|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Гумени бонбони
30.9.2009 10:38:28   
big_mama817
дали им давате на вашите деца гумени бомбони и од која возраст почнавте истите да им ги даватеuser posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.11.2012 9:09:35 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: гумени бонбони
30.9.2009 10:40:22   
mis.
Мартин не сака гумени бомбони а нема ни пробано.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: гумени бонбони
30.9.2009 10:47:35   
profesorica
не сме почнале уште со гумени бомбони, некако ми е шубе, незнам што се содржат внатреuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: гумени бонбони
30.9.2009 11:00:50   
big_mama817
 
Гумените бонбони би можеле да бидат претворени во еден вид “оружје” во борбата против расипувањето на забите.

На детски омилените мечиња за џвакање, би требало да се додаде природен засладувач xylitol кој го намалува бројот на одредени бактерии во устата.

Со тоа, конзумирањето на четири такви “модфицирани” гумени бонбони три пати дневно, шест дена во неделата, ќе придонесе за значително помал број на стрептококи, покажа истражувањето на американските научници.
user posted image

На Универзитетот во Washington утврдиле дека дистрибуцијата на засладувачот xylitol во гумените бонбони меѓу децата на школска возраст, би можел да има значително влијание во намалување на бројот на расипани заби кај децата.

Во списанието BMC Oral Health тие истакнале дека слатките, како што се гумените мечиња, се помалку опасни за детските заби отколку мастиките, иако некои мастики содржат xylitol.

Истражувачите ќе продолжат со тестирање на овие супстанции, како би утврдиле дали намалениот број на бактерии, води кон намалување на интензитетот на расипување на забите.

Ако ова мислење се потврди преку тестирање, во училиштата и клиниките ќе се имплементира програма за воведување на гумени бонбони во детската исхрана, тврдат научниците. Сепак признаваат дека тоа ќе биде тешка задача и дека на истата треба да и се посветат сите наставници, родители и власти.



_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: гумени бонбони
1.10.2009 21:39:18   
pericka
uste nema probano moeto

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: гумени бонбони
9.10.2009 15:35:54   
mami
фино изгледа идеата за гумените бомбони, ние немаме пробано сеуште, малку ми е страв искрено да ви кажам, а и ко што почнал да не јаде во периодов уште тие му фалат па ништо да не јадеuser posted image

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: гумени бонбони
1.1.2010 11:13:37   
ripce
не му давам како прво зашто уште е мал за гумени бомбони, а поготово зашто се' почесто читам за штетноста на гумените бонбони како резултат на тоа што содржеле емулгатори Е123 и Е110user posted image Не знам колку е точно, дали содржат или не па моја одлука е да не му давам, може да расте и без гумени бомбони... па и јас не ги сакам баш, и ретко некогаш да земам една-две.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: гумени бонбони
1.1.2010 11:16:33   
nadica
и јас сеуште не сум и дала може и без нив таа се дави од поголемо парче леб а пак гумени бомбони...

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: гумени бонбони
1.1.2010 12:54:37   
Еца
Мартина вчера прв пат проба гумени бомбони, изеде само едно и толку, веќе не и давам, нема потреба од нив. Сметам дека воопшто не се здрави, за храниливи да не правиме муабет и тоа е моето мислење на оваа тема. Имаше среќа што јадеа братучетките нејзини па и таа да проба да изеде едно гумено бомбонче, инаку уште долго време немаше да знае дека има такво чудо за децаuser posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 1.1.2010 12:55:14 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: гумени бонбони
1.1.2010 13:06:22   
ripce
Малку истражував на Интернет кој е составот на гумените бонбони и еве што најдов...
Подлогата за гумените бонбони е желатинот, а додатоци се: глукозен сируп, лимонска киселина, комбинација на природни и вештачки ароми, карнауба восок, синтетски бои Е102, Е110, Е129, Е133 и емулгатор. Производот е комплетна "синтеза"... Атрактивните бои и арома ги "заведуваат" децата...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: гумени бонбони
12.1.2010 14:56:47   
mother 29
јас на Марко му давам од тие не се гумени баш,туку како шекерни се топат во уста на haribbo се.ги има розеви и жолти мечиња!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: гумени бонбони
12.1.2010 15:43:21   
mis.
Гумени бомбони не јадеме.Имаме доста од новогодишните пакетчина но само јас и мм ги јадеме.Мартин не ги сака а мене тоа ми одговара.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: гумени бонбони
18.1.2010 17:37:56   
HristinAntonio
mu dava na antonio i gi saka ama procitav deka vo nekoi drzavi i se zabraneti....pa veke ne mu davam

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: гумени бонбони
21.3.2011 17:56:14   
mamamoni
леле колку јадам гумени бонбони, на Софија незнам дали ќе и давам, ама јас ги обожавам тие на Haribo, сигурно мама ќе ги јади user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: гумени бонбони
21.3.2011 23:29:56   
Maca25
Ние јадеме повеќе од Нина user posted image . Едно време ги јадеше Харибо мечињата, сега нешто не ги сака, сакала некои други - турски user posted image . му бараше на мм секој ден кога ќе си дојде од работа да и даде кесичка со гумени бомбони. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: гумени бонбони
22.3.2011 8:42:44   
denim
Ne jademe gumeni bomboni, niti sum i gi nudela nekogas i ne gi sakaat. Cista hemija.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: гумени бонбони
22.3.2011 9:54:14   
amelbebe
ne sum mu dala do sega,a za ponatamu neznamuser posted image bidejki toj pocna sam da odi da si kupuva vo prodavnickata do nasuser posted image

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: гумени бонбони
2.6.2011 0:02:03   
Maca25
Гумените бомбоми наскоро би можеле да бидат употребени во борбата против болестите на забите.

user posted image

Имено, омилените детски слатки ќе бидат дополнети со природен ксилитон, кој помага при уништувањето на бактериите во устата одговорни за расипувањето на забите. Американската студија покажала дека во устата на децата се поголем е растот на бактериите кои предизвикуваат болести назабите, па според тоа е предложено да во нивното најдраго благо се стави ксилитол кој помага при уништување на штетните бактерии. Моментално се прават тестови кои би покажале пад на бактериите одговорни за расипување на забите.   



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: гумени бонбони
2.6.2011 8:57:31   
skorpijana
mojot sin gi obozava i ne saka drugi osven haribo znae sto da odbere

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: гумени бонбони
2.6.2011 9:29:30   
Maca25
Ние одиме во Рамстор и горе има еден штанд полн со гумени бонбони во разни форми. Е таму ги даваме парите. Морам и на двете деца да им купам user posted image Мм си зема кисели и големи, а за Нина од малечките форми кои се благи.
Затоа сега почнав да го избегнувам Рамстор. user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: гумени бонбони
2.6.2011 22:22:45   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Гумените бомбоми наскоро би можеле да бидат употребени во борбата против болестите на забите.

user posted image

Имено, омилените детски слатки ќе бидат дополнети со природен ксилитон, кој помага при уништувањето на бактериите во устата одговорни за расипувањето на забите. Американската студија покажала дека во устата на децата се поголем е растот на бактериите кои предизвикуваат болести назабите, па според тоа е предложено да во нивното најдраго благо се стави ксилитол кој помага при уништување на штетните бактерии. Моментално се прават тестови кои би покажале пад на бактериите одговорни за расипување на забите.   





леле како ме пристрви со бонбониве, сега бевме во Тинекс да знаев ќе си купевuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: гумени бонбони
3.6.2011 9:05:03   
Maca25
Вкусни се, нели?! Јас најмногу ги сакам тие белите мечиња, благи а сепак киселки и малку горчливи...баш како животов мој user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: гумени бонбони
22.6.2011 16:32:16   
strelec 1982
Negde posle godinaipol pocnav da mu davam gumeni bonboni mnogu gi saka.Nikogas ne mi teknalo da mu kupam se dodeka ne vide sam od decata pogolemi stio si igraa i jadea dodeka bese na ulicata mu dadoaa dadickite i jas otidov mu kupiv i od togas kako si jade ne naoga mana kakvi ima vo malskoto dukance takvi dali se haribo ilio nekoj drugi a isto taka i jagotcinjata mnogu gi saka.Mislam deka ne bi trebalo da se stetni.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: гумени бонбони
2.11.2012 9:06:17   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Auuuu M u posledno vreme samo bara gumeni bonboni,uzas,jas nikogas ne sum gi sakala,i znam deka ne se ubavi kako za jadenje taka i za zabcinjata,abe ne mozeme u market da otideme nedaj boze da gi vidi vristi na cel glas da i kupime....posle ova tesko deka ke dobie nesto vakvo...

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

M mnogu saka gumeni bomboni, izbegnuvam da mu davam ama ako gi vidi vo prodavnica obavezno bara.Omileni bomboni mu se

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Јас обожавам гумени бомбони ама не јадам често ни пак многу, а Мартин исто и тој сака и кога ке види сам си зема ама не јаде по многу ке касне 2 3 и ке му помине.

А ова за емулгаториве се сложувам си Анамоли дека во се апсолутно има по некој штетен , и алал да ти екога можеш да пазиш толку, и јас како Анамоли не би успеала.

Да не забегувам ама летоска имавме малини во бавчата, непрскани, преубави, и комшијата што се граничи си ја прскал лозницата и испрскал дел од малините, значи ни ги направил штетни. И јас мислам ако пазиме така 99 % ке исфрлиме од исхраната.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Јас многу сакам гумени бонбони, ама не ги јадам, ептен треба мерак да ме фати за да каснам. Знам од што се прават, па од самата помисла ми се одбивни. А малиов уште нема пробано, немам намера да му давам уште долго време (барем додека некој друг не му даде, или пак сам не проба).
Што се однесува до емулгаторите, точно е дека ги има во секој можен производ, ама од друга страна, се што може да се направи дома, не мора да се купува, тоа колку толку е гаранција дека се внесува нешто здраво. Барем за децата, ако не за друго.

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

nie ne gi jademe bas .......i ne ni mu davam ........navistina sve e stetno ama barem nesto moze da se izbegne...........a pak tie pudinkcina od vanila i od cokolado kolku gi saka .......ama retko mu kupuvam stom e i toj so mene vo prodavnica bara ..............

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

ама кога се работи за нашите децата и нивното здравје мислам дека не постои сила која може да не спречи .


Уф, камо среќа да беше така, ама не е. Се што пробал Никола а спаѓа во „не здрава хрна“ пробал кога сме биле во друштво со други деца кои тоа го јаделе, и детето ќе посака и тоа да проба (што да правам кога за дете го имам најголемото стрвле што некогаш се родило) и треба со плачки да го тргнам од таму, или а го изолирам и да не се дружи со никој. Јас мислам дека не можеме да го изолираме детето ос сета нездрава храна, ама можеме да го контролираме внесот, т.е. колку често ќе внесува таква храна.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

И јас ги сакам белите мечиња, мислам дека се од ананас ммммммuser posted image



< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 2.11.2012 9:11:02 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: гумени бонбони
2.11.2012 13:25:47   
elenak
Сеуште сме мали за такви слатки задоволства ( инаку на мама и се гоооолеемоо задоволство) ама затоа па моментален хит дома ни е Gummy bear song user posted image
Во контекст на темата не би и ги забранила, се што е во умерена количина е дозволено, барем од моја страна. А од штетните и некорисни закуски и не можам во целост да ја заштитам коку и да се трудам. На улица ќе излезе ќе земе од некое дете и ќе јаде.



_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?