|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.7.2014 20:26:56   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: aleane

doktorka bi sakala da vi postavam prsanje imam bebe 14 dena i fativ sipanici varicela pedijatarot mi rece deka nema steta vo doenjeto bi sakala vas sovet

Pochituvana,
Nema ama bash nikakov problem vie da si prodolzhite so doenjeto ... Problem kje se javi ako Vasheto bebche ne go doite tuku go stavite na ad mleko ,e togash mozhe da se javi problem... Znachi slobodno ekskluzivno doenje ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот aleane)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
21.8.2014 9:46:17   
miana
Почитувана Докторке,
Ве молам за одговор.

Се работи за моето две ипол годишно девојче...
Бевме на одмор во Албанија, деветтиот ден почна да се жали дека ја боли стомачето и да повраќа, се спакувавме и си дојдовме. Ја однесов на лекар, беше дехидрирана со два плуса во мокрачата. Нејзината матична докторка е на омор па ја однесов кај мојата. Ни даде линекс џуниор ( се појави и течна столица ) ОРС електролити ( шумливи таблети ), витамин Б6 и чепче Емесан К...
После чепчето повракањето престана, пиеше електролити и за два дена појдовме во Грција. Таму вториот ден јас почнав да повракам и имав дијареа, но и на керками и се оповтори дијареата. ( морам да напоменам дека падна во вода и е напи поголема количина од морската вода ) Секој ден во Грција се жалеше декаљ ја боли стомачето и откако ке се искака ке престане да се жали. Еден ден столицата е нормална, другиот ден пак ке се искака 4-5 пати , но секогаш со болки во стомачето.. Се вративме во Скопје, пак отидовме кај докторката , повторно направивме анализи, анализите беа добри, леукоцитите мирни,едното уво зацрвенето и докторката ми рече дека болките во стомакот може да и се предизвикани од увото . Но керками сеуште кака по 4-5 пати ( по цврста столица ама често и пропратено со болки ) сеуште давам линекс џуниор и сега ни е уклучен и антибиотик аугментин и капки Отол Х за увцето. Да потенцирам дека и кај мене ситуацијата е слична , и јас имамм сеуште болки во стомкот и нерегулирана столица ( секој ден различно ) и пијам ранитал и пробиотик.

Ве молам да ми кажете ваше мислење...Дали треба да се испитуваат други работи, од што би можеле да бидат предизвикани болките во стомачето на моето дете? Нејизната матична докторка педијатар се врака на работа за 10 тина дена а мене веке болките ма загрижуваат , а и честото какање.. Би ви била благодарна ако ми одговорите

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
22.8.2014 11:08:20   
Anastasija***
Zdravo doktorke imam eden problem neznam kade da se obratam dali ke mozite vie da me posovetuvate I da mi pomognete. Imam bebence 4ipol meseci, koga se rodi nemav dovolno mleko I pocname da ja dohranuvame so Aptamil 1 I od nea stavi 1kilo I 200 grama znaci se rodi 3400 pa za 40 dena bese 4600, mnogu povrakase od nego potoa pocna I mnogu grcevi da dobiva I ja smenivme na 1 mesec Aptamil comfort no od taa ne napreduvase za 3 nedeli stavi samo 300grama. Potoa rekoa da ja smenime I I davav Novalac np I od taa isto stavi za 3 nedeli samo 300 grama, bev na pedijatar I ni rece da ne ja menjame no jas pak I ja smeniv I sega I davam Hip combiotic. Od hipot stavi okoli 700 grama do tocno koga napolni 4 meseci I dobro go piese, nekpgas so molbi ama bitno piese. Pocnav da I davam I kasicki I sega ni se otvori problem ne saka nikako da pie mleko. Do pred nekoja den se molevme pred uspivanje da go ispie ama evedva tri dena nikako ne mozam da ja ubedam ni dodekq spie ni dodeka e budna. So mnogu mnogu mali edvaj u denta ke ispie okolu 200 ml I tolku e ostanatoto I davam kasicki od sto moram. Probav da ja izgladnam skros za dane ke saka mleko ama ni taka ne mi uspea koga I davam place se vrte pluka. Daj te mi nekoj sovet mnogu sum zagrizena.pozdrav

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.8.2014 14:22:50   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторке,
Ве молам за одговор.

Се работи за моето две ипол годишно девојче...
Бевме на одмор во Албанија, деветтиот ден почна да се жали дека ја боли стомачето и да повраќа, се спакувавме и си дојдовме. Ја однесов на лекар, беше дехидрирана со два плуса во мокрачата. Нејзината матична докторка е на омор па ја однесов кај мојата. Ни даде линекс џуниор ( се појави и течна столица ) ОРС електролити ( шумливи таблети ), витамин Б6 и чепче Емесан К...
После чепчето повракањето престана, пиеше електролити и за два дена појдовме во Грција. Таму вториот ден јас почнав да повракам и имав дијареа, но и на керками и се оповтори дијареата. ( морам да напоменам дека падна во вода и е напи поголема количина од морската вода ) Секој ден во Грција се жалеше декаљ ја боли стомачето и откако ке се искака ке престане да се жали. Еден ден столицата е нормална, другиот ден пак ке се искака 4-5 пати , но секогаш со болки во стомачето.. Се вративме во Скопје, пак отидовме кај докторката , повторно направивме анализи, анализите беа добри, леукоцитите мирни,едното уво зацрвенето и докторката ми рече дека болките во стомакот може да и се предизвикани од увото . Но керками сеуште кака по 4-5 пати ( по цврста столица ама често и пропратено со болки ) сеуште давам линекс џуниор и сега ни е уклучен и антибиотик аугментин и капки Отол Х за увцето. Да потенцирам дека и кај мене ситуацијата е слична , и јас имамм сеуште болки во стомкот и нерегулирана столица ( секој ден различно ) и пијам ранитал и пробиотик.

Ве молам да ми кажете ваше мислење...Дали треба да се испитуваат други работи, од што би можеле да бидат предизвикани болките во стомачето на моето дете? Нејизната матична докторка педијатар се врака на работа за 10 тина дена а мене веке болките ма загрижуваат , а и честото какање.. Би ви била благодарна ако ми одговорите

Pochituvana,
vo cel vash opis vie nemato spomenato dieta,pokraj seta terapija shto ja prima Vasheto dete,sekogash koga ima stomachna bolka propratena so povrakjanje i dijareja primarna e dietata,shto znachi dodeka trae povrakjanjeto minimum jadenje (chaj bez sheker,supa bistra so sol,biskviti,solenki,varen kompir i oriz,samo banana od ovoshje),a po prestanok na povrakjanjeto i za vreme na istoto da se iskluchi sekakov ovoshen sok,ovoshje i mleko.Sirupot Amoxiclav koj vi e daden vo svoite nus dejstva ima povrakjanje i proliv i bez da postoi druga bolest,shto znachi go prodlabochuva prolivot,i bi trebalo da ne se vnesuva vo terapija i na otitis media kako vo vash sluchaj,istiot bi trebalo da se zameni so drug antibiotik koj imarechisi ist spektar na dejstvo so Amoxiclavot no ne predizikuva povrakja nje i proliv kako nesakan efekt,takov e Trimetoprim + sulfametrole poznat kako Bactrim ili Lidaprim doziran soglasno vozrasta i kilazhata na deteto a za celo vreme da odi i probiotik kako shto e vo vash sluchaj dve kesichki na Linex junior ...Pozz i sekoe dobro ,se izvinuvam zaradi zadocnet odgovor mo nemav pristap do forumot izvesno vreme ,mozhebi zaradi mojata slaba konekcija na internet..user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.8.2014 14:33:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anastasija***

Zdravo doktorke imam eden problem neznam kade da se obratam dali ke mozite vie da me posovetuvate I da mi pomognete. Imam bebence 4ipol meseci, koga se rodi nemav dovolno mleko I pocname da ja dohranuvame so Aptamil 1 I od nea stavi 1kilo I 200 grama znaci se rodi 3400 pa za 40 dena bese 4600, mnogu povrakase od nego potoa pocna I mnogu grcevi da dobiva I ja smenivme na 1 mesec Aptamil comfort no od taa ne napreduvase za 3 nedeli stavi samo 300grama. Potoa rekoa da ja smenime I I davav Novalac np I od taa isto stavi za 3 nedeli samo 300 grama, bev na pedijatar I ni rece da ne ja menjame no jas pak I ja smeniv I sega I davam Hip combiotic. Od hipot stavi okoli 700 grama do tocno koga napolni 4 meseci I dobro go piese, nekpgas so molbi ama bitno piese. Pocnav da I davam I kasicki I sega ni se otvori problem ne saka nikako da pie mleko. Do pred nekoja den se molevme pred uspivanje da go ispie ama evedva tri dena nikako ne mozam da ja ubedam ni dodekq spie ni dodeka e budna. So mnogu mnogu mali edvaj u denta ke ispie okolu 200 ml I tolku e ostanatoto I davam kasicki od sto moram. Probav da ja izgladnam skros za dane ke saka mleko ama ni taka ne mi uspea koga I davam place se vrte pluka. Daj te mi nekoj sovet mnogu sum zagrizena.pozdrav

Pochituvana,
Se izvinuvam prvo za zadocnet odgovor od odredeni prichini, no chitajkji go vashiot post mene mi nedostasuva eden podatok a toa e dali prodolzhilo povrakjanje za vreme na promena na hranite i dali e prestanato ovoj period,ako bebcheto ne povrakja i nenapreduvalo golema greshka e davanje na ovoshni kashichki bidejkji razlikata vo vkusovi megju mleko i ovoshna kasha e golema( podobar e kaj kashite)otkolku kaj mlekoto.mnogu deca koga kje go zapoznaat vkusot na ovoshnite kashichki ne go pijat mlekoto.Spored Svetska zdravstvena organizacija neophodno e ekskluzivno doenje ili ishrana so ad mleko do 6 mesec.Ako vasheto dete e samo na kshichki nema da ima napredok ni 300 gr mesechno,zashto ne e zadovolen energetskiot vnes od vitamini,minerali, zashto istite se od vareno ovoshje i ne izobiluvaat so potrebite kako shto e toa sluchaj kaj mlekoto.Obavezno treba da se vratite na mleko,iako e rano za voveduvanje na mlechna kasha , na primer od gotovite so biskviti,griz,mlechna kasha so jabolko banana i dvopek ili drugi ,kade ima ad mleko vo sostavot no rizik za ovaa vozrast e davanje na skrob,sepak mozhe da se proba so 2-3 kutii na ovie mlechni kashi kade ima prashok od ad mleko i na toj nachin poleka so davanjeto na istite no so pomalku prashok a povekje voda znachi porazredena varijanta poleka da se nasochuvame kon chisto ad mleko,na toj nachin shto da recheme stavate edna merica od kashata i 1-2 merici od ad mleko,kako so postepen pristap se dovedeme samo na mlekovo rok od edna sedmica,so cel bebcheto da go prifati povtorno mlekoto.Ili pak vo ovoshnite kashichki da se dodava mleko kako prashok i da se mesha ,no da se minimizira postepeno kolichinata na kashata, zashto sekogash kaj decata drastichni promeni vo vkus ne se potrebni vo ovaa vozrast a kashite ne go zadovoluvaat bebcheto ni po hranlivost ni po kolichina...Pozz i sekeo dobro ...user posted image

(Одговор на членот Anastasija***)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
31.8.2014 13:16:32   
Bububebe
Pocituvana doktorke ,ke ve molam za odgovor

Dali moze imunobor kids kapsulite da se rastvoraat vo mleko? Probav so sirupot ama go povraka.A mi kazaa deka kapsulite bile dosta podobri od sirupot.
Pozdrav!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
31.8.2014 13:17:31   
Bububebe
Zaboraviv da napomenam deka ne pie caj,ni sok

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
3.9.2014 0:17:02   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Zaboraviv da napomenam deka ne pie caj,ni sok

Pochituvana,
Novite pakuvanja na Caps.Imunobor kids se taka napraveni za da ne se otvara kapsulata i rastvara.Ako imate od prethodnite pakuvanja na kapsuli togash slobodno otvarajte i na gladno davajte edna kasula dnevno pomeshana so technost koja ja pie deteto a da ne e mn topla.Mozhe da bide mleko ako ne pie chaj.Pozz i sekoe dobro ..user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.9.2014 21:51:27   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Dobrovecer,sakam da postavam prasanje povrzano so carski rez,dali doktorkata moze da odgovori ili odgovara strikno na prasanja povrzani so pedijatrija?Vi blagodaram.

Pochituvana,
Obichno se toa prashanja od perijatrija no ne e [roblem ako prashate i okolu toa,kje konsultirame i Ginekolog pa kje dobiete odgovor ....user posted image

Vi blagodaram user posted image moeto prasanje e zosto posle prviot carski rez zenata ne smee da se porodi porano od dve godini i podocna od tri?majka mi mi e primer,2 pati se porodi so carski rez vo razlika od 4 ipol godini pa nikomu nisto,sto mislite vie?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
5.9.2014 11:31:25   
miana
Почитувана Докторе,
Ви благодарам што неуморно одговарате на нашите прашања.
Мојата две ипол годишна керкичка, во последно време почна да пелтечи...Уште кога почна да кажува по некоја реченица, почна да ц,цка ( нешто како тикови) а потоа кога почна да кажува по некоја реченица почна да ги повторува првите зборови по неколку пати, на пример - "мамо,мамо,мамо ја ака пие вода" а сега почна да ги повторува првите слогови од зборот ( ко,ко,ко,кока кола ака, или ма,ма,ма,мамо јас ака,ака пие вода ) ова стана се поизразено, а нас почна да не загрижува се повеке и повеке. Има денови кога многу е ова изразено, а има денови кога помалку, скоро воопшто и нема да печтечи... Читавме многу за оваа појава, ги применуваме сите совети што ги прочитавме, не ја прекинуваме кога сака да каже нешто, ја ислушуваме и зборуваме полека, но не се менува ништо! Дали ова треба да не загрижува или да почекаме уште некој период пред да посетиме логопед? Извинете што Ви одземаме од времето, но ке Ви бидеме многу благодарни ако ни одговорите.
Поздрав и секое добро!!!!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.9.2014 13:54:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

Dobrovecer,sakam da postavam prasanje povrzano so carski rez,dali doktorkata moze da odgovori ili odgovara strikno na prasanja povrzani so pedijatrija?Vi blagodaram.

Pochituvana,
Obichno se toa prashanja od perijatrija no ne e [roblem ako prashate i okolu toa,kje konsultirame i Ginekolog pa kje dobiete odgovor ....user posted image

Vi blagodaram user posted image moeto prasanje e zosto posle prviot carski rez zenata ne smee da se porodi porano od dve godini i podocna od tri?majka mi mi e primer,2 pati se porodi so carski rez vo razlika od 4 ipol godini pa nikomu nisto,sto mislite vie?

Pochituvana,
Se preporachuva barem 2 godini miruvanje po prviot carski rez se zaradi dobro zarasnuvanje na ranata od samiot rez,da se rehabilitira matkata,zashto ako e toa na pomalo rastojanie od 2 godini mozhe da napravi ruptura ( prskanje na dzidot na matkata.A toa pomalku od 3 godini ne bi trebalo da e tochno ...Kolku povekje vreme ste bez bremenost po prva bremenost so carski rez toa podobro ..Okolu toa pomalku od 3 godini ne drzhi mesto navistina ...Pozz i sekeo dobro ...user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.9.2014 13:58:08   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторе,
Ви благодарам што неуморно одговарате на нашите прашања.
Мојата две ипол годишна керкичка, во последно време почна да пелтечи...Уште кога почна да кажува по некоја реченица, почна да ц,цка ( нешто како тикови) а потоа кога почна да кажува по некоја реченица почна да ги повторува првите зборови по неколку пати, на пример - "мамо,мамо,мамо ја ака пие вода" а сега почна да ги повторува првите слогови од зборот ( ко,ко,ко,кока кола ака, или ма,ма,ма,мамо јас ака,ака пие вода ) ова стана се поизразено, а нас почна да не загрижува се повеке и повеке. Има денови кога многу е ова изразено, а има денови кога помалку, скоро воопшто и нема да печтечи... Читавме многу за оваа појава, ги применуваме сите совети што ги прочитавме, не ја прекинуваме кога сака да каже нешто, ја ислушуваме и зборуваме полека, но не се менува ништо! Дали ова треба да не загрижува или да почекаме уште некој период пред да посетиме логопед? Извинете што Ви одземаме од времето, но ке Ви бидеме многу благодарни ако ни одговорите.
Поздрав и секое добро!!!!

Pochituvana,
Ushte od sam start mora da kazham deka problemot ovde mora da se bara vo sredinata kade deteto raste i se razviva.Makar i kavga megju roditeli,ponatamu otsustvo na eden od roditelite izvesno vreme,kaznuvanje na deteto od bilo koja prichina,da recheme po sekoja cena da mochka ili kako vo nokshirche,se se toa prichini za taka zdravo dete da pochne da gi seche zborovite.Najdobro bi bilo vash sovet kako majka so detski psiholog zashto odenjeto na logoped podrazbira posle 4 godina koga deteto znae dobro da sorabotuva...Pozzi sekeo dobro user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.9.2014 8:10:14   
deluxe
Почитувана докторке!
Се наближува зимскиот период.Моето прашање се однесува на капките Д3.Син ми има 2 години,до сега т.е до мај месец му давав 2 капки.Со која доза да продолжиме и од кога се даваат?
Ме интересира вашето мислење и за Маџун кој започнав да му го давам овој период како додаток во исхраната(во млеко) по 1 кафена лажичка.Не е домашен маџун,туку е купечки од Тиквеш.Дали маџунот го зајакнува имунитетот,како влијае и која би била соодветната доза за син ми??
Благодарамuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 9.9.2014 8:11:56 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.9.2014 12:11:56   
Синоличка86
Почитувана Докторке, сакам да прашам?
Моето дете е 5 години и е тешко околу 33 килограми, во последните 3-4 дена вели дека му е жешко и нон стоп го тера на повракање.
Инаку од некоја храна само што ја виде му се поврака или само што ке се спомне јадење.
Не дека воопшто не јаде, мегутоа поретко за разлика од порано, ова го правел и порано, но му поминувало.
Инаку пред една недела се наплашило од учителката во градинка, бидејки многу викала, па една недела бевме дома и почна ова да го прави.
Ве молам за одговор.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.9.2014 12:38:31   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторе,
Ви благодарам што неуморно одговарате на нашите прашања.
Мојата две ипол годишна керкичка, во последно време почна да пелтечи...Уште кога почна да кажува по некоја реченица, почна да ц,цка ( нешто како тикови) а потоа кога почна да кажува по некоја реченица почна да ги повторува првите зборови по неколку пати, на пример - "мамо,мамо,мамо ја ака пие вода" а сега почна да ги повторува првите слогови од зборот ( ко,ко,ко,кока кола ака, или ма,ма,ма,мамо јас ака,ака пие вода ) ова стана се поизразено, а нас почна да не загрижува се повеке и повеке. Има денови кога многу е ова изразено, а има денови кога помалку, скоро воопшто и нема да печтечи... Читавме многу за оваа појава, ги применуваме сите совети што ги прочитавме, не ја прекинуваме кога сака да каже нешто, ја ислушуваме и зборуваме полека, но не се менува ништо! Дали ова треба да не загрижува или да почекаме уште некој период пред да посетиме логопед? Извинете што Ви одземаме од времето, но ке Ви бидеме многу благодарни ако ни одговорите.
Поздрав и секое добро!!!!

Pochituvana,
Ushte od sam start mora da kazham deka problemot ovde mora da se bara vo sredinata kade deteto raste i se razviva.Makar i kavga megju roditeli,ponatamu otsustvo na eden od roditelite izvesno vreme,kaznuvanje na deteto od bilo koja prichina,da recheme po sekoja cena da mochka ili kako vo nokshirche,se se toa prichini za taka zdravo dete da pochne da gi seche zborovite.Najdobro bi bilo vash sovet kako majka so detski psiholog zashto odenjeto na logoped podrazbira posle 4 godina koga deteto znae dobro da sorabotuva...Pozzi sekeo dobro user posted image


Ви благодарам за одговорот.. Има смисла сево ова, но мојата керка е многу инаетливо дете, сака се да биде по нејзино и нормално е дека често знаеме да ја скараме, да и се развикаме.. Квги во домот немаме, не онакви кавги кои што можат да доведат до трауми кај децата..Ви благодарам за одговорто, ке се обидам и на психолог за истово да се обратам.
Ме интересира уште едно прашање - сирупот ИМУНОБОР КИДС пишува дека е препорачано да се дава три месеци...Моите деца го пиеа три месеци почнувајки од јануари месец. Сега решив да почнам пак да им го давам поради тоа што почнаа да посетуваат училиште и градинка. Дали смеам да им го давам повторно, со оглед на тоа дека веке го имаат пиено три месеци во почетокот од годинава? Во благодарам многу и Ви посакувам се најдобро!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.9.2014 11:59:19   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Почитувана Докторе,
Ви благодарам што неуморно одговарате на нашите прашања.
Мојата две ипол годишна керкичка, во последно време почна да пелтечи...Уште кога почна да кажува по некоја реченица, почна да ц,цка ( нешто како тикови) а потоа кога почна да кажува по некоја реченица почна да ги повторува првите зборови по неколку пати, на пример - "мамо,мамо,мамо ја ака пие вода" а сега почна да ги повторува првите слогови од зборот ( ко,ко,ко,кока кола ака, или ма,ма,ма,мамо јас ака,ака пие вода ) ова стана се поизразено, а нас почна да не загрижува се повеке и повеке. Има денови кога многу е ова изразено, а има денови кога помалку, скоро воопшто и нема да печтечи... Читавме многу за оваа појава, ги применуваме сите совети што ги прочитавме, не ја прекинуваме кога сака да каже нешто, ја ислушуваме и зборуваме полека, но не се менува ништо! Дали ова треба да не загрижува или да почекаме уште некој период пред да посетиме логопед? Извинете што Ви одземаме од времето, но ке Ви бидеме многу благодарни ако ни одговорите.
Поздрав и секое добро!!!!

Pochituvana,
Ushte od sam start mora da kazham deka problemot ovde mora da se bara vo sredinata kade deteto raste i se razviva.Makar i kavga megju roditeli,ponatamu otsustvo na eden od roditelite izvesno vreme,kaznuvanje na deteto od bilo koja prichina,da recheme po sekoja cena da mochka ili kako vo nokshirche,se se toa prichini za taka zdravo dete da pochne da gi seche zborovite.Najdobro bi bilo vash sovet kako majka so detski psiholog zashto odenjeto na logoped podrazbira posle 4 godina koga deteto znae dobro da sorabotuva...Pozzi sekeo dobro user posted image


Ви благодарам за одговорот.. Има смисла сево ова, но мојата керка е многу инаетливо дете, сака се да биде по нејзино и нормално е дека често знаеме да ја скараме, да и се развикаме.. Квги во домот немаме, не онакви кавги кои што можат да доведат до трауми кај децата..Ви благодарам за одговорто, ке се обидам и на психолог за истово да се обратам.
Ме интересира уште едно прашање - сирупот ИМУНОБОР КИДС пишува дека е препорачано да се дава три месеци...Моите деца го пиеа три месеци почнувајки од јануари месец. Сега решив да почнам пак да им го давам поради тоа што почнаа да посетуваат училиште и градинка. Дали смеам да им го давам повторно, со оглед на тоа дека веке го имаат пиено три месеци во почетокот од годинава? Во благодарам многу и Ви посакувам се најдобро!

Pochituvana,
Slobodno moze da se dava Sir.Imunobor kids , i toa samo po pauza od edna sedmica.Davajte go naubavo ne od Januari,tuku od denot koga poagjaat na uchilishte i gradinka 3 meseci , znachi sekojden na gladno 1 kafena lazhica ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.9.2014 19:25:56   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Почитувана докторке!
Се наближува зимскиот период.Моето прашање се однесува на капките Д3.Син ми има 2 години,до сега т.е до мај месец му давав 2 капки.Со која доза да продолжиме и од кога се даваат?
Ме интересира вашето мислење и за Маџун кој започнав да му го давам овој период како додаток во исхраната(во млеко) по 1 кафена лажичка.Не е домашен маџун,туку е купечки од Тиквеш.Дали маџунот го зајакнува имунитетот,како влијае и која би била соодветната доза за син ми??
Благодарамuser posted image



Pocituvana doktorke be zamoluvam da ni odgovorite na nasite postovi

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.9.2014 19:27:07   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Синоличка86

Почитувана Докторке, сакам да прашам?
Моето дете е 5 години и е тешко околу 33 килограми, во последните 3-4 дена вели дека му е жешко и нон стоп го тера на повракање.
Инаку од некоја храна само што ја виде му се поврака или само што ке се спомне јадење.
Не дека воопшто не јаде, мегутоа поретко за разлика од порано, ова го правел и порано, но му поминувало.
Инаку пред една недела се наплашило од учителката во градинка, бидејки многу викала, па една недела бевме дома и почна ова да го прави.
Ве молам за одговор.


Pocituvana doktorke ve zamoluvam da ni dadete odgovor na nasite postovi.


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Синоличка86)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.9.2014 16:38:08   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Почитувана докторке!
Се наближува зимскиот период.Моето прашање се однесува на капките Д3.Син ми има 2 години,до сега т.е до мај месец му давав 2 капки.Со која доза да продолжиме и од кога се даваат?
Ме интересира вашето мислење и за Маџун кој започнав да му го давам овој период како додаток во исхраната(во млеко) по 1 кафена лажичка.Не е домашен маџун,туку е купечки од Тиквеш.Дали маџунот го зајакнува имунитетот,како влијае и која би била соодветната доза за син ми??
Благодарамuser posted image



Pocituvana doktorke be zamoluvam da ni odgovorite na nasite postovi

Pochituvana,
Shto se odnesuva do upotreba na Vit.D ,do navrshena 3 god.vozrast se dava profilaktichka doza, vo vashiot sluchaj kje davate 4 kapki Vit.D3 ili edna kapka Sol.Vigantol do kraj na Maj od pochetok na Oktomvri ...Okolu vtoroto ,madzunot e ime za grozdov slad,megjutoa kako preparat toj ne e sertificiran za pedijatriska praksa,toa e opsht poim,sostavot go pishuva no koj e vistinskiot prashanje e ,potekloto istotaka.Na pazar ima mnogu drugi preparati koi se za podignuvanje na imunitet i se so dokazhano iskustvo... Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.9.2014 16:41:31   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Синоличка86

Почитувана Докторке, сакам да прашам?
Моето дете е 5 години и е тешко околу 33 килограми, во последните 3-4 дена вели дека му е жешко и нон стоп го тера на повракање.
Инаку од некоја храна само што ја виде му се поврака или само што ке се спомне јадење.
Не дека воопшто не јаде, мегутоа поретко за разлика од порано, ова го правел и порано, но му поминувало.
Инаку пред една недела се наплашило од учителката во градинка, бидејки многу викала, па една недела бевме дома и почна ова да го прави.
Ве молам за одговор.


Pocituvana doktorke ve zamoluvam da ni dadete odgovor na nasite postovi.


Pochituvana,
Vo momentalnata situacija prvo treba da se razgleda dali ovde stanuva zbor za bolest ili ne ,sekako e neophodno da se pregleda deteto od Doktor i napravena KKS, merete tempaeratura, zashto kazhuvate mi e toplo za da se znae.Ona shto e bitno e istotaka da se vnimava na vidot i kolichinata na ishrana koj dovel do kilogramite koi gi ima vasheto dete,verojatno stanuva zbor za obezno dete i istoto treba da se isledi na Kl.za detski bolesti oddel endokrinologija i ako e toa vo red i nema bolest da se napravi edno nutricionistichko sovetuvanje okolu toa koja hrana kje treba da se preferira,shto e dobro a shto ne ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.9.2014 13:20:52   
MAJKICKA
Pocituvana doktorke,
koi suplementi na kalcium se najdobri za bebinja pod edna godina?
blagodaram pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.9.2014 13:44:29   
bebuskicka
Draga doktorke mojata kerka za eden mesec ke polni 4 god i imame golem problem so jadenjeto.Ne saka da jade a i mleko pie dva pati vo denot sabajle i navecer .Od vitamini davam pikovit IQ i Cvit.Cela godina e na istata kilaza od 13 kg koga ja nosev na lekar mi rekoa na visina e dobra samo na kilaza zaostanuva.I sega ima i bratce od 3 meseca i mislam od sto e ljubomorna uste poveke ne jade.Ve molam dajte nekoj sovet i nesto za zgolemuvanje na apetitot.Sekoe dobro...

(Одговор на членот MAJKICKA)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.9.2014 23:23:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: MAJKICKA

Pocituvana doktorke,
koi suplementi na kalcium se najdobri za bebinja pod edna godina?
blagodaram pozdrav

Pochituvana,
Kaj deca do 1 godina nema ama bash nikakva potreba za suplementi na kalcium,od edna ednostavna prichina shto ekskluzivnoto doenje do 6 mesechna vozrast gi obezbeduva dnevnite potrebi na kalcium za doencheto,a potoa mlekoto i cvrstata hrana koja se dodava kako dohrana obezbeduva dovolno kalcium shto ponatamu ovozmozhuva dobra mineralizacija na koskite.Vit.D koj go davame sekako do edna godina bez prekin go potpomaga resorbiranjeto na klaciumot,i mislam deka e dovolna hranata koja ja vnesuva doencheto kako mlekoto,jogurtot,spanakj,brokula i drugi zelenchuci...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот MAJKICKA)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.9.2014 23:26:37   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebuskicka

Draga doktorke mojata kerka za eden mesec ke polni 4 god i imame golem problem so jadenjeto.Ne saka da jade a i mleko pie dva pati vo denot sabajle i navecer .Od vitamini davam pikovit IQ i Cvit.Cela godina e na istata kilaza od 13 kg koga ja nosev na lekar mi rekoa na visina e dobra samo na kilaza zaostanuva.I sega ima i bratce od 3 meseca i mislam od sto e ljubomorna uste poveke ne jade.Ve molam dajte nekoj sovet i nesto za zgolemuvanje na apetitot.Sekoe dobro...

Pochituvana,
Mlekoto vo ovaa vozrast treba da se svede na minimum,zashto deteto e neophodno d avnesuva drugi produkti,kako dnevni celi obroci od raznovidna ishrana,a ako nemate voopshto apetit dobri se preparatite koi sodrzhat vitamini i minerali.Nasheto iskustvo govori za postignati dobri rezultati od koristenje na prashok Kinderimun na Dr .Wolz i toa 2 pati dnevno za vashata vozrast , po edna merna lazhica ,na poprazen zheludnik ...Koristetego najmalku 3 meseci ...A potoa pauza ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.10.2014 16:53:01   
Felly RR
Почитувана докторке,
имам прашање до вас во врска со капките/спрејчињата за во носе. Ние ги користиме со едно прскање во секоја ноздра, но како да нема многу голем ефект. Па од која возраст може да се почне со две прскања?
За брзо полниме 5 години. Конкретно прашањето ми е за Синомарин и Оперил.

Ви благодарам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?