Здраствена легитимација (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


BILE.F -> Здраствена легитимација (21.4.2010 9:57:40)

Може постои ваква тема, но не можев да ја најдам!
Кога ја отворивте здраствената легитимација на вашето бебе, и ако се сеќавате кои документи ви беа потребни!?

Ме буни тоа што секаде се бара оригинални документи, па јас колку изводи за бебето треба да извадам, и матичниот колку документи ќа ми даде за породилно боледување!




pacuvce -> RE: Здраствена легитимација (21.4.2010 10:00:58)

Ако биде преку тебе,треба Извод од матична книга на родени за бебето,Венчаница за родителите,Отпусна листа од болница,Здравствена легитимација и мислам дека требаше и лични карти од двајцата родители,ама не сум сигурна...И мислам дека се беше копија,не правеа никаков проблем...А да заборавив,треба и твојата книшка...




Rossana -> RE: Здраствена легитимација (21.4.2010 10:09:29)

jas vcera ja otvoriv zdrastvenata legitimacija na Sara, potrebno e :
-Edna prazna legitimacija
-Izvod na rodenite-na bebeto(kopija)
-licna karta od roditel(vo zavisnost preku koj roditel ke se leci)
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




caci20 -> RE: Здраствена легитимација (21.4.2010 10:11:24)

Bile mislam deka gi vrakaat dokumentite. Treba potvrda od rabota na roditelot preku kogo ke bide osigurano detenceto. Izvod od maticna kniga na rodenite, zdravstvena legitimacija. Ama misla deka bidejki kaj mene Petar e preku mene prijaven se zavrsi smetkovoditelot na firmata




BILE.F -> RE: Здраствена легитимација (21.4.2010 10:11:41)

Фала уште еднаш!
Ме бунат овие документи и сакам пред време да се организирам!




Палешка РР -> RE: Здравствена легитимација (21.4.2010 12:07:58)

Не се секирај ти Биле за тоа. Маж ти ќе ги среди тие документи, секако сите се добиваат со раѓањето на бебето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Annabel -> RE: Здравствена легитимација (21.4.2010 12:55:50)

Биле, од работа ќе ти ја направат книшката....јас само доставив нова книшка и фотокопија од изводот. Не требаат оригинали.




Mila na mama -> RE: Здраствена легитимација (21.4.2010 22:47:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Венчаница за родителите,Отпусна листа од болница,


На мм ова не му бараа што им е гајле дали се венчани родителите, а ни отпусна листа не им треба, само извод од бебето, празна здравствена и лична карта од родителот преку кој е осигурано бебето се носи кај книговодителот и тој средува се.




pacuvce -> RE: Здраствена легитимација (21.4.2010 22:53:59)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Венчаница за родителите,Отпусна листа од болница,


На мм ова не му бараа што им е гајле дали се венчани родителите, а ни отпусна листа не им треба, само извод од бебето, празна здравствена и лична карта од родителот преку кој е осигурано бебето се носи кај книговодителот и тој средува се.

[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]
Јас наведов што ни побараа на нас...Можеби од тогаш некои работи се смениле...Поминати се две години откако сте ваделе книшка вие,а и да не се поминати,во нашава администрација работите стојат така,да ако пет луѓе ги прашате за една работа,ќе ви кажат пет различни работи...




Snowhite RR -> RE: Здраствена легитимација (28.4.2010 23:46:10)

Венчаница бараат кога вадиш извод за детето, инаку за легитимација како што кажале другите, извод од детето, нова здравствена книшка и лична карта од родителот на кој ќе биде осигурено бебето, е сега понекогаш бараат и сликче од бебето, нас не ни побараа за Михаил, ама кога јас од работа пријавував новороденчина од вработените ми бараа и сликче, мислам глупости, бебе мало па да го сликаш, да вадиш сликче




Maca25 -> RE: Здраствена легитимација (28.4.2010 23:53:39)

И нас ни побараа слика. Од сликите од нина што ни се на компјутер, најдовме една на која се гледа убаво лицето, ја испринтавме во фото студио и ја залепивме.




Mihaela -> RE: Здраствена легитимација (27.7.2010 2:13:51)

јас и сопругот се водиме како невработени,дали некој знае што треба,дали се истите документи како за вработени.бебуш ми е 4 месеци,а уште нема здр.легитимација




AnnaMolly RR -> RE: Здраствена легитимација (27.5.2011 10:02:20)

Знае ли некој што треба за да го префрлам Филип на мое осигурување? Моментално е осигуран на маж ми, ама нередовно зема картончиња, па сакам на мене да го префрлам.
Ако знае некој што треба, пишете. Или кажете каде да се јавам да прашам, Министерство за здравство или за труд и социјална политика?




Maca25 -> RE: Здраствена легитимација (27.5.2011 10:09:01)

Јави се во мин. за труд и социјална политика. Они најдобро ќе ти кажат што ти е потребно. 




Yummy Mammy -> RE: Здраствена легитимација (27.5.2011 10:16:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Знае ли некој што треба за да го префрлам Филип на мое осигурување? Моментално е осигуран на маж ми, ама нередовно зема картончиња, па сакам на мене да го префрлам.
Ако знае некој што треба, пишете. Или кажете каде да се јавам да прашам, Министерство за здравство или за труд и социјална политика?



Ne treba nisto vo Ministerstva da prasuvas, toa se sreduva preku pravnicite na rabotnoto mesto (ili koj i da gi vodi tie HR raboti). Prasaj kaj tebe na rabota, odnesi im gi site vasi dokumenti, firmata nema nikakvi obvrski, no mora nivno ovlasteno lice da go prefrli deteto na tvoe ime, ne mozete vie samite da odite. (Ako dobro pamtam, toa porano se pravese vo Zavod za vrabotuvanje). 
Pozdrav.




strelec 8 -> RE: Здраствена легитимација (27.5.2011 17:04:20)

1.ke ti trba obrazec ZO-1 PRIJAVA ODJAVA .KE TREBA DA JA POTPOLNAT (ODJAVA NA CLEN)KAJ MAZ TI NA RABOTA .ZA DA SE ODJAVI OD NEGO.
2.SO DRUGA TAKOV OBRAZEC KE GO POTPOLNAT KAJ TEBE VO FIRMATA (PRIJAVA)SO PECAT NA TOJ OBRAZEC I NA NEJZINATA KNISKA I VI FONDOT VO ZDRAVSTVO




Snowhite RR -> RE: Здраствена легитимација (27.5.2011 21:14:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Знае ли некој што треба за да го префрлам Филип на мое осигурување? Моментално е осигуран на маж ми, ама нередовно зема картончиња, па сакам на мене да го префрлам.
Ако знае некој што треба, пишете. Или кажете каде да се јавам да прашам, Министерство за здравство или за труд и социјална политика?



Јас работам со тоа и ќе ти кажам, најпрво ќе треба да го одјават од кај мм на работа, книговодството или матичари ако има (за ова не сум 100% сигурна, нека праша мм на работа) а после ти ќе ја однесеш книшката од детето со сликче кај тебе во фирмата исто во службата што ги води тие работи и понатаму тие ја завршуваат работата




AnnaMolly RR -> RE: Здраствена легитимација (28.5.2011 16:53:01)

Фала многу на сите за информациите. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




lilicka -> RE: Здраствена легитимација (25.7.2011 14:32:24)

Здраво мамички незнаев каде да пишам па ја најдов оваа тема....дали некој знае да ми каже како да му извадиме извод на нашето бебенце има 7 дена,што документи ни требаат??
А исто и за здравствена лег. каде треба да одиме да ја извадиме а ке биде преку мојот сопруг!
Се надевам некоја мама ќе ми пише некоја информација!
Поздрав![sm=metulj.gif][sm=metulj.gif]




anedespo -> RE: Здраствена легитимација (25.7.2011 14:46:18)

Na rabota na soprugot se nosi nova zdravstvena kniska sto ke bide za bebeto, zaedno so izvod od rodeni. Mislam deka samo topa trebase. I posle firmata si gi sreduva tie raboti. barem taka e kaj nas.




Maca25 -> RE: Здраствена легитимација (25.7.2011 14:48:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Здраво мамички незнаев каде да пишам па ја најдов оваа тема....дали некој знае да ми каже како да му извадиме извод на нашето бебенце има 7 дена,што документи ни требаат??
А исто и за здравствена лег. каде треба да одиме да ја извадиме а ке биде преку мојот сопруг!
Се надевам некоја мама ќе ми пише некоја информација!
Поздрав![sm=metulj.gif] [sm=metulj.gif]


за извод ви треба ваша венчаница и отпусна листа од болница. мислам дека и копија од ваши лични карти. се тоа во МТВ и ќе си земете извод.




Natuska85 -> RE: Здраствена легитимација (25.7.2011 15:39:46)

Лиличка за вадење на извод од матична книга на родени можеш да прочиташ и тука




taisa -> RE: Здраствена легитимација (18.10.2011 11:16:27)

mnogu vi blagodaram na site mnogu korisni informacii ,a dali znaete koga najrano treba da se izvadi zdravstvena ? dali odma po raganjeto?




sandriana RR -> RE: Здраствена легитимација (18.10.2011 11:25:28)

Zdravstvena leg. za bebeto mozes koga sakas da si izvadis - nie izvadivme koa imase bebusot 1 mesec, za da si odredime maticen pedijatar, i zaradi vakcinacijata.




sonc90 -> RE: Здраствена легитимација (21.6.2014 18:38:47)

zdravo zenski...jas sum pri kraj so bremenosta pa se naoruzuvam so informacii zasto ne sakam da trcam i prasuvam u 5 do 12 pa mi treba vasa pomos...prasanjevo vazi za site sto skoro se porodile t.e. otkako izlegoa ovie elektronskive zdrastveni karticki...kako ide sega postapkata za zdrastvena legitimacija?




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>