|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мацина трева(очајница)
13.9.2009 0:10:12   
denicka
navecer go varam za sabajle da go pijam, a porucek varam za vecerta da go pijam. inaku kako normalen caj, voda i so 2 prsta zemam od cajot, zasto e susen, i tolku. i sabajle mu stavam med 1 lazicka zasto so seker ne e ubav ama ic. poz

bogdancanka, klomifenot e za reguliranje na menstruacija. d-r  mi objasni ama pola ne zapamtiv user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Мацина трева(очајница)
13.9.2009 12:46:35   
Bogdancanka
Ве молам ако може некој точно да ми каже на бит пазар каде мозе да се најде цајот мацица трева зашто го пратив братучед ми да ми купи и неможел да најде тие што ги прашал незнаеле па побара да му објаснам каде точно да бара ако знае некој ве молам да пише зашто утре пак ке иде.Цела фамилија ми е ангажирана бара цаеви апчијна све што ми треба нели е убавоuser posted image

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 13.9.2009 12:53:22 >

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Мацина трева(очајница)
14.9.2009 21:33:42   
ivcule
zdravo jas sum nova na ovoj forum!!milo mi e sto ke se druzime.jas od bitola i mnogu m e zainteresira ova so cajot.imav neredovni ciklusi i doktorot mi preporaca mikroginon 2 meseci.sega go dopiv dali mozi da pocnam so toj caj ili ne?ve molam za odgovor

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Мацина трева(очајница)
14.9.2009 21:52:21   
Bogdancanka
ivcule здраво и добре дојдеuser posted image еве што има за чајот Најдобра е за: забременување

Мацината трава одамна се користи за лечење на неплодност кај жената. Во народот е позната и како очајница,што сликовито ги опишува жените кои не можеле да станат мајки. Нејзно основно делување е нормализирање на лачењето на полови хормони и урамнотежување на хормоналниот циклус,кој е предуслов за бременост. Помага при менструални тешкотии и други женски болести.

Како се користи: мацина трева се зема во облик на чај,две лажички треба да се прелијат со 2.5 дцл врела вода и да се процеди 3 до 5 минути. Се советува земање од 3 до 5 шољи на ден. Поради лошиот мирис,на некои полесно им е чајот да го испијат изладен. Може и да се заслади,но со многу мала количина мед. Оваа трева добро е да се комбинира со вирка,бидејки во комбинација многу позитивно делуваат. Се пие три месеци,па се прави пауза,но не се пие за време на циклусот.


Предупредување: Доколку приметите дека сте бремени,веднаш се прекинува со чајот!


< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 14.9.2009 21:53:20 >

(Одговор на членот ivcule)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Мацина трева(очајница)
14.9.2009 22:13:47   
ivcule
fala mnogu na uslugata!! a dali znajs nekoj sto ima pozitivni rezultati od ovaj caj?jas denes slucajno go pronajdov ovaj forum i mnogu me zainteresira ova so cajot,jas veke edna godina se obiduvam da stanam majka....sega se nadevam deka ke go pronajdam ovaj caj i ke dobijam pozitivni rezultati

pozdrauser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Мацина трева(очајница)
14.9.2009 22:18:18   
Bogdancanka
прочитај ги коментрите на 1и2 страна ке видиш на кој колку му помага јас лично уште не сум почнала да го пијам ми го купија од скопје сега чекам да ми го донесат инаку кај нас проблемот е до мм ама вреди се да се пробаuser posted image поззз

(Одговор на членот ivcule)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Мацина трева(очајница)
15.9.2009 9:19:29   
none
dobro  ima nekoj da mi kaze so insemencijata sto e i dali nekoj pravel pozdravuser posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Мацина трева(очајница)
15.9.2009 9:25:05   
mami
правеш деничка пред некое време, за жал неуспешно, а што конкретно те интересира за инсеминацијата?

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Мацина трева(очајница)
15.9.2009 19:15:59   
none
pa koj e nacinot kako,koga treba da se napravi sperma kako i toa i kolku pari e seto toa i kade se pravi toa,pozdravuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Мацина трева(очајница)
16.9.2009 0:14:20   
denicka
zdravo none. jas pravev inseminacija vo sistina.
prvo bev na  pregled kaj niv.pred toa mm imase napraveno spermogram i jas imav ispitano proodnost na kanali i ostanatite ispituvanja koi se moralni. posle 2-3 pegledi mi rekoa so narednata mens. ke mi pravat inseminacija. na 5 den otidov na pregled i mi napravija sema po koja ke pijam klomifen i ke primam ampuli fostimon. ispiv 5 klomifen apcinja (1 na den) i 8 inekcii fostimon (1 na den).
posle toa mi  dadoa da primam stop inekcija (ne mi teknuva kako se vikase, ako znae nekoj neka pise). po den ipol, nautro mm otide da ostavi materijal (sperma). po 3 saati mene mi dojde red da go primam materijalot user posted image  toa e golem spric (nisto strasno, kako na pregled) so koj ti ja vbrizguva spermata, ama procistena.
e sega okolu cenite: klomifenot ne e skap, moze da ti go prepise i maticniot. fostimon ampulite mene me cinea 1300 den edna. po 8 izracunaj user posted image  a samata inseminacija, odnosno vbrizguvanjeto cini 5500 den.+ pregledite koi eden cini 1500den. za zal nie ne bevme bas spremni finansiski za da prodolzime zasto prviot pat ne uspea.

toa e moeto iskustvo. ako nekoj drug pravel neka ti pise kako pominale. najdobro bi bilo pred da pravis bilo sto rasprasaj se UBAVO za se. i na nekolku mesta (kliniki). pozdrav od mene user posted image user posted image user posted image user posted image  i so sreka!!!!!!!!!!!!!

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Мацина трева(очајница)
16.9.2009 0:27:24   
Еца
деничка мила гледам дека сеуште си тука ајде те молам постот последен ископирај го и префрли го тука  бидејќи не е на соодветно место  http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%98%D0%BD%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0/m_6226/tm.htm




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Мацина трева(очајница)
16.9.2009 22:00:48   
ZLATICKO
denicka ti prvo pravese inseminacija pa posle  piese caj

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Мацина трева(очајница)
16.9.2009 22:24:00   
denicka
Elena fala za potsetuvanjeto. ja pa ne vidov dena si go iskopirala i jas sega go napraviv toa. aj po 2 pati ke se cita  user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Мацина трева(очајница)
16.9.2009 22:27:25   
denicka
ama sum za nikade. denes sum nesto spora mnogu user posted image  na zlaticko ne i odgovoriv. da, prvo pravev inseminacija, toa bese sega vo juni a sega go pijam cajot za prv pat ovoj mesec.

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Мацина трева(очајница)
19.9.2009 14:26:02   
ivcule
ke ve molam da mi kazete kakoizgleda cajot bidejki barav na pazar i mi pokazaja so beli cvetcinja.dal;i e toj pravilniot???user posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Мацина трева(очајница)
19.9.2009 14:29:04   
mother 29
user posted image

da so beli cvetcinja e.ovoj?


(Одговор на членот ivcule)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Мацина трева(очајница)
19.9.2009 14:31:05   
mother 29
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.chamomillae.rs/slike/ocajnica_m.jpg&imgrefurl=http://www.chamomillae.rs/katalog_files/cajevi_files/ocajnica.htm&usg=__3mDcU95KwF_F-jhhz8aYjv6-qm4=&h=200&w=160&sz=43&hl=mk&start=5&tbnid=8ZEGWEKTTU35FM:&tbnh=104&tbnw=83&prev=/images%3Fq%3Docajnica%26gbv%3D2%26hl%3Dmk




tuka pisuva nesto za trevata!user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Мацина трева(очајница)
19.9.2009 14:57:00   
mother 29
marrubi herba..taka e latinskoto ime.ne se preporacuva da se pie poveke od 3 meseci i vo nikoj slucaj ako ste ostanale trudni.taka da ,koj misle da pie neka procepka dobro po internetot ili neke prasa strucno lice,zasto jas toa sto go procitav ne mi se dopagase.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Мацина трева(очајница)
20.9.2009 15:26:23   
Bogdancanka
moze li nekoj da mi kaze dali sum pogresila jas go najdov cajot na bit pazar ama latinsko ime mu e marrubium vulgare dali sum pogresila ???a sega i go pijam otrov e imeto go dadov da mi go barat od herboteka ama tamu go imase ova latinsko ime pa ve molam ako sum pogresila pisete da ne go pijam pogreska pozzzzzzz

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Мацина трева(очајница)
23.9.2009 14:48:29   
mother 29
isto e Bogdancanka.

http://www.floralimages.co.uk/pmarruvulga1.htm

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Мацина трева(очајница)
23.9.2009 14:53:06   
mother 29
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.herbateka.eu/slike/vrkuta1.jpg&imgrefurl=http://www.herbateka.eu/vrkuta&usg=__MfGEbbsv8umXtTNOoEXtYLnhM6Q=&h=333&w=275&sz=70&hl=mk&start=1&tbnid=6OVFhJRFpP2c2M:&tbnh=119&tbnw=98&prev=/images%3Fq%3Dvrkute%2Bcaj%26gbv%3D2%26hl%3Dmk


aj videte za ova ...gi imalo istite sostojki kako klomifenot,na prirodna baza!
p.s. slucajno naletav na vakvi info,inaku barav nesto dr.nemam nikakvo iskustvo, nitu davam preporaki?!

vie pogledajte moze ke najdete nesto korisno.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Мацина трева(очајница)
23.9.2009 14:57:32   
Bogdancanka
fala mnogu mother29user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Мацина трева(очајница)
23.9.2009 15:01:17   
mother 29
nema na stouser posted image ,zatoa sme tuka neli?!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Мацина трева(очајница)
23.9.2009 15:07:22   
Bogdancanka
da,da se razbira pozzzzz

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Мацина трева(очајница)
25.9.2009 9:45:57   
kiki_riki
ovde e none (ne znam da go kopiram linkot)

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?