|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пушење
12.10.2009 1:17:00   
Natasha5
nene ima i drugi samo ne se aktivni nekako

(Одговор на членот sakibukic)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Пушење
12.10.2009 12:00:47   
ripce
браво мајки... како што можам да забележам повеќето мајки сме непушачи user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Пушење
12.10.2009 20:26:40   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: T@TE

Jas imam problem so zena mi ona e mnogu strasten pusac so se probav da ja odviknam ama ne mi uspea. Najtragicno e toa sto pusi pred kerka mi a taa ima samo 11 mes. Znam deka ako i zabranam ke pusi mozebi i poveke samo ke se krie od mene. Ve molam kazete mi ako znaete kako bi mozel da ja odviknam od pusenjeto  od vase iskustvo



Т@ТЕ а дали постои некоја работа која што ти ја правиш, а женати ја вади од такт? Те прашувам бидејќи кога се запознавме јас и маж ми јас имав една неверојатно лоша и грозна навика, user posted image грицкав нокти, и тоа страшно го нер4вираше мојот сакан, ама баш потполно исто како што мене ме нервираше тоа што тој пуши. Бидејќи и јас и тој сме тврдоглави ко магариња,решив да направиме договор-тој да ги остави цигарите, јас да престанам да ги грицкам носктите и да видиме кој е поголем инат.И нормално и двајцата сакавме еден на друг да си докажеме кој е поупорен, па така јас престанав да ги грицкам ноктите, а мм престана да пуши (иако после долг преиод пак пропуши, но не ми пречи бидејќи не пуши дома, само кога е надвор).

Обиди се, можеби ќе ти успее на ваков начин да ја отргнеш од цигарите.user posted image Ова ти е само идеја, а може и некој друг ќе се потруди на еден ваков начин со еден удар две муви да утепа(две лоши навики да се скратат).


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот T@TE)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Пушење
12.10.2009 20:49:56   
ostoun
Da probas da ja ubedis da izleguva nadvor da ne pusi pred bebeto. Znam bidejki i mm e pusac i 20-ina pati se obidel da go ostavi ama pak go fakal ama nema sansi da zapali pred kerka mi

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Пушење
16.11.2009 12:09:44   
profesorica
леле луѓе ќе се задавам, шефов секојдневно ме труе во канцеларија.многу пуши, јас гледам да излегувам од офис кога ќе запали цигара и кога можам луфтирам ама пак корне и ми смета многу.јас незнам што ќе правам user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Пушење
16.11.2009 12:16:27   
mami
хехех, мене ми е од тој аспект погодено- никој освен газдата или евентуално некои гости, не пуши. Газдата си има своја канцеларија но ни во неа не пуши, излегува на тераса, како и поблиските соработници, е сега, нормално се прави исклучок кога ке дојдат некои побитни луѓе, но и тогаш се вадиме со правилото- Нема пушење во затворена просторијаuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Пушење
16.11.2009 12:18:02   
Iva
Јас и мм сме двајцата пушачи но не сме страсни ептен, по 3-4 цигари дневно ако запалиме и тоа никогаш пред децата ако сме во затворен простор. Си имаме офис дома, во тоалетот кога е зима user posted image user posted image user posted image и на балкон кога е лето.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Пушење
16.11.2009 12:24:43   
profesorica
фала ама не ми помогнавте- јас треба нешто подитно да направам ама што?како да го одвратам да не ми пуши во офис????

единствено што ми текнува е на една приказна кај што работникот на шефот после неколку години работа го тужи со тоа што приложува на суд тегли со брисови од секој ден user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Пушење
16.11.2009 12:35:54   
mami
хехехехх, добра финта...а да пробаш да испринташ од нет знак за забрането пушење и да го залепиш на многу видно место и да му објасниш дека новиот закон не дозволува пушење во затворени простории?

или да му кажеш дека си алергична на цигари и можеш да му припаднеш од нив?user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Пушење
16.11.2009 12:43:17   
profesorica
знак има ама не се почитува.

касно е за припаѓање, одеднаш после 4 месеци user posted image user posted image user posted image , знае дека ми смета, сум му кажала,ама џабе.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Пушење
16.11.2009 12:44:24   
mother 29
хихи почни и ти да палиш,така воопшто нема да ти смета!?

хихиихи те терам да пропушиш..лошка сум user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Пушење
16.11.2009 12:46:09   
profesorica
леле мотхер 29 срам те било user posted image user posted image user posted image   ај зезајте вие ама јас се трујамuser posted image user posted image user posted image добро отворен е прозорот и често не е во офис па нема пушење ама кога е тука, цигара за цигара и си игра покер на фб.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Пушење
16.11.2009 12:49:52   
mother 29
 user posted image   user posted image   user posted image   user posted image  

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Пушење
4.12.2009 9:00:48   
ripce
Штетноста на цигарите врз вашите деца

Одамна постои мислењето дека децата чии родители пушат, имаат поголем број на респираторни нарушувања, односно поинтезивно задишување, отежнато дишење, појава на пневмонија. Се досега не постоеше доказ за тоа дали функцијата на белите дробови е нарушена и кај деца на родители кои пушат, но кај кои не е регистрирана појава на респираторни или белодробни нарушувања.

Студијата е спроведена на деца на возраст помеѓу 4 и 12 години, без било каква предходна историја на нарушувања било на белите дробови, било на дишните патишта. Децата биле поделени на четири групи, според пушачките навики на нивните родители:
- Непушачи
- Родители кои пушеле по раѓањето на детето но не во текот на бременоста
- Родители кои пушеле во тек на бременоста но не и по раѓањето на бебето
- Родители кои пушеле и пред и после раѓањето на детето.

Истражувачите дошле до заклучок, дека децата на родителите пушачи, имаат значително нарушена функција на белите дробови, слична како кај самите пушачи. Пушењето по раѓањето на детето се чини дека е поштетно, отколку пушењето само во тек на бременоста.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Пушење
4.12.2009 9:04:13   
profesorica
Пасивното пушење ги предодредува децата кон зависност


Пушачите можат да се повикуваат на правото да можат секогаш и секаде да се препуштат на навиката, но можно е тие да им штетат на другите многу повеќе отколку што се мислеше досега. Вдишување пасивен дим може физички да предодреди некои деца да станат зависници од цигари покасно во животот. И досега имаше докази дека чадот од втора рака не е штетен само сам по себе, туку за оние кои индиректно го внесуваат.



Ова значи дека што повеќе никотин детето апсорбира околу 9-годишна возраст со пасивно пушење, толку е поверојатно дека тоа ќе стане пушач. Високите нивоа на котинин кај децата кои биле во пред-пубертетска возраст четири години порано ги дуплирале нивните шанси да станат пушачи.


Апсорбирањето на никотин е поврзано со потребата да се внесуваат цигари" – вели Becklake. Иако таа предупредува дека истражувањето било мало и не било иницијално дизајнирано за да се испитува ова прашање, сепак е сигурна дека заклучоците го откриваат вистинскиот ефект.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Пушење
4.12.2009 9:17:28   
arh_diz
Kaj mene nikoj ne pusi . I ne dozvoluvam nikoj vnatre da pusi koj saka da pusi mu ja otstapuvam terasata neka pusi kolku sakauser posted image user posted image

(Одговор на членот sakibukic)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Пушење
4.12.2009 9:25:12   
profesorica
страшно е пасивното пушење. а најстрашно е што родители пушат пред децата и ги трујат.некои пушат и пред мали бебиња.тоа е трагичноuser posted image user posted image user posted image

и кај мене не смее да се пуши, ги терам на тераса а кога бев трудница мм уште пред да влезам во просторијата кај што има луѓе што се пушачи ги предупредуваше дека несмејат да запалат цигара.

никој не смее да пуши во присуство на Дамјан.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Пушење
4.12.2009 9:46:44   
mina_m
porano stvarno zavisnik bev od cigarite,nemozev bez cigara,doma site bevme ko parni lokomotivi(jas,majka mi,tatko mi i sestra mi)ama sega epten gi imam namaleno cigarite posto voopsto ne se isti kako vo mk,mnogu se jaki,ama sepak ne gi otkazuvam,tuka nikoj po doma ne palat cigari,koj si saka nadvor si pusi,na pocetokot mnogu cudno mi bese ama sega se naviknav.....odvaj cekam da otidam vo sk t.e doma da si go osetam stariot filing so cigarcinjata i kafenceto i drdorenjeto so moite ......prava uzivancija mi e toa.....

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Пушење
4.12.2009 12:00:30   
arh_diz
Луѓето кои пушат уште рано наутро,а претходно не појадувала имаат поголемо ниво на никотин во организмот и повеќе се изложени да заболат од рак на белите дробови, покажало едно американско истражување.

За време на тестирањето кај пушачите било мерено нивото на никотин, негови нус производи, што претставува добар показател на ризик од рак. Ова ниво на опасната хемикалија е многу помало кај личности кои прво појадуваат па палат цигара.

Екипа научници од колеџот Пен Стејт, одговорна за истражувањето, заклучила дека на ранобудните пушачи им била потреба поголема помош за да престанат да пушат, известува Би-Би-Си.

Резултати од истражувањето се објавени во американското стручно списание “Епидемиологија на рак, биомаркери превенција“.


I pak puseteee

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Пушење
7.12.2009 8:41:20   
mami
Водич за користење на фластер за откажување од пушење 

Никотинскиот фластер е една од 5те терапии за откажување од пушење.Фластерот работи на тој начин што ослободува мала доза на никотин преку кожата, со што им помага на пушачите полесно да ја поминат кризата на одвикнување. Истражувањата покажале дека никотинскиот фластер им помогнал на некои луѓе комплетно да се откажат од пушење.  

Што е никотински фластер?     
   

Американската Администрација за Храна и Лекови ја одобри слободната продажба на овој фластер во 1996 год. Пред тоа, фластерите беа достапни само со лекарска рецепта, а денес, само на оние пушачи на кои им е потребна поголема доза на фластери им тртеба рецепта. Никотинскиот фластер е достапен во скоро сите продавници, аптеки...по вообичаена цена од $4.  
Има два типа на никотински фластери:   
 
- Фластери за 16 часа- за лесни до просечни пушачи. Тие ретко кога пројавуваат нус појави, но не помагаат при потребата од утринска цигара. Бидејќи не се носат преку ноќ, нивото на никотинот во крвта станува многу низок следното утро.

- Фластери  за 24 часа обезбедуваат кконстантна доза на никотин за да ви помогнат да одолеете за запалите цигара во текот на денот и ноќта. Но шансите за одредени нус појави се поголеми. 

Како правилно да се постави никотинскиот фластер 

Никотинскиот фластер изгледа многу слично со обичните фластери и доаѓа во различни големини. Поголем фластер- поголема доза на никотин. Го ставате фластерот наутро, на чист, сув, без многу влакна дел од телото помеѓу вратот и половината- на пр. На горниот дел од градите. Менувајте го местото на фластерот секојдневно за да спречите иритација на местото. Еднаш кога ке го ставите фластерот, не смее да го извадите додека не заврши периодот за дозирање. Треба околу 3 часа за никотинот да продре преку кожата во крвотокот. Бидејќи отпушта никотин побавно отколку ако пушите цигара фластерот неможе да си го чувате при рака па да го ставите кога ке паднете во никотинска криза.  
Никотинските фластери обично се дел од 8 неделната програма за одвикнување од пушење која е поделена во 3 фази :   

- Првите 4 недели носите никотински фластер кој пренесува голема доза на никотин, дури 21мг на ден.

- Следните 2 недели  се префрлувате на помала доза, од 14 мг. дневно

- После тоа се преместувате на најмала доза која носи 7мг. Никотин дневно   

Нус појави на никотинскиот фластер   

Истражувањата покажуваат дека пушачите имаат огромно олеснување ако се споредат со оние кои примаат плацебо третман. Сепак, постојат одредени нус појави кои можат да се појават.

- Кожата под фластерот може да се иритира, особено од оној што се носи 24 часа. Половина од корисниците на овој фластер ке добијат иритација. Преместувањето на фластерот на друг дел од кожата секој ден обично го решава овој проблем. Ако проблемот продолжи треба да се размисли за друг производите.

- Корисниците на 24 часовниот фластер имаат пријавено многу живи соништа, несоница и други пореметувања во спиењето. Ако вашето спиење е пореметено дури и по 4 дена користење на фластерот пробајте да се префрлите на 16 часовниот фластер.

- Некои корисници имаат зголемено срцебиење и вртоглавици, иако користењето на никотински фластер не се смета како предизвикувач на срцев удар. Можеби треба да ја намалите дозата на никотин ако ова ви се случи. Сепак, ако имате историја на срцева болест никотинските фластери треба да ги користите само под надзор на доктор.

- Други нус појави се- вртоглавица, болка во мускулите, лошење...  

Немојте да пушите додека имате фластер, така ке го предозирате својот систем со никотин и ке предизвикате никотинско труење кое се манифестира со многу од појавите напишани погоре.  

Ако се користи правилно, никотинскиот фластер може да биде успешен план за престанување со пушење.    

< Поракaта ја уредил mami -- 7.12.2009 8:43:21 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Пушење
9.12.2009 12:17:26   
mami
користел ли некој ваков фластер? баш ме интересира дали навистина функционираuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Пушење
9.12.2009 12:27:33   
profesorica
Десет чекори до успех

Вие можете!

1. Фрлете го сиот свој прибор за пушење-цигари, пепеларници, кибритчиња, запалки и исчистете го домот, особено исперете ги завесите.

2. Сменете ја својата дневна рутина за да не добиете напад да запалите. Пијте чај наместо кафе, доколку сте имале навика да запалите цигара со кафето.

3. Замолете ги своите роднини и пријатели да бидат трпеливи со бас-овој период може да ви биде со многу нервозни напади.

4. Размислувајте само за денот пред вас-не мислете на тоа дали ќе издржите без пушење една недела.

5. Испланирајте разни активности за да бидете секогаш ангажирани-обидете се да не мислите на пушењето.

6. Пронајдете други начини да се опуштите-купка, слушање музика, прошетка, телефонски разговор со пријателката наместо цигара.

7. Вклучете се во некој облик вежбање:пилатес, пливање, јога...

8. Почестете се со парите кои сте ги заштедиле од некупувањето на цигари.

9. Ако имате криза, нервозни сте и се потите-присетете се дека тие проблеми ќе исчезнат и тогашќе помине најтешкиот дел.

10. Забавите или дружењата со пријателите не ги користете како изговор:ај само една-едната ќе ве однесе до две...


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Пушење
9.12.2009 12:29:34   
S*B*
Треба само да речиш од денес не пушам и готово.А све друго е лажење.Јас пушев по три кутии во ден ама кога реков не и готово.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Пушење
9.12.2009 12:31:56   
Bogdancanka
ajde ke probam nesto od ova ali tesko jas gi namaliv ali ne gi otkazav toa mi e edna od manite koi si gi mrazam ali maldost ludos site pusat pa i jas da probam i stanav pusacuser posted image moj izbor bese nikoj ne mi kriv......

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Пушење
9.12.2009 12:32:30   
mis.
user posted image user posted image user posted image user posted image S*B* секоја чест

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?