|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога се буди,кога заспива вашето дете
27.3.2009 19:43:28   
mis.
Постои ли некое правило кога да стане,заспие вашето дете или тоа е индивидуално.Знам дека секое дете си е приказна само за себе ама ли некоја норма кога детето треба да заспива?
Jaс лично сметам дека навиките се учат уште како мали.Децата треба рано да станат наутро за да можат рано да заспијат.Треба да имаат некоја рутина за да немаме проблем при нивно заспивање и будење кога треба да одат во градинка кога веке ќе пораснат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
27.3.2009 20:38:26   
Еца
Леле ние имавме правила и принципи ама во последно време ни се урнааuser posted image нешто пореметивме во спиењето, ми станува во 9 или 10 насабајле, преку ден не можам да ја заспијам, навецер пред неа ќе заспијам таа лежи до мене докај 00.00 саат.Знам дека морам да превземама нешто во најскоро време...user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
30.3.2009 14:40:50   
vesna_kr
Ние немаме такви проблеми.Бидејки станува секој ден во 8 наутро за во градинка,навечер околу 21:30 си легнува.Само викенд може да пореметиме , ама преку недела се знае точно кога легнува и кога станува.

Ова градинкиве се добри за тие работи.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
6.4.2009 16:06:44   
mis.
Vesna i nie sme slicni stanuva vo 7 30 za vo gradinka a vecerta si legnuva vo 21-21:30 h.Bebeto go banjame vo 21 i do 21 30 i dvajcata se zaspani.Za vikend koga e doma znaeme da pospieme do pokasno ama ne mu se poremetuva onoj standarden red.Kako pomal znaese da sedi i do 12 ama spiese do 11 ama so rano stanuvanje pocna i rano da si legnuva.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
24.4.2009 9:14:10   
mami
dodeka bev doma so Luka si pospivavme do kaj 9, a noke si legnuvase pomegu 8 i9, otkako pocnav na rabota go budime vo 6.30 i navecer okolu 8.30 -9 veke place za banjanje i spienje..toa mu e zakon od koga e roden, 8-9 da se sreden za spienje, kolku i da spiel denta toa vreme pak mu se prispiva, imal samo nekolku isklucoci koga sme bile nekade kade sto ima mnogu deca pa da se zagleda vo niv i da ne mu teknuva za son, inaku 9 krevet :)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 12:14:31   
garfild
Mene Tea mi zaspiva vo 11-12 navecer,i spie do 10 sabajle (so prekini za cicanje),ama preku den spie malku,po 3-4 pati i toa,ednas pola saat,ednas 45 min,ednas saat vreme max.Bidejki malku spie preku den,a koga e budna saka ili da e vo race ili da ja zanimavas,taka da.....nemam bas mnogu vreme za drugi raboti.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 12:27:12   
big_mama817
bidejki odime vo gradinka obicno legnuvame okolku 21 casot bidejki rano stanuvame okolu 6.30 minuti a vobicaeno i za vikendite stanuva tolku rano bidejki veke mu e voobicaena rutina pozdravuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 13:13:18   
Maca25
Јас сега ги користам 15-те минути слободни да пишам нешто на форумов, баш кога Нина спие, затоа што кога не спие се држиме само во раце. Чудо е што сега заспа, преку ден многу ретко спие ама затоа спие цела ноќ. Ритуал ни е бањањето пред спиење, некаде околу 9.30 (кога беше помала порано ја бањав ама и порано стануваше) и до 10 Нина е заспана. Дури некогаш по дома откако ќе ја легнеме забораваме дека имаме бебе затоа што не се буди воопшто. Станува секој ден во 8. Супер ми е тоа, барем ќе се наспиајм (преку ден нема спиење за мамаuser posted image ) .

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 13:18:38   
mis.
Маца ако треба дење нека несмие само ноќта да ја преспива цела.Јас се така си викав но еве Стефан станува ноќе зе цицање.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 13:58:14   
mami
Маца убаво ти вика мис, без разлика што не спие по цел ден, ако ноќта ја преспива, вие сте среќни коцкиuser posted image и Лука сеуште се буди навечер за млеко, вода, кога како тато работи по желбаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 14:37:38   
Maca25
Убаво што Стефан уште цица, Нина веќе не сака односно не сака да биде во лежечка позиција за цицање а јас не знам на кој начин да ја легнам/ седнам за да и дадам да цица. 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 14:39:57   
mami
маца а колкава е Нина? пробај во полуседечка положба

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 14:53:08   
mis.
Нина колку што гледам јас има 5 месеци и барем за цицање можеш малку да ја подседнуваш иако е мала но за 45 степени викаат може уште од раѓање.Дај и како сака само нека цица.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
9.7.2009 15:03:39   
mami
јас лука од 2 месец го доев во полуседечка, малку ке го потренам со раката и гајле немаше

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
10.7.2009 0:40:48   
bambi
Nie  recisi isto kako garfild samo sto podocna zaspivame i se bidime 11-12, mora da se promeni nesto i da smenime navika, a kolkavo e tvoeto bebe garfild?


< Поракaта ја уредил bambi -- 10.7.2009 0:43:04 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
10.7.2009 11:05:45   
garfild
Dva meseca i 10 dena ima Tea.Prethodno zaspivase vo 2,3,4 po polnoc,taka da edvaj ja nauciv na ova.Tvoeto kolkavo e?

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
10.7.2009 23:08:21   
bambi
7 meseci, ama koga bese pomala eden period spiese preku den, a noke, cel nok budna.

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
21.7.2009 0:13:51   
biljanaM
Воислав спие цела ноќ не станува...ама тешко се успива....додека да се успиеме не наоѓа полноќ, некогаш порано, наутро станува накај 9 а некогаш и 10

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
21.7.2009 0:22:47   
Еца
Еве Мартина само што заспа, од каде таа енергија, не знам, инаку денес спиеше од 14 до 17 часот па изгледа премногу и дојде спиењеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
28.7.2009 12:44:23   
SUPER MAMA
JAS IMAM KERKA SKORO I MA 10 MESECI I DO 5 MESEC SPIESE PO CELA NOK.OD 5 MESEC PA DO DEN DENES JAS SE BUDAM PO EDNO 3-4 PATI VO TEKOT NA NOKTA.PROBAV SVE ZA DA JA NAUCAM DA SPIE CELA NOK ALI NEMA SANSI IZGLEDA MI E SUDENO DA DEZURAM:)))).POZDRAV DO SITE MAJKI OKJI NIVNITE BEBINJA SPIJAT NEMAAT POJMA KOLKU SE SREKNI, RADI TOA STO JA SAM HRONICNO NENASPANA.AKO IMATE NEKOJ SOVET KAKO DA JA NAVUCAM DA SPIE CELA NOK PISITE.PRIFAKAM SE.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
7.9.2009 10:43:36   
profesorica
Јас станувам од 2-10 пати во текот на ноќта зависи кога како.Мислам дека додека го дојам ќе се буди така а кога ќе успејам да му го воведам кравјото млеко и кога ќе го прифати мислам дека ќе преспие цела ноќ.Инаку откако е роден до ден денес (15 месеци) нема преспиено ниту една ноќ без да се разбуди.Во меѓувреме јас настојувам со кравјото млеко.Еве овие денови почнав да му ставам несквик во млекото и полека почнувам да го одбивам од градата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот SUPER MAMA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
13.9.2009 9:58:51   
nadica
одкога е родена надица не сум спиела подолго од 4h се буди во текот на ноќта за цицање често 3+ па понекогаш знаеи да спие на града штом ја оставам се буди а не цица цуцла или шише user posted image обично заспива пред полноќ и спие до 8-9 и преку ден спие еднаш 1-2h

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
18.12.2009 20:46:52   
mis.
Стефан си легнува во 21часот спие цела вечер и се буди во 8 кога Мартин ќе стане за да оди во градинка.Е Мартин е овој период многу тежок, кажавме збогум на денското спиење и ноќе не сака да легне да спие.Иако е станат од 8 и не преспива преку ден ноќе пак не сака рано да си легне.Знае да седи и до 12 иако инсистирам некако и порано да заспие.се надевам полесно ќе ја надминеме фазата.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
18.12.2009 21:35:58   
BEBICA
Mene Monika veke 2 meseci mi spie po cela nok.Inaku zaspiva do 21h a stanuva vo 7:30 do 8h retko koga do 9h.
Inaku preku nok poveke ne cica sama se odvokna postepeno.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кога се буди,кога заспива вашето дете
18.12.2009 21:45:59   
caci20
Petar zaspiva kaj 10.30 - 11.00, se budi edno 2 pati navecer za sokce i stanuva vo 11 pa i 11.30

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?