|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Чување на децата
28.3.2011 14:25:15   
Maca25
Весна тоа е, нема да се скршела ако ги пружела алиштенцата, но па види од друга страна - ти ништо не си и рекла и можеби на неа и било незгодно да фаќа нешто што не и е речено. Тие работи пред време се договараат.
Јас едно време викав - ако се вработам и земам жена да ја чува Нина, не сакам ништо по дома да ми прави, само за да има повеќе време да му посвети на детето. Но сега почнувам да се предомислувам. Зошто да не ми помогне низ дома?!? Дури би платила и 1000 повеќе, само да знам дека кога ќе дојдам дома нема да ме чекаат еден куп садови, раскревање алишта и уште еден куп работи.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Чување на децата
28.3.2011 15:43:23   
baby_bump
Дали на жените што ви ги чуваат децата им плаќате такси за доаѓање и одење?
Какви искуства имаате со носење на детето кај некоја жена да го чува? Што со цената во тој случај?
Една се согласува за помалку пари но да и плаќаме такси??? плус најмалку 2000 денари за превоз, не бива јас сум фирма, па уште ќе сака да ја пријавам и да и плаќам осигурување.
Леле глупост до глупост...................

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Чување на децата
28.3.2011 15:47:18   
baby_bump
Дури би платила и 1000 повеќе, само да знам дека кога ќе дојдам дома нема да ме чекаат еден куп садови, раскревање алишта и уште еден куп работи.


За тие работи има чистачки, ако сака некој помош за чистење, но мене ми треба детето да ми го чува.
Моето на пример спие на секои 2-3 часа по пола саат, јас едвај постасувам да средам и да зготвам ручек, обично прво ќе дојде мм па после правам се, а кога таа ќе готви? детето да ми плаче, а таа да готви или алишта да простира, не ми треба, фала.
Бејбиситер си е бејбиситер, готвачка/чистачка е друга работа.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Чување на децата
28.3.2011 17:31:58   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

bidete vnimatelni so izborot na kogo mu go ostavate vaseto dete....


http://www.worldstarhiphop.com/videos/video.php?v=wshhpG0ATeuvzDz2e7SF



ovaa e luda pa toa e samo bebe user posted image user posted image user posted image user posted image



не можам да си поверувам дака вакви луѓе има, оваа е за во затвор,

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Чување на децата
28.3.2011 18:12:50   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump
....леле кога ќе ми текне каква бев пред да се породам, кога велев дека по секоја цена ќе тргнам на работа после 4 месеци....не можам да се препознаам.....а да ми текна, станав мајка после дооолго време.
Мора малку хумор, срцето ќе ми препукне....



и јас исто викав дека веднаш ќе почнам на работа , но како се приближува времето мене паника ме фаќа, ќе мора да се навикнуваме, инаку децата ни се на приближно иста возраст

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Чување на децата
28.3.2011 20:10:02   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


За тие работи има чистачки, ако сака некој помош за чистење, но мене ми треба детето да ми го чува.
Моето на пример спие на секои 2-3 часа по пола саат, јас едвај постасувам да средам и да зготвам ручек, обично прво ќе дојде мм па после правам се, а кога таа ќе готви? детето да ми плаче, а таа да готви или алишта да простира, не ми треба, фала.
Бејбиситер си е бејбиситер, готвачка/чистачка е друга работа.


Гледај ги нештата од друг аспект, од оној практичниот, моментално размислуваш како мајка која е очајна што ќе го остави своето бебе на некоја си таму жена.
Се враќаш дома (како јас сега) и наоѓаш неспрострени алишта, алишта за пеглање, неизмиени чинии, растурено по соба, трошки на подот, прашина за бришење, прсти по стаклата...а од Марио растуреното не го ставам во овој кош. И ти наместо да си го земеш бебето во раце и да му се радуваш, а богами и тоа тебе, ти мораш да го средиш сиот овој неред и + да направиш ручек за утре. А како? Или маж ти ќе го чува, или тоа ќе го правиш откако бебето ќе заспие.
Затоа велам, прифатете ја секоја помош која ви се нуди, секако не по цена на бебето. Не тоа да плаче, а таа да мие..туку барем дел од работите да ги заврши. Ако бебето спие пола саат, таа може или чинии да измие, или пола од купот алишта да испегла... А може и книга да си чита user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 28.3.2011 20:11:13 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Чување на децата
1.5.2011 20:09:52   
vesna1
Pomos na zenata po doma zavisi od bebeto. Mojata kerka ima 1.5 godina i spie po 3 saata popladne. Od 12 do 15 casot. Zatoa i iskomentirav za alistencata ama tuka, nejze nisto ne i rekov. Znaci ona tri saati si lezi i sedi. Ako e malo bebe vo red e bebeto da ima prioritet.
Inace imam komentirano za bebistiterkite, i stvarno treba da imas sreka da najdes dobra. Mene poslednava zena mi se pogodi znaci maleckata ja cuvase bas kako sto treba  i nemav nikakvi zamerki, inace ne mi rabotese nisto po doma ama bas nisto, ni caska ne zamivase. Ama eve sega mi otkaza ke idela vo Grcka da raboti i od vtornik ke ideme vo gradinka zdravje boze. Kako ke bide kje vi pisam. Ja plakav 9000 den i dva obroka jade kaj mene.
Iskreno mislam deka se zbesnati, mene doagaa i mi baraa po 10000-12000 den samo deteto i nisto drugo. Ednostavno ne rabotat ni saboti, nedeli, ni praznici, samo prva smena i baraat tolku pari. A nisto ni da gotvat, ni peglaat ama bas nisto. Edna me iznervira taka koga dojde na intervju i i vikam a sto imas zavrseno koled za bebisiterki vo Anglija ili si rabotela 30 god. vo gradinka. A ona pa bev cistacka vo televizija, se precenuvaat. A jas inzinjer, magister rabotram za 18000 den plata.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Чување на децата
1.5.2011 20:38:51   
nadica
dodeka ne odev na rabota nemav problem i mislev deka koj i da ja cuva sakam samo na nadica da go posveti vremeto a sega otkako sum na rabota mislam deka ke siznam od poveke pricini
kaj mene nadica pretpladne e vo gradinka bez nikakov problem a popladne ili mm ili sestra mi retko majka mi ja cuvaat ama pomos samo od majka mi ataa retko ja cuva se nadevam deka sveki nema da se vrati razgalena od anglija pa ke mi bide polesno user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Чување на децата
1.6.2011 10:38:56   
Snowhite RR
Дали знае некоја од прилепчанкиве да ми препорача жена или девојка за чување дете, ама да ја викам по потреба, зошто ќе го запишам во градинка, ама ако некогаш настине или нешто слично да имам некоја на лагер

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Чување на децата
22.9.2011 13:10:07   
денвер
ете и тоа го има денес бев да прашам за запишување во градинка и бидејќи треба да е во јасли ми рекоа дека бројот е пополнет и дека нема место па здравје од 1 октомври може ќе префрлеле некои од поголемките во група па ќе се ослободело, а имаме само една градинка е ова е стварно премногу user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Чување на децата
22.9.2011 13:14:06   
денвер
user posted image

< Поракaта ја уредил денвер -- 22.9.2011 13:16:51 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Чување на децата
17.11.2011 14:34:53   
Emanuelapp
Sveki vo 7i30 e pred vrata.. user posted image Ne  mozam da se pozalam doaga sekoj den i mi go cuva Jovan dodeka se vratam od rabota. Jovan ima skoro 10 meseci sakam da pocni da odi, pa da go pustam v gradinka. Ve molam za mislenje koj period e najdobar za vo gradinka ????????????????????

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Чување на децата
17.11.2011 15:12:59   
Maca25
на пролет. тамам нека прооди, нека направи една годинка па прати го во градинка. ако има кој да го чува, не се секирај сега за градинка. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Чување на децата
17.11.2011 15:22:35   
miana
Jas mislam deka 2 godini e idealno...Da se nauci bez peleni i odma gradinka.....Jas se kaam sto pomala ne ja prativ,ja pratiiv na 3 ipol godini koga poveke razbira i mnogu bese tesko za adaptacija...Na dve godini sama ne ne barase koga bese so decinja.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Чување на децата
17.11.2011 15:23:24   
Emanuelapp
Fala za sovetot user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Чување на децата
17.11.2011 15:29:02   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Sveki vo 7i30 e pred vrata.. user posted image Ne  mozam da se pozalam doaga sekoj den i mi go cuva Jovan dodeka se vratam od rabota. Jovan ima skoro 10 meseci sakam da pocni da odi, pa da go pustam v gradinka. Ve molam za mislenje koj period e najdobar za vo gradinka ????????????????????

Dusice malo...user posted image pa vie ste malecki uste..user posted image .Jas licno ne bi pustila dete vo gradinka pred treta godina. Ako ima koj da ti go cuva ne brzaj.
Inaku pred 3 godini decata uste nemaat ni smisla za socijalizacija, tolku mnogu za da mu znaci toa sto ke odi vo gradinka. Drugo, ne se raboti nisto so tie deca vo gradinka bidejki se mali...ako mislis deka propustas nekoj takov edukativen moment. Znaci kako i da svrtis smetam deka nema potreba. Site soveti od pedijatri, psiholozi, sociolozi i sl...bea isti...Jas go pustiv so 3.5 godini i sum mnogu zadovolna. Veke razbirase, sakase da odi, imase periodi normalno i koga ne sakase ama mozes da mu objasnis-da te razbere zosto go nosis tamu i sl...Go izbegnavme onoj moment na traumatiziranje, placenje koga go ostavas...
Toa e moeto mislenjei iskustvo...pozdrav !

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Чување на децата
17.11.2011 15:33:39   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Sveki vo 7i30 e pred vrata.. user posted image Ne  mozam da se pozalam doaga sekoj den i mi go cuva Jovan dodeka se vratam od rabota. Jovan ima skoro 10 meseci sakam da pocni da odi, pa da go pustam v gradinka. Ve molam za mislenje koj period e najdobar za vo gradinka ????????????????????

Dusice malo...user posted image pa vie ste malecki uste..user posted image .Jas licno ne bi pustila dete vo gradinka pred treta godina. Ako ima koj da ti go cuva ne brzaj.
Inaku pred 3 godini decata uste nemaat ni smisla za socijalizacija, tolku mnogu za da mu znaci toa sto ke odi vo gradinka. Drugo, ne se raboti nisto so tie deca vo gradinka bidejki se mali...ako mislis deka propustas nekoj takov edukativen moment. Znaci kako i da svrtis smetam deka nema potreba. Site soveti od pedijatri, psiholozi, sociolozi i sl...bea isti...Jas go pustiv so 3.5 godini i sum mnogu zadovolna. Veke razbirase, sakase da odi, imase periodi normalno i koga ne sakase ama mozes da mu objasnis-da te razbere zosto go nosis tamu i sl...Go izbegnavme onoj moment na traumatiziranje, placenje koga go ostavas...
Toa e moeto mislenjei iskustvo...pozdrav !


Јас сум за тргнување во градинка на помала возраст, најмногу на една година. Јас го пуштив на 9,5 месеци, ама не зашто сакав туку зашто морав. Нема кој да го чува додека сме на работа, па тргна во градинка. Се адаптира изненадувачки брзо, сега на 17 месеци плаче дома по воспитувачките, цело време ги бара, не сака да си оди од градинка. Таму го научија да не спие во раце, да јаде се што му нудат, сам да си игра и да биде мнооогу мирен. Пред да тргне во градинка беше сосема спротивно од тоа.
Секој си има различно искуство и ако нечие дете лесно се адаптирало на градинката на одредена возраст, не значи дека тоа важи за сите деца во тие години.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Чување на децата
21.11.2011 12:38:34   
Emanuelapp
Fala za sovetite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Чување на децата
21.11.2011 13:01:57   
Felly RR
Се согласувам со Анамоли, дека секој има различно искуство.  Еве дечињата на  ЈованаЈ и миана, како што прочитав на иста возраст, сосема различно ја прифатиле градинката. Значи не зависи само од возраста. Може децата на две години се мали за некоја едукација, ама сепак стекнуваат некои навики, значи сепак учат нешто.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Чување на децата
15.3.2013 11:38:47   
akme
Искрено не сум за пуштање на децата во градинка. Има многу вируси, си ги пренесуваат едни на други и после ние дома секирај му ја. Бабите ми ги исчуваа децата, а сега малиот ми го чува мајка ми понекогаш кога не сум јас слободна..

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Чување на децата
7.10.2013 16:34:19   
eli07
Jas stvarno ne znam kako ke se organiziram so cuvanje na moevo dete.Trgnavme vo gradinka (mesec dena) i dobivme bronhit.Eve sega se lecime i sto koga ke ozdravi...?? ke go pustam pak (zs nemam izbor) i pak istata pesna.Imame 14.5 meseci .Do pred mesec ddena mi go cuvase zena arno ama ne se izdrzuva finansiski i morav da baram drugo care.Majka,svekrva nemozat da cuvaat (rabotat i dvete).Rabotam vo smeni sto use poveke mi ja oteznuva situacijata.Bolovanje zemav prv pat sega i odma problemi na rabota.Kako ke se pravi stvarno ne znam user posted image

(Одговор на членот akme)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Чување на децата
9.10.2013 9:09:04   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Jas stvarno ne znam kako ke se organiziram so cuvanje na moevo dete.Trgnavme vo gradinka (mesec dena) i dobivme bronhit.Eve sega se lecime i sto koga ke ozdravi...?? ke go pustam pak (zs nemam izbor) i pak istata pesna.Imame 14.5 meseci .Do pred mesec ddena mi go cuvase zena arno ama ne se izdrzuva finansiski i morav da baram drugo care.Majka,svekrva nemozat da cuvaat (rabotat i dvete).Rabotam vo smeni sto use poveke mi ja oteznuva situacijata.Bolovanje zemav prv pat sega i odma problemi na rabota.Kako ke se pravi stvarno ne znam user posted image

Ehh i jas bev vo istava situacija ko tebe,samo sto nie zavrsivme vo kozle,a za toa kako pominavme tamo ne sakas ni da znaes...i sakal nejkela,mozela nemozela si zemav zena za 7000 den,taa vo zort jas isto taka pa nekako se nadjovme i sto da pravis ke si plakjas,a podobro taka otkolku po lekari frleni pari,skrateno od bolovanje,zivci kinenje ,bolno dete,vaka znam doma e najadena naspana vo toplo...znam deka e tesko finansiski da se izdrzi ,pogotovo pa zimno vreme koga smetkive se do plafon ama mislam deka toa ti e najdobra varijanta dodeka ne prkne dete.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Чување на децата
22.11.2013 22:28:17   
mommy_angels RR
Јас си имам мака,ајде ве молам за решение.
Немам кој да ми го чува детето во саботи. Се мислам да земам жена што би ја плаќала на дневница user posted image
Ама тешко дека ќе најдам таква
Има ли некаде во Скопје каде би можела да ја згрижувам,,,нешто како дневен престој или слично?
Аман веќе нека направат дежурни во градинките во саботи. Кој уште работи до петок освен јавна администрација?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Чување на децата
23.11.2013 1:43:23   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Ja plakav 9000 den i dva obroka jade kaj mene.
Iskreno mislam deka se zbesnati, mene doagaa i mi baraa po 10000-12000 den samo deteto i nisto drugo. Ednostavno ne rabotat ni saboti, nedeli, ni praznici, samo prva smena i baraat tolku pari. A nisto ni da gotvat, ni peglaat ama bas nisto. Edna me iznervira taka koga dojde na intervju i i vikam a sto imas zavrseno koled za bebisiterki vo Anglija ili si rabotela 30 god. vo gradinka. A ona pa bev cistacka vo televizija, se precenuvaat. A jas inzinjer, magister rabotram za 18000 den plata.


uslovive epten mi bodat vo ochi.Ne razbiram ,se bara zena za chuvanje dete ili domakinka shto ke go odrzuva domotuser posted image .

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Чување на децата
23.11.2013 11:15:03   
sitalia
I jas imam problem so naoganje zena sto ke raboti kako domakinka. I navistina mislam deka se precenuvaat. Eve poslednata sto dojde mi bara 12000 denari za 6 casa dnevno, znaci bez saboti i nedeli bez deca, na toplo, bez nikoj nad glava. I odozgora mi vika pa jas imam deca mora i niv da gi gledam, znaes ucat vo klasicna nastava pa kosarka pa ova ona. Alo a moite deca sto cel den se vo uciliste - gradina i sto trcam vo 17 da gi nosam na baleti i ova ona. Jas nea da sum ja razberela i da ja plakam za 6 saati. Ona pravi zrtva. E mene nikoj ne me prasuva dali sakam 6 ili kolku da e. Mora da se cekiram sabajle koga ke dojdam i porucek koga ke izlezam. Mora da rabotam sekogas koga ima rabota i porucek i sabota pa i drzaven praznik i da platam nekoj da mi pomogne po doma. I ponudiv 12000 za celo rabotno vreme i ne se slozi. A prethodnata za vreme od 11-12 do 16.30 samo rucek pravese i gi zemase decata od skolo gradinka posle 15.00 casot za 10.000 denari. Nisto drugo ama bas nisto pa duri koga i rekov da go gleda rokot na namirnicite da ne nesto propustime pa da se rasipe ??? ona mi vika jas tebe da ti go pravam toa. Alo bre pa mene poveke mi se isplati da sedam doma i istoto da go pravam em bez nervozi em posvetena na decata. Jas mozam da kazam SRAMOTA. baraat rabota za da ne rabotat.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?