|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Првиот збор
25.3.2010 4:20:35   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: betij

мене ми е многу чудно што моето дете има 21 месец и ништо не кажува освен мама во ептен ретки ситуации кога нешто многу сака а неможе да го направи па бара помош. Инаку се разбира што ќе и кажеш. Ги знае сите ликови од цртаните филмови, знае да те послуша што и да и кажеш ама несака да каже ни збор. незнам дали да ја носам на логопед или да почекам, можеби ќе почне самата, како што викаат преку ноќ, да збори


ne se sekiraj...nekoi deca pokasno prozboruvaat nekoi porano,se zavisi od deteto,ima po brblivi ima pokutlivi deca,znam deka onie deca sto pokasno prozboruvaat odma se otpustaat vo zborenjeto so sklopuvanje na celi receniciuser posted image ,
a najdobro moze da ti odgovori logopedot sto e na forumovuser posted image

(Одговор на членот betij)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Првиот збор
25.3.2010 6:49:48   
BEBICA
Monika prviot zbor go kaza so 7 meseci ta-ta i posle bese ko naviena.Vsunost vaka rano toa ne e zbor tuku glasovi koi ona gi slusa.
Inaku sega gi kazuva prvite dve bukvi od zborot na primer gore-goe, dole-doe....
i povrzuva po nesto na primer jas posto ja karam ne to da diras ona mene mi vika neee toooo diiiiuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Првиот збор
25.3.2010 8:06:37   
melody
Kerka mi koga bese dva meseci izgovori prv pat ma ma nerazgovetno.Jas ne zaslusav dobro prviot pat toa maz mi rece lele rece mama ,a znam taa kenkase i uz kenkanjeto i slogovite i se ispustilre.Posle nekoi 2 min povtorno i se ispusti istoto za koe ovojpat i jas go zaslusav dobro i bev srekna i odma ona javuvanje na mama da i kazam na skype sto napravila vnuka iuser posted image So tri meseci me dovikuvase ponekogas za so sest veke da pocne ubavo da vika mama baba tata,a na osum i eve veke dve nedeli vika mama baba tata dede dada nana ade ponekogas vo faza na ucenje,a od turski zborovi me vika anne (mama) i gel(dojdi).

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Првиот збор
26.3.2010 0:28:16   
betij
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

ne se sekiraj...nekoi deca pokasno prozboruvaat nekoi porano,se zavisi od deteto,ima po brblivi ima pokutlivi deca,znam deka onie deca sto pokasno prozboruvaat odma se otpustaat vo zborenjeto so sklopuvanje na celi receniciuser posted image ,
a najdobro moze da ti odgovori logopedot sto e na forumovuser posted image


фала на утешните зборови и јас се така се надевам, ама би ве замолила ако може да ми кажете кој е логопед на форумов ако треба да му пратам и пп
thx


(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Првиот збор
6.4.2010 9:24:49   
Cacko
Elena pred 2 dena go kaza prviot zbor baba,znaci na 7 meseci.inace prethodno si vikase ta ta, da da, ba ba ali onaka kao guganje.ama zavcera ja drzi mm i ja gleda od karsi majka mi i vika babauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот betij)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Првиот збор
6.4.2010 13:01:55   
Adrijana
Uste sme mali za zborovite sto gi izgovara da dobijat znacenje, ama sepak im go pravi kefot na babite koga ke kaze ba-ba, duri i poklonce si dobiuser posted image a inace kzuvame i maaa, baa-ba, buu, brrrrrr....user posted image

_____________________________(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Првиот збор
6.4.2010 13:04:35   
ripce
Абе што е работата сите деца најпрво кажуваат баба user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Првиот збор
6.4.2010 13:19:19   
caci20
Petar denovive aktivno vika mama, a denes posebno me baral. Znae da vika i po tatko mu koj se vika Igor, a toj si go vika Gogi

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Првиот збор
12.4.2010 20:22:50   
Еца
Мила денес го кажа првиот збор, на 8,5 месеци. И тоа на моја голема радост беше МАМА user posted image

Их ќе пукнам од среќа, се тоа си вика, МАМА, МАМА... а Мартина трча по неа и и вика ајде Мила кажи ДАДА, ДАДАuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Првиот збор
12.4.2010 20:26:34   
penelopa
Хахаха... user posted image user posted image user posted image за Мила...честитки Еца сега ќе можеш и со двете ќеркички да си правиш муабетuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Првиот збор
13.4.2010 10:09:56   
Cacko
samo kerka mi e teska izdaica izgleda,prvo rece baba,pa nana vika i tata denoive,abe se ke kaze samo ne mamauser posted image vcera go glea zet mi i mu vika tata a toj ja zeza i i vika tetin tetinuser posted image e vikam uste tetin da kaze pred mama ke se ubijamuser posted image

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Првиот збор
13.4.2010 10:26:04   
mother 29
user posted image за Мила..сега ја прави мама Еца user posted image   user posted image ..најсрекна мама на свет!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 13.4.2010 10:27:06 >

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Првиот збор
13.4.2010 10:34:21   
matushka
I na Mateja prviot zbor mu bese mama. Samo me chudi malku toa sto kako pomal kazuvase poveke zborcinja, a sega kako raste prekinuva da gi kazuvauser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Првиот збор
13.4.2010 10:51:33   
melody
Go naucivme zborot dete i ubavo da vikame ajde pa i gi povrzav i sega nonstop kako prazna vodenica ajde dete.Ama bas me iznasmea pred nekoj den.Go budime zaedno tatko i da stane da odi na rabota i i vikam ajde kazi baba ,a taa mi se vrti i me gleda i vika dede.Posle se vrti nakaj maz mi ubavo go islapa po liceto i mu vika ajde dete ,dete, dete, deteuser posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Првиот збор
13.4.2010 10:52:28   
Enika
Bravo za Mila...sonce ubavo user posted image user posted image user posted image

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Првиот збор
13.4.2010 14:50:51   
profesorica
Дамјан ги кажува само првите две букви од секој збор, а само некои ги кажува демек цели зборови- на негов јазикuser posted image

-војче (девојче)

-кака (му значи кака или евентуално петокрака сега зависи од контекстотuser posted image )

-пана (падна)

-сани (стани)

-гомо(големо)

- гома(голема)

- гом (голем)


и други кои не ми текнуваат во моментов

инаку цртаниот заврши вика: ц... за...
ноди го вика нон

коли вика ко...брм брм< Поракaта ја уредил profesorica -- 13.4.2010 14:51:15 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Првиот збор
13.4.2010 14:54:02   
matushka
Mateja kazuva samo mama, baba, daj, na, ajde i tao (cao). Ostatokt od muabetot mu e na klingonskiuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Првиот збор
13.4.2010 15:00:09   
Палешка РР
Браво за Мила user posted image user posted image user posted image , една е од ретките деца кои прво велат мама user posted image , инаку сите бабите ги бараат user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Првиот збор
28.4.2010 12:53:31   
brineta88
Филип прво рече мама, ама само тогаш и више нема речено мама. Сега вика баба, тата, деде, дада

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Првиот збор
28.4.2010 13:07:57   
Adrijana
od sabajle vikase ma, i toa ako ne ja gledam, a sega rece i mama i toa tolku nezno i mi se nasmevnauser posted image

_____________________________(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Првиот збор
28.4.2010 13:22:44   
Еличка
Од 5 месеци почна да вика мама, а други зборчиња покасно.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Првиот збор
28.4.2010 13:34:01   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

od sabajle vikase ma, i toa ako ne ja gledam, a sega rece i mama i toa tolku nezno i mi se nasmevnauser posted image


мммм user posted image user posted image user posted image за Ева. Едвај го чекам и јас овој момент, па не мора ни да биде мама, ете тато нека е user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Првиот збор
10.5.2010 9:10:01   
ina3
zdravo!ja sim nova majka na forumov.imama bebe od 5.5 meseci i da vi kazam deka taa od 3 meseci kaza nekolku pati mama,a sega veke nonstp si zbori mama mama mama.nezavisno sekoe bebeb si kazuva po nesto dali znae sto zbori j amislam deka na bebbe sto poveke mu zboris toa pobrzo ke prozbori.a od vcera pocna da vika i am za jadenje,ja hranev i i vakav am i taa pocna po mene.

(Одговор на членот betij)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Првиот збор
13.5.2010 17:41:42   
Medo
Денес на неполни 5 месеци кажа ма-ма. Ме викаше, срце мое најмило. Беше легната на стомак и сакаше да ја земам и да ја свртам. Прво нешто кенкаше и после рече ма-ма.
user posted image

(Одговор на членот ina3)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Првиот збор
14.5.2010 0:20:31   
Maca25
Првиот збор на нина и беше баба и го кажа кога имаше 5 месеци. Во истиот ден кажа и деде и тата. мама жално чекаше нина да каже мама. Може после 2 месеци нина ми се обрати со мама. Оттогаш постојано вика мама мама, ако нешто не и е по ќеиф - мама мама , ако сака нешто мама мама, ако се разбудила сред ноќ мама мама. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali vi se dopaga imeto Valentini?
omorfo89

Dali vi se dopaga imeto Valentini?

Da (20%)

Ne (80%)


Број на сите гласови: 74

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!