|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.11.2011 18:24:31   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: ss87

zdravo na site! jas sum nova ovde no bez razlika sto ne bev zacleneta redovno ja posetuvav stranicava.. i iskreno se sozivuvav so site onie koi se trudat da najdat odgovor na svoite prasanja no eve dojde red da se zaclenam i jas barajki ja svojata uteha kako i site vie ovde... so soprugot sme edna godina vo brak i eve nikako da zabremenam no megutoa se pojavia poveke faktori prvo kaj mene pa potoa kaj mojot soprug...napraviv PAP test i rezultatite bea super no brisot pokaza deka pozitiven na Clamidia so sto i dvajcata pievme vibramicini i povtorno ke treba da napravam da vidime dali infekcijata celosno isceznala a dokollku ne so vtora terapija ke bide se ok.. momentalno piam apcinja bromergon i doktorot mi kaza deka se ke se sredi so niv prethodno napraviv hormonski status i rezultatite mi bea katastrofalni... tiroidnata zlezda slabo laci a prolaktinot mnogu pokacen no so istava terapija ke se sredi poleka poleka.. dodeka kaj mojot soprug spermogramot e premnogu slab.. zamislete samo 2% dobro podvizni, 3% slabo podvizni i 95% nepodvizni a vo 1ml ima samo 2.000 000 spermatozoidi.. toa e mnogu malku doktorot ni kaza deka treba da odime direktno na in vitro zatoa sto so tolku slab spermogram nema nikakva nadez da zabremenam po priroden pat...momentalno pie vitamini na prirodna baza tribestan i speman, doktorot mu rece a gi pie 3 meseci pa povtorno da napravime spermogram i dokolku nema nikakvo podobruvanje da zapocnime so podgotovkite za in vitro ... se nadevame deka se ke bide vo red i sega vo ovie momenti svativme deka najveke sme si potrebni eden na drug poveke od bilo koga, so verba vo Boga se ke bide se nadevam deka na site ke ni se ispolnat nasite sonista eden den...

Zdravo SS87,I DOBREDOJDEuser posted image user posted image Spermogramot stvarno momentalno ne e voopsto dobar megutoa sum citala deka so vitaminskata terapija i pravilen rzim na ishrana + nikako alhohol i cigari moze da ima iznenaduvacki podobruvanja,ako ne za prirodno barem za inseminacija... I na mojot soprug spermogramot e posla pa vo avgus se utepav od baranje na speman po aptekive ama nikade go nemase,ako mozes da me informiras od kade gi nabavivte i po koja cena...Epten fala!user posted image

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.11.2011 18:30:58   
cvetce4
Bella80 , Speman tesko ke najdes po aptekive.  Pred eden mesec se javuvav po aptekite i najdov samo vo Zegin vo Volkovija.  Inaku sega go zemame od covekot sto prodava lekovi na zeleno pazarce. Edno pakuvanje e 120 ili 150 den... neznam tocno. Pozz

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.11.2011 19:05:14   
ss87
zdravo bella80 speman tabletite gi najdovme vo zegin vo aptekata vo vero icinea okolu 300 do 400 denari ne se sekavam tocno ama od 400 denari ne se poskapi vo zegin ke gi najdes i ako gi nema kazi im ke ti poracaat sigurna sum, se nadevam deka ke se podobri nesto so ovie lekarstva nekoj veli deka voopsto ne bile efikasni a nekoi se prezadovolni se e individualno, no nie se nadevame na dobroto neli :) inace po profesija mojot soprug e sportist ne pusi cigari ne pie alkohol no sto e toa e bilo z da bidi nekoj i pie i pusi i se drogira da ne recam pa pak se e ok kaj niv i toa se cudis kako e mozno??

(Одговор на членот cvetce4)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Стерилитет кај мажот?
30.11.2011 19:07:42   
ss87
bella80 se izvinuvam od se srce!!! no aptekata se vika eurofarm i od sto citam zegin zegin nasekade napisav zegin izvini uste ednas!!! pokusaj da gi najdis vo nekoja od ovie apteki

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.12.2011 18:42:24   
ident@tko
zdr. jas sum nov na forumot
inaku jas i mojata sopruga sme vo brak skoro 2 ipol god.
i Konecno posle tolku napori Uspeavme...
kaj nejze bese se Ok a kaj mene spermogramot ne bese mn sjaen...
bevme vo Skopje kade sto ni go kazaa toa potoa bevme i vo stip kaj ogne kade sto mn pofaleniot doktor na mojata sopruga i kaza deka hormonite i bile kako na 40god. zena i im bese prepisal apcinja sto namesto da pomognat tie poveke ke odmognale
za Sreka sledniod den otidovme za Bitola kaj Dr. Tase vo plodnost i toj potvrdi deka kaj mojata sopruga e se ok a jas deka trepa da pijam PROXEED PLUS.
odma pocnav da go pijam, trebase da go pijam 75 dena a mojata sopruga ostana bremena uste vo 35 den
iskreno mislam deka PROXEED PLUS mi pomogna MNOGU
vo momentov imam prasok za uste 15 dena i ako mu treba na nekoj ke mu ja dadam za poniska cena za da se usreki...
pozz

(Одговор на членот vodolija87)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.12.2011 19:03:54   
LUBA
Dobredojde na forumot,prvo vaka da ti kazam jas sum od stip i ne znam koj ti go falel dr Ogne ovde nikoj ne se zadovolni od nego licno na moja drugarka i utna mnogu dobro e sto na vreme ste izbegale i nie imame problem so spermogramot i sme kaj dr tase isto ni go prepisa proksid plus ama ne sme go zemale zosto mojot soprug veke so meseci gi pie istite vitamini sto gi sodrzi toj proizvod ama za zal nemame mnogu rezultat,pa sakam da te prasam dali ti prethodno piese nesto dr i kolku ti bese los rezultatot pa se podobri za tolku kratko vreme posto nie imame nepodvizni spermatozoidi mnogu.POZDRAV

(Одговор на членот ident@tko)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.12.2011 10:06:25   
ss87
ident@ko zdravo i dobredojde.. kazini kolku ti bese slab spermogramot i kolku se podobri otkako go pies toj prasok sigurno rezultatot ne bil tolku los stom za tolku kratko vreme se podobrilo..pozdrav i pisini ako mozesuser posted image

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.12.2011 20:56:42   
ident@tko
ako moze da vi pomogne
povelete:
pH 7.8
brza linearna progresivnost 50%
spora ili nelinearna progresivnost 10%
neprogresivna podviznost 20%
nepodvizni 20%
koncentracija (x10na6ta/ml

morfologija na spermatozoidi:
normalni 40%
so promeni na glava 36%
so promeni na vrat 12%
so promena na opas 12%
leukociti - dosta
aglutinacija - dosta

ke mi bide milo ako ova moze nesto da vi pomogne
i vi posakuvam na site pobrzo da gi resite vasite problemi
inaku za proxeed plus posle 74 den spermotozoidite se dulpiraat okolu 4 pati poveke... i nivnata brzina se zgolemuva za okolu 3 pati
barem taka imam citano za nego...

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.12.2011 2:00:19   
ss87
kolku sto mozam da procenam od site ovde procitani tekstovi sekoj lek deluva individualno... kaj nekoj ima podobruvanje kaj nekoj ne, eve mazotmi pocna da pie tribestan i speman pa za tri meseci ke vidime dali ke ima podobruvanje ili ne, se nadevame so podobri rezultati... pokraj toa rezimot na ishrana go smenivme za 360 stepeni sto i prethodno pazevme na toa no sega nadaleku porazlicno, kakvi sumeci tableti ... kupete si go sokovnikot power juiser od top shop moja preporaka posto go imam a do nekni ne go koristev no sega namesto sumeci tableti i vitamini vo forma na apcinja si pravam sok ama bukvalno so site ovosja i zelencuk sto mozam da gi najdam vo ovoj vremenski periodsokovnikot e ODLICEN, sekoj den po edna krigla sok a vo neja : sveklo,morkovi,jabolka,limoni,portokali... pa podobri vitamini zdravje em svezo em prirodno i veruvam deka so vnesuvanje na pravilna ishrana i vitamini vo nasiot organizam ke ima makar i malo podobruvanje, a vredi da se proba mozeme samo da dobieme a da ne izgubime...

(Одговор на членот ident@tko)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Стерилитет кај мажот?
20.12.2011 23:32:28   
cvetce4
Dali nekoj znae kako i dali moze da se podobri morfologijata kaj spermogrampot? Inaku po 2 meseci terapija so speman i vitamini kaj mm znacitelno mu se podobri vkupniot broj i koncentracijata, a delumno i podviznosta na spermatozoidite ama morfologijata ni e ista.

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.1.2012 21:00:33   
bombonce
Dali nekoj znae kade e klinika za histolgija da mi kaze otprilika,imame zakazeno za spermogra?

(Одговор на членот cvetce4)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Стерилитет кај мажот?
10.1.2012 21:07:04   
lilicka
bombonce.......мислам дека е во склоп со медицинскиот факултет се наоѓа во близина на Микробилогија многу лесно ќе се снајдеш во тој дел е само прашај ќе те упатат...
Поздрав!!!

(Одговор на членот bombonce)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Стерилитет кај мажот?
16.1.2012 18:48:12   
emaaaa
nie imame zakazano za utre pa me interesira za kolku vreme gi dobivas rezultatite pozzzz

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Стерилитет кај мажот?
17.1.2012 12:55:26   
emaaaa
moze li los spermogram da bide pricina za spontani .Ve molam da mi odgovorite pozz

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Стерилитет кај мажот?
18.1.2012 21:41:48   
bombonce

Nie vo cetvrtokot go ostavivme primerokot, a vo ponedelnik rezultati zedovme!!!Moze da e pricina ako spermatozoidite se devijantni spored moe mislenje!

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.1.2012 16:58:17   
Anonimen
moze li nekoj d mi kaze kolku kosta ispituvanjeto za spermogram i spermokultura so plavo kartonce preku fondot. fala odnapred

(Одговор на членот bombonce)
  Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.1.2012 17:07:34   
bombonce
Za spermogram na histologija 100 denari!!! a za spermokultura ne znam nekade procitav 200-300 ama ne znam sigurno user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Стерилитет кај мажот?
24.1.2012 17:21:53   
Melanija RR
Anonimen кога ќе закажеш за спермогнам ако случајно не ти кажат ќе треба маж ти да има и хив тест

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bombonce)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.2.2012 12:14:06   
virgo
Prv pat se zachlenuvam na vakov forum i iskejno kazano milo mi e shto go ima. Malku mi e polesno shto ne sum samo jas shto ima problemi za zabremenuvanjeto. Koga ni kazaa deka shansite ni se minimum od mnimum veke izgubivme nadez. Maz mi pieshe shto li ne no bez rezultat. Sega pie "Tribestan" koj navodno e na prirodna baza pa za okolu mesec dena treba da napravime nov spermogram. Dokolku nekoj drug znae nekoj drug nachin za podobruvanje na spermigramot bi sakala da mi kaze da go probame i toa.
A isto taka me interesira kade e toa spermogram na histologija 100 den? Koga vo Avicena spermogramot e 1200 den a spermokulturata skoro sekade e okoli 900 - 1000den

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Стерилитет кај мажот?
6.2.2012 13:21:23   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА:

Prv pat se zachlenuvam na vakov forum i iskejno kazano milo mi e shto go ima. Malku mi e polesno shto ne sum samo jas shto ima problemi za zabremenuvanjeto. Koga ni kazaa deka shansite ni se minimum od mnimum veke izgubivme nadez. Maz mi pieshe shto li ne no bez rezultat. Sega pie "Tribestan" koj navodno e na prirodna baza pa za okolu mesec dena treba da napravime nov spermogram. Dokolku nekoj drug znae nekoj drug nachin za podobruvanje na spermigramot bi sakala da mi kaze da go probame i toa.
A isto taka me interesira kade e toa spermogram na histologija 100 den? Koga vo Avicena spermogramot e 1200 den a spermokulturata skoro sekade e okoli 900 - 1000den


Добре дојде virgo user posted image
На приватно е толку но на државно со плав картон сумите за овие испитувања не навистина ниски.Искрено нема потреба од приватни лабаратории за овие испитувања.Тоа е мое мислење,за други се согласувам.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2012 11:57:38   
LUBA

ИЗВОРНА ПОРАКА: virgo

Prv pat se zachlenuvam na vakov forum i iskejno kazano milo mi e shto go ima. Malku mi e polesno shto ne sum samo jas shto ima problemi za zabremenuvanjeto. Koga ni kazaa deka shansite ni se minimum od mnimum veke izgubivme nadez. Maz mi pieshe shto li ne no bez rezultat. Sega pie "Tribestan" koj navodno e na prirodna baza pa za okolu mesec dena treba da napravime nov spermogram. Dokolku nekoj drug znae nekoj drug nachin za podobruvanje na spermigramot bi sakala da mi kaze da go probame i toa.
A isto taka me interesira kade e toa spermogram na histologija 100 den? Koga vo Avicena spermogramot e 1200 den a spermokulturata skoro sekade e okoli 900 - 1000den

Mojot soprug poveke od 6meseci gi piese Tribestan u kombinacija so dr vitamini i nemase nesto posebno podobruvanje sega kako podobro ni go preporacaa Proksid plus prasak sto se rastvara vo voda i koj sodrzi golema doza na vitamini potrebni za podobruvanje na spermogramot,seuste gi pie pa ke videme kakov rezultat sme dobile ako sakte probajte i Proksid plus gi ima vo zegin.POZZ

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2012 12:38:57   
virgo
Blagodaram za odgovorite navistina uteshuvaat. Za Proksidot imam slushnato deka imalo i tableti koi bile navodno poefikasni od prashakot. A shto se odnesuva do Tribestanot mozebi ima razlichno dejstvo kaj sekogo. megutoa dobro e da se znae deka ima i drugi nachini i deka toa ne e edinstveniot izlez. Edinstveno shto mi e zal e deka za od nashava drzava koja promovira zolemuvanje na natalitetot mnogu slabo se dobiva pomosh za ovie problemi. A najiskrejno ako nedobieme podobruvanje na spermogramot ke morame da odime na IVF

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2012 13:34:07   
virgo
I zaboraviv da prasham osven na histologija kade na drugo mesto moze da se napravi spermogram so plavi kartoni?

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.2.2012 23:24:00   
Melanija RR
Нас ни дадоа упат за на ГАК таму правеше мм,ќе ти дадат и број за закажување.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Стерилитет кај мажот?
21.2.2012 12:15:56   
Gisa
Сакани,

Ве молам за помош, со мојот мм кој правеше на повеќе места спермограм востановена му е Олигоспермиа,
дури во фаза на тешка.

Сите ни препорачуваат ИВФ , со ИСЦИ методата , ве молам за мислење рингерајки дали да се витаминизираме
или да се оди на оваа метода.

Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?