|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бебиситерка
10.5.2012 13:14:42   
Cher

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Cher, jas ziveam bas tamu, kaj Univerzalna, i ke ja prasam mojava zena dali poznava nekoja sto bi bila slobodna od esen. Kaj nas na ulica ima mnogu deca i zenive sto gi zuvaat site se znaat megju sebe i zaedno gi setaat, gi druzat epten. Se razbira ako sakas takva varijanta, zasto ima roditeli sto ne sakaat zenata da im se mesa so drugi luge i so drugi deca.
Inace i jas planiram negde okolu septemvri da se vratam na rabota, togas moevo ke ima 11 meseci. Ke ti pisam pp koga ke imam informacii.

Благодарам Yummy Mammy. Чекам да ме известиш. Не би ми пречело детето да се социјализира, само што од есен со оглед на времето, и почетокот на зимата, помалку ќе се шетаат user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Бебиситерка
10.5.2012 14:50:38   
mamymamy
Ve citam i moram da iskomentiram. Cuvanjeto na dete na nepoznata zena za mene e mnogu rizicna rabota i jas poprvo bi ja odbrala gradinkata. Zena koja mnogu dobro ja poznavam cuva deca, a veruvajte tolku e  apaticna, za tolku godini cuvanje deca neznae ni edna detska pesna...... i red drugi raboti.  Ne sakam ni da zboram no i taa dobiva preporaki, dali lugeto se tolku ocajni koga treba da najdat zena za cuvanje na svoeto dete pa ne gledaat nekoi raboti stvarno nezam, no  so ova soznanie sto go imam nikogas ne bi  angazirala nepoznata zena. BTW seuste cuva deca ..... (zaboraviv da sponam  ni sopstvenite deca ne si gi cuvala i gi cuvala babauser posted image



(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Бебиситерка
10.5.2012 14:59:59   
Mihaela 2010
mamymamy do nekade se slozuvam so tebe bidejki navistina rizik e vo denesno vreme da zemes covek da ti cuva dete,a nit go znaes nit go poznavas...no ima i isklucoci...mene iskreno ne bi mi znacele preporakite,i sto fajde ako nekoj mi ja isfali ako jas koga ke otidam doma deteto mi place ili se pritresuva od zenata i slicno...mislam deka sekoj ke si poznae po deteto dali e dobro cuvano ili ne.Mene kerkata mi ja cuva zena,znaci od moja naselba no ne ja znaev prethodno,mi bese stvarno zort za da ja cuva nekoj pa taka i ja primiv ajde da kazam nabrzinski...i sum zadovolna od cuvanjeto...znaci koga si doagam doma M e premnogu vesela,presoblecena,spastrena najadena naspana.dobro izigrana,u dvor,pa ja seta kaj nejze doma,niz naselba i slicno,nasabajle koga doaga kerka mi ne place,sto znaci deka i e ubavo so nea...
Sekoe sabajle i pisuvam na livce sto da i prigotvi za jadenje,uzinka i epten se pridrzuva kon toa...Eve primer od vcera,mm ja odnese od sabajle kaj majka mi da ja vuva bidejki e na odmor,koga i se javiv vo 11 da prasam so pravat,mi vika eve samo sto ispi polno sise mleko...lele mi se krena kosata,vikam abe 100 pati sum ti rekla deka od sabajle ne pie mleko tuku cajce i dorucek,e sega nema jadenje do 1,i me iznervira..taka da mislam deka ponekogas tugjoto dete ke go gledas povekje,i so otvoreni 4 oci otkolku nekoj tvoj blizok

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Бебиситерка
10.5.2012 18:27:46   
Yummy Mammy
Tocno Mihaela, i jas sum prezadovolna od zenata sto mi gi cuva decata. Se razbira deka si ima mani, i ona e covek, no vo globala decata se presrekni so nea i koga si odi doma vo 5:00 placat da se vrati. Nea em poveke ja slusaat, em si imaat red. Kaj bba i dedo site si teraat po svoe.
Zatoa, zaklucocite bazirani na edna licnost, ne se bas relevantni. I jas srekavam sekakvi zeni po parkovi pa ne vikam deka site se isti.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Бебиситерка
10.5.2012 19:06:19   
dubi_du
Bi sakala i jas da go spodelam so vas moeto iskustvo.Prvo da si kazam oti sum od Gevgelija sto e golema prednost za angaziranje bebisiterka,zatoa sto neli pomal grad i polesno mozes da doznaes sto e i kakva e zenata.Sin mi ima 5 godini i od 8 meseci se cuvaat so tetkava...a zenata e cudo...nemam zborovi!Sto e edna muabetcijka abe detevo od 1 godinka mi mele kako prazna vodenicauser posted image Epten ubavo si se druzat i poveke ja custvuvame kako del od semejstvoto otkolku kako nekoj sto raboti za pari!Super si pominuvaat zaedno jas sum mnogu zadovolna od nea plus detevo e epten blisko so nejzinite deca koi se vozrasni momcinja.Na raspolaganje mi e non stop koga i da mi pritreba.Sega imam malo bebce i zdravje Boze koga ke pocnam da odam na rabota i nego ke go cuva istata tetka.Da najdes vistinska zena sto ke ti gi cuva decata e navistina kako''macka vo vreka''ama ako si najdete nekoja pogodena togas ne treba da se ispustiuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Бебиситерка
3.7.2012 12:19:47   
Natuska85
Мамички дај бе пишете ми како зимаат жениве за чување дете 3 саати на ден и по потреба дали кога ќе е болно,дали навечер кога ќе сакаме да излеземе со мм.....Најдов комшивка една утре треба да правиме муабет ама незнам шо цена да и понудам и што да прифатам ако побараuser posted image user posted image user posted image .Било од каде да имате слушнато пишете ми плс

И уште нешто кога ке го чува по цел ден на дневница ли....И така за навечер на пример на саат лиuser posted image user posted image user posted image Знам дека е ствар на договор ама сакам да слушнам искуства

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 3.7.2012 12:21:48 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот dubi_du)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Бебиситерка
3.7.2012 13:03:29   
Octavia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Мамички дај бе пишете ми како зимаат жениве за чување дете 3 саати на ден и по потреба дали кога ќе е болно,дали навечер кога ќе сакаме да излеземе со мм.....Најдов комшивка една утре треба да правиме муабет ама незнам шо цена да и понудам и што да прифатам ако побараuser posted image user posted image user posted image .Било од каде да имате слушнато пишете ми плс

И уште нешто кога ке го чува по цел ден на дневница ли....И така за навечер на пример на саат лиuser posted image user posted image user posted image Знам дека е ствар на договор ама сакам да слушнам искуства

Натушка, колку што знам, зашто немам лично искуство, бараат 4-5000 месечно, ако немаат патни трошоци. И не прифаќале и други обврски освен детето. Пред може 3 год. колешка се имаше договорено со комшика да и го чува малиот за 200 денари од ден, по потреба. Сега може би било и малку поскапо. Релативно скапо е за толку време, кога ќе види човек дека за цел ден работа во продавница плата е 7-8000 (сепак овде станува збор за третина од раб. време), ама слушав искуства дека било проблем и за 4000 за 2-3 часа дневно да се најде добра жена за чување.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Бебиситерка
3.7.2012 13:19:31   
mmbucko
Zavisi od kade si natushka..... Ako si vo Sk poskapo baraat a vo drugite gradovi po normalni se cenite. Jas mojata do pred 1,5 godini ja plakav 8000 za 8h i znam deka malku beshe. Sega istata cuva dete za 15 000 + bonusi za prekuvremeno. Zanava beshe navistina extra obrazuvana gradska zena. E sega za cuvanje za po nekolku saati neznam bash, obicno ne se nafakaat bash. Toa treba da se pogodi nekoja komshika ili zena shto ja znaesh.....Znam na komshikava i doaga nekoe devojce (od prijateli) studentka ako sakaat da odat na vecera ili sl. Znam deka i plaka 100den/h + avtobus.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Бебиситерка
3.7.2012 13:36:47   
mami2
Натушка, жената која ми ја чуваше малата ја плаќав 8000. Откога појде во градинка, жената ги зема двајцата од градинка во 15.00 и ги чува до 17-17.30 за 3000 денари. Кога се болни на оваа сума пресметувам плус 250 денари од ден.
Инаку нема никакви обврски по дома, порано кога беше по цел ден пеглаше за малата и толку. Сега некогаш самоиницијативно пегла, ама други обврски нема. 

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Бебиситерка
4.7.2012 11:08:28   
Mihaela 2010
Мамички дај бе пишете ми како зимаат жениве за чување дете 3 саати на ден и по потреба дали кога ќе е болно,дали навечер кога ќе сакаме да излеземе со мм.....Најдов комшивка една утре треба да правиме муабет ама незнам шо цена да и понудам и што да прифатам ако побара .Било од каде да имате слушнато пишете ми плс


Lani mi trebase zena za samo 3 saati,od 14 do 17casot za M,i najdov edna vo blizina kaj mene za 3000 se dogovorivme..Inaku si znaat da si gi dignat akciite,prethodno edna dojde na razgovor i mi barase 100 evra za tie 3 saata,demek ona bila vospitacka u gradinka i apsolutno nisto nemalo da mu fali na moeto dete..mislam i sega mi ja cuva zena pa apsolutno nisto ne i fali..
Baska toj period M spie pa znae da si otspie2-3 saata,epa da plakjam zena 100 evra da si dreme kaj mene,da odmori,i da si gleda Tv ne fala..3000 mi se vide razumna cena

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Бебиситерка
11.7.2012 6:28:43   
boni25
Kolku vreme e potrebno spored vas da se pomine so bebisiterkata pred da i go ostavite bebeto, srce mi se kine koga ke mi tekne deka od 1vi septemvri treba da pocnam so rabota, a malata ke mi ima samo 5 meseci, ali okolnostite se takvi sto i nemam nekoj drug izbor :( veke pocnav da baram zeni po preporaka i denovive treba da im se javuvam za da gi viknam na razgovor, dali nekoja od vas ostavila tolku malo bebce na cuvanje, auu ke poludam znaci, malata tek sega me uci mene, konecno si napravivme red i nezamislivo mi e da ja ostavam na zena sto ne ja znam da mi ja gleda bidejki mislam deka nikoj nema da ja gleda i pazi kako mene. I kolku e realnata cena sto bi trebalo da i ja ponudam, se raboti za sekoj raboten den od 7 i 30 do 17 casot, stvarno nemam poim, zbunka sum cela, bi sakala da slusam vase mislenje

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Бебиситерка
6.8.2012 13:42:46   
Yummy Mammy
Zeni, ajde ve molam za konsultacija.

Imam zena sto mi ja cuvase golemata kerka porano, i so nea bevme dogovoreni 10.000 + prevoz, samo za cuvanje na deteto. E sega imame nova situacija. Od denes jas sum na rabota, bebeto (10 meseci) i go ostavam nea cel den, no vo 13:00h ona mora da ja zeme i golemata kerka od gradinka i da gi cuva i dvete dodeka jas se vratam, otprilika 16:30h. Znaci i doaga edno dete cel den da go cuva, i drugo dete pola den. Ova ke bide samo avgust, a od septemvri golemata ke si odi redovno vo gradinka dodeka sum jas na rabota.
Me interesira kolku plus treba da i platam na zenata za ovoj mesec? Sepak taa cena nie sme ja dogovorile uste pred 3 godini koga bese samo edno dete i poinakvi uslovi, ovoj mesec ke i se fati em poveke deca, em da priznaam zenata i kujna mi raskreva i alista mi pruza, se sto treba bez da i kazam... Sakam da i dadam poveke, no ne znam kolku. Dali treba 10.000 den za ednoto dete full time, i uste 5.000 za vtoroto dete part time?!?!?!

Ajde kazete sto e pametno. Majkite mi se sekogas najrelevanten izvor na informacii.  

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Бебиситерка
6.8.2012 13:47:00   
Mihaela 2010
Zeni, ajde ve molam za konsultacija.

Imam zena sto mi ja cuvase golemata kerka porano, i so nea bevme dogovoreni 10.000 + prevoz, samo za cuvanje na deteto. E sega imame nova situacija. Od denes jas sum na rabota, bebeto (10 meseci) i go ostavam nea cel den, no vo 13:00h ona mora da ja zeme i golemata kerka od gradinka i da gi cuva i dvete dodeka jas se vratam, otprilika 16:30h. Znaci i doaga edno dete cel den da go cuva, i drugo dete pola den. Ova ke bide samo avgust, a od septemvri golemata ke si odi redovno vo gradinka dodeka sum jas na rabota.
Me interesira kolku plus treba da i platam na zenata za ovoj mesec? Sepak taa cena nie sme ja dogovorile uste pred 3 godini koga bese samo edno dete i poinakvi uslovi, ovoj mesec ke i se fati em poveke deca, em da priznaam zenata i kujna mi raskreva i alista mi pruza, se sto treba bez da i kazam... Sakam da i dadam poveke, no ne znam kolku. Dali treba 10.000 den za ednoto dete full time, i uste 5.000 za vtoroto dete part time?!?!?!

Ajde kazete sto e pametno. Majkite mi se sekogas najrelevanten izvor na informacii.  


Jas mislam uste 3-4000 den

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Бебиситерка
26.9.2012 18:56:23   
JanaMarija
Neznaev deka temava postoi, slucajno prosurkav niz forumive. Jas sum idna mamicka, 38-ma nedela. A temava me zainteresira bidejki jas licno bev bebisiterka i Germanija edna godina i Skopje. Muabetot mi e za Skopje i nasiot mentalitet.Kako sto vie se plasite kakva zena ke vi gi cuva decata taka i bebisiterkite se plasat od uzas roditeli koi postojat. Jas izdrzav samo 3 mneseci kaj familijata i napustiv( a ne sakaa da me pustat, edvaj bese toa drami).
Imeno rabotev 8 saati na den i toa od 12 do 20 a nekogas po zelba na majkata i so prodolzeno neplateno rabotno vreme do 22, 23 saat zosto odese na pijacki so drugarkite a deteto placese doma za nea. I ne samo sto trebase za bebceto da se grizam tuku i drugoto dete trebase od skolo da go zemam i za nego da se grizam, tuku i peglav, miev sadovi na 3 saati zosto ne ja uklucuvase masinata za sadovi, preku eden den generalka-pravosmukalka, parket, wc a prasina sekoj den, peglanje 2-3 pati nedelno, gotvenje sekoj den. Seto toa za 10.000 denari. A kade se prekuvremenite saati, a kade se sabotite koga od covecnost odev da i pomognam zosto si vikav eden den i jas mozebi ke baram ocajno covek za nekoj saat da zavrsam rabota. Ama taa samo setase i po cel den bese na soping, a sto e najstrasno bebto stradase po mirisot na majka mu. I koga si odev doma prekapnata i ne sednata ni 2 minuti zosto se bese na mene, edinstvenata pomisla bese JAS NIKOGAS NEMA DA IMAM BEBISITERKA-GRADINKA E RESENIETO. No ke vidime kako ke bide. Sekoja cest na tie sto imaat pomos od roditeli,rodnini, no nemojte deteto da vi go vospituva drug, samo deteto pati i znae-razbira. Jas dva pati sum davala se za tie deca kako da bile moi bidejki premnogu sakam deca, ama po cena da gi gledam kako stradaat za majceva pregratka-NE. Ako e od potreba togas da, ali za setanje i odenje na soping sekoj den, na koncerti i i kafinja e toa e drugo.
Muabetot mi bese deka nekoj kako mene sto saka premnogu deca i da pomaga ke raboti i ta 10000 den. bez hrana( zosto mi gi broeja zalacite) i so preku 8 rabotni saati, i sto e najtragicno na intervjuto vetuvanjata i dogovorot bese sosema tret. Zatoa bidete iskreni, sepak e za avasite malecki.

Se nadevam prikaznava vi pomogna da razmislite i za drugata strana, a jas eve po nekoja godina ke stanam majka i sum na vasata strana :))))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Бебиситерка
26.9.2012 19:28:11   
iguance32
Moe mislenje e deka gradinkata e mnogu podobar izbor otkolku nekoja zena sto ne ja poznavam... Bi trebalo 100% da i veruvam za da mozam da i go ostavam deteto i kukata. Najdobra opcija mi e baba da go cuva do 2-3 god,ako ne moze mama,pa potoa vo gradinka. Se razbira babata treba da gi pocituva mojte soveti za vospituvanje i hranenje... :)

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Бебиситерка
27.9.2012 9:14:41   
Yummy Mammy
Bas taka JanaMarija, i jas rabotev kako bebisiterka vo London, smeniv 2-3 familii, i za zal nitu edna ne mi se pogodi. Ne e lesno, voopsto!
Denes jas imam zena sto mi ja cuvase prvo pogolemata kerka, a sega pomalata. Zenata koga ke se razbole na telefon mi place i me moli da ne sum barala druga zena da ja zameni (zatoa sto znae deka nemam babi i tetki koi bi mozele da mi pomognat). I niv ne im e lesno vo kakva kuka ke vlezat i so kogo se ke si imaat rabota.
Jas so nea od start sum iskrena zatoa sto ne sakam utre nejzinata nervoza i nezadovolstvo da go isfrla vrz decata.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот iguance32)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Бебиситерка
30.9.2012 21:00:58   
riba79
ajde devojki pomos,mi treba zena za cuvanje na dete t,e da gi zeme decata od gradinka i od skolo i da mi gi cuva do 17h..znaci znam deka za 2 saati e malku ,eve moze da doaga od 12-17h da podraskrene i vo 15 da gi cuva do 17..e sega da e od oklolinata na aerodrom ili novo lisce..i da ima cuvano deca..za dr..ke se dogovorime ..ako poznavate takva pisete pp.pozz

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Бебиситерка
28.11.2012 13:42:54   
Bear_Girl
Барам работа како бебистерка, имам искуство 1 година го чував малиот.
Од Неготино сум.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Бебиситерка
4.1.2013 7:45:02   
Felly RR



ИЗВОРНА ПОРАКА: danaucime

Почитувани
Доколку имате потреба од негувател за Вашето дете, или Вие сами ја вршите истата дејност, придружете ни се уште денес!

Сите информации по пп
Danaucime.mk тим




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Бебиситерка
4.1.2013 9:17:42   
eli07
Nas ni e uste rano za bebisiterka ali kaj i da e treba da pocnam so potraga....Kazete mi kako se dvizat cenite ovde vo Skopje ? Rabotnoto vreme bi bilo od 07-16 h sekoj raboten den (znaci bez sabota i nedela) Iskreno poima nemam prvo detence mi e.... pa da me nasocite malku.....:) Fala

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Бебиситерка
4.1.2013 9:34:45   
mama toci
Eli07,mnogu relativna rabora.se zavisi kako ke najdes i kako ke se dobovoris.Jas na mojata na pr. i plakav 8000 za istoto rabotno vreme za koe baras ti.Zenata zivee na prvi,jas na cetvrti kat,taka da so papuci se kacuva ni avtobus ni nisto.No sekogas na toj sto dava mu e mnogu,na toj sto zima malku pari.A maani mozam da najdam eden kup,no kerkickata napolni veke tri godini,pa si vikam aj uste malku..Inaku od minatata godina,doaga vo 7.00 vo 8 ja nosi vo gradinka,ja zema vo 15-15.30 do 17 casot i plakam 2.500 denari.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Бебиситерка
4.1.2013 11:12:27   
boni25
Baram preporaka za bebisiterka, mi treba stvarno itno, zenata sto trebase da mi ja cuva malata mi otkaza zasto sum i bila daleku, i ne mozela da se organizira so prevoz, ziveam vo kisela voda, taka da bi bila blagodarna ako imate nekoja poznata zenicka sto bara rabota i po moznost od kisela voda ili pak podaleku ali da nema problem so prevoz, zasto rabotata mi e takva sto stvarno nitu jas nitu soprugot ne smeeme da kasnime na rabota.

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Бебиситерка
4.1.2013 11:14:35   
Cipi Ripi
Јас познавам жена што чува деца, ако сакаш по пп да ти пишам опис .

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Бебиситерка
4.1.2013 11:17:13   
boni25
te molam pisi mi preku pp :)

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Бебиситерка
22.1.2013 21:41:17   
Biljana_Bjanka
Здраво на сите!
Дали може некој да ми каже колку отприлика чини месечно ангажирање на бебиситерка за чување на 8 месечно бебе (отприлика 9 часа во текот на денот)?
И уште поважно дали некој има да ни препорача жена која би била од доверба и која би го чувала како свое дете? Не можеме никако да најдеме жена со препорака, а не ни се зема некоја што прв пат слушаме за неа.
Ви благодариме! Поздрав

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?