|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.12.2012 8:14:50   
mamickab
Zdravo
Moeto since ima 2 meseci, pa me interesira dali mozam da mu davam orizova voda (po preporaka na postarive)? Fala i golem pozdrav

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.12.2012 11:31:09   
mama_sk
Дојде зимата па ме интересира колку често се препорачува бањање на бебчињата? Моето има 4 месеци и до сега го бањав секој ден но веќе станува поладно по дома и планирам да го бањам секој втор или трет ден. Дали е тоа во ред? Благодарам

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 10:53:37   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Почитувана докторке, ги следам вашите совети и се восхитувам на вашата стручност. Па во недостаток на квалитетен педијатар во нашиов град морам да побарам Ваше мислење и да Ви одземам малку време.
Ќерка ми во четвртокот поручек стана од спиење со температура. Беше околу 38 (не многу) но бидејќи ни беше прв пат во овие 11,5 месеци не можев да ја гледам така малаксана и зацрвенета во обравчињата и и дадов Далерон сирупче. Т не се симна па ја однесовме кај матичната, која не можеше убаво да и го види грлото ама рече дека демек видела гнојuser posted image Без да биде сигурна во тоа ни препиша сируп Оспен и ми рече да ја однесам утредента. Мислам дека ни даде многу јак антибиотик ама јас како неискусна мајка потрчав да го купам и одма почнав да и давам. Утредента се испостави дека нема гној, само многу црвено грло.
Тоа што ме загрижи е дека детево ми се смени 100% после ова. Три дена мака мачиме со заспивање, не шета по 3 саати во раните утрински часови и секој мој обид за заспивање е кошмар и за неа и за мене. Дури и откако ќе заспие се буди со плачење и тоа трае цела ноќ, кенкање,плачење, лулање, шетање. Помислив дека можеби се работи за вадење заби, но имаме комплет единици и двојки и ваква мака немавме со нивното излегување. Гледам дека четворките и се познаваат ама забче на излегување има набрекнато,тврдо непце, па пред да пукне проѕирно а ова не изгледа така. Единствено што ми преостанува да мислам е дека има некаква реакција на антибиотикот, дали е тоа можно?
Да напоменам и дека има намален апетит, не знам на што се должи и тоа.
Ви благодарам. Поздрав


Pochituvana,
1.toa shto mi kazhuvate deka deteto kemka,plache i gledate deka chetvorkite se poznavaat ,a ne se izlezeni nemora da chekate da se nabreknat ( mozhe ushte sega da chuvstvuva bolka)..Jas bi vi rekla da zemete Sol.Dentinox so koj kje go premachkuvate nepceto,tamu kaj shto se ochekuva izlez na zapche i do 4 pati dnevno....
2.Bidejkji se raboti za mnogu crveno grlo,deteto sekako deka prvite dva tri dena kje odbiva da jade ( osobeno cvrsta hrana),znachi ima mnogu bolka, a okolu sirupcheto vashiot pedijatar voopshto ne zgreshil ( Vi dal prekrasen bezazlen preparat koj go davame kaj takvo crveno grlo) Znachi bez zagrizhuvanje i ochajuvanje sirupot e najmalku toksichen od bilo koj drug na pazarot i slobodno da go davate minimum 7 dena..Sostojbata kje se reshi,bez grizhi...Tochno,deteto e smeneto,ima infekt i ne mozhe da ima ista aktvinost kako dosega i ist apetit...Ama toa kje trae dodeka ne se sredi sostojbata so grloto...Posle toa vie kje go imate istoto dete...Znachi bez paniki i grizhi....Golem pozz do vas i sekoe dobro ...user posted image

Vi blagodaram mnogu doktorke,pomisliv deka mozebi antibiotikot i predizvikuva voznemirenost zosto nekako se poklopuvaa rabotite.Samo sto ke I dadev sirup pocnuvaa epizodite na placenje I nesonica.Ako ne Vi e problem samo uste da mi kazete kolkava e preporacanata doza od sirupot,bidejki d-r ni rece 4 ml,vo apteka se zacudija i ni rekoa deka e dovolno 2,5 ml a na upatstvoto pisuva 1,25 ml.Znaci imame 11,5eseci,8 kg i pieme na 8 casa normalno po 4 ml kako sto ni kaza d-rkata ama zbuneta sum.Blagodaram uste ednas.


Prvo pozz....Tochno deka e mnogu taa doza...Preporachana e 1,25 ml ,no mislam deka nemozhete tolku mala doza tochno da dozirate pa podobro kje e da davate 2 ml bidejkji mal del od sirupot kje ostane na dzidovite na shpricot i lazhichkata so koja go dozirate ....3x 2 ml , da na sekoi 8 h ,minimum 7 dena terapija ...I nema za shto da ste zbuneta ....sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 10:57:30   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamickab

Zdravo
Moeto since ima 2 meseci, pa me interesira dali mozam da mu davam orizova voda (po preporaka na postarive)? Fala i golem pozdrav

Pochituvana,
do navrsheni 6 meseci doencheto treba da bide iskluchivo na majchino mleko kako edninstvena hrana ..Vovdeuvanjeto na orizova voda se vrashi posle 6 mesec,osven ako doencheto dovolno napreduva pa mozheme da napravime iskluchok i na 5 meseci da pochneme,...Ona shto s epochunuva do pred 6 mesec,t.e na 4 mes e ovoshna kasha kupena od apteka ili prepremana doma od vareno ovoshje i ispasirano( jabolko,krusha,praska,morkov,banana,sliva,mozhe i tikva ) i sok od ovoshje no bez pulpa znachi bistar sok proceden niz gaza ....Znachi sega se sega samo na majchino mleko ...Ima vreme za orizova voda....Pozz i do postarite...user posted image

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 11:01:15   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Дојде зимата па ме интересира колку често се препорачува бањање на бебчињата? Моето има 4 месеци и до сега го бањав секој ден но веќе станува поладно по дома и планирам да го бањам секој втор или трет ден. Дали е тоа во ред? Благодарам

Pochituvana,
zaradi vakvite vremenski (ne)priliki , smetam deka kapenjeto treba da se svede na minimum,znachi sekoj tret den so kapenje i toa prostorot kade se kapi bebeto da se zagreva do nekoi 30 stepeni,dodeka trae kapenjeto,a ponatamu prostorijata kade prestojuva bebeto da bide so temperatura od 20-24 stepeni,ni povekje ni pomalku..Ako e povekje kje ladite,a ako e pomalku kje zagrevate..Ne e losho nabavuvanje na termometar koj kje vi stoi vo prostorijata i so to akje mozhete d aja odrzhuvate sobnata temperatura ...Bidejkji vasheto bebe e zavisno e nadvoreshnata temperatura ....pozz i se najdobro ....i vremetraenjeto na kapenjeto da se svede na pokratko ...user posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 11:06:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Zdravo doktorke , bebusko nekolku pati imase probano kravjo mleko (razredeno) no mu se pojavi osip nad laktite kako crven krug so suva koza,malku luspesto deluva me interesira dali e toa nekoja alergija od mlekoto veke ne mu davam no sto da go premackuvam na suvoto mesto sigurno se raboti za atopicen dermatit,kazete mi so koja mast bi mozela da go premackuvam?? blagodaram i pozzz ne bi sakala da idime vo vasata ordinacija poradi sezonskite gribovi zatoa pisete mi

zdravo,
znachi dobro ste ostapile shto ste go prekinale mlekoto koe najverojatno napravilo isip po telo...Toa e t.n alergiski nutritiven dermatitis koj mozhe i sam da pomine so iskluchuvanje na alergenot ili pak mozhe dopolnitelna primena na kremche od tipot Eucerin so 20 % omega 6 masni kiselini za da se odrzhi narushenata vodeno-masna bariera na kozhata..Ako toa vi e skapo mozhe i so Spray Dzin dzira alba bebe koj vednash kje go smiri crveniloto i cheshanjeto...Na krajot ako i toa vi e mn skapo probajte samo so krem Becutan koj sodrzhi zink oksid,plus Crem Pantexol koj e vitamin B5 zaradi dobivanje na mekosta na kozhichkata...Se nadevam bev jasna i ste zadovolni od odgovorot....Pozz ....Bez grizhi...Se kje se sredi ...user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 11:18:24   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Imam bebce 3.5meseci od pocetokot sme na ad nan.No poslednive 3nedeli deteto ne saka da pie mleko go odbiva.smenivme cucli sisinja mleko u temna prostorija so muzika i sto uste ne no detevo po miris go oseka i vristi place ne saka ni da go proba.Bevme na pedijatar ni rekoa demek e period ke pomine mala bila za kasicki ili bilo sto.napravivme krvna slika eritrocitite i se namaleni malku pod dolna granica a Hbg i e edna edinica nad dolnata granica.Vo urinata imame bakterija leukociti i +za askorbinska k-na.sega pravime urino kultura.Bidejki ne mozev da izdrzam morav nesto da prevzemam na svoja raka za deteto da jade.Pocnav mlekoto da go mesam so orizova voda i davam kasicki-do sega banana ajbolko kompirce seto toa pak izmesano so mleko i orizova voda.Mlekoto pocna po malku da go pie a kasickite epten gi saka.Se konsultirav i so mojata maticna i ona mi rece da prodolzam so kasickite i da i davam kolku sto detoto saka.Me interesira vaseto mislenje sovet dali postapuvam pravilno i kako ponatamu so ishranata kolku kolicinski mozam da dadam bidejki gledam deka nekako deteto samo kako da si zamenuva obrok so kasicka i pravam domasni kasicki celo vo edna mala teglicka od 125g i toa e za dena no ete vcera probav i cela tegligcka si ja izede naednas i bese mnogu zadovlna i radosna.Da napomenam deka bebeto e veselo ne pokazuva nikakvi znaci deka nesto go boli kaka i mocka redovno.Od koga pocnam da i davam kasicki stolicata i se promeni prethodno bese premnogu zeleno pa posle imase i dijarea a sega e zlatno zolta.

pochituvana,
Jas bi sakala obavezno da se sredi urinarnata infekcija koja mozhe d abide prichina za malaksanost,nespecifichni simptomi koi vkluchuvaat i nejadenje(nemanje apetit)..Ona shto vekje go pravite prodozhete (se slozhuvam so Pedijatarot) osobeno so faktot shto go kazhuvate deka vekje imate zlatno-zholta boja na stolica....Inaku prethodnata stolica koja bila zelena znachi deka to ane e dijareja ( obichno toa znachi t.n gladna stolica) znachi mozhebi mu nedostiga mleko ,no bitno e deka i pokraj kazhichkite koi gi davate i toa kolku shto saka da jade istite da ne zamenuvaat mlechen obrok..Znachi samo go naviknuvate na nov vkus no nikako ne smeete da bidete pod 8 mlechni obroci..Ako gledate deka Nan nekako ne saka da go pie kje probate so drugo adaptirano mleko ( humana na primer) bdejkji preporakite se deka do 6-ot mesec mlekoto e glavna hrana na vasheto bebe,se drugo shto se voveduva ne e da zameni mlechen obrok ,bidejkji i ne e mn kalorichno..Eventualno mozhe kje ispie pomalku mleko zaradi kazhichkite no nikako d ane se ostavate pod 8 mlechni obroci ...Pozz i sekoe dobro..ako imate prashanje ili nekoi nejasnotii slobodno konsultirajte ne....samo me interesira kakvo mleko dodavate vo orizovata voda??? dali e toa adaptirano ? Bidejkji ne smeete d avkluchite drugo mleko osven adaptirano do 6-ot mesec ...Sekoe dobro ...+ za askorbinska kiselina znachi deka vo mozhkata e pronajden vit C koj vie go davate sigurno po edna tabletka od 50 mg...Sekoj vishok od vit od gupata na B i C vit se lachi preku mochka,i toa ne e za zagrizhuvanje...Treba d aja reshime urinarnata infekcija sekako !!!....pozzuser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 11:22:33   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Zdravo Dr,
Od koja vozrast moze da se dava B-complex ? Kerka mi ima skoro 9 meseci, no imame problem so nejadenjeto...
Do pred 2 nedeli jadevme super, ama od koga pocnaa da ne macat zapcinja (T, nervoza , nespienje navecer ) ne saka da jade...ne saka da lizne , ne saka da proba...cicanjeto ni e svedeno na minimum.
Po 2-3 saata minimum e bez jadenje, bez cice i bez uzinka i koga ke treba da ruca ne otvara usta :(((
Zatoa razmisluvav da i dadam B-complex , moze ke i otovri apetit ?????
Dali smeam da i dadam ?
Pozdrav !!!

Pochituvana,
ako imate problem so probivanje na zabite i so toa nervoza a i namalen apetit kje treba da machkate sol.dentonox na nepcata 2-3 pati dnnevno za da se namali bolkata ,duri i eden do dva dena davanje na daleron zaradi namaluvanje na bolka...preparati od tipot na Granuli B-complex se dozvoleni vekje od 12 meseci no bidejkji vie imate 9 meseci mozhe da davate samo Sir.Baby vit od Health aid firmata 2x 12 gtt dnevno ili Sir Well kid baby and infant koj se dava od 3 mes do 5 god i toa 1/2 kafena lazhichka ednash na den posle jadenje ....Pozz................sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 11:27:15   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: raklav

zdr.vcera primivme vtora doza na di-te-per vo gazeto uste edna druga vakcina mislam deka e polio vo nodjeto i uste edna vo ustata hepatit b e sea me interesira taa vo gazeto na mestoto gade sto e bocnato malce e tvrdo dali e toa deka so pogolema igla e bocnato i meko mestoto ili e nesto drugo a crveno e od bockanjeto dali ke pomine za nekoj den i taa vo usta sto ja primi samo sto stignavme doma povrati malce pa sega nesum sigurna dali i vakcinata ja povratila ili ne a vo nodjeto e o.k pozz. cekam odgovor

Pochituvana,
reakcija od di te per od tipot na tvrdost na mesto na bockanje e normalna i istata treba da se isgubi posle 7-10dena...Posle toa ako se odrzhi do mesec dva treba toa da go prijavite do vashiot matichen pedijatar za da eventualno se prijavi kako nesakana reakcija .no ima vreme pochekajte bez grizha ...a toa dali ja povratila ili ne vakcinata polio ni jas nemozham da vi kazham so sigurnost no smetam deka se ima apsorbirano od crevna sliznica i se ima preneseno vo crevna cirkulacija i ne ochajuvajte, sekako kje sledat revakcini so polio ,taka shto nema mesto za grizha i panika ....pozz......user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 11:58:40   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Imam bebce 3.5meseci od pocetokot sme na ad nan.No poslednive 3nedeli deteto ne saka da pie mleko go odbiva.smenivme cucli sisinja mleko u temna prostorija so muzika i sto uste ne no detevo po miris go oseka i vristi place ne saka ni da go proba.Bevme na pedijatar ni rekoa demek e period ke pomine mala bila za kasicki ili bilo sto.napravivme krvna slika eritrocitite i se namaleni malku pod dolna granica a Hbg i e edna edinica nad dolnata granica.Vo urinata imame bakterija leukociti i +za askorbinska k-na.sega pravime urino kultura.Bidejki ne mozev da izdrzam morav nesto da prevzemam na svoja raka za deteto da jade.Pocnav mlekoto da go mesam so orizova voda i davam kasicki-do sega banana ajbolko kompirce seto toa pak izmesano so mleko i orizova voda.Mlekoto pocna po malku da go pie a kasickite epten gi saka.Se konsultirav i so mojata maticna i ona mi rece da prodolzam so kasickite i da i davam kolku sto detoto saka.Me interesira vaseto mislenje sovet dali postapuvam pravilno i kako ponatamu so ishranata kolku kolicinski mozam da dadam bidejki gledam deka nekako deteto samo kako da si zamenuva obrok so kasicka i pravam domasni kasicki celo vo edna mala teglicka od 125g i toa e za dena no ete vcera probav i cela tegligcka si ja izede naednas i bese mnogu zadovlna i radosna.Da napomenam deka bebeto e veselo ne pokazuva nikakvi znaci deka nesto go boli kaka i mocka redovno.Od koga pocnam da i davam kasicki stolicata i se promeni prethodno bese premnogu zeleno pa posle imase i dijarea a sega e zlatno zolta.

pochituvana,
Jas bi sakala obavezno da se sredi urinarnata infekcija koja mozhe d abide prichina za malaksanost,nespecifichni simptomi koi vkluchuvaat i nejadenje(nemanje apetit)..Ona shto vekje go pravite prodozhete (se slozhuvam so Pedijatarot) osobeno so faktot shto go kazhuvate deka vekje imate zlatno-zholta boja na stolica....Inaku prethodnata stolica koja bila zelena znachi deka to ane e dijareja ( obichno toa znachi t.n gladna stolica) znachi mozhebi mu nedostiga mleko ,no bitno e deka i pokraj kazhichkite koi gi davate i toa kolku shto saka da jade istite da ne zamenuvaat mlechen obrok..Znachi samo go naviknuvate na nov vkus no nikako ne smeete da bidete pod 8 mlechni obroci..Ako gledate deka Nan nekako ne saka da go pie kje probate so drugo adaptirano mleko ( humana na primer) bdejkji preporakite se deka do 6-ot mesec mlekoto e glavna hrana na vasheto bebe,se drugo shto se voveduva ne e da zameni mlechen obrok ,bidejkji i ne e mn kalorichno..Eventualno mozhe kje ispie pomalku mleko zaradi kazhichkite no nikako d ane se ostavate pod 8 mlechni obroci ...Pozz i sekoe dobro..ako imate prashanje ili nekoi nejasnotii slobodno konsultirajte ne....samo me interesira kakvo mleko dodavate vo orizovata voda??? dali e toa adaptirano ? Bidejkji ne smeete d avkluchite drugo mleko osven adaptirano do 6-ot mesec ...Sekoe dobro ...+ za askorbinska kiselina znachi deka vo mozhkata e pronajden vit C koj vie go davate sigurno po edna tabletka od 50 mg...Sekoj vishok od vit od gupata na B i C vit se lachi preku mochka,i toa ne e za zagrizhuvanje...Treba d aja reshime urinarnata infekcija sekako !!!....pozzuser posted image



Vi blagodaram na odgovorot.
Vaka vo kasickite si davam AD mleko .Od mlekata probavme Nan Laktovit Aptamil Nan bez laktoza-bidejki mislev deka e alergicna no se e isto sega ja vrativ na Nan.eve veke 2dena kako imame golem napredok so mlekoto pa voopsto ne i davam kasicki.Denovive ke gi zemem rezultatite od urino kkulturata.Spomnavte vitamin c tabletki?jas voopsto ne sum davala takvo nesto nitu pak nekoj mi preporacal zaradi toa i mi bese cudno sto ima vo mokracata.Vcera nemav dadeno nikakva kasicka a denes koga se iskaka bese pak zeleno gusto so zolto kako prolivce i imam zabelezano deka ima kako grutcinja nesvarlivo mleko a posebno koga go spremam mlekoto pazam da bide ubavo i celosno rastvoreno.
pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 13:53:20   
srculko
poz do doktorkata sakam da prasam ima masko dete 15 meseci pri poslednata poseta kaj pedijatar ni kazaa deka jajcinjata ne mu bile celo vreme vo kesite se krevale nagore ne ispratija na urolog no ne sme bile se uste ve molam da mi odgovorite sto znaci toa dali e nesto seriozno vi blagodaram odnapred za odgovor

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.12.2012 14:50:52   
BIBABUR
Поздрав,
Мајка сум на предвреме родено детенце со 1170 гр и 35 цм (28 г.н), сега сме 8,5 месеци и добро напредуваме имаме 67см и 7300 гр. Детенцето веке седи и сака да стои што е и нормално за нејзина возраст, но едно ме плаши не сака да се врти од стомаче на грбче и обратно. Дали треба да обрнам повеќе внимание на ова и да побарам помош или едноставно да оставам само да изрази волја и да почне да се врти?
Однапред Ви благодарам и Поздрав

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2012 20:20:19   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: srculko

poz do doktorkata sakam da prasam ima masko dete 15 meseci pri poslednata poseta kaj pedijatar ni kazaa deka jajcinjata ne mu bile celo vreme vo kesite se krevale nagore ne ispratija na urolog no ne sme bile se uste ve molam da mi odgovorite sto znaci toa dali e nesto seriozno vi blagodaram odnapred za odgovor

pochituvana,
toa shto testisite se podvizhni vo kanalot i se krevaat nagore netreba da ve chudi,zagrizhuva i zbunuva...Bitno e toa shto tie se spushteni no seushte ne se fiksirani vo kesichkata ...Problemot e ako ti ne se fakjaat ,shto znachi imale problem pri simnuvanje od stomachna praznina ,bidejkji tie prvenstveno tamu se smesteni..No , ne e losha ideja da se poseti i da se slushne sovet od urolog..Super,bash takov sovet odi vo prolog kon osloboduvanje od vashata zagrizhenost ...Pozz i sekoe dobro..nema potreba od grizhenje vo ovoj Vash sluchaj ....Pozz .......user posted image

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2012 20:25:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: BIBABUR

Поздрав,
Мајка сум на предвреме родено детенце со 1170 гр и 35 цм (28 г.н), сега сме 8,5 месеци и добро напредуваме имаме 67см и 7300 гр. Детенцето веке седи и сака да стои што е и нормално за нејзина возраст, но едно ме плаши не сака да се врти од стомаче на грбче и обратно. Дали треба да обрнам повеќе внимание на ова и да побарам помош или едноставно да оставам само да изрази волја и да почне да се врти?
Однапред Ви благодарам и Поздрав

Pochituvana,
odlichni ste vo napreduvanje....Ona shto e normalno i e ok e deka deteto sedi i sigurno mozhe da si gi dopre potkolenicite i duri saka da stoi..Kje odite do opseg na dvizhenje kolku shto samoto bebe dozvoluva...Np,nemojte da barate neshto shto samoto bebe ne go pravi,shto ne znachi deka ne mozhe ,ednostavno ne saka,ne mu e toa od negov lichen interes..Toa e individua i ostavame da pravi ona shto mu godi i saka,a ponatamu kje razgovarame koga kje proodi ,ima vreme sekako i kje mi kazhete deka mnogu raboti kje pravi shto vie ne ste gi imale na pamet i ne ste ochekuvale....Bidete trpelivi i ostavete go na negovite sopstveni zhelbi....Ostavete samo da izrazi volja i zhelba,a ne vie da go pritiskate na odredeni dvizhenja ....Pozz....trpenie ...user posted image

(Одговор на членот BIBABUR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.12.2012 22:49:00   
Bilence2
Dr.Biljana,
1. Moeto pomalo cince ima 4 ipol meseci i veke 2 dena kasla vlazno. Koga kashla, mislam parce od plukata kine. Nasiot pedijatar veli bez terapija ke pomine, da zacestime samo po 10 ml cajce da mu davame odvreme navreme. Pogolemiot sin minatata nedela ja imase istata kashlica, mu pomina za 7 dena , a piese samo sirupce herbion. Pretpostavuvam deka malovo go ima prefateno istiot virus od pogolemiot, no sto preporacuvate vie vo ovoj periorld da mu olesnime na maloto? Ne znam dali moze so Wix da go masiram, ili topli kupki, ...zasega nema drugi simptomi, nema vlazno nose, nema crveno grlo, nema temperatura, samo kashlicata, odvremenavreme kiva, mnogu se ligavi(ama i prethodno si.se.ligavese) i malku e ponervozen od voobicaeno.
2. Vo posledno vreme ne saka da go pie Aptamilot, koj ni e dodatok, inaku saka samo da.cica, no jas nemam dovolno mleko preku.celiot den taka.sto.mislam deka ne jade dovolno, no sepak koga i da go proba Ad mlekoto toj go pluka i ne saka da go pie. Edinstveno ednas go smenivme mlekoto mu dadov Novalac da pie, no i toa ne go sakase pa.sega sme povtorno na aptamil1. Ima probano samo banana( dva dena po edno lazice) pa se prasuvav, dali moze da mu stavam vo Ad mlekoto po edno lazice banana za da mu go podobri vkusot?
Inaku voobicaeno, koga si piese Ad piese okolu 240 ml na den, ostanatoto cicase. Na 4 meseci kontrolata imase 6980 kg,(roden 3160).Denes edvaj 100 ml AD se sobraa preku celiot den, cajce ispi 30 ml.
Odnapred blagodaram za vasite soveti.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.12.2012 10:19:25   
mamickab
Mojot sin 2 meseci vcera prv pat imase tolku silni grcevi sto duri pocna da zaoga od placenje. Sto da mu pravam vo takvite momenti (me preplasi), dali ima opasnost od zadusuvanje?

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2012 2:16:38   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Dr.Biljana,
1. Moeto pomalo cince ima 4 ipol meseci i veke 2 dena kasla vlazno. Koga kashla, mislam parce od plukata kine. Nasiot pedijatar veli bez terapija ke pomine, da zacestime samo po 10 ml cajce da mu davame odvreme navreme. Pogolemiot sin minatata nedela ja imase istata kashlica, mu pomina za 7 dena , a piese samo sirupce herbion. Pretpostavuvam deka malovo go ima prefateno istiot virus od pogolemiot, no sto preporacuvate vie vo ovoj periorld da mu olesnime na maloto? Ne znam dali moze so Wix da go masiram, ili topli kupki, ...zasega nema drugi simptomi, nema vlazno nose, nema crveno grlo, nema temperatura, samo kashlicata, odvremenavreme kiva, mnogu se ligavi(ama i prethodno si.se.ligavese) i malku e ponervozen od voobicaeno.
2. Vo posledno vreme ne saka da go pie Aptamilot, koj ni e dodatok, inaku saka samo da.cica, no jas nemam dovolno mleko preku.celiot den taka.sto.mislam deka ne jade dovolno, no sepak koga i da go proba Ad mlekoto toj go pluka i ne saka da go pie. Edinstveno ednas go smenivme mlekoto mu dadov Novalac da pie, no i toa ne go sakase pa.sega sme povtorno na aptamil1. Ima probano samo banana( dva dena po edno lazice) pa se prasuvav, dali moze da mu stavam vo Ad mlekoto po edno lazice banana za da mu go podobri vkusot?
Inaku voobicaeno, koga si piese Ad piese okolu 240 ml na den, ostanatoto cicase. Na 4 meseci kontrolata imase 6980 kg,(roden 3160).Denes edvaj 100 ml AD se sobraa preku celiot den, cajce ispi 30 ml.
Odnapred blagodaram za vasite soveti.

Pochituvana,
Okolu toa deka Vsheto bebche kashla a vashiot pedijatar preporachuva samo chaj..da,tochno povekje technosti pomagaat vo ravlazhnuvanje na kashlicata a so toa i povrakjanje na shlajm ili goltanje shto bi znachelo da istot bi mozhelo da go vidite vo kakite kako sluz ... Preporachuvam i jas herbion od brshlen i toa 2x 1/2 kl( 2,5 ml) vo tek na den 7-10 dena..I slobodno stavajte Sol.Sinmarin 4x1 gtt vo nose za da se razvlazhni i se izdrenira istoto ,nezavisno shto nema sekret od nos..Zashto respiratorniot sistem e povrzan i pochnuva od nosna sluznica i zavrshuva so alveoli ... taka da ne e shtetno samo so Sir.Herbion( brshlen ) 2x 2,5 ml.no ako istoto se odlozhi i osetite vlazhna kashlica koja ne s esmiruva predlagam edna krvna slika za da vidime dali e vo prashanje nekoj infkt i treba nekoj antibiotik...Okolu vtoroto prashanje slobodno za podobruvanje na stolica upotrebuvajte adaptirano mleko plus banana za podobruvanje na vkus..Pedijatarot Vash neka go vidi jazicheto da ne e oblozheno zashto mozhe da e vo prashanje Candida( gabichka) koja ako ja ima mozhe da mu luti kako luta piperka na usta pa mora da se vnesat kapki Nystatin..Ama seto ova so preporaka od Pedijstar ,nikako na svoja raka ....Pozz i ako imate nekoe nedorazbiranje ili dopolmitelno prashanje...Slobodno..Pdobrop da prashate otkolku da zgreshite ..pOzz i sekoe dobro ..user posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2012 2:22:34   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamickab

Mojot sin 2 meseci vcera prv pat imase tolku silni grcevi sto duri pocna da zaoga od placenje. Sto da mu pravam vo takvite momenti (me preplasi), dali ima opasnost od zadusuvanje?

Pochituvana,
Sakam da znam priroda na grchevi ,dali se tie proprateni so pokachena temperatura ili ne ..Ako se febrilni konvulzii najdobro e nadzor vo bolnichka ustanova kaj shto kje se sledi i kje vi bide prepishana terapija za ponatamu,vo sluchaj da se povtorat..Znachi idat vo predvid dva preparati: tbl.Phenobarbiton koj se dozira od 5-20 mg/kg TT ili Supp.( chepchinja) Diazepam 0,2 mg/kg TT ako e potrebno...Me interesira okolu temperaturata..Ako e toa grch od plachenje samo kje go krenete bebeto i kje go razmrdate,toa sekako mora da vdishi vozduh i so toa da pochne plachot i gubenje na eventulana pojava na modrilo okolu usni shto ni ukazhuva na nedovolna snabdenost so kislorod ...Ve molam za pokonkretni informacii okolu prirodata na grchevite ,koga i kako se javija za da imam dobar i pravilen odgovor ..pozz i sekoe dobro ...Sakam da pishite...Ve ochekuvam najskoro shto mozhe ..

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2012 2:35:41   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Imam bebce 3.5meseci od pocetokot sme na ad nan.No poslednive 3nedeli deteto ne saka da pie mleko go odbiva.smenivme cucli sisinja mleko u temna prostorija so muzika i sto uste ne no detevo po miris go oseka i vristi place ne saka ni da go proba.Bevme na pedijatar ni rekoa demek e period ke pomine mala bila za kasicki ili bilo sto.napravivme krvna slika eritrocitite i se namaleni malku pod dolna granica a Hbg i e edna edinica nad dolnata granica.Vo urinata imame bakterija leukociti i +za askorbinska k-na.sega pravime urino kultura.Bidejki ne mozev da izdrzam morav nesto da prevzemam na svoja raka za deteto da jade.Pocnav mlekoto da go mesam so orizova voda i davam kasicki-do sega banana ajbolko kompirce seto toa pak izmesano so mleko i orizova voda.Mlekoto pocna po malku da go pie a kasickite epten gi saka.Se konsultirav i so mojata maticna i ona mi rece da prodolzam so kasickite i da i davam kolku sto detoto saka.Me interesira vaseto mislenje sovet dali postapuvam pravilno i kako ponatamu so ishranata kolku kolicinski mozam da dadam bidejki gledam deka nekako deteto samo kako da si zamenuva obrok so kasicka i pravam domasni kasicki celo vo edna mala teglicka od 125g i toa e za dena no ete vcera probav i cela tegligcka si ja izede naednas i bese mnogu zadovlna i radosna.Da napomenam deka bebeto e veselo ne pokazuva nikakvi znaci deka nesto go boli kaka i mocka redovno.Od koga pocnam da i davam kasicki stolicata i se promeni prethodno bese premnogu zeleno pa posle imase i dijarea a sega e zlatno zolta.

pochituvana,
Jas bi sakala obavezno da se sredi urinarnata infekcija koja mozhe d abide prichina za malaksanost,nespecifichni simptomi koi vkluchuvaat i nejadenje(nemanje apetit)..Ona shto vekje go pravite prodozhete (se slozhuvam so Pedijatarot) osobeno so faktot shto go kazhuvate deka vekje imate zlatno-zholta boja na stolica....Inaku prethodnata stolica koja bila zelena znachi deka to ane e dijareja ( obichno toa znachi t.n gladna stolica) znachi mozhebi mu nedostiga mleko ,no bitno e deka i pokraj kazhichkite koi gi davate i toa kolku shto saka da jade istite da ne zamenuvaat mlechen obrok..Znachi samo go naviknuvate na nov vkus no nikako ne smeete da bidete pod 8 mlechni obroci..Ako gledate deka Nan nekako ne saka da go pie kje probate so drugo adaptirano mleko ( humana na primer) bdejkji preporakite se deka do 6-ot mesec mlekoto e glavna hrana na vasheto bebe,se drugo shto se voveduva ne e da zameni mlechen obrok ,bidejkji i ne e mn kalorichno..Eventualno mozhe kje ispie pomalku mleko zaradi kazhichkite no nikako d ane se ostavate pod 8 mlechni obroci ...Pozz i sekoe dobro..ako imate prashanje ili nekoi nejasnotii slobodno konsultirajte ne....samo me interesira kakvo mleko dodavate vo orizovata voda??? dali e toa adaptirano ? Bidejkji ne smeete d avkluchite drugo mleko osven adaptirano do 6-ot mesec ...Sekoe dobro ...+ za askorbinska kiselina znachi deka vo mozhkata e pronajden vit C koj vie go davate sigurno po edna tabletka od 50 mg...Sekoj vishok od vit od gupata na B i C vit se lachi preku mochka,i toa ne e za zagrizhuvanje...Treba d aja reshime urinarnata infekcija sekako !!!....pozzuser posted image



Vi blagodaram na odgovorot.
Vaka vo kasickite si davam AD mleko .Od mlekata probavme Nan Laktovit Aptamil Nan bez laktoza-bidejki mislev deka e alergicna no se e isto sega ja vrativ na Nan.eve veke 2dena kako imame golem napredok so mlekoto pa voopsto ne i davam kasicki.Denovive ke gi zemem rezultatite od urino kkulturata.Spomnavte vitamin c tabletki?jas voopsto ne sum davala takvo nesto nitu pak nekoj mi preporacal zaradi toa i mi bese cudno sto ima vo mokracata.Vcera nemav dadeno nikakva kasicka a denes koga se iskaka bese pak zeleno gusto so zolto kako prolivce i imam zabelezano deka ima kako grutcinja nesvarlivo mleko a posebno koga go spremam mlekoto pazam da bide ubavo i celosno rastvoreno.
pozdrav

pOCHITUVANA,
Jas smetam deka nemame napraveno dovolno dobra reulacija na crevna sluznica..Kje sakam primena na Caps.Linex forte S.1x1 caps, i toa sodrzhinata od istata da s erastvoi vo mala kolichina technost( chaj ili voda..) Drugo ne,nitu mleko nitu sok..Sakam da se dovedime vo red so boja i cvrstina na stolica ...Proverete dali davate nekoj preparat na vitamini koi kje predizvikaat lazhenje na Vit.C vo mochna..No,toa ne e za zagrizhuvanje..Vishokot koj bebeto go prima od Vit.C se lachi preku mozhka taka da nema mesto za panika i zagrizhenost ..Pokraj Caps/Linex forte odete odredeno vreme so Humana HN koja kje ja regulira stolicata i plus Sir.Fural koj kje go davate dodeka ne dobite normala gustina na stolica i to avo doza od 3-4 x 1/2 k.l( ili 3-4 x 2,5 ml) ..S;lobodno Guralot ne e antibiotik i ne s eplashete..Da ostanema vo kontakt okolu rezultatot od terapijata ..Ve zamoluvam..Pozz i sekoe dobro..Se nadevam na podobra stolica ponatamu..Samo trpenie ..user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2012 20:43:11   
deluxe
Zravo dr-ke moeto sibce 3,5 mes.pie sirup augmentin2X3.5ml poradi crveno grlo i kaslica,isto taka pie kapki nistatin 3X5 kapki(poradi antibiotikot) ,eve denes mu e 2 den od terapijata no nekako ima zacestena stolica so zelenikava boja (sto za nego e cudno toj kaka 1 dnevno) mozebi e reakcija od sirupot ili kapkite?? stolicata nema miris ,ne e mnogu tecna isto taka ima i mali svetlo zolti zrnca niz nea najverojatno e mleko.prasanjeto mi e dali e toa ok?/ili e reakcija od terapijata??

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
17.12.2012 1:08:03   
marina111
prasanjevo moze ne mi e na mesto ali stvarno neznam koj da prasam masta ADVANTE za kozeni osipi mi ja prepisaa mene i ja koristev podolg period za da mi pomine pr 2-3nedeli dali od nea e mozna zgolemena vlaknetost na teloto posto znam sodrzi kortikosteroidi
bi vi bila blagodarna ako uspeete da mi odgovorite

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2012 10:42:44   
TeaM
Zdravo,
Ve molam za informacija koi se referentnite vrednosti za devojce od 1,5 godina za alkalna fosfataza, kalcium i fosfor?
Vi blagodaram

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2012 11:58:09   
BIBABUR
Поздрав,
Ви благодарам на советот и ќе кажам дека ќе оставам сама да изрази желба за тоа како што ме советувавте. Што се однесува до седењето она веке сама седи и може да си ги дофати стапалата и истите да си ги стави во уста user posted image . Уште еднаш благодарам и се надавам дека ќе контактираме и понатака но за убави работи.
Поздрав и се најдобро

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2012 12:01:27   
meU87
Докторке, ќерка ми е 2ипол месеца, поради кашлање , шлајмови и затнато носе ни дозволија да правиме инхалација со инхалатор со 2мл физиолошки раствор еднаш дневно.
После инхалациите имаме навистина големо и видливо подобрување, и ги исфрла шлајмовите преку каката. Но ако два дена сме без инхалација 3тиот ден веќе повторно се дави од шлајмови.
Пред месец време зимавме брисеви и во носето имаше бактерија Стафилокока, примаше маст хлорафеникол и цитерал капки. Искрено од оваа терапија не осетив некое подобрување.
Моето прашање е колку долго можам да правам инхалација секој ден по еден пат? Потоа колку да паузираме за повторно да почнеме?
Ви благодарам.

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.12.2012 12:46:08   
raklav
zdr.sakam da prazam dali smeam da i dada kasicka na hipp vo koja ima ren 43%kompir12% karfiol polnomasno mleko pavlaka maslo od repka i magdonos dilemata mi e okolu polnomasnoto mleko na kasata pisuva od 5 meseci nie imame 6 a i imam davano na nekolku pati da lizne pavlaka na i k.mleko pa dali smeam pozz

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?