|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.4.2012 11:41:35   
LUBA
Imazot mi imase astenoteratozoospermija piese 7meseci vitamini i nemase podobruvanje,a od kako pocna so proksid plus za 2 meseci mu se podobri i mu e normalen,proksidot mu go preporaca dr Tase od Plodnos,a slobodno mozes i na svoja raka bidejki ne e lek nego prasok,dodatok na vitamini koi se potrebni za spermogramot i go ima vo zegin od italija proizvedeno,ne se preopteretuvaj so proizvotstvoto site se efikasni.POZZ

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.4.2012 17:39:54   
lindicka
 Правевме спермограм пред 10тина дена, и беше 7% прогресивно подвижни, морфологија 3% и концентрација 25 милиони. Мм пиеше спеман, сексовит, селен, зинк, и вчера пак направивме, (ни требаше за инсеминација) и беше 39 милиони, 8 прогресивно подвижни, 49% мотилност, 51% немотилни( тоа изгледа е неподвижни). Со обработка дојдоа до 25% брзо подвижни, 70 мотилни, и 55 милиони концентрација. Што доведе до нормозооспермија, оние кои правеле со вакви резултати инсеминација или сл, може да пренесат искуство. Друго, денес купивме трибестан, баравме proxeed plus, не можевме да најдеме. Какви се резултатите од трибесанот? И када да го бараме proxeed-plus? Го немаше во Зегин. Фала, Поздрав

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.4.2012 13:12:01   
ss87
tribestanot go ima vo site apteki na eurofarm mazotmi gi piese tribestanot i speman kaj nego se podobri spermogramot rezultatite bea zacuduvacki navratete se malku nanazad vo postarite postovi imam sve objasnato no morfologijata i podviznosta ostana skoro ista imase malo podobruvanje a prviot spermogram bese so 2 000 000 a se kaci na 20 000 000 golema e razlikata zarem ne? e sega tribestanot mu rece doktorot da ne gi pie tuku speman zema dupla doza namesto po eden vitamin po 3 pati na den sega pie po dva, a za proxeed plus vaka luge sto mi go preporacuvale moze i na svoja raka da se zeme zaradi toa sto e lek bogat so vitamini kako sto ni napisa i nasata mila LUBA ne e nisto opasno sekako deka se konsultirav so doktorot ni dozvoli sega pie i speman i proxeed plus od nekni pocna da go pie i ima vkus i miris na sumeca tableta neznam zosto no mnogu sum pozitivna a ne bev bev tolku razocarana.. sega ne mislam taka imam golema nadez vo prasokov user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.4.2012 11:55:40   
taci83
zdravo sakam da ve prasam nesto vaka maz mi treba da pravi spermogram, dr mi dade upat vo institut za histologija vo drzavna dali nekoj ispituval vo institut za histologija i kako idat procedurite ima li odredeni denovi za pregled i dali e so zakazuvanje i ima li nekoj bro za da zakazeme ve molam za pomos

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.4.2012 12:06:07   
bella80
Linndicka ne mozam da ti pratam pp. pa zatoa postiram,molim te pisi kade go nabavi spemenot,kolku tableti se vo pakovanje i cena.Fala ti

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.4.2012 12:08:18   
Bogdancanka
тачи мила најдобро јави се на централа во државна и они ќе те поврзат со хистологија и лично ќе си прашаш што и како треба...тоа ти е мој совет а се надевам некоја рингерајка ќе ти помогне со некоја друга информација...позз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.4.2012 18:15:28   
lindicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: bella80

Linndicka ne mozam da ti pratam pp. pa zatoa postiram,molim te pisi kade go nabavi spemenot,kolku tableti se vo pakovanje i cena.Fala ti


Спеманот е околу 300 денари, 340 мислам, го купив од Зегин, има 100 таблети, и се пие 2-3 таблети на ден, мм пие 3х1. Јас го купив пред две недели и имаше прилично многу шишенца на рафтот како што можев да видам. Го има по аптеки. Поздрав и се најдобро.

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.4.2012 20:26:54   
Melanija RR
Еве јас одма ќе помогнам user posted image taci83 во петокот закажував ми рекоа за на 20 април но јас побарам малку покасно,значи докај 2 недели се чека.Ова е директното бројче на Хистологија
И јас прашав но никој не пишал,каде одприлика се наоѓа?

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 10.4.2012 21:13:20 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Стерилитет кај мажот?
19.4.2012 23:17:25   
bosa
Ova go najdov na net, dali ste cule za vakav gel, kade li moze da se najde, sigurno dodeka da stigne kaj nas ke pomine eden vek!!!! user posted image user posted image user posted image

Нов изум: Гел кој ги забрзува сперматозоидите

Дали знаете дека еден од шест парови има проблеми со зачнувањето? Токму поради тоа жените во такви случаи се подложени на тешки и скапи зафати за да се зголеми плодноста и да се постигне можност за зачнување, а само една третина од сите проблеми кои се поврзани со плодноста е поврзана со жените.
Меѓутоа, научниците осмислиле нов гел кој безболно и едноставно може да им помогне на мажите кои имаат проблем со плодноста. Гелот содржи хемиски споеви кои го зголемуваат бројот на сперматозоиди, како и нивното движење. Овој гел се користи во текот на сексот, а се применува како лубрикант.
Третманите за подобрување на плодноста практично се сведуваат само на тоа сперматозоидите да дојдат до јајце-клетките. Доколку сперматозоидите можете малку да ги поттикнете, ќе помогнете оплодување да се зголеми повеќекратно отколку со стандардните процедури, објаснуваат истражувачите.


Izvor: plusinfo.mk

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.4.2012 15:01:42   
Kolachence
Zdravo devojki.
Tuku sto otkrivme deka i maz mi ima problem so plodnosta. Napravivme spermogram i rezultatite bea prilicno negativni. Prvo mal broj na spermatozoidi, od koi uste pomal broj morfoloski pravilni, mal broj na podvizni spermatozoidi, a nitu eden procent na progresivno podvizni, koi sto se osnovni za zabremenuvanje... Lekarot prepisa spermatrend, speman i cink, magnezium i selen, megjutoa ne predupredi deka shansite za zabremenuvanje po priroden pat se recisi nevozmozni... Navistina sme mnogu razocarani i skrseni od bolka... user posted image Sepak, i dvajcata se trudime da gledame na posvetlata strana, bidejki sepak na deneshnicava postojat i mnogu nacini za potpomognato zacnuvanje.
Dali postoi i nekoj narodski lek za ovoj problem?


(Одговор на членот bosa)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.4.2012 20:26:27   
Bogdancanka
колаченце мила баш ми е жал,но пред се би ви препорачала да се обратите кај друг лекар(уролог или ендокринолог) да ги направите сите потребни испитувања за да се види која е причината за слабиот спермограм и да знаете што понатаму,би му препорачала на мт да се опушти и да не се нервира иако знам дека тоа е тешко но сигурна сум дека заедно ќе го поминете ова...ајде мила само позитивно за секој проблем има решение на нас е само да се бориме и да се надеваме дека набрзо и ние ќе се радуваме наuser posted image цртки


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.4.2012 23:02:35   
Kolachence
Веќе направивме и дополнителни анализи, најверојатно причина е релативно ниско нивото на тестостерон... Како и да е, решивме сега за сега да одиме со терапијата и да се опуштиме... Ако не ни успее за некое време планираме да се обидеме со асистирана репродукција. Сакав само да знам дали некој го пробал тој народски лек (со мед, лешници, бадеми...) што се врти по дебативе на рингераја и доколку го пробал, дали придонел за подобрување на состојбата?!
Не ми се верува, до пред само две недели се мислев дали сум бремена user posted image Понекогаш животот е многу суров, но најверојатно, за среќа, Бог ни дава онолку товар колку што можеме да понесеме.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.4.2012 22:03:02   
Bogdancanka
eve tuka moze da procitas nekoj recepti koj mozebi ke vi pomognat,ajde mila ne se sekiraj se ke se sredi samo glavata gore i pozitivni misli

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Kolachence)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Стерилитет кај мажот?
12.5.2012 22:45:06   
gina
zdravo na site eve za prvpat sum na ovoj forum.Me interesirase sa prasakot proxeed plus kolku parie i kade moze da se najde. mm ima dijagnoza azoospermijauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Стерилитет кај мажот?
14.5.2012 12:09:33   
LUBA
Zdravo Gina prasokot go ima vo zegin 3105den edna kutija so 30 kesicki,a se pijat po 2 na den samo momentalno i kasni pratkata eve i jas cekam da dobijat,a inaku go imaa redovno.POZZ

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Стерилитет кај мажот?
15.5.2012 12:37:19   
ss87
nie proxeed plus go poracavm od amerika demek od prva raka da e mada sto segde e ist mislam jas eve go pie mazotmi pa ke pravime i spermogram da vidime koe e podobruvanjeto drugo nesto sakam da ve prasam na posledniot bris mi pokaza deka vo priroden mikroskopski aparat najdeni se epitelni kletki, laktobacili i Gr+koki znae li nekoj sto e ova doktorot mi rece deka treba da primame antibiotik i dvajcata porucekvava ke mi kazi sto i kako nemozam da docekam a drugo nesto sto sakam da go spodelam so vas e deka na 23 ovoj mesec zakazana sum kaj Dr.Lazarevski pa najverovatno ke ja zapocnemei postapkata za invitro i evaj cekam ve gushkam si lno i ve molam ako mozi da mi odgovorite na moeto prasanje baknezi.
****

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.5.2012 0:09:16   
gina
Fala Luba

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.5.2012 14:32:23   
mesecina83
Здраво на сите јас сум најнов член на форумов и сакам да го споделам мојот проблем бидејќи токму е за оваа тема.Во брак сум 8 години и на мажот ми по сите прегледи,со направени спермограми со направена биопсија на тестисите му кажаа дека не е плоден дека можеме да имаме деца само со донор .Мојот сопруг како мал прележал заушки и од тоа е настанало неплодноста.И се распрашавме и кај други доктори и тие ни го дадоа истото мислење .И сега здравје ќе почнеме постапка за инвиторо со донатор на сперма .Започнав да ги собирам документите по 2 пат за мене бидејќи поминаа 7 месеци ,а нели треба да бидат не постари од 6 месеци.И од утре почнувам турбо за едно 2 месеца да ги поднесам во фондот .Поздрав до сите и сите да успееме да имае дечиња .

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.5.2012 19:27:59   
kikicka

Женски ај кажете ми добар уролог,ми треба за лекување на астенотератозооспермија.П


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.5.2012 17:28:04   
kikicka
Никој незнае??

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.5.2012 18:07:02   
Gardenia
кикичкее ќе го прашам маж и на една колешка од работа, он специјализира урологија и работи таму на клиника,па ако знае некој да ми препорача и ќе ти кажам.Јас знам за др Ставридис дека е многу добар уролог ама незнам баш дали за оваа работа,али за секој случај ќе се информирам и ќе пишам

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.5.2012 16:22:08   
kikicka
Е фала Гардение пиши ми кога ке дознаеш.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.5.2012 14:38:06   
SOLE
Zdravo na site, mazot mi piese proxeed plus kupen od makedonija od zegin i vidovme deka na pakovanjeto pisuva deka e proizveden vo Italija, a sega sme vo Italija i bas prasavme dali go ima istiot no tuka go nemase bas istiot ama e so istite sostojki i se vika PROXEED NF, pa ke vidime sega kakvi ke bidat rezultatite, inaku kaj mazitmi mnogu varira spermogramot, vo rok od 2 godini imame napravemo mnogu spermogrami i sekogas rezultatite se razlicni. Minatat godina piese edni bilni kapki (na prirodna baza,so med, polenov prav,maticen mlec i takvi raboti) gi poracavme od eden covek se vikase Pero Dabeski no nese sekavam od koj grad bese dali od Gostivar ili Debar mislam ne sum sigurna i imase mnogu podobruvanje, spermogramot prvo mu bese mnogu los a posle 3 dozi od tie kapki mu bese normalen i se nadevavme deka ke ostanam bremena po priroden pat,toj gi prekina tie kapki i sega pak mu e losa spermata pa momentalno pie PROXEED NF(toa se prasok kesicki ima 20 vo edno pakovanje i kosta 36 evra i se pie po edno na den), aj ako nekoj gi imate doma momentalno proxeed plus napisete mi gi sostojkite bas sakam da gi sporedam da vidam dali se isti... pozdravce mnogu do site

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Стерилитет кај мажот?
31.5.2012 17:09:46   
MikiSonce
PROXEED
Pozdrav.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 31.5.2012 18:09:18 >

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.6.2012 23:26:50   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

Zdravo na site, mazot mi piese proxeed plus kupen od makedonija od zegin i vidovme deka na pakovanjeto pisuva deka e proizveden vo Italija, a sega sme vo Italija i bas prasavme dali go ima istiot no tuka go nemase bas istiot ama e so istite sostojki i se vika PROXEED NF, pa ke vidime sega kakvi ke bidat rezultatite, inaku kaj mazitmi mnogu varira spermogramot, vo rok od 2 godini imame napravemo mnogu spermogrami i sekogas rezultatite se razlicni. Minatat godina piese edni bilni kapki (na prirodna baza,so med, polenov prav,maticen mlec i takvi raboti) gi poracavme od eden covek se vikase Pero Dabeski no nese sekavam od koj grad bese dali od Gostivar ili Debar mislam ne sum sigurna i imase mnogu podobruvanje, spermogramot prvo mu bese mnogu los a posle 3 dozi od tie kapki mu bese normalen i se nadevavme deka ke ostanam bremena po priroden pat,toj gi prekina tie kapki i sega pak mu e losa spermata pa momentalno pie PROXEED NF(toa se prasok kesicki ima 20 vo edno pakovanje i kosta 36 evra i se pie po edno na den), aj ako nekoj gi imate doma momentalno proxeed plus napisete mi gi sostojkite bas sakam da gi sporedam da vidam dali se isti... pozdravce mnogu do site

Sole jas gi imam gi pie mm momentalno ni gi donesoa od amerika gi pie dvapati na den ima 30 kesicki so prasok PROXEED PLUS i pisuva deka se od italija a eve sto sostojki gi ima:Calories, Total Carbohydrates, Sugars, Fructose, Vitamin C, Folic Acid, Vitamin B12, Zinc, Selenium, L-Carnitine, Acetyl-L-CarnitineHCL, Citric acid, Coenzyme Q10. Se nadevam ti pomognav Pozzzz

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?