|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
23.1.2014 23:14:37   
DoraT
Pocituvana,
Gi citav odgovorite na prashanjata koi Vi gi postavile i drugite majki Vo vrska so govorot kaj decata pa i jas da si jaspomedal mojata grzia.
Ima 22 meseci i mnogu mal fond na zborovi.Nekogash mi veli "mama",nekogash "mamamam" a nekogash i nishto. Znam deka ne treba da go sporeduvam,ama na negova vozrast spojuvaat celi recenici,a nie nemame niti zborovi.
Pokazuva inetelegencija koga redi kocki,koga treba da isplanira da se kaci na nekoe povisoko mesto doma,veke igra igri na tablet i sl.
Dali treba da prevzemam neshto na ovaa vozrast?
Vi blagodaram

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.1.2014 22:46:14   
lekokrila
pocituvana doktorke najdov nacin kako da mu go davam surupot lagofer i kapkite baby vital na moeto bebe e sega imame drug problem otkako gi pie veke 2 dena ne saka mleko da pie edvaj 60 ml na 3h no ne ja ostavam taka ja uspivam i i go davam ostatokot dodeka spie inaku si jade po edno peceno ispasirano jabolko na den ve molam sovetuvajte me sto da pravam dali da i davam kolku saka iako mislam deka za nejzinata vosrast 4 meseci e malce.. tezi 5 i 900g i visoka e 59cm e sega ke ve zamolam da mi kazete kolku ml mleko treba da pie dnevno fala vi :)

(Одговор на членот DoraT)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.1.2014 20:07:22   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

pocituvana doktorke ve molam za sovet moeto bebe ima 4 meseci na AD mleko sme i hemoglobinot mu e 9,8 i leukocitite mu se pokaceni ,ni dadoa sirupce Legofer i kapki bebi vital..ama nikako ne saka da gi pie vreska pluka sekako probav i so zatnato nose i so zalazuvanje i so spric cucla se e dzabe pluka i nikako ne saka da go ispie sto da pravam ima li nekoj drug lek po vkusen so ke go saka nesto na prirodna baza so mozam da mu go davam za da mu pomognam

Pochituvana,
Vozrasta e mn mala za da mozheme da dademe sirupche od tipot na Floradix koj sodrzhi rastitelni sostojki.Mozhe da zemete Sir.Ferrum lek od 50 mg i da dadete po doza od 3 mg/kg TT ednash dnevno so baby vital kapkite, posle Ad mleko.Slobodno mozhete da go meshate so mleko ili chajche za da go ispie.Inaku Legoferot e mn poproblematichen zashto se dava 2 pati dnevno...Znachi rano e za sirup na rastitelna baza ..Pozz i sekoe dobro i trudetese ...user posted image

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.1.2014 20:11:57   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: DoraT

Pocituvana,
Gi citav odgovorite na prashanjata koi Vi gi postavile i drugite majki Vo vrska so govorot kaj decata pa i jas da si jaspomedal mojata grzia.
Ima 22 meseci i mnogu mal fond na zborovi.Nekogash mi veli "mama",nekogash "mamamam" a nekogash i nishto. Znam deka ne treba da go sporeduvam,ama na negova vozrast spojuvaat celi recenici,a nie nemame niti zborovi.
Pokazuva inetelegencija koga redi kocki,koga treba da isplanira da se kaci na nekoe povisoko mesto doma,veke igra igri na tablet i sl.
Dali treba da prevzemam neshto na ovaa vozrast?
Vi blagodaram

Pochituvana,
Vozrasta ne e dovolna za da se grizhite voopshto,ne sporeduvajte so drugi deca na taa vozrast zashto se e individualno kaj sekoe detence.Ostavete slobodno da se razviva i inteligencijata a zborovite kjew dojdat sami.Bez grizhi...Pozz ii sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот DoraT)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.1.2014 20:22:07   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

pocituvana doktorke najdov nacin kako da mu go davam surupot lagofer i kapkite baby vital na moeto bebe e sega imame drug problem otkako gi pie veke 2 dena ne saka mleko da pie edvaj 60 ml na 3h no ne ja ostavam taka ja uspivam i i go davam ostatokot dodeka spie inaku si jade po edno peceno ispasirano jabolko na den ve molam sovetuvajte me sto da pravam dali da i davam kolku saka iako mislam deka za nejzinata vosrast 4 meseci e malce.. tezi 5 i 900g i visoka e 59cm e sega ke ve zamolam da mi kazete kolku ml mleko treba da pie dnevno fala vi :)

Pochituvana,
Gledajte da ne meshate sirupche so mleko, toa da go pravite so ovoshna kashichka.Okolu toa kolku ml mleko treba da pie,pomnozhete 150 so kg TT i dobientat brojka podelete ja so 8 ,kje dobiete vrednost ml mleko koi treba da gi ispiva na sekoe hranenje...Inaku ovoshnata kashichka ne smee da zameni mlechen obrok...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.1.2014 9:02:40   
ecko
Pocituvani

Moeto dete ima 17meseci pred edna nedela imase laringit nemase spusteno na gradi krvnata slika bese odlicna osven leukociti pokaceni pedijatarot ni dade sirupce cefaleksin sedum dena i tri dena loratadin vitamin C podobruvanje imase od vtoriot den veke petiot nemase nisto megutoa jaziceto den pred da zavrsime so terapijata pocna da mu se pravi kafenko od kaj reskata eve denes e cetvrti den celo jazice mu e kafeno koga go odnesov na kontrola pedijatarot mi rece deka nema vrska toa so terapijata megutoa togas bese samo kaj reskata i zatoa doktorot go zanemari bi sakala eden sovet od vas kako strucni lica

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.1.2014 9:10:42   
ZVONCICA
pocituvana doktorke...mnogu sum zagrozena za krvnata slika na moeto 8 mesecno bebe ......hemoglobinot e 106 ...leukocitite10.3 drugoto e se normalno osven TROMBOCITITE 540..........dali spored ova bi mozele da mi objasnite sto e vo prasanje
ve ocekuvam i odnapred vi se zablagodaruvam

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.1.2014 22:25:08   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

Pocituvani

Moeto dete ima 17meseci pred edna nedela imase laringit nemase spusteno na gradi krvnata slika bese odlicna osven leukociti pokaceni pedijatarot ni dade sirupce cefaleksin sedum dena i tri dena loratadin vitamin C podobruvanje imase od vtoriot den veke petiot nemase nisto megutoa jaziceto den pred da zavrsime so terapijata pocna da mu se pravi kafenko od kaj reskata eve denes e cetvrti den celo jazice mu e kafeno koga go odnesov na kontrola pedijatarot mi rece deka nema vrska toa so terapijata megutoa togas bese samo kaj reskata i zatoa doktorot go zanemari bi sakala eden sovet od vas kako strucni lica

Pochituvana,
Smetam deka e seto toa od terapijata.Mozhete da napravite bris od jazik i sakam da vidime dali postoi prisustvo na nekoja mikotichna infekcija( gabichna) za mozhno prisustvo na Candida ,najchestata gabichna infekcija ,koja se javuva pri pad na imunitet ili tretiranje na infekcija so antibiotik.Napravete bris i informirajte za rezultatite ...POzz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.1.2014 22:28:19   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ZVONCICA

pocituvana doktorke...mnogu sum zagrozena za krvnata slika na moeto 8 mesecno bebe ......hemoglobinot e 106 ...leukocitite10.3 drugoto e se normalno osven TROMBOCITITE 540..........dali spored ova bi mozele da mi objasnite sto e vo prasanje
ve ocekuvam i odnapred vi se zablagodaruvam

Pochituvana,
Hemoglobinot ne e mn slab od krvanava slika,no sepak treba da se sredi so preparat na zhelezo kako Sir.Ferrum lek od 50 mg i toa 3 mg/kg TT, posle obrok so vit.C od 50 mg 1 tabletka na den .Leukocitite se normalni za vozrasta, a i trombocitite se malku nad gorna granica, no mozhe da e seto toa kako rezultat na t.n reaktivna trombocitoza od prethodno prisuten infekt,nastinka ili virusno zaboluvanje ...Ne se grizhete kje se sredi ,no treba odreden vremenski period da izmine ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот ZVONCICA)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.1.2014 22:33:12   
ecko
go odnesov utrovo bez da mi predlozat briz ni dadoa nistatin kapki veke pocnav sega ako napravam dali ke ima efek deka veke gi pocnavme kapkite

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.2.2014 15:08:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

go odnesov utrovo bez da mi predlozat briz ni dadoa nistatin kapki veke pocnav sega ako napravam dali ke ima efek deka veke gi pocnavme kapkite

Pochituvani,
Prvo zavrshetego Nistatinot a potoa po 2 dena mozhe da pravite bris.Inaku tie kapki se protiv gabichna infekcija od koi najchesta e Candida albicans i ne smee ,zaradi lazhno negativniot rezultat za vreme na nivno zemanje da pravite bris.Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот ecko)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.2.2014 15:40:21   
Defne90 RR
Почитувана Докторке имам и јас едно прашање во врска со витамините што ги давам на децата.Имено моето помало синче кое има 15 месеци веке континуирано пие мултивитамински сирупцинја веќе три месеци,значи не сме правеле пауза воопшто.Други витамини не му давам освен Д3.Е сега ме интересира веќе сме при крај со сирупчето,значи дали да правиме пауза или да продолжам да му давам и ако е така уште колку време максимум може да пие континуирано.Однапред благодарам.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.2.2014 19:58:23   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Почитувана Докторке имам и јас едно прашање во врска со витамините што ги давам на децата.Имено моето помало синче кое има 15 месеци веке континуирано пие мултивитамински сирупцинја веќе три месеци,значи не сме правеле пауза воопшто.Други витамини не му давам освен Д3.Е сега ме интересира веќе сме при крај со сирупчето,значи дали да правиме пауза или да продолжам да му давам и ако е така уште колку време максимум може да пие континуирано.Однапред благодарам.

Pochituvana,
Multivitaminskite sirupi gi preporachuvame zaradi zimskiot period koga ima mnogu virusni i bakteriski infekcii,i zaradi da se vnesuvaat site vitamin koi ne mozheme so hranata go koristime.Smetam deka mozhe i mesec Fevruari da piete, a potoa so doagjanjeto na Proletta i prisustvoto na svezh zelenchuk i ovoshje ,slobodno kje prekinete so sirupcheto i kje go koristite samo pri pienje na antibiotik ...user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
3.2.2014 18:52:30   
Proletna
Pochituvana,
Ke ve molam koga e pravo vreme za logoped??
Sega imame 23 meseci, na 13 meseci se preselivme od Makedonija i tamu samo doma slushashe makedonski jazik.Si dojdovme na nekoj mesec tuka pak....i gledam deka site negovi vrsnici veke pravat i po celi recenici,a nie mnogu malku zborovi imame.Se plasham mnogu,ke ve molam dali postoi nekoj drug pokazatel osven govorot deka moeto dete e vo red??
Fala vi odnapred

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.2.2014 14:15:11   
novopecena
Почитувана докторке ...
Никола има 3 месеци и 9 дена , користиме хумана 1 . Ме интересира од кога да почнам да применувам хумана 2 ? Исто така од кога да почнам да давам кашички и сокови и какви да бидат (кое овошје) и чиј производи се најдобри?

(Одговор на членот Proletna)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.2.2014 15:29:21   
Zore Bele
Почитувана докторке,повторно ќе побарам совет од вас!
Нашиот проблем е незборувањето,имаме 22 месеци и овде на Советувалиште пред да му ја стават вакцината го кажав нашиот проблем на педијатарката и таа ми рече да се обратам на логопед.
Едвај стигнав до логопедот со закажување и кога влеговме само ме праша колкаво е и го викна на име.Детево се заврте кога го довикна.Значи се на се бевме кај логопедот 5 мин. и ми рече дека е мал за да се воочи некој проблем околу говорот ( истата реченица вие ми ја кажавте) и дека детето изгледа сосема во ред.
Сега сум збунета зошто воопшто ме пратија таму и пак почнаа моите секирации околу тоа.
Ве поздравувам

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
5.2.2014 21:11:54   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Proletna

Pochituvana,
Ke ve molam koga e pravo vreme za logoped??
Sega imame 23 meseci, na 13 meseci se preselivme od Makedonija i tamu samo doma slushashe makedonski jazik.Si dojdovme na nekoj mesec tuka pak....i gledam deka site negovi vrsnici veke pravat i po celi recenici,a nie mnogu malku zborovi imame.Se plasham mnogu,ke ve molam dali postoi nekoj drug pokazatel osven govorot deka moeto dete e vo red??
Fala vi odnapred

Pochituvani,
rano e seushte za na logoped, plus od prichina shto sega i ste preseleni.Obichno posle 2,5 ,3 pai 4 godini upatuvame deca na logoped.Ona shto kje vi ukazhe deka nema potreba od grizhi e dali Ve razbira ona shto go zboruvate,dali pravi gestikulacii so rachinja i dvozhenja koi ukazhuvaat i upatuvaat na ona shto saka da go postigne deteto,dali po vashe baranje za na primer da zeme nekoj predmet kje go donese,dali chesto komunicirate i pravilno izgovarate zborchinja vie kon vasheto dete...Znachi ne e samo govorot biten ,tuku i dvizhenjata i gestikulaciite koi gi pravi ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Proletna)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
5.2.2014 21:15:35   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: novopecena

Почитувана докторке ...
Никола има 3 месеци и 9 дена , користиме хумана 1 . Ме интересира од кога да почнам да применувам хумана 2 ? Исто така од кога да почнам да давам кашички и сокови и какви да бидат (кое овошје) и чиј производи се најдобри?

Pochituvana,
Rano e za Humana 2,taa treba da se dade posle 6 meseci no ne direktno dvojkata tuku postepeno so meshanje na prashok od 1 i 2 kon postepeno preminuvanje koj Humana 2.Ovoshni sokovi mozhe da se davaat od 4 mesec kako i kashichki od vareno ovoshje ( jabolche,krusha,sliva,praska,banana,morkov,tikva)ispasirano koe nema da zameni mlechen obrok i sokchina od istite ovoshja no bistri,procedeni niz gaza ( bez pulpa od ovoshje),vit C od 50 mg ednash na den posle 4 mesec do 1 godina,zaradi resorpcija na zhelezoto od mlekoto, a okolu firmi slobodno Frutek,Hipp,Nestle itn,ne preferiram obichno firmi da kazhuvam,zavisi od vas.Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
5.2.2014 21:19:32   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zore Bele

Почитувана докторке,повторно ќе побарам совет од вас!
Нашиот проблем е незборувањето,имаме 22 месеци и овде на Советувалиште пред да му ја стават вакцината го кажав нашиот проблем на педијатарката и таа ми рече да се обратам на логопед.
Едвај стигнав до логопедот со закажување и кога влеговме само ме праша колкаво е и го викна на име.Детево се заврте кога го довикна.Значи се на се бевме кај логопедот 5 мин. и ми рече дека е мал за да се воочи некој проблем околу говорот ( истата реченица вие ми ја кажавте) и дека детето изгледа сосема во ред.
Сега сум збунета зошто воопшто ме пратија таму и пак почнаа моите секирации околу тоа.
Ве поздравувам

Pochituvana,
Iskreno e rano.Jas i na drugi prashanja od majki vo forumov kazhav,a za toa govori i nasheto iskustvo deka na taa vozrast se gleda dali deteto sorabotuva so vas,dali ve razbira,kako shto kazhuvate deka po izvikuvanjeto na negovoto ime se svrtilo deteto.Znachi navistina nema potreba od grizha i panika.Zborovite kje se javat za izvesno vreme,duri i kje se zachudite kako go znae ova moeto dete.Bitno e da se zabelezhi dali deteto razbira se shto mu se kazhuva i dali vo nemozhnost da izgovori zborchinja mozhe so gestikluacii da pokazhe shto saka,ili dali na vashe baranje na primer kje zeme nekoja igrachka.Tie raboti nam ni kazhuvaat dali e se vo red so vasheto dete,ne e najbiten tuka samo govorot,kompletnoto drzhenje na detenceto.Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Zore Bele)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.2.2014 18:40:09   
oli_naum
pocituvana dr,
imam edna dilema sto mislite za jajcata od prepelica? dali se dobri da i davam na mojata kerka za zajknuvanje na imunitetot ima 4 godini, i kako da i gi davam dali svezi ili vareni .
blagodaram mnogu.

(Одговор на членот DoraT)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.2.2014 0:56:18   
paki
Pocituvana doktorke,moeto since ima 4 godini, nekade 1.5 mesec bevme non stop pod antibiotici posto imase gnojna angina i bakterija vo noseto.Otkako zavrsivme so terapija toj pocna da zboruva na nose i kako da ima zasipnat glas.Go nosev na orl i doktorot mi rece deka treba da se izvadat krajnicite i ni prepisa antihistaminska terapija i plus antibiotij, oti krajnicite mu bile vospaleni.Ja ispivme terapijata ama toj i natamu e zasipnat i zboruva na nose. Isto taka sakam da napomenam deka i mnogu vika i place bidejki e mnogu lljubomoren na 5 mesecnata kerkicka,sakam vas sovet posto nemozam veke da go slusam kako zaripnato zboruva, a takov e veka treti
mesec. Ve molam vase mislenje

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.2.2014 10:39:24   
sandriana RR
paki, твоето прашање го префрлив ТУКА, во форумот Дете.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот paki)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.2.2014 17:09:51   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: oli_naum

pocituvana dr,
imam edna dilema sto mislite za jajcata od prepelica? dali se dobri da i davam na mojata kerka za zajknuvanje na imunitetot ima 4 godini, i kako da i gi davam dali svezi ili vareni .
blagodaram mnogu.

Pocituvana,
Iako nema nauchen dokaz okolu pomoshta i zajaknuvanje na imunitet kaj deca,jajcata od prepelica mozhete da gi davate,makar shto jas sum za hrana koja mozhete da ja prigotvuvate vo domashni uslovi osobeno varena,pri infekt da se dava neko od multivitaminite,iako mozhete da davate i jajca,no najdobro e prvo vareni zaradi da se denaturira proteinot,zashto ako se dadat svezhi ,togash opasnosta od pojava na alergiski rekacii e pojaka i pogolema.Ako imate vekje obezbedeno slobodno davajte no sepak vareni ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.2.2014 17:13:38   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: paki

Pocituvana doktorke,moeto since ima 4 godini, nekade 1.5 mesec bevme non stop pod antibiotici posto imase gnojna angina i bakterija vo noseto.Otkako zavrsivme so terapija toj pocna da zboruva na nose i kako da ima zasipnat glas.Go nosev na orl i doktorot mi rece deka treba da se izvadat krajnicite i ni prepisa antihistaminska terapija i plus antibiotij, oti krajnicite mu bile vospaleni.Ja ispivme terapijata ama toj i natamu e zasipnat i zboruva na nose. Isto taka sakam da napomenam deka i mnogu vika i place bidejki e mnogu lljubomoren na 5 mesecnata kerkicka,sakam vas sovet posto nemozam veke da go slusam kako zaripnato zboruva, a takov e veka treti
mesec. Ve molam vase mislenje

Pochituvana,
Ako krajnicite se chesto vospaleni ,skoro sekoj mesec ,i ako kaj deteto se zabelezhuva postojano zatnato nose,bi trebalo da se stabiliziraat i smirat najprvo,preku antihistaminik i nekoj intranazalen kortikosteroiden preparat vo nose ednash na den,a potoa da se napravat site ispituvanja kako Se,ASO,KKS,RF,Fibrinogen i periferna razmaska pa da se razmisluva za vadenje ili obratno ako se postigne dobar pozitiven odgovor na terapija da se utvrdi mozhno alergisko vospalenie na istite pa toa da se tretira ili da se otstrani alergenot kako predizvikuvach na vospalenieto.Znachi se kje zavisi od odgovorot na terapijata i dali deteto ima dobar odgovor na antihistaminik i intranazalen kortiko preparat.Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот paki)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.2.2014 19:13:43   
novopecena
Draga doktorke od neodamna nikola e bolen. Imase temperatura 37 do 6 ,4,2 36so 9... kasla i ima zatnat nos ni dadoa nosal kapki i mas za kaslica ama e alergicen na nea, Nikola ima 3 ipol meseci.... Prasanjeto mi e kako da go lekuvame i uste edno prasanje mnogu povraka znaci stom jade nepominuvaat 5 min toj povraka vo golem mlaz ... Isto so kakanjeto sme neredovni kaka na 48 50 saati probavme so sok od jabolka,prolife sisenca i pak isto e ....

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?