|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 14:53:56   
mama26
минатата година а синцево во август прави 4 години

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 14:56:06   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

уф два пати во градска од сто незнаев и јас.првиот пат го изцистија вториот немасе нисто ама немозев да му го повлецам кожичето.па ме фати паника.а беше цисто и ми рекоа вежби.па правевме неколку месеци па порасна веке скоро 4 години е.му викам сам да и прави така грозно ми е некакоuser posted image па нејке.ти вика мамо ај тиuser posted image

pred kolku vreme se sluci toa...
moeto e golemo neznam dali ce moze so vezbi da mu go otvoram dali ima nekoja mast za polesno otvaranje
колку е големо твоето?со вежби да.немачкав ништо и после со камилица .ама језиво ми  сега голем е а со тоа и органот user posted image па ми е како глупаво.па сам го терам.ама нејке сам.user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 14:57:44   
suzeto
5 ce pravi na 26

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 15:03:32   
mama26
и ммногу пазење.еднаш ми се заглави абе полудев.па некако го вратив.никако на суво ако не сте правеле тоа често.или кога се бања или со улје јонсон имам јас.еднас само ставив пошто на суво.ама не.најдобро кога се бања дека има сапуница и се лизга повеке

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 15:05:18   
suzeto
kolku mu e malecko dupceto, kako zrnce od susam

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 15:07:54   
mama26
оди на лекар.и моето бесе така.го раширија малку.вака гној ке поцне да собира.да си отишла на лекар

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 15:10:16   
suzeto
mnogu se grubi ovde dr.ce odam vo ponedelnik ama toj sto e za taa rabota kolkavav e mene mi e strav od nego ne na sinmi i koga bese bebe bevme kaj nego so kakajneto imavme maka i kolku e grub uf majko moja

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 15:10:42   
suzeto
fala ti za podrskata

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 15:13:45   
mama26
не се секирај.имам братучет на 14 год.ама морасе да го сечат.и рекоа на мајката да не го донела без деца ке останел.ама ова 14 години се собирало.затоа нема место за паника.јас бев решена и дури и тоа ако треба да му направат него да направам катастрофална грешка.од здраво право дете

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 19:58:23   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

оди на лекар.и моето бесе така.го раширија малку.вака гној ке поцне да собира.да си отишла на лекар

a kako mu go podrasirija hirurski ili so trgajne na kozickata


sto e toa fimoza

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 20:47:27   
Тања РР
Повеќето од децата се раѓаат со физиолошка фимоза, кожичката на пенисот неможе да се повлече преку глансот (главата на пенисот). Во првите години на животот, физиолошкото слепување на препуциумот со главичката на пенисот е природна заштита на главичката од влијанието на амонијакот од урината. До третата година фимозата е нормална и не мора да се лекува. Доколку детето отежнато мокри, на врвот на пенисот се создава балонче (под кожата) или урината тешко поминува, во тенок млаз, мора да се посети специјалист-уролог.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 22:07:47   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

оди на лекар.и моето бесе така.го раширија малку.вака гној ке поцне да собира.да си отишла на лекар

a kako mu go podrasirija hirurski ili so trgajne na kozickata


sto e toa fimoza не ми текнува сузето.како нозици без поголеми мислам и подраширија малку.и тоа беше.не го сечеа.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 22:22:51   
suzeto
sega ideme od nalekar i ni rekoja deka treba da se otvori i deka e bolno mnogu

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 22:25:51   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Повеќето од децата се раѓаат со физиолошка фимоза, кожичката на пенисот неможе да се повлече преку глансот (главата на пенисот). Во првите години на животот, физиолошкото слепување на препуциумот со главичката на пенисот е природна заштита на главичката од влијанието на амонијакот од урината. До третата година фимозата е нормална и не мора да се лекува. Доколку детето отежнато мокри, на врвот на пенисот се создава балонче (под кожата) или урината тешко поминува, во тенок млаз, мора да се посети специјалист-уролог.

nema problem so mokrejne samo ne mu se gleda glavceto ima samo dupce malo

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 22:27:06   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

sega ideme od nalekar i ni rekoja deka treba da se otvori i deka e bolno mnogu
не му го отвори значи денес.нема да сечат значи.ок како ти кажале така немоземе ние доктори да се правиме.си знае тој/таа како треба учела за тоа и ке биде добро.ти собери сили и издрзи и направи тоа сто ти рекле.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Хигиена кај машки деца
17.7.2010 23:55:43   
suzeto
ce secat ali vo ponedelnik ni rekoja
neznam sto da pravime kolku sto citam potesko nekoj ne gi nosat cekaat sami da se otvori lele neznam sto da pravam

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Хигиена кај машки деца
18.7.2010 0:02:24   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: katence

nikako da se cepka samo ke si se otvori do nakaj petata godina.
pa na doktor ke mu go povlecele pa ke mu go otvarale,nema sansi da dozvolam da pominuva niz traumi koga ne e potrebno.imam se isprocitano i se konsultirav so doktor vo stranstvo koj sto ni e prijatel i odma ni kaza nikako da ne go cepkame.


evo nie imame 5 god i ne se otvara samo,ima nesto potkozno kako meurce,sega mm se trudi da mu go otvori i neznam da vidime do ponedelnik dali ce ima efekt

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Хигиена кај машки деца
18.7.2010 16:31:46   
brineta88
НА филип му го отварам уште одамна ама сега последнава недела некако не ми дава кога ке му го чепнам одма плаче како да го боли, а црвено му е. Сакам да му ставам малку камилица да го заплакнам или да не ставамuser posted image  Сакам да го носам да доктор се мисламuser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Хигиена кај машки деца
18.7.2010 16:49:44   
Viktori
може со камилица, бринета. Едно лето на син ми исто така му се зацрвени и потешко му се отвараше кожичката. Јас го миев со камилица. На лекар ако го однесеш и ако употребат сила малку повеќе после нема да можеш да го фатиш. Нема да дава.

< Поракaта ја уредил виктори -- 18.7.2010 16:50:12 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Хигиена кај машки деца
18.7.2010 18:10:49   
brineta88
Па затоа и се мислев дали да го носам уште е мал ќе се исплаши нема да разбере. Ќе го мијам неколку денa со камилица па ќе видам како ќе биде

< Поракaта ја уредил brineta88 -- 18.7.2010 18:11:01 >


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Хигиена кај машки деца
18.7.2010 23:44:50   
suzeto
jas go mijam so kamilica i so maslo od kantarion i go vezbame da vidime dali ce mu se otvori
ama ne ostava go boli i se vcrvena malku

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Хигиена кај машки деца
18.7.2010 23:52:44   
mama26
пази сузето по малку секој денгледај пошто многу му е изгледа затворено.негуби надеж и не е страшно.ти кажав јас имав мака и два пати на лекар.баш вцера му направив и јас вежба.му се подзатворило.ама пак за два дена ке правам.ама знаес како по милиметар отварај значи ептен нежно

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Хигиена кај машки деца
19.7.2010 0:25:01   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Па затоа и се мислев дали да го носам уште е мал ќе се исплаши нема да разбере. Ќе го мијам неколку денa со камилица па ќе видам како ќе биде


бринета, може и со кантарион или јекодерм јас му ставив за поеластична да му биде кожичката. Инаку ако му се отварало претходно ќе му се отвори не се секирај.
А откако ќе му се отвори убаво исчисти му ја кремата. Да не му остане па да не му воспали нешто user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Хигиена кај машки деца
19.7.2010 11:49:26   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

пази сузето по малку секој денгледај пошто многу му е изгледа затворено.негуби надеж и не е страшно.ти кажав јас имав мака и два пати на лекар.баш вцера му направив и јас вежба.му се подзатворило.ама пак за два дена ке правам.ама знаес како по милиметар отварај значи ептен нежно

zatvoreno mu e dosega ne sme go otvorile

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Хигиена кај машки деца
19.7.2010 11:54:40   
suzeto
denes bevme na pedijatar povtorno i ni rekoja so soda bikarbona da mu go zamivjam i so nistatin mast da go mackam,ako do sreda nema podobruvajne da go nosime da mu go otvoret prisilno,ne veruvam deka do sreda ce ima nekoj efekt

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?