TV, pa zatoa naucil da veli baba, mesto tatouser posted image user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Првиот збор
25.5.2012 9:33:04   
Ikana
Денес пред да ја носиме на вакцина, додека се спремавме, јасно и гласно кажа МАМА, нема утка, тоа е тоа!!!! Не можев да се соземам, колку се израдував!!!! Првото зборче го кажа на 5 месеци и 15 дена, ама претходно уста не затвараше од гугање и со мечињата си правеше муабет нон стоп!!!

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Првиот збор
25.5.2012 9:51:34   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image user posted image за М. Неа и се зборело user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Првиот збор
25.5.2012 11:08:22   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес пред да ја носиме на вакцина, додека се спремавме, јасно и гласно кажа МАМА, нема утка, тоа е тоа!!!! Не можев да се соземам, колку се израдував!!!! Првото зборче го кажа на 5 месеци и 15 дена, ама претходно уста не затвараше од гугање и со мечињата си правеше муабет нон стоп!!!


Иканче штом веќе кажала, очекуваје брборење по цел ден. А беше колку М кога првпат кажа, и после само го повторуваше цело време, кога сфати дека го "утврдила" тоа премина на други зборчиња, мама остана на стенд бај. После едно 2 месеца почна пак да го кажува, ама убаво со значење user posted image

Аааа и ете повод за подарок од тетка Беатрис! Само да се видиме и одма и го носам user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Првиот збор
27.8.2012 14:36:34   
Ikana
Вчера М ми направи таков муабет...од мама до нана до баба до тата, се нареди... кога ќе и се обратам, обавезно ми враќа со нана баба тата....почнавме да си брборимеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Првиот збор
27.8.2012 16:20:05   
temjana
Ајјј стринка мала убаваuser posted image Абе девојчици брбливки најубавиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Првиот збор
27.8.2012 17:19:44   
ema28
kaj nas david prviot zbor mu bese mam, mam...a sega mamauser posted image inaku imame 6,5 meseci sea na 4 sep 7 mes.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Првиот збор
26.9.2012 19:30:47   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Денес пред да ја носиме на вакцина, додека се спремавме, јасно и гласно кажа МАМА, нема утка, тоа е тоа!!!! Не можев да се соземам, колку се израдував!!!! Првото зборче го кажа на 5 месеци и 15 дена, ама претходно уста не затвараше од гугање и со мечињата си правеше муабет нон стоп!!!


Иканче штом веќе кажала, очекуваје брборење по цел ден. А беше колку М кога првпат кажа, и после само го повторуваше цело време, кога сфати дека го "утврдила" тоа премина на други зборчиња, мама остана на стенд бај. После едно 2 месеца почна пак да го кажува, ама убаво со значење user posted image

Аааа и ете повод за подарок од тетка Беатрис! Само да се видиме и одма и го носам user posted image

lele beatris mislev deka samo A go stavi MAMA na stendd baj user posted image
znaci vaka prvo kaza mama, pa ajde ( uste go brbori toa i znae sto znaci koga saka nesto vika ajde adje) pa baba pa papapapappa 1 nedela , od pred 3 dena tata a od denes dada inaku iamme 8 meseci i 18 dena

_____________________________



(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Првиот збор
10.10.2012 0:09:18   
ana mari
zdr na site eve i jas da vi pisam... mojata kerkicka od 6 meseci vika baba pa od 7 pocnavme so
tate, teta, ajde, daj, da i ne... od 9 mesec istite zborovi se povtoruvaat a mama se spomnuva samo ako place ili ako e vo dubak pa da ja zemam vo raceuser posted image user posted image ...

< Поракaта ја уредил ana mari -- 10.10.2012 0:12:03 >

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Првиот збор
10.10.2012 12:37:52   
iguance32
prvite zborcinja ni bea "baba" i "ajdeee" vo ist den, na 5 meseci user posted image , pa potoa sleduvase "tato" .... a "mama" na 8 meseci user posted image

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Првиот збор
10.10.2012 13:30:34   
Maca25
мама најчесто последна ја кажуваат, ама па после од уста не ја вадат user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот iguance32)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Првиот збор
10.10.2012 16:35:15   
Maria
Илија последно викна мама откако сите ги изреди.Првиот збор му беше ТАТА на шест месеци и потоа уста не затвори.user posted image А на Андреј (на моја најголема радост) прв збор му беше МАМА,така јасно и гласно...мама.user posted image Е сега ако има нешто врска како што викаат, Илија прво рече тата па си доби братче,а Андреј мама,па третото би требало да е девојче...би требало??? user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Првиот збор
20.11.2012 15:26:35   
Cipi Ripi
Даријан го кажа првиот збор пред 4 дена, рече ТАТА. Не ми се веруваше, веднаш почнав да викам по мм - дојди да го слушнеш, а тој па иде мртов ладен и ми вика како не. Е од тогаш детево уста не затвори, 4 дена кажува ТАТА, БАБА, ДЕДЕ, ДА, ДАДА.......се само не МАМАuser posted image
Ќе биде и тоа нели? user posted image Може му е потешко да каже М.user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Првиот збор
20.11.2012 15:31:58   
Ikana
Браво Ципи Рипи за Даријан!!! user posted image Ќе биде и мама не се секирај, штом почнал да сврзува слогови ќе дојде и тоа!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Првиот збор
20.11.2012 15:38:18   
AnnaMolly RR
user posted image за Даријан! Ама за мама малку ќе почекаш, барем кај мене така беше. Прво беше баба, тато, деде, тете, бебе, дете и на крај мама. Ама ќе дојде и тоа user posted image Мене маж ми ми викаше Кај цели денови сте заедно, на детево си му досадила и затоа не ти вика мамо, другите му се поинтересни user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Првиот збор
20.11.2012 16:56:47   
Cipi Ripi
Фала девојки. Браво за мојот Даријан.user posted image user posted image user posted image
Се радувам многу, ама изгледа навистина ќе си почекам за мама, ептен гледам дека не се ни труди да ги спои усните за М. А тата, баба кажува, и зборови со Е кажува, деде, бебе, бебето. Сонце мое убавко.
А баш како што ти викал мм Анамоли, исто и мм така ми вика, му здосадило од тебе по цел ден сами, па уште и мама да те вика user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Првиот збор
20.11.2012 17:02:59   
sandriana RR
user posted image
А кога ќе почне со МАМА, веруј, нема да застане - расипан грамофон ќе бидеuser posted image Нека досаѓа сега на другитеuser posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Првиот збор
20.11.2012 17:05:00   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

user posted image
А кога ќе почне со МАМА, веруј, нема да застане - расипан грамофон ќе бидеuser posted image Нека досаѓа сега на другитеuser posted image


user posted image user posted image user posted image Во право си!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Првиот збор
20.11.2012 18:51:15   
Mihaela 2010
Na tocno 6 meseci BABA,na 8 TATO a na 10 MAMA,mene posledna me kaza

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Првиот збор
20.11.2012 20:56:32   
Hunny
На Михаела првиот збор и беше баба, па баба и од пуста среќа и донесе еден куп подароци, а второ зборчр -мама и тоа денес user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Првиот збор
20.11.2012 20:57:28   
Hunny
Ете мама од возбуда почна и печатни грешки да правиuser posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Првиот збор
20.11.2012 21:48:23   
elenak
Браво за малите зборливи устиња user posted image А моево инаетче не сака да каже ништоuser posted image Си брбори нешто по нејзино нон стоп и само вика МА и БА. Ама не верувам дека и се со значење. А кога ќе ја прашаме ,,кај е тато,, или ,,кај е мама,, со поглед кажува, нејќе ни со прст а нон стоп вежбаме. По сто пати во ден и повторувам кажи мама а таа само ме гледа и пак нејзиното МААА. Никако да спои две од тие МАuser posted image Кажува со раце многу работи, значи разбира ама не сака да прозбори. А ете скоро 11 месеци има, ме загрижува user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Првиот збор
21.11.2012 18:33:18   
MACICUCI
Se uste samo gugame, a za 7 dena ke pravime 7 meseci. Najcesto kazuvame GIGIGGIIIIIIII, ili brcime,pa bradickata ni e so bela pena od brcenje, kako da se sprema za bricenje user posted image . A od dever mi maskoto na 7 meseci na Sv.Nikola kazal dede, a devojceto pocna mnogu pokasno i sega ima 2 god i 2 i pol meseci i tek sega pocnuva da ispusta po nekoj zbor inaku kazuvase - ma za mama, za mace, ka za krava, za kakana,pa za padna, prase. Kaj i da e i taa ke pocne da mele bez prestan lele posle da ne mozis da se iznazboruvas user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Првиот збор
28.11.2012 15:35:28   
zzaa
na 4 meseci dada pa tato okolu 6 mesec mama pa baba sega ima 9 vika ajde,daj,da,ne user posted image

(Одговор на членот MACICUCI)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Првиот збор
29.11.2012 10:54:14   
gorda2
На 7 месеци - баба, потоа и тата...
На година и нешто веќе правеше кратки искази, а еве на 2 и пол години не затвора уста, на 3-4 јазици 'зборува' и сите не строи по дома...
Она со јазиците е благодарение на ДОРА цртанот кој го гледа на англиски и шпански долго време, а сега на македонски и англиски го има... Затоа дома слушаме Arriva! Come on! turn around mother! Sorry!... user posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?