|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Здраствена легитимација
22.6.2014 0:51:13   
Felly RR
сонц, еве ти го копирам постот на миана од темата електронска здравствена легитимација.


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Еве јас ке ти кажам нај точно.
Од работа ке ти пополнат ЗО образес ( здравствено осигурување )
Зависи преку кој ке го пријавуваш бебето .. Ако го пријавуваш преку тебе од кај тебе од работа ке треба да ти направат,а ако е од кај сопругот - од кај него.

Незнам дали детето веке ви е пријавено здравствено
Ако ви е пријавено и сакате да поднесете за ЕЗК тогаш - барање за ЕЗК,извод од матична книга на родени на детето,уплатница од 250 денари и за секој случај земи си копии од лична карта твоја и на сопругот и копија од венчаница. Претпоставувам дека имате обична здравствена книшка,зошто ако ја чекате електронската ке се изначекате. А за обична книшка,пополнуваш книшка,одиш со ЗО образецот пополнет од работа,извод од бебето.
Обично за секое лице треба уплатница,барање,копија од лична карта и согласност за користење на лични податоци. Сите овие ббрасци и објаснувања ги има на страната на ФЗОМ.
Еве линк http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemID=6C4F491E93A5F84DA7744FBC55A6F98E
Најдоле се сите обрасци




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Здраствена легитимација
10.9.2014 11:33:02   
Pukanka
Mamicki sakam da ve prasam koga vagavte zdravstvena kniska za vaseto bebuvce.... edna lekarka mi kaza deka prvo treba da pominat 40 dena pa posle deka se vagja... a knigovoditelkata od rabota mi kaza deka mozam koga sakam...
???

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Здраствена легитимација
10.9.2014 13:31:50   
Felly RR
Па и јас мислам дека можеш во било кое време. ЗОшто да поминат 40 дена, па ти и претходно ќе имаш потреба да го однесиш на лекар, и за редовни контроли. Ми нема многу логика да треба да се чека 40 дена. МОже мислела дека за електронска здравствена легитимација ќе треба да почекате додека да биде готова.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pukanka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Здраствена легитимација
10.9.2014 16:53:09   
nataly86
Можиш кога сакаш да извадиш...копија од извод мислам дека треба...а за електронска поднесуваш и ке те известат кога ке биде готова...а за првите прегледи не ти треба здраствена легитимација можиш и со картон од болница

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Здраствена легитимација
12.9.2014 13:25:51   
Pukanka
Fala mnogu... da ne odolgovlekuvam za bez pricina i da si zavrsam pobrzo rabota....user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 30
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?