|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Здраствена легитимација
21.4.2010 9:57:40   
BILE.F
Може постои ваква тема, но не можев да ја најдам!
Кога ја отворивте здраствената легитимација на вашето бебе, и ако се сеќавате кои документи ви беа потребни!?

Ме буни тоа што секаде се бара оригинални документи, па јас колку изводи за бебето треба да извадам, и матичниот колку документи ќа ми даде за породилно боледување!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Здраствена легитимација
21.4.2010 10:00:58   
pacuvce
Ако биде преку тебе,треба Извод од матична книга на родени за бебето,Венчаница за родителите,Отпусна листа од болница,Здравствена легитимација и мислам дека требаше и лични карти од двајцата родители,ама не сум сигурна...И мислам дека се беше копија,не правеа никаков проблем...А да заборавив,треба и твојата книшка...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Здраствена легитимација
21.4.2010 10:09:29   
Rossana
jas vcera ja otvoriv zdrastvenata legitimacija na Sara, potrebno e :
-Edna prazna legitimacija
-Izvod na rodenite-na bebeto(kopija)
-licna karta od roditel(vo zavisnost preku koj roditel ke se leci)
user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Здраствена легитимација
21.4.2010 10:11:24   
caci20
Bile mislam deka gi vrakaat dokumentite. Treba potvrda od rabota na roditelot preku kogo ke bide osigurano detenceto. Izvod od maticna kniga na rodenite, zdravstvena legitimacija. Ama misla deka bidejki kaj mene Petar e preku mene prijaven se zavrsi smetkovoditelot na firmata

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Здраствена легитимација
21.4.2010 10:11:41   
BILE.F
Фала уште еднаш!
Ме бунат овие документи и сакам пред време да се организирам!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Здравствена легитимација
21.4.2010 12:07:58   
Палешка РР
Не се секирај ти Биле за тоа. Маж ти ќе ги среди тие документи, секако сите се добиваат со раѓањето на бебето user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Здравствена легитимација
21.4.2010 12:55:50   
Annabel
Биле, од работа ќе ти ја направат книшката....јас само доставив нова книшка и фотокопија од изводот. Не требаат оригинали.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Здраствена легитимација
21.4.2010 22:47:41   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Венчаница за родителите,Отпусна листа од болница,


На мм ова не му бараа што им е гајле дали се венчани родителите, а ни отпусна листа не им треба, само извод од бебето, празна здравствена и лична карта од родителот преку кој е осигурано бебето се носи кај книговодителот и тој средува се.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Здраствена легитимација
21.4.2010 22:53:59   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Венчаница за родителите,Отпусна листа од болница,


На мм ова не му бараа што им е гајле дали се венчани родителите, а ни отпусна листа не им треба, само извод од бебето, празна здравствена и лична карта од родителот преку кој е осигурано бебето се носи кај книговодителот и тој средува се.

user posted image user posted image user posted image
Јас наведов што ни побараа на нас...Можеби од тогаш некои работи се смениле...Поминати се две години откако сте ваделе книшка вие,а и да не се поминати,во нашава администрација работите стојат така,да ако пет луѓе ги прашате за една работа,ќе ви кажат пет различни работи...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Здраствена легитимација
28.4.2010 23:46:10   
Snowhite RR
Венчаница бараат кога вадиш извод за детето, инаку за легитимација како што кажале другите, извод од детето, нова здравствена книшка и лична карта од родителот на кој ќе биде осигурено бебето, е сега понекогаш бараат и сликче од бебето, нас не ни побараа за Михаил, ама кога јас од работа пријавував новороденчина од вработените ми бараа и сликче, мислам глупости, бебе мало па да го сликаш, да вадиш сликче

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Здраствена легитимација
28.4.2010 23:53:39   
Maca25
И нас ни побараа слика. Од сликите од нина што ни се на компјутер, најдовме една на која се гледа убаво лицето, ја испринтавме во фото студио и ја залепивме.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Здраствена легитимација
27.7.2010 2:13:51   
Mihaela
јас и сопругот се водиме како невработени,дали некој знае што треба,дали се истите документи како за вработени.бебуш ми е 4 месеци,а уште нема здр.легитимација

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Здраствена легитимација
27.5.2011 10:02:20   
AnnaMolly RR
Знае ли некој што треба за да го префрлам Филип на мое осигурување? Моментално е осигуран на маж ми, ама нередовно зема картончиња, па сакам на мене да го префрлам.
Ако знае некој што треба, пишете. Или кажете каде да се јавам да прашам, Министерство за здравство или за труд и социјална политика?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Здраствена легитимација
27.5.2011 10:09:01   
Maca25
Јави се во мин. за труд и социјална политика. Они најдобро ќе ти кажат што ти е потребно. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Здраствена легитимација
27.5.2011 10:16:59   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Знае ли некој што треба за да го префрлам Филип на мое осигурување? Моментално е осигуран на маж ми, ама нередовно зема картончиња, па сакам на мене да го префрлам.
Ако знае некој што треба, пишете. Или кажете каде да се јавам да прашам, Министерство за здравство или за труд и социјална политика?



Ne treba nisto vo Ministerstva da prasuvas, toa se sreduva preku pravnicite na rabotnoto mesto (ili koj i da gi vodi tie HR raboti). Prasaj kaj tebe na rabota, odnesi im gi site vasi dokumenti, firmata nema nikakvi obvrski, no mora nivno ovlasteno lice da go prefrli deteto na tvoe ime, ne mozete vie samite da odite. (Ako dobro pamtam, toa porano se pravese vo Zavod za vrabotuvanje). 
Pozdrav.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Здраствена легитимација
27.5.2011 17:04:20   
strelec 8
1.ke ti trba obrazec ZO-1 PRIJAVA ODJAVA .KE TREBA DA JA POTPOLNAT (ODJAVA NA CLEN)KAJ MAZ TI NA RABOTA .ZA DA SE ODJAVI OD NEGO.
2.SO DRUGA TAKOV OBRAZEC KE GO POTPOLNAT KAJ TEBE VO FIRMATA (PRIJAVA)SO PECAT NA TOJ OBRAZEC I NA NEJZINATA KNISKA I VI FONDOT VO ZDRAVSTVO

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Здраствена легитимација
27.5.2011 21:14:14   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Знае ли некој што треба за да го префрлам Филип на мое осигурување? Моментално е осигуран на маж ми, ама нередовно зема картончиња, па сакам на мене да го префрлам.
Ако знае некој што треба, пишете. Или кажете каде да се јавам да прашам, Министерство за здравство или за труд и социјална политика?



Јас работам со тоа и ќе ти кажам, најпрво ќе треба да го одјават од кај мм на работа, книговодството или матичари ако има (за ова не сум 100% сигурна, нека праша мм на работа) а после ти ќе ја однесеш книшката од детето со сликче кај тебе во фирмата исто во службата што ги води тие работи и понатаму тие ја завршуваат работата


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Здраствена легитимација
28.5.2011 16:53:01   
AnnaMolly RR
Фала многу на сите за информациите. user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Здраствена легитимација
25.7.2011 14:32:24   
lilicka
Здраво мамички незнаев каде да пишам па ја најдов оваа тема....дали некој знае да ми каже како да му извадиме извод на нашето бебенце има 7 дена,што документи ни требаат??
А исто и за здравствена лег. каде треба да одиме да ја извадиме а ке биде преку мојот сопруг!
Се надевам некоја мама ќе ми пише некоја информација!
Поздрав!user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Здраствена легитимација
25.7.2011 14:46:18   
anedespo
Na rabota na soprugot se nosi nova zdravstvena kniska sto ke bide za bebeto, zaedno so izvod od rodeni. Mislam deka samo topa trebase. I posle firmata si gi sreduva tie raboti. barem taka e kaj nas.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Здраствена легитимација
25.7.2011 14:48:44   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Здраво мамички незнаев каде да пишам па ја најдов оваа тема....дали некој знае да ми каже како да му извадиме извод на нашето бебенце има 7 дена,што документи ни требаат??
А исто и за здравствена лег. каде треба да одиме да ја извадиме а ке биде преку мојот сопруг!
Се надевам некоја мама ќе ми пише некоја информација!
Поздрав!user posted image user posted image


за извод ви треба ваша венчаница и отпусна листа од болница. мислам дека и копија од ваши лични карти. се тоа во МТВ и ќе си земете извод.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Здраствена легитимација
25.7.2011 15:39:46   
Natuska85
Лиличка за вадење на извод од матична книга на родени можеш да прочиташ и тука

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Здраствена легитимација
18.10.2011 11:16:27   
taisa
mnogu vi blagodaram na site mnogu korisni informacii ,a dali znaete koga najrano treba da se izvadi zdravstvena ? dali odma po raganjeto?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Здраствена легитимација
18.10.2011 11:25:28   
sandriana RR
Zdravstvena leg. za bebeto mozes koga sakas da si izvadis - nie izvadivme koa imase bebusot 1 mesec, za da si odredime maticen pedijatar, i zaradi vakcinacijata.

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Здраствена легитимација
21.6.2014 18:38:47   
sonc90
zdravo zenski...jas sum pri kraj so bremenosta pa se naoruzuvam so informacii zasto ne sakam da trcam i prasuvam u 5 do 12 pa mi treba vasa pomos...prasanjevo vazi za site sto skoro se porodile t.e. otkako izlegoa ovie elektronskive zdrastveni karticki...kako ide sega postapkata za zdrastvena legitimacija?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?