|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.2.2012 13:01:12   
cresna
zdravo sakav samo da te utesam ako kaj tebe e se vo red i so takva sostojba na tvojot soprug so invitro i taa postapka sto vi ja predlagaat odma se ke se zavrsi uspesno i jas pominuvam niz istoto no sto kaj mene i jas imam problem a mazot mi isto kako i tvojot jas veke imam dve invitra ama za zal za sega nisto odime ponatamu

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.2.2012 13:03:01   
cresna
isci metodata e najsigurna vo tvojot slucaj kade odis na inv i kolku god imas

(Одговор на членот cresna)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.2.2012 9:26:23   
Gisa
Фала на одговорот Cresna,

Јас имам 32 години, ми беше поставена таа тема како прашање во еден од форумите,

Сеуште не сме почнале со самата постапка, моментално сме во консултации само.
Дијагнозата е таа што е, секаде се читаат по форумите различни форми на машки проблеми, некои кажуваат дека се решливи
некои не се, било да е тоа со некои природни терапии или пак хормонски.

Испитувањата не сум започнала да ги правам каде и да е од наредниов месец ке ги започнам, мм правеше 4 испитувања на спермограмот и резултатите според видувањата на мојот гинеколог се само ИСЦИ методата.

Опциите ни се како што наведов и претходно некаде (Лазаревски - Систина, искусен во оваа професија и С.Стојковска -Ремедика понеискусна а успешна и млада и полна со ентузијазам) на раскрсница сме со мм. Одлуката сепак ке биде заедничка.

Паника и страв ме фаќа, ама тоа што е тука тука е, кои се и какви се божјите патеки никој не ги знае.

АЈДЕ СИТЕ еден ден да се пофалиме со user posted image user posted image

А ти Cresa кај кого правеше ИВФ, и те молам ако можеш да ми пишеш барем мал дел од твоето искуство?

(Одговор на членот cresna)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Стерилитет кај мажот?
22.2.2012 16:29:36   
ss87
zdravo gisa dobre ni dojdeuser posted image nemoj da se sekiras eve nie sme vo ista situacija so mojot soprug.. vcera pravevme nov spremogram vo sistina i rezultatot e ASTENOTERATOZOOSPERMIA dodeka kaj mene e se ok mali problemi so visokiot prolaktin imav no sve se regulira so bromergon, ... posle 3 meseci pienje na tribestan i spimen nikakvo podobruvanje ... no sto e tuka e odime na IVF samo mnogu tesko da se dojde do Dr. Lazarevski no vredi da se ceka za nego najdobar e nema sto. Vcera me stavija na spisok na lista na cekanje za pregled zamisli mi rekoa duri po 3 do 4 mesezi a mozi i 5 kojznae.. e sega taa na recepcija me zaprasa kakov pregled sto i kako i i kazav i deka prvpat odime kaj nego i rece za tie sto se prvpat za kaj nego se ceka poveke vreme ama ke cekam jas... drugo resenie za pobrzo e jas da si gi napravam site dokumenti za IVF da mi odobri fondot da mi dadat vaucer i so nego odam tamu i za edela do dve ti zakazuvaat za kaj Dr. Lazarevski eve za site sto ne znaele sega neka znaat za pobrzo koj saka kaj nego se nadevam deka ke pomognam i na kraj kraeva kaj sto e Gospod nikoj ne e se ke bidi znam deka ima mnogu cekanje neizvesnost nervzi se sepak luge sme ne sme od kamen ama sve ke se sredi ve gushkam silno i posakuvam sto poskoro da si gi dobiete dvete user posted image

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.2.2012 8:45:22   
Gisa
Здраво SS87, ти и ви благодарам на вашето топло добредојде,

ММ не е ни започнат со некоја терапија од типот на Трибестан, Спимен, Маца ли и незнам кои веќе,
Залудни се тие терапии по видувањата на повеќе доктори иако ги препорачуваат немаат ни оните сами надеж во нив,
поради намалениот број на сперматозоиди ке мора да се оди на ISCI методата.
По самиве форуми не нашите туку и другите си ги кажуваат некогаш своите маки, радости и доживувања од една
страна е позитивно од друга страна е застрашувачки психолошки, може некогаш во животот и да добиеш и тронка
надеж од непознати лица.
Кај Лазаревски сеуште не сме биле, документите не ни се собрани за преку фондот, застрашувачки е и фактот дека
моментално во било која реномирана приватна болница да одиш со овакви резултати можно е да не гледаат како
рудник за пари копање, а парите во денешницава се неподносливи некогаш (ги немаш), иднината сопствена ти зависи од нив.

Па ајде доста беа жалења и плачки, не сме мавале по господ со камења па да сме му згрешиле па да не ни помогне,
малку може да не заборивил user posted image бидејчи сме малку нели, ама ке даде само надеж, љубов и разбирање.

Вреди за да се чека за user posted image и на која листа и да бидеш, има многу позитивни критики за Лазаревски но има и некои
негативни незнаеме со мм што да правиме, прво пристапот до него е долг, за недајбоже била каква ситуација да ни се случи
како ке го најдеме во самиот момент, за неговиот однос немам никакви коментари не сме го запознале, а за неговата стручна
биографија наназад немам зборови. Има во дадени моменти и ако не си министерско дете или незнам какво немало воопшто да го
тангира итн итн, незнаеме кога ке одиме кај него ке видиме какво мислење он ке даде па ке донесеме одлука.
ss87 не ми јасно едно како тоа ако ги имаш док. од фондот одма ке ти закажат кај него??? нив до тоа ли им е одма за пари ако
троп за 2 недели кај Лазаревски?? Те молам образложи ми кога ке можеш.

Се заборавив да ми извините но немам на кого да му ги пренесам ови работи освен на Вас сакани мои.

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.2.2012 15:24:08   
ss87
sekako deka ke obrazlozam draga jas denje noke citam vaka po forumive veke od tolku mnogu sto citamveke neznam ni vo sto da veruvam ama pakke kazam deka ne e se beznadezno ne e se izgubeno a jas sigurna sum deka eden den i nie ke staneme majki no sekako deka prethodno treba da pominime dlg trnliv pat jas i gola i bosa ke odam i ke uspeam vo ova zaedno sme so mojot soprug vo se posilni od se i od bilo koga.. za vo sistina... neli napisav deka bevme za spermogram doktorot mi kaza deka ova e direktno za na invitro ova ni bese vtor spermogram rece ako i vtoriot e takov nema sto da se zlazuvame taa e vistinata nadez ima mi rece da ne se sekiras apsolutno no za prirodno si kaza covekot deka nema sansi so me bendisa nnegovata iskrenost i sorabotka i od odma mi go preporaca doktor lazarevski rece toj za taa rabota e expert nemas utka .. sakav nesto da napomenam i za toa sto nekoj ima negativno mislenje zamislete vie samo kolku narod se preteral kaj nego a vo nego ne se site dobri i posteni ponekogas i niv im e preku glava ima i bezobrazni pacienti trpenie samo trpenie... nie sekogas krivicata ja naogame vo niv no ne e sekogas taka eve i jas ne sum bila kaj nego no ne veruvam deka covekot ke ne izbrka koga keodime i deka sve najloso ke se sluci ne doaga vo predvid! taa na recepcija koga sakav da se zakazam mi rece deka treba da cekam za kaj nego i kazav kakva ni e situacjata deka spasot ni e invitro i deka sakam da bidam pacient na dr.lazarevski taa mi rece jas daja napravam cela dokumentacija za invitro da cekam da mi odobrat od fondot i koga ke ti odbrat ti davale vaucer e vika so toj vaucer ke dojdis kaj nas i ke ti zakazime kaj doktorot i maximum 2 nedeli ke cekas ti ke zbornis so nego i ke odlucite koga da go pravite invitroto no mene ne mi bese edno jasno kako toa da napravam dokumenti bez da se konsultira so nego ne e toa tuku taka ostanuva da cekame i vredi da se ceka se za da dojdime do naseto user posted image

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.2.2012 15:29:46   
ss87
samo mene ne mi e jasno sto ne dovede do vaka los spermogram? mojot soprug e sportist profesionalno se bavi so sport od mali noze nitu pie nitu pusi zdrava ishrana i sve naj naj jas neznam koe loso ni dojde na vrata i sto se slucuva sepak ne se otkazuvame i nema negativni misli samo pozitivnoi se ke se sredi veruvam vo nas i veruva vo Boga ... a vaka sto si pisuvame kolku mi znaci kolkavo olesnuvanje mi e sto gledam deka ne sme samo nie a daj Boze vo najbrzo vreme da si spodeluvame i da se sovetuvame za ubavi raboti za nasite user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.2.2012 15:49:53   
Gisa
Ке биде мила SS87, знам дека ќе биде.

И ке се префлиме послем на друг форум за user posted image хииххииххи.

Незнаме ни ние зашто тоа ни се случува, ама тоа е постоиме за да се бориме, и ке истраеме.
Јас сум со сопругот кај Лазаревски некаде во март, па одлуката и негова да ја слушнеме.

ИВФ постапката знаеме и свесни сме дека не ни бега, но ако даде господ кај правата личност и вистинската болница да налетаме,
сепак како што велиш и ти патот е трнелив, а секоја боцка силно боцка и секогаш се памети, се до user posted image па послем ке се заборави се...

Првата терапија тм почна да ја зема уште при првиот резултат од спермограмот, и само Трибестан пиеше и Спимен - SS87?

Не не водат и нас негативни мисли, само позитивно мислиме, ама резултатите се секогаш со исчекување и со надеж за подобро.

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Стерилитет кај мажот?
23.2.2012 22:49:10   
LUBA

ИЗВОРНА ПОРАКА: ss87

zdravo gisa dobre ni dojdeuser posted image nemoj da se sekiras eve nie sme vo ista situacija so mojot soprug.. vcera pravevme nov spremogram vo sistina i rezultatot e ASTENOTERATOZOOSPERMIA dodeka kaj mene e se ok mali problemi so visokiot prolaktin imav no sve se regulira so bromergon, ... posle 3 meseci pienje na tribestan i spimen nikakvo podobruvanje ... no sto e tuka e odime na IVF samo mnogu tesko da se dojde do Dr. Lazarevski no vredi da se ceka za nego najdobar e nema sto. Vcera me stavija na spisok na lista na cekanje za pregled zamisli mi rekoa duri po 3 do 4 mesezi a mozi i 5 kojznae.. e sega taa na recepcija me zaprasa kakov pregled sto i kako i i kazav i deka prvpat odime kaj nego i rece za tie sto se prvpat za kaj nego se ceka poveke vreme ama ke cekam jas... drugo resenie za pobrzo e jas da si gi napravam site dokumenti za IVF da mi odobri fondot da mi dadat vaucer i so nego odam tamu i za edela do dve ti zakazuvaat za kaj Dr. Lazarevski eve za site sto ne znaele sega neka znaat za pobrzo koj saka kaj nego se nadevam deka ke pomognam i na kraj kraeva kaj sto e Gospod nikoj ne e se ke bidi znam deka ima mnogu cekanje neizvesnost nervzi se sepak luge sme ne sme od kamen ama sve ke se sredi ve gushkam silno i posakuvam sto poskoro da si gi dobiete dvete user posted image

Zdravo mila i mojot soprug imase isti spermogram i piese 9meseci tarapija tribestan i eden kup skapi vitamini nemase podobruvanje od niv i sega pie proksid plus 2meseci i ima drasticna promena spermogramot e normalen se zacudivme bas denes go pravevme i ni rekoa da prodolzi da go pie,pa moj sovet e da probate.POZZ

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.2.2012 1:20:14   
cvetce4
Gisa i SS87 i moj sovet e da probate so Speman i vitamini, a ako ne biva IVF ne bega. MM pred 4 god imase OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIA, posle 5-6 meseci terapija so Speman i vitamini imase znacitelno pdobruvanje. Iako novata dijagnoza bese ASTENOTERATOZOOSPERMIA vrednostite osven morfologijata bea znacitelno podobreni.. So ovaa dijagnoza pravevme inseminacija i od prva ni bese uspesna.
Sega se borime za vtoro detence i tesko ni odi. Ama kako i prviot pat so Speman i vitamini dojdovme od OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIA do ASTENOTERATOZOOSPERMIA za 2-3 meseci. Pravevme inseminacija ama neuspesna. Preporaka na doktorkata koja ni ja pravese inseminacijata e da odime na IVF i se cudese kako so takov spermogram sme imale uspesna inseminacija user posted image . Mislam deka e mnogu vazno da imame pozitivni misli. Nie sme reseni da odime na uste edna inseminacija pa ako ne biva ke morame na IVFuser posted image .
Vi posakuvam sto poskoro da ostaneteuser posted image . Ve gushkam site.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.2.2012 7:21:27   
maj25
Gisa, mojot soprug imase katastrofalno los spermogram.p iese spimen,evitol, vitamin A, cink, selen, oklou 1 god.,no voospto nemase podoburvanje, duri se slucuvase vo ejauklatot i voopsto dan ema spermat.. potoa se odulcivme za IVf- site toa n igo sovetuvaa. Napravivm eICSI kaj -dr Ivanovski od Sv.Lazar bese od prv pat uspesno. Toa e moeto isksutvo. Pozdrav.

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.2.2012 9:34:32   
Gisa
Ви благодарам девојки на сите, прекрасни сте.

Различни мислења, различни резултати и по некое user posted image што многу ме радува и ми влева оптимизам и за нашиот случај.

Потребно ни е само мислење од уште едно стурчно лице, дали мм да оди на таа терапија што сама по себе носи ризик,
минува времето и како што читам во форумов некои и тотално ги губат или да се оди директно на ИСЦИ како што ни препорачуваат
повеќето, како да сме во кладилница бог да брани од неубаво. Се надевам на успех па како е бог никој не е.

Имам неколку прашалници во главава па можно е вие да ми помогнете:
-Luba - Proxid plus-от ви го препиша гинеколог, уролог или ендокринолог, и од каде го набавивте и терапијата (те молам)?
-Cvetce4 - dali odlukata za inseminacija e vasha ili na doktorot pretpostavuvam poradi maliot broj na spermatozoidi ona veli IVF?
-Maj25 - te molam koga bi mozela da odluchuvas kaj kogo bi odela : Ivanovski Sv.Lazar , Lazarevski Sistina ili Petanoski Remedika?

Izvinite malku latinica, malku kirilica :))))))))))) .
Mn me raduva koga ke chitam devojki so user posted image i user posted image BRAVO za vas. A naseto ke si dojde kaj i da e.
Ve pochituvam i ve sakam site. user posted image

(Одговор на членот maj25)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.2.2012 11:16:35   
ss87
Luba mila za ova proxeed plus ke go prasam dr. pa ako i dozvoli ke go kupime zosto da ne ke probame se stoe vo nasi race ke storime... a za ova kaj koj doktor hmm jas sinoka epten razmisluvav pa sto ako odam kaj dr. ivanovski na edna konsultacija nisto ne me kosta bi sakala epten za kaj lazarevski ama da vidam i ovaj so ke kazi pa i tie se doktori nie po eden mesec treba pak da go povtorime spermogramot pa ke vidime sto i kako lele edvaj cekam znaci koga cekas nesto se bavno ti vrvi ama se za nasite bebenca pa pisete mili jas kog pisam vaka i koga citam kolkava utesa samo ste mi user posted image user posted image

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.2.2012 15:20:51   
Gisa
Мила SS87,

Ние ке одиме скоро кај Лазаревски, а во план ни е и Ивановски, не убаво само едно: ЗДРАВО јас сум Гиса и оп троп ни повеке ни помалку 1000-ка user posted image , ама сме тргнале ке даде господ и пари и среќа.

Немој да се оптеретуваш и да бидеш во исчекување и на тм му правиш притисок така полека и смирено само.

Ве гушкам и јас сите најмилички.

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.2.2012 8:19:09   
maj25
-Maj25 - te molam koga bi mozela da odluchuvas kaj kogo bi odela : Ivanovski Sv.Lazar , Lazarevski Sistina ili Petanoski Remedika?
Iva


Gisa, jas od ovie trojca d-r edinstveno imam iskustvo so d-r Ivanovski i toa mnogu pozitivno. Za ostanatite sum slusnala i procitala pofalni zborovi. Smetam deka site trojca se odlicni d-r dobri poznavaci na svojata rabota i pomognale da se rodat mnogu bebinja.pozdrav i mnogu sreka.

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.2.2012 0:30:12   
zagrizena26
Zdravo na site
Vaka vecitam site i sakam da vi go kazam i moeto mislenje, jas sum pacient na dr.Lazarevski tocno 1 godina i sum prezadovolna od nego.Cekav moze 4-5 meseci dodeka da dojdam na red ama mislam deka ce se isplati cekanjeto.Mnogu mnogu nema muabet vo nego ama mislam toa sto e cepnato cepnato e od nego.Strikno kaj mene problem bese neredoven ciklus i policisticni jajnici covekot me napravi laparoskopija i histeroskopija i posle toa dobivav tocno na denta svaka mu caast.Maz mi imase malku problem so spermata mu dade apcinja i mu se stabilizira,mi napravi 2 insiminacii, prvata neucpesna, 2 bese uspesna samo do 5 nedea posle se spusti ama ne po negova vina, sega treba uste toa da vide sto moze da bide ali uspeh e neli i se fati oti veke 4 god se obiduvame a sum bila kaj mnogu dr i nikoj ne nasol care.Jas sepak se nadevam deka ce bide i veruvajte kako ce kazi taka e, samo tesko se stiga do nego ali vredi da se ceka, otkolku dr dr da te maftaat jas sum bila i kaj dr od Sistina ama nisto.Sepak razmislete.Izvinete za dolgiot post.Pozdrav i prijatna vecer na site

(Одговор на членот maj25)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.2.2012 13:19:39   
LUBA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gisa

Ви благодарам девојки на сите, прекрасни сте.

Различни мислења, различни резултати и по некое user posted image што многу ме радува и ми влева оптимизам и за нашиот случај.

Потребно ни е само мислење од уште едно стурчно лице, дали мм да оди на таа терапија што сама по себе носи ризик,
минува времето и како што читам во форумов некои и тотално ги губат или да се оди директно на ИСЦИ како што ни препорачуваат
повеќето, како да сме во кладилница бог да брани од неубаво. Се надевам на успех па како е бог никој не е.

Имам неколку прашалници во главава па можно е вие да ми помогнете:
-Luba - Proxid plus-от ви го препиша гинеколог, уролог или ендокринолог, и од каде го набавивте и терапијата (те молам)?
-Cvetce4 - dali odlukata za inseminacija e vasha ili na doktorot pretpostavuvam poradi maliot broj na spermatozoidi ona veli IVF?
-Maj25 - te molam koga bi mozela da odluchuvas kaj kogo bi odela : Ivanovski Sv.Lazar , Lazarevski Sistina ili Petanoski Remedika?

Izvinite malku latinica, malku kirilica :))))))))))) .
Mn me raduva koga ke chitam devojki so user posted image i user posted image BRAVO za vas. A naseto ke si dojde kaj i da e.
Ve pochituvam i ve sakam site. user posted image

Proksid plus ni go kaza dr.Tase ginikolog od Plodnos ne se zima na recepta privatno e go ima vo zegin 3120den edna kutija so 30kesicki,a se pijat 2pati na den znaci od edna kutija ima za 15dena,a treba da se pie 74dena za da se vidi razlika vo spermogramot i ako ima promena se pie 6meseci za da nastane oploduvanje,mojot soprug go pie nepolni 2meseca i ima ogromen rezultat za razlika od prethodnite vitamini 9meseci ne mrdna.POZZ

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.2.2012 13:27:03   
LUBA
Gledam razmisluvate za doktori jas sum prezadovolna od Tase vo plodnost i od celiot personal tamu ete pred dva dena pravev histerolaparoskopija i neznam so koj zborovi da gi pofalam tolku se grizat za pacientite sto mi bese cudno deka ova go ima kaj nas vo mk,iako mi e daleku bt sepak se resiv tamu zosto se najdobri i zosto vo sk nisto ne vidov zaintersiranost,posvetenost i vnimanie od doktorite.PREKRASNI SE SITE OD PLODNOST.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Стерилитет кај мажот?
26.2.2012 22:10:50   
ss87
Sto e do nas ke cekame za kaj Dr.Lazarevski ekspert e covekot nema tuka sto gledam site sakaat kaj nego znaci vredi, i za Ivanovski se slusaat pofalbi ama izborot e nas jas veruvam deka koj i da go odberime od ovie dva nema da zgresime sepak se doktori za toa se tuka za da ni pomognat ajde glavata gore se ke bidi so Gospod napred... ve gushkam user posted image user posted image

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.2.2012 12:25:31   
Gisa
Фала многу LUBA на твојот одговор,

Има многу работи кои што ги тераме не како што ние сакаме туку како што ни се појавуваат.

Би Ве замолил за една консултација со вас рингерајки, доколку е споргорматот тој што е,
дали се потребни дополнителни испитувања кај мене за успешно ИВФ, или тие се потребни само за фондот??

Кога би правела ХСГ можеби не е оваа тема, јас мислам дека нема потреба да имам проодни канали ако одам на ИВФ, ама
пак од дргуа страна можеби се добиваат и други податоци со тие снимки незнам искрено.

Јас едно извинете сега сме започнати со патот кон ова, можеби имам повеќе прашања него одговори, ама се надевам и дека
ова за мене ке биде само една лоша серија зачинета со совршен завршеток user posted image user posted image user posted image .

Ве поздравувам сите.


(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Стерилитет кај мажот?
27.2.2012 13:22:34   
LUBA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gisa

Фала многу LUBA на твојот одговор,

Има многу работи кои што ги тераме не како што ние сакаме туку како што ни се појавуваат.

Би Ве замолил за една консултација со вас рингерајки, доколку е споргорматот тој што е,
дали се потребни дополнителни испитувања кај мене за успешно ИВФ, или тие се потребни само за фондот??

Кога би правела ХСГ можеби не е оваа тема, јас мислам дека нема потреба да имам проодни канали ако одам на ИВФ, ама
пак од дргуа страна можеби се добиваат и други податоци со тие снимки незнам искрено.

Јас едно извинете сега сме започнати со патот кон ова, можеби имам повеќе прашања него одговори, ама се надевам и дека
ова за мене ке биде само една лоша серија зачинета со совршен завршеток user posted image user posted image user posted image .

Ве поздравувам сите.



Gisa za IVF i privatno da pravis treba bris pap/vf,mikrobioloski brisovi ne postari od 6meseci,hormonski status ne postar od 6meseci,markeri za dvata partneri:hiv,hepatit b i c ne postari od 6mes,spermogram i spermokultura ne postari od 6mes,krvna slika i sedimentacija/krvna grupai HCG ili histerolaparaskopijaa.Mislam deka ti pomognav

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.2.2012 1:14:18   
cvetce4

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gisa

Ви благодарам девојки на сите, прекрасни сте.

Различни мислења, различни резултати и по некое user posted image што многу ме радува и ми влева оптимизам и за нашиот случај.

Потребно ни е само мислење од уште едно стурчно лице, дали мм да оди на таа терапија што сама по себе носи ризик,
минува времето и како што читам во форумов некои и тотално ги губат или да се оди директно на ИСЦИ како што ни препорачуваат
повеќето, како да сме во кладилница бог да брани од неубаво. Се надевам на успех па како е бог никој не е.

Имам неколку прашалници во главава па можно е вие да ми помогнете:
-Luba - Proxid plus-от ви го препиша гинеколог, уролог или ендокринолог, и од каде го набавивте и терапијата (те молам)?
-Cvetce4 - dali odlukata za inseminacija e vasha ili na doktorot pretpostavuvam poradi maliot broj na spermatozoidi ona veli IVF?
-Maj25 - te molam koga bi mozela da odluchuvas kaj kogo bi odela : Ivanovski Sv.Lazar , Lazarevski Sistina ili Petanoski Remedika?

Izvinite malku latinica, malku kirilica :))))))))))) .
Mn me raduva koga ke chitam devojki so user posted image i user posted image BRAVO za vas. A naseto ke si dojde kaj i da e.
Ve pochituvam i ve sakam site. user posted image



Gisa odlukata za inseminacija e na mojata doktorka koja me vodi, zatoa sto ona mi ja pravese inseminacijata so koja ostanav bremena so prvoto detence. Ona ne bese za vednas da odime na IVF zatoa sto e poinvazivna metoda i zatoa sto prviot pat uspeavme so inseminacija. A i nie sakavme da probame.
Ama doktorkata koja sega ni ja pravese inseminacijata (od oddelot za potpomognata reprodukcija) e striktno za IVF user posted image .
Inaku po terapijata brojot na spermatozoidi kaj mm se sredi , podviznosta se podobri ama so morfologijata imame problem. Neznam mozebi prviot pat navistina imavme sreka da se fati od prva. Ama imam citano po forumive deka duri i so nasava dijagnoza, uspeale da ostanat bremeni po priroden pat. Kako i da e za oploduvanje e potreben samo eden spermatozoid. Sekako ako ne vi se ceka podobro e da odite na IFV/ICSI . Pozdravce

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.2.2012 14:13:15   
Vitabeba
Kolicina 2.7
Ph 8
Likvefakcija 15 min
Viskoznost - normalna
Broj na spermatozoidi vo ml 40 x 10 na sesta, mislam e 40 milioni neli?
Broj na spermatozoidi vo ejakulat 108 milioni
Mikroskopski naod 8-9 ke
PODVIZNOST
Progresivno podvizni 20 %
Slabo podvizni. 10%
podvizni vo mesto. 10%
nepodvizni. 60%
ve molam za komentar sovet? Dali e samo podviznista problem? I koj se najefikasni apcinja za podobtuvanje na podviznista? Ve molam najbrzo sovetuvajte me

(Одговор на членот cvetce4)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.2.2012 16:10:57   
Gisa
Здр Vitabeba,

Ako e samo eden rezultat bi ti posovetuvala da odite so tm na drugo ispituvanje,
odi si na Histologija (Institutot) oni se najprecizni (100 so sino - 1200 bez) za dva dena gi imas i rezultatite i naodot koj e i sto e.

Nemoj te molam da si digas panika i tegoba odma, a uu apcinja odma, promenlivi se glavichkite sekogas user posted image .

Sorry ovaka grubo e mozebi ama situaciite nekogas ne teraat da bideme i grubi.

Pozz, da dadam i jas mozebi nekoe mislenje i odgovor :))), jas moeto doprva si zapochnuva , mm go reshivme toa sto ima on ima sega sum jas momentalno na Hormonski ispituvanja, HSG , itn itn, taka da se ke mine (so malku glavobolki se razbira)
Celta e EDNA user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Vitabeba)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.2.2012 16:45:54   
virgo
Vitabeba sonce ne se razocharuvaj voopshto. Super ste imate odlichni shansi. Ako neshto ti znachi kaj mm e 100% nepodvizni od koi 1% zivi a od niv 15% so normalna morfologija, pa jas seushte ne gubam nadez zauser posted image . Poleka so dobar ginekolog i pravilni ispituvanja i terapii i se ke bide super i ke se raduvash na user posted image

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?