|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.2.2012 16:46:36   
Vitabeba
Blagodaram za preporakite, za tie pregledi sum daleku od sk, me interesira nekoj da mi gi protumaci rezultatite, dali so lekarstva i koi moze znacajno da se podobri podviznosta na spermatozoidite, i so koi? Spimen gi falat ama gi nema po aptekive, ako znae nekoj neka lazi kaj da se najdat

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 476
   RE: Стерилитет кај мажот?
28.2.2012 19:49:02   
bella80
Vitabeba gi ima vo aptekite eurofarm,ovie apteki gi ima vo sekoj grad niz Mk.,+ gi imalo po poeftina cena okulu 150 denara na zeleno pazarce vo Sk.Na podviznosta mnogu vlijaat alhoholot i cigarite,pomagaat viteminite cink,selen,c vitamin,e vitamin,soncogled nesolen i nepecen,go ima po marketi...Pozz

(Одговор на членот Vitabeba)
Непосредна врска до пораките: 477
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.3.2012 11:15:15   
ss87
Mila nie vcera go poracavme proxeed plus od amerika prasokot vo kesicki sto e go poracavme za 3 meseci a vtoriot spermogram bil drasticno promenat!! Od 2 000 000 vo ml na 20 000 000 vo ml zamislete a 3 meseci piese tribestan i speman doktorot se cudese vcera bev kaj nego ... mi rece da prodolzi da pie od niv spemanot dupla doza tri pati na den po dve a piese po edno e sega i so speman ke prodolzi i prasakot ke go pie pa ke vidime sekako ne e sjaen ama sepak podobruvanje ima no samo vo brojot a podviznosta skoro ista, prvo bese 2% dobro podvizni, 3% bavni i 95% nepodvizni 2 000 000 vo ml a sega 3% brzi 7% bavni i 4% vo mesto podvizni i 86% nepodvizni 20 000 000 vo ml razlika ima neli?se nadevame deka ke pomogni ovaj prasokot i drugo sto kaza dr.deka ako naredniot spermogram e podobar od ovoj ke mora da napravam 4 inseminacii za da stignam do invitro pa da se nadevam deka edna od niv ke e uspesna za eden mesec ke znaeme tocno na sto sme ve gushkam najmili moiuser posted image

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 478
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.3.2012 11:20:04   
ss87
A sakav da kazam deka pokraj ovie vitamini sto gi piese mm jadi mnogu med, go imam sokovnikot power juiser sekoj den po edna krigla sok bogata so vitamini kolku zbirase tolku praev ali sokovnikot e odlicen igra golema uloga i toa veruvajte, se vo edna casa limon, portokal, jabolko, kiva, morkov,cveklo nekogas kalinka... ednas na den dovolno da se pie od 2-3 saata da se degustira vredi da se proba se sto e prirodno zdravo e

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 479
   RE: Стерилитет кај мажот?
1.3.2012 17:03:50   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: ss87

A sakav da kazam deka pokraj ovie vitamini sto gi piese mm jadi mnogu med, go imam sokovnikot power juiser sekoj den po edna krigla sok bogata so vitamini kolku zbirase tolku praev ali sokovnikot e odlicen igra golema uloga i toa veruvajte, se vo edna casa limon, portokal, jabolko, kiva, morkov,cveklo nekogas kalinka... ednas na den dovolno da se pie od 2-3 saata da se degustira vredi da se proba se sto e prirodno zdravo e

SS87 citav deka bas za podviznosta bil dobar soncogledot,nesolen i nepece,go ima vo marketi..Vredi da probate!

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 480
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.3.2012 10:21:13   
ss87
mila bas denes ke odam i ke kupam ama nepecen lupen nemam videno samo solen i pecen vo sekoj slucaj ke pobaram ;)user posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 481
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.3.2012 20:01:45   
cresna
zdravo sakv samo da ti kazam deka imam dve neuspesni invitra kaj tase vo bitola i sega definitivno zaminuvam za sistina samo ne znam kaj kogo kazete vie predlog mi velat za snezana ama ako znae nekoj nesto neka kaze
mojot problem e sto nemam rezervi vo jajnicite amh mi e 0-16 a na mazot mi mu se samo 20 posto podvizni spermatozoidite jas proizveduvam samo edna jajcekletka so stimulacija se razbira sto e rizicno da na se oplodi ako nema ics metoda i da nema transfer toa ne e starasno no e 100 posto posigurno zemaat eden spermatozoid najdobar i direkno go oploduvaat so jajce kletkata sto znaci taa sigurno ke bide oplodena za da ti ja vratat.
jas imam 30 godini i mi e strav mi velat deka imam sansi za obidi uste edna godina zatoa sto jajnicite mi se vo kriticna faza na stareenje i ke nastane predvremena menupauza zatoa mora brzo da se reagira
se nadevam na user posted image user posted image kako i site vas eden den .ke bidam najdobrata majka vetuvam samo gospod da me izraduva pozdrav

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 482
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.3.2012 22:35:03   
virgo
ИЗВОРНА ПОРАКА: cresna

zdravo sakv samo da ti kazam deka imam dve neuspesni invitra kaj tase vo bitola i sega definitivno zaminuvam za sistina samo ne znam kaj kogo kazete vie predlog mi velat za snezana ama ako znae nekoj nesto neka kaze
mojot problem e sto nemam rezervi vo jajnicite amh mi e 0-16 a na mazot mi mu se samo 20 posto podvizni spermatozoidite jas proizveduvam samo edna jajcekletka so stimulacija se razbira sto e rizicno da na se oplodi ako nema ics metoda i da nema transfer toa ne e starasno no e 100 posto posigurno zemaat eden spermatozoid najdobar i direkno go oploduvaat so jajce kletkata sto znaci taa sigurno ke bide oplodena za da ti ja vratat.
jas imam 30 godini i mi e strav mi velat deka imam sansi za obidi uste edna godina zatoa sto jajnicite mi se vo kriticna faza na stareenje i ke nastane predvremena menupauza zatoa mora brzo da se reagira
se nadevam na user posted image user posted image kako i site vas eden den .ke bidam najdobrata majka vetuvam samo gospod da me izraduva pozdrav


cresnauser posted image ne gubi nadez i bidi shto e mozno po pozitivna, no osven SISTINA bi sakala da ti predlozam da se javis i vo ULTRAMEDIKA. Imam razgovarano so doktorkata tamu i navistina mi zvuchi vetuvachki. Nashata situacija so mm ja imam objaveno malku pogore. Bev vo SISTINA i tamu pochnaa da ne prakaat na ispituvanja zoshto spermogramot na mm e tolku slab, dodeka doktorkata vo ULTRAMEDIKA mi predlozi i ushte nekolku drugi nachini shto lichno malku poveke me uteshi. I nie sme vo trka so vremeto mm e postar od mene 18god. i toj bash nema mnogu vreme za chekanje. Bi ti predlozila da ja razgledash nivnata web stranica . Pozzz i se nadevam deka naskoro ke ni pishesh deka gi imash tvoiteuser posted image


Moderator : Spodeluvanje na linkovi ne e dozvoleno!

< Поракaта ја уредил Olivia RR -- 5.3.2012 20:06:11 >

(Одговор на членот cresna)
Непосредна врска до пораките: 483
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.3.2012 1:16:22   
ss87
Cresna samo napred ke bides majka i ti! Glavata gore Bog pravi cuda a jas veruvam vo toa veruvaj i ti se ke bide ke si docekas user posted image predlog vo Sistina kaj Lazarevski ne sum bila ama naskoro ke odam mnogu go falat bidi optimist i veruvaj vo sebe i Boga samo taka ke uspees!!! user posted image

(Одговор на членот cresna)
Непосредна врска до пораките: 484
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.3.2012 1:22:09   
ss87
a bila li nekoja od vas vo ultramedika imate li nekakvo iskustvo?

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 485
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.3.2012 12:29:23   
babyhope
ss87 јас имам правено инсеменација таму, но не ми се допадна воопшто. Многу непрофесионално ми изгледаше просторот а и на докторката многу не и верував. Исто така малце ми е чуден фактот што не сум слушнала ниту некоја друга жена да останала трудна кај нив. Иако се е многу индивидуално нели, различни проблеми и маки си имаме сите. Сега кај мојот матичен гинеколог имаше некој постер кој што изгледаше баш примамливо за ултрамедика- после неуспешно приватно инвитро пола враќаат а со ваучер од ФЗО ти следува пак ин витро на природен циклус (што не е така лоша можност- ако не дај боже излезе негативно). Тоа можев да споделам.
Поздрав и каде и да се одлучите ви посакувам user posted image user posted image

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 486
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.3.2012 12:53:13   
ss87
ti blagodaram mila babyhope.. istoto bas vcera go procitav na nivnata stranica odma se poznava deka ne se profesionalci prvo so toa parite sto gi vrakaat bozem ova e nekoj predmet pa ako ne vi se dopadne ke vi go vratime vo rok od 10 dena kako reklama zvuci ne ne doaga vo previd tamu da odime ... a dali mozes da mi kazes koi dokumenti se potrebni za inseminacija mislam znam deka se plaka privatno deka ne e preku fondot ama me interesira dali treba nekoi posebni ispituvanja da se pravat kako za IVF

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 487
   RE: Стерилитет кај мажот?
5.3.2012 20:45:04   
babyhope
ss87 па би било добро да се направи испитување на каналите за да не биде залудна инсеминацијата -ако се запушени каналите сперматозоидите не можат да стигнат до ј.клетката. Исто така би било добро да се стимулираш со хормони за да произведеш повеќе јајце клетки но за тоа ќе мораш со твојот гинеколог да зборуваш...

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 488
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.3.2012 9:07:46   
Gisa
amh


Mila Cresna, nemoj da se zagrizuvas jas mislam deka site sme zaluzile eden den da bideme majki i KE BIDEME.

I kaj nas voopsto ne e sjajna rabotava, kaj lazarevski bevme, potrebni se da se dopravat uste nekolku ispituvana kaj mm,
(Urolog-Sistina, Kariotip i Hormonsko) glavata neznaema kade ni e. Jas sum momentalno na sreduvanje na Prolaktinot mn
e visok ni kaza Lazarevski deka e vo red terapijata i za 4 nedeli povtorno na kontrola za nego.

Bi te zamolil ako imas vreme da mi podobjasnis za amh-to koj vsushnost ti go preporacha da go testiras,poradi sto i kakva terapija primas za da go reguliras seto toa?
Za kaj dr.Sneze nemam podetalni informacii zenata znam deka e mn OK i CV-to i na odlichno nivo pristapot i dostapnosta, a za kaj Lazarevski mozam da ti kazam deka e OK tipcheto, samo prashuva i ti mu odgovaras ne se zaebava so profesijata, eden moj sovet ako si za ISCI metodata sto sum i jas vidi da zakazes kaj Lazarevski, sporedlivo sistina i remedika so uslugite ne se bas na nivno nivo ama struchnata sprema i oprema im e vo red i na visoko nivo.

I ke bides user posted image ke dade gospod ke vidis.

(Одговор на членот cresna)
Непосредна врска до пораките: 489
   RE: Стерилитет кај мажот?
7.3.2012 23:23:51   
ss87
mila Gisa koja terapija ja primas za visokiot prolaktin?? I mene mi bese premnogu visok pa sega sum na bromergoni veke 4 mesec a treba 6 da gi zemam za eden mesec mi se normalizira se sreduva toa ne se sekiraj

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 490
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.3.2012 13:07:19   
Gisa
Pochituvana,

Zemi si dostinex, nemoj drugi da pies, nemaat nikakov efekt ili mnogu mal vsushnost ne e moe da go komentiram toa,
dokolku mozes konsultiraj si se so ginekologot, dostinex-ot ne se obezbedeni preku fondot, jas gi pijam pola apce na edna nedela
4 nedeli, SO EDNA NAPOMENA poslem tie nedeli obavezitelno pak proverka, za da se vidi do kade e i sto e , pa po nego se dava cetvrtinka apce isto taka na edna nedela taka 6 nedeli.

Gi imas dostinex-ot vo Viola, na parche gi davaat i mn se korisni, javi si se poskoro dali mozes da gi smenis ili pobaraj i drug sovet, jas lichno nemam uste provereno do kade mi e prolactinot no ke proveram za nekoja nedela.

Mene me zaintrigira AMH-to??

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 491
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.3.2012 16:04:41   
bella80
AMH E REDUCIRANA OVARIJALNA REZERVA,t.e niskata vrednost na AMH znaci deka zenata ima po kvantitet pomalku j.k,deka postoi rizik porano da se vleze vo klimakterium i golemi se sansite da ne reagira na stimulacija pri procedurata na In Vitro ili Inseminacija.
Zenite so normalna vrednost na AMH pri stimulacija sozdavaat 5,10,15, j.k. a nie so nizok AMH samo1 ili 2...AMH se ispituva vo 2 labaratorii vo Mk. vo Adrialab,kosta 6100 den,a drugata labaratorija neznam koja e i ko sto sum procitala tamo e poeftino,okolu 4500 mislam...Ima tema posebna na forumov za AMH,ako te inteesira nesto pojse da procitas..Pozzzz

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 492
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.3.2012 12:49:33   
ss87
Gisa mila jas veruvam vo mojot doktor sigurno ne bi mi dal nesto sto nema da mi pomogni naprotiv so bromergonot mi se regulira prolaktinot za samo eden mesec no samo toj sto nemoze da gi podnesi gi menva odi na druga varijanta jas gi podnesuvam odlicno i se custvuvam super kaj mene se pokazaa odlicni rezultatite no kako i da e sekoj organizam ne e ist so site upatstva sto ni gi dade mojot ginekolog se odi na podobro ne samo kaj mene tuku i kaj mazotmi veruvam vo nego... :))))

(Одговор на членот Gisa)
Непосредна врска до пораките: 493
   RE: Стерилитет кај мажот?
25.3.2012 0:14:27   
ss87
ringerajki kako ste? nesto novo? epten se izgubivme ajde napisete nekoja ubava vest se nadevam deka ima... user posted image

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 494
   RE: Стерилитет кај мажот?
2.4.2012 9:10:20   
Melanija RR
Девојки едно инфо ако може user posted image Како оди и колку се чека со закажување за на Хистологија за спермограм и на Микробиологија за спермокултура(ако е исто таму се носи примерокот така) ,најдов телефончиња,и плус која каде се наоѓа Хистелогија,а другава знам.
Помина 1 година па време е да го утврдиме знаењето user posted image поздрав

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ss87)
Непосредна врска до пораките: 495
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.4.2012 0:31:51   
Anonimen
Na mm dijagnozata mu e astenoteratozoospermija. Pie speman i seksovit forte i vitamini. Pricinite za ovaa dijagnoza se bakterija ili prehlada, vospalinie. Pravese spermokultura, nema bakterii, izgleda od prehlada mu e, ili kojznaeuser posted image user posted image . Koi tableti gi pijat vasite m za ovaa dijagnoza? pozdrav 

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 496
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.4.2012 9:11:19   
new york
i maz mi ja ima istata dijagnoza i toj gi pie istite vitamini. kaj nego rekoa deka e od varikocela, spustena vena na testisot i imase operacija poradi toa. ne sme napravile kontrolen spermogram , no do sega nemase nekoe podobruvanje. se spremame za in vitro od maj

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 497
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.4.2012 18:52:16   
Anonimen
Kaj sporugot pred 7 meseci bese normozospermija, po ovie 7 meseci na spermogramot se pokaza astenoteratozoospermija. Eve vekje nekoe vreme gi pie ovie apcinja, pa kje pravime naskoro povtorno (za nekolku dena) spermoram za proverka, kje ima pominato 1 mesec kako gi pie apcinjata.  Citav vo prethodnite strani deka cvetce 4 so vakov spermogram napravile inseminacija i bila uspesna. Dali e ova mozno?!!! Ako moze togas cvetce 4 da ni napise koi apcinja gi piel soprugot i pa se podobrilo. Fala

(Одговор на членот new york)
  Непосредна врска до пораките: 498
   RE: Стерилитет кај мажот?
3.4.2012 23:48:31   
ss87
mazotmi ja ima istata dihagnoza astenoteratozoospermija gi pie speman i sega go poracavme prasokot proceed plus od amerika direktno od fabrika tamu e sve od prva raka i nadaleku pokvalitetno pa cekame da stigni denovive se nadevame na podobri rezultatai a pricinata ne ni e poznata i nie sme za in vitro no da ne brzame prvo da se utvrdi koja e pricinata nie mislime dekaa pricinata e toa sto e praven operacija od kila na leviot testis ama kojznae doktor najubavo ke ni kaze a i spermokultura ne sme pravele ama ke napravime sega citam duri deka pravejki spermokultura moze da se dojde do odgovor na toa sto ja predizvika ovaa dijagnoza kaj nas pa so Gospod napred a i nie po nego se nadevam za brzo deka ke stanam mamicka ve gushkam

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 499
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.4.2012 0:07:54   
Anonimen
ss87 koj vi go preporaca proxeed plus? Doktorot ili vie na svoja raka go poracavte? Bil mnogu efikasen, ama nas doktorot ne go prepisa toj lek. Sledniot pat ako nema podobruvanje od ovie do sega kje go prasam doktorot za ovie apcinja. Dali znaete i nekoj priroden lek, ili nekoj caj za podobruvanje na kvalitetot na spermata? Fala

(Одговор на членот ss87)
  Непосредна врска до пораките: 500
Страница:   <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?