|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Леб
9.3.2012 19:55:34   
Beatris
Jas na A i davam sekakov leb, obozava, ama ne go blendiram, mnogu testast stanuva kako izdjvakan.

Za integralniot znam deka ne cini, ne ni kupuvam, a najcesto pravam doma vo masinata bel ili integralen, barem sigurno znam sto ima vo nego.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Леб
27.3.2012 12:02:34   
vezilka RR
Леб баш и не му давам многу на Никола, може еднаш до два пати во неделата за доручек или вечера. Иначе со ручекот не му давам Некогаш кога ручаме ние оти е стрвле невидено сака да седна на маса со нас и му давам некое залче.А и прилично касно почнав да му давам леб, пред некој месец.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Леб
27.3.2012 12:06:04   
mamicki
Mu davam leb na K, i mislam deka nego go jade so najmnogu merak, skoka i se raduva koga kje vidi leb.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Леб
27.3.2012 12:25:14   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Mu davam leb na K, i mislam deka nego go jade so najmnogu merak, skoka i se raduva koga kje vidi leb.



Momce Makedonce de... i mojov e ist... i samo suv leb da jade, moze da se najade. Mu davam najcesto domasen bel leb, integralen ne sum mu dala, toa ako nekogas jas napravam doma. Inaku, od kupeckive ne mu davam.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Леб
27.3.2012 12:29:29   
Mihaela 2010
I Mihaela mnogu saka leb,i toa suv taka ke zeme i samo buta vo usta,i vikam eve so puterce ,krem sir,kaskavalce,ne bre brate samo taka...ja neznam sto im e tolku vkusno suv leb da jadat??

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Леб
27.3.2012 12:37:39   
Calypso
I jas se prasuvam toa... i mm taka go jade, duri ne mu e celosno jadenjeto ako ne go zavrsi so zalak suv leb. Isto kako da ne jadel. I maliov ocigledno e na negouser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Леб
27.3.2012 12:38:17   
lilicka
Изгледа сите деца обожаваат леб....мојава ко ќе види леб дур се тресе од радост и јас се прашувам колку е здраво да јадат леб јас и давам домашен за нејзе правам намерно а купечки не и давам знам дека има многу адитиви ред други работии....

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Леб
27.3.2012 12:42:09   
AnnaMolly RR
Јас престанав пред Филип да вадам леб. Штом види леб, заборава на се друго. Затоа прво него му давам да јаде, па после ние јадеме. А додека јадеме ние тој обавезно фаќа едно парче леб и го сее низ цела куќа јадејќи, па после чистам по него трошки како некоја кокошка.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Леб
20.7.2012 15:33:52   
AnnaMolly RR
Дали им давате на децата леб со ручекот?

Јас не му давам. Ако има манџа некаква, само така му давам, без леб. Особено ориз и компири кога имаме, никако леб.
Бабиве ме напнуваат да сум му давала и лепче со ручекот.

Ама проблемов погоре што сум го пишала уште ни важи, штом види леб не сака ништо да јаде.
Па дали е во ред што воопшто не јаде леб за ручек?

Лепче јаде со јајца пржени, намачкано лепче и слично. Инаку, му давам најобичен, бел леб. ’Ржано му немам дадено зашто ми е страв да не е алергичен како мене на ’рж.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Леб
20.7.2012 15:38:12   
Pepelaska *
Не му давам ни јас, баш и ја се мислев дали треба да му давам леб со ручекот.
Ако е течна манџата му ставам внатре како попара исто и во супа, а со друго не.
Не јаде намачкано ништо ( не саuser posted image ка) .А така ако види леб исто граба и гризе

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Леб
20.7.2012 15:58:46   
Annet
e i jas sakav tuka da pisam,mojava cepatka,poveke kasi nesaka,i dadov lepce taka da gricka i sega samo leb jade,znaci ima 11 meseci,jade mackani ribancinja,so marmalad,kremce...popara ne,tuku edno zalce leb edno mandza ili slicno...neznam normalno li e na taa vozrast leb da jade po edno sredince celo??? mnogu saka leb, da vi kazam od druga strana se raatisav, ke si se najade i raat sum posle,ete do sega sto jadese kasi,takvi raboti gi odjade ,nesaka nikako,a so nas sednuva koga rucame i jade lebce.uf mori majko,neznam sto da mislam

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Леб
20.7.2012 17:34:23   
kikicka
Де бре анет што си се уплашила нека папа чепатчето, Л јадеше по две срединки кога и мачкав и задоволна,најадена.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Леб
20.7.2012 18:18:28   
Fiao
Ne samo Zito Luks, tuku sekoj leb fabricki proizveden gi sorzi istite aditivi (najmnogu gi ima vo seceniot leb, koj se prodava na parcinja), vo sprotivno lebot ako ne go kupite prviot saat od vremeto na proizvodstvo, toj ke se stvrdne i nikoj nema da im go kupi. Angelina seuste nema probano lebce, ama nie i onoj doma sto go konzumirame najcesto e domasno pripremen  strogo so integralno brasno. Ako nekoj go interesira vo PP mozam da vi pisam od kade mozete da nabavite, bidejki retko kade go ima.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Najubavo e obicen bel leb da im davate, i SkCura, ne se plasi, slobodno davaj ako saka - a sigurno saka, ne sum videla dete koe ne saka leb. Moze veke i sam da grize korka leb, ama neka bide nekoj potvrd, sto ne se krsi lesno.

Pogore procitav deka kupuvate integralen leb od Zito Luks za decata - nemojte, voopsto ne e zdrav, poln e so aditivi i konzervansi. Mojata komsika vo Ohrid ima prijatelka tehnolog koja raboti vo Zito Luks - i taa prijatelka samata kaza deka godini nanazad ne kupuva leb od svojata firma, oti ne e voopsto zdrav.

Ako veke sakate na decata da im davate integralen leb, podobro pravete go sami, ama ne znam kolku moze kaj nas da se najde integralno brasno.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Леб
20.7.2012 18:37:25   
Annet
haha ne sum uplasena ama se prasuvav dali e normalno hahahhaa;-)e sea mi olesna,mislev ke stane debelko,ama posto drugacka i L cepatkata e grisinka a jadela labce,sea mi olesna ;-))))
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Де бре анет што си се уплашила нека папа чепатчето, Л јадеше по две срединки кога и мачкав и задоволна,најадена.


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Леб
11.8.2012 13:37:01   
Darky
Ednas izblendirav leb so kiselo mleko, abe sto da vi kazam, toa kako lepak izleze, i user posted image ic ne go sakase, mu davam leb samo da smuka za zabite, koga ke nauci da jade sam neka si jade, jas vise izblendirano ne davam.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Леб
11.8.2012 13:45:24   
Natuska85
Дарки нема потреба лебот да го блендираш,можеш да го искинеш на ситни трошкички и потопи го со к.млеко или јогурт ако сакаш така да даваш.Јас не му правев никогаш така,кога почна да џвака тогаш полнав леб да му давам,најпрво само си ги чешкаше жлебините а сега и го јаде на големо.Ма го обожава лебот,ама се трудам што помалку да му давам,освен кога треба нешто да маскирам или ние додека јадеме за да седи миренuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Леб
11.8.2012 14:29:26   
Darky
Fala za predlogot Natuska85, ama nemam namere da davam dodeka ne jade sam namackano so nesto, glupost napraviv sto izblendirav, ama ete covek uci dodeka pravi greski.. :-)

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Леб
11.8.2012 16:16:11   
mila28
jas seuste ne sum mu dala leb (7,5 meseci), planiram denovive i toa da proba so k.mleko. mu imam dadeno samo korka i mu se dopadna ..kako glodarka si gi ceskase zlebinite.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Леб
11.8.2012 16:33:36   
Maca25
Ќерка ми до ден денес не сака леб потопен во нешто. Никогаш не сум и дала попара со леб и млеко, а со к. млеко и јогурт само како бебе и еднаш кога имаше стомачен вирус. Ни леб во супа не видела, ни во манџа. Секогаш сакала се одделно да јаде, парченце леб, па нешто друго. Ако од одма не ви го прифати бебето лебот, пробајте и на друг начин да го дадете.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Леб
12.8.2012 22:01:34   
elenak
Јас почнав од пред една недела да и давам лебче со кисело млекце и малку само така штипнато колку пола средичка и го ронам на ситни трошки и си го јаде, џвакаuser posted image Не сакам многу многу да јаде леб ама ете некогаш немам идеа за појадок или немам време па најбрзо ми е тоа. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Леб
24.9.2012 12:56:09   
pucilda
lele mene mi e strav leb da mu dadam,imame 7 meseci i 17dena i 1 zapce,a jas sum prpadjika,se mi e strav da ne se zadavi...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Леб
24.9.2012 13:09:35   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: pucilda

lele mene mi e strav leb da mu dadam,imame 7 meseci i 17dena i 1 zapce,a jas sum prpadjika,se mi e strav da ne se zadavi...


Пробај, би требало веќе да почне по малку да џвака...секако првите неколку пати строго во твое присутво зашто задолжително ќе се засркне..ама нормално е, така учат user posted image


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Леб
3.11.2012 11:04:15   
Ring
Дали сте пробале на вашите бебуши да им дадете интегрален леб ?
Не знам дали е лесно сварлив за нивните стомачиња или подобро е пченичен леб?
знам дека е похранлив и многу полесно се осеќам јас кога јадам интегрален, ама не знам како е за бебиња...

Не сме пробале уште лебче , па се мислев дали е подобро некој друг леб освен пченичниот леб ?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Леб
3.11.2012 21:33:26   
Natuska85
Јас давам и интегрален,каков имам дома таков.Дали е потежок за варење незнам,ама не сме имале проблем со стомачето до сега од него.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Леб
4.3.2013 14:18:37   
AnnaMolly RR
Сум пишала на оваа тема ама ај пак :)

На Филип со ручекот не му давам леб, па не е важно дали имаме ориз, компири или течна манџа. Едноставно мислам дека не мора да јаде леб со ручек, кога често за појадок или вечера јаде леб.
Е сега постариве ми викаат дека требало и со ручекот да му давам, еве и две колешки од работа ми викаат „Леле како така, па треба и лепче да си јаде“.
Тој јаде леб, не дека му е исклучен од менито, ама никогаш со ручек.

Исто така, ако види леб надробен во манџа или супа, не сака да јаде. Ако имаме на пример грашак, му ставам во чиниче многу зрнца и малку течност и така си срка :)
Што викате вие? Леб со ручек - да или не?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?