|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Првиот збор
8.5.2009 8:59:34   
Еца
На која возраст вашето дете го кажа првиот збор,и дали се сеќавате кој беше?
Кога почна убаво да зборува и поврзува реченици?


Кај нас Мартина веќе првиот збор го кажа на седум месеци,не ги смонебувам неправилните гукања и поимиuser posted image и тоа беше тата! Подоцна поцна некаде околу годината да кажува по некој збор,но неправилно(значи и го преведував)и така полека,полека,некаде по вториот роденден почна да се опушта и да зборува,но дури пред некое време(сега има 3.5 год)почна да ги поврзува речениците и да зборува како треба. Често ја кажуваме азбуката и ја пееме  http://www.youtube.com/watch?v=ZRDVF2RoAIg и многу често и сега знае да си ја запееuser posted image user posted image user posted image ,единствено уште ги нема совладано р и л.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Првиот збор
8.5.2009 9:04:57   
mami
Лука првиот го кажа некаде околу 8 месец..прво беше ба ба ба ба  а после го заборавиuser posted image и сега главно и единствено му е аде(ајде) а мами викаме само кога ни е многу тешко и плачемеuser posted image нели само тогаш им треба мамаuser posted image user posted image па за понатаму ке видиме

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Првиот збор
8.5.2009 23:13:27   
niki
Na osum devet meseci kaza prvo baba, pa tata pa mama, ama mislam deka ne im go razbirase znacenjeto, posle toa dolgo si zboruvase samo na nejziniot jazik, po cel den bez prekin i nikoj ne ja razbirase nisto. Negde pred vtoriot rodenden pocna da kazuva zborovi koi imaa znacenje i sekoj den se poveke i poveke, sega ima 2 godini i 3 meseci i celi prikazni kazuva ima nevidena fantazija i postavuva prasanja, pee pesnicki, sekako toa ne e cisto zboruvanje, pravi greski, netocno izgovara zborovi i bukvi, gi mesa, ama za nejzina vozrast i kolku docna pocna da zboruva i za kolku kratko vreme go ima postignato ova super e.
Samo lomoti, ko vodenica e. Sto mi vika edna prijatelka, so nea nikogas ne e dosadno.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Првиот збор
8.5.2009 23:34:57   
Боцко
Стефан некаде на осум месеци го кажа првиот збор. Тоа беше НЕ (замислете го малиот негатор). Сега има две години и 4 месеци, уште пред вториот роденден зборува чисто. Она што ме фасцинира е неговото кристално чисто Р. Сега прави филмови и лаже све живо и дивоuser posted image . Баш денеска сите можни роднини ги смувал (секој ден мора на сите со ред да им телефонира). Најинтересното било со баба му (мајка ми) на која и раскажал како работел на компјутер и компјутерот цркнал и цега он мора да го поправи пред да дојдам од пат. Филм цел!user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Првиот збор
4.8.2009 14:00:11   
ripce
ба ба ба... од скоро почна... откако направи 5 месеци...а толку сакав да биде мама...user posted image ај се надевам дека вториот ќе биде

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Првиот збор
4.8.2009 14:02:48   
mami
ххаахха Аница јас уште го чекам а веке направи 14 месециuser posted image user posted image user posted image викаме деде, некоја варијанта помеѓу тете и тата, баба уште одамна, ама мама никако да тргне..може додека плаче да извади некое мам ама толкуuser posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Првиот збор
4.8.2009 15:17:11   
natasha
mama bese prviot zbor i na dvajcata,na 6mes

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Првиот збор
4.8.2009 16:01:28   
ripce
во контекс на оваа тема...
некое бебе почнало прво да вика баба. За три дена умрела бабата. Потоа почнало да вика дедо. За три дена умрел дедото. Наредниот збор бил тато. Таткото очекувајќи да умре отишол се опијанил и си легнал ноќта. Утредента жена му го разбудила: "Мажу станувај да одиме на погреб кај комшијата".

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Првиот збор
4.8.2009 16:04:59   
big_mama817
anica bas interesantno i smesno user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Првиот збор
4.8.2009 22:14:25   
Еца
user posted image user posted image user posted image Леле Аница ама си ме насмеалаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Првиот збор
18.9.2009 1:39:16   
nadica
надица многу мала почна со „зборување„ уште на 4 месеци и се испуштаа слогови како бабабаба мамамама ... но од 9месеци почна да ги употребува како што треба сега со годинка кажува по нешто а најчесто вика „ајде папа„ и мавта со рачето user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Првиот збор
4.10.2009 17:44:24   
ripce
значи од досега изнесеното можам да заклучам дека 1 збор е баба, втор тата и дури после следува мама... user posted image
Епа баби и татковци не се радувајте многу зашто која е логиката дете на 7-8 месеци да го знае значењето на зборовите баба и тата, ви се молам? Абе се знае една е мамаuser posted image Ова малку пристрасно, али мислам дека сум во правоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Првиот збор
4.10.2009 18:02:34   
kiki_riki
мојата поголема керка на 1го и 2-3 месеци не изненади со реченица
Се погаѓаве со сопругот кој да стави кафе и одеднаш таа замавта со рачето и викна ТАТО ВАРИ ТАФЕ ТАМ
Ајнштајн на мамаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Првиот збор
4.10.2009 18:09:56   
Палешка РР
Син ми немаше прв збор, тој почна со реченици user posted image , на година и пол.
И оттогаш сите не строи user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Првиот збор
9.10.2009 10:46:05   
big_mama817
првиот збор му беше се разбира мама user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Првиот збор
9.10.2009 10:51:12   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Дамјан свесно ги користи мама, тата, баба, деде, тета, папа, нана, тоа се само повторувачки слогови кои ги кажува одамна ама сега веќе им го знае значењето и покажува кон личностите што ги кажува.А инаку кога ќе го прашаш како се викаш он вика:Дам... а кога ќе го прашат:какан си? он вика:на...тоа му значи да!инаку знае да каже дај /на.



Ова сум го пишала во тема: говор на детето, а од тогаш кажал и:
дете нана, ајде папа и некои други кратки реченички.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Првиот збор
28.11.2009 22:30:18   
nenicka
мојата ангела на 06,10,2009 го реце првиот збор  баба, јас и викав кази мама а таа реце баба и бабаи бесе пресрекна а ангелче имасе 3 и пол месеци

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Првиот збор
3.12.2009 16:57:23   
mis.
ааа неничка викаат ако каже прво баба или мама второто дете девојче ќе биде а ако каже тато или дедо демек машко.Кај мене се погоди.

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Првиот збор
12.12.2009 22:59:26   
STRUMFETA
Mnogu malecko, negde 2 meseci koga mu se ispusti mamamama.Togas sigurno ne svesno,taka mu se pogodi.So vnuk mi samo se poglednavme.I deteto me prasuva :Vujno slusna?Filip rece mamamama.Velam,da ama moze mi se pristori.No potoa se povtori.Potoa pocna so zborovite eva ,gogo i ne se do denes koga ubavo si pocna.
Cel den veli ba-ba ba-ba,pa potoa ma-ma, mame,pa nesto na negovo.Ama se raduvaaaaamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .
Koga si dojde mm od rabota nikako ne uspeav da go nateram da povtori.
Srculence na mama

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Првиот збор
12.12.2009 23:14:56   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Син ми немаше прв збор, тој почна со реченици user posted image , на година и пол.
И оттогаш сите не строи user posted image



Tocno taka,istoto i kaj nas..user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Првиот збор
11.1.2010 21:47:56   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: S*B*

Сакам да слушнам од сите вас кое е првото зборче кое го изговорило вашето бебе и на која возраст се случило тоа.Како се чувствувавте во моментот.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Нашето прво зборче беше дада


(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Првиот збор
12.1.2010 8:17:17   
profesorica
Дамјан месецов почна да ги изговара првите 2-3 букви од зборот на пр.

сонце=сон,
(дедо) мраз =маа,
пиле =пи пи
заврши=за
почна=по
големо=гооо
мало=маал
жаба=жаа
и се што ќе чуе пробува да го изговориuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Првиот збор
18.1.2010 18:03:10   
HristinAntonio
antonio otprilika od 18mes pocna da zbori...eve sega ima 22mes i se zbori osven bukvata"R" 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Првиот збор
1.3.2010 13:01:47   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Dragi Mamicki, nemozev da najdam na forumot vakva tema, a me interesira, koga vaseto dete prv pat go izgovori zborot Mama. Na koja vozrast toa se sluci i kakvo vi bese cuvstvoto . Ajde pisuvajte....



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Првиот збор
25.3.2010 2:52:08   
betij
мене ми е многу чудно што моето дете има 21 месец и ништо не кажува освен мама во ептен ретки ситуации кога нешто многу сака а неможе да го направи па бара помош. Инаку се разбира што ќе и кажеш. Ги знае сите ликови од цртаните филмови, знае да те послуша што и да и кажеш ама несака да каже ни збор. незнам дали да ја носам на логопед или да почекам, можеби ќе почне самата, како што викаат преку ноќ, да збори

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?