|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Не сака да јаде!
2.9.2012 3:58:12   
Darky
Mamicki, mozno li e da ima skok vo razvojot sin mi, ima 9 mes i nekolku dena, saka da proodi, pred nekolku dena stoese sega pravi po 5-6 cekori sam, i dodeka ne proodi da ne jade? Dali im se slucilo ova na vasite user posted image koga prooduvale (da ne jadat) ?

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Не сака да јаде!
2.9.2012 14:55:55   
Pepelaska *
Не се секирај, од мое искутво , еве 2 години ке правиме, имало многу периоди кога не сакал да јаде, сега моментално пак сме низ таков.Сфатив дека нема фајде од нервози и со сила јадење, само смирено тоа што сака тоа и кога ке посака тогаш.
Да можно е дека сега проодувањето му е интересно па да е фокусирано на тоа и ништо да не го интересира.

Давај му сок , млекце ке си зајаде,

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Не сака да јаде!
3.9.2012 13:48:55   
cacizaza
ne e na doenje .ja doev do 3 ti mesec potoa snemav mleko skroz imav zdravstveni problemi.a eve vtora nedela nesaka mleko nikako a i davav NAN pa smeniv aptimil a probav od sabajle i bitolsko i nikako ne saka...a kasicki i davam od 4 meseci gi jadese,a ovie dve nedeli nikako nisto ne saka,ja odnesov na lekar mi vikaat nisto ne i e

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Не сака да јаде!
7.9.2012 9:44:29   
pucilda
moevo bebe se si jadese i piese se do denes,mu napraviv palenta so jogurt i neke da jade,a isto jadese pred 2 dena i mnogu se nerviram...

(Одговор на членот cacizaza)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Не сака да јаде!
8.9.2012 19:01:46   
Maca25
пуцилда, ако не сака палента, направи му нешто друго да јаде. ако тоа не го сака, не значи дека ништо не сака. или во моментот не било user posted image гладно. пробај покасно пак истото да му го дадеш и не се нервирај.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Не сака да јаде!
24.9.2012 12:44:10   
pucilda
sega sme 7 meseci i 17 dena i do sega sve jade,pu pu pu da ne go podrecam,ama valjda ne razbira pa sve buta sto ke mu se dade,sok obavezno pie,e mene sto me nervira mnogu e toa sto voda voopsto ne pie,dali 2-3 goltki samo,kako e mozno voda da ne saka...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Не сака да јаде!
3.10.2012 17:42:26   
jana81
lele mamicki moram i jas da si se pozalam ovde. epa so ova nejadenjevo veke kraj da se nemalo znaci. Kaj nas ovoj period na nejadenje pocna uste vo maj mesec i aj si velam nastinka, aj zapcinja, aj da imam trpenie da ne se nerviram ama ova veke gi pomina site gracini. ustvari maliot ne deka ne jade nisto tuku ne go jade rucekot. znaci nisto od zelencuk so meso, ili pak supa. ustvari uste nakov veke ne nacin probav( de so crtani de so pesni de so izgladnuvanje ) i koga ke kasne 2-3 lazicki a koga ic.pocnav i od nasiot rucek da mu davam ama nisto. znaci toj nema problem so apetitot tuku so samoto jadenje. a saka da jade leb mackano so bilo sto, banicki kifli , kroasani. ama pa ne moze cel den da jade leb i taka ima tvrda stolica.voda pie nekolku goltki na den sok 100-200 ml i mleko pie okolu 500-600 ml na den. Ajde mamicki pomagajte dajte nekoj sovet ova veke stvarno ne se trpi. kolku i da sakas da ne se nerviras ne e eden den eve veke 4 meseci trae ovoj period

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Не сака да јаде!
17.10.2012 22:59:46   
SkCura77
Аууу, нервно... 14 месеци НИКАКОВ проблем немавме со јадењето. Јадеше се и сешто и во секое време, освен за ориз малку се бунеше, ама пак го буташе. АМА!!! Цела недела веќе на секое јадење мрда, прета, ја врти главата на страна и станува од столче, во знак на протест. Појма немам што му е! Испробани сите финти, омилени јадења, играчки, музики, муабети, циркузи, не, не и не! Ќе пукнам!
Не дека губи апетит, туку јадеме на рати и по цела соба, нешто што најмногу ме нервирало кај други деца, а сега почна и моево...user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Не сака да јаде!
18.10.2012 2:56:36   
Darky

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Аууу, нервно... 14 месеци НИКАКОВ проблем немавме со јадењето. Јадеше се и сешто и во секое време, освен за ориз малку се бунеше, ама пак го буташе. АМА!!! Цела недела веќе на секое јадење мрда, прета, ја врти главата на страна и станува од столче, во знак на протест. Појма немам што му е! Испробани сите финти, омилени јадења, играчки, музики, муабети, циркузи, не, не и не! Ќе пукнам!
Не дека губи апетит, туку јадеме на рати и по цела соба, нешто што најмногу ме нервирало кај други деца, а сега почна и моево...user posted image



Te razbiram potpolno, poveke tepikot jade odkolku sin mi, BABY VIT multivitaminski kapki mu e majkata. Vo zegin se 560 denari, za vasa vozrast 2 ml, nie posto nemame uste godina pieme po 1 ml (25 kapki), nema minerali samo vitamini, lensni se samo pazi konsultiraj se so lekar, deka imaat vitD da ne mu davas poveke kapki, mozebi ke ti recat 1-2 pomalce da davas D3. mojot sin proode rano, na 9 mes, i koga gi pravese prvite cekori nejkese nisto drugo osven da odi, i gubese mn energija a samo cicase ( a jas imam mn malku mleko), izgubi na kilza, posle baby vit, se popravi 1 kg za 2 nedeli, no pocnav i so tarana, deka zelencukot i ovosjata imaat vit i minerali no ne se mn kaloricni, ova e mojot sovet i licno iskustvo! Na 28 ke napravime 11 mes, jade, malce e tabielija saka so dobro so arno, ama si lapa fala mu na Gospod, i da POTPOLNO te razbiram kako se custvuvas, jas duri ni sama ne jadev od sto mi bese zal.... Pozz, se nadevam pomognav!

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Не сака да јаде!
18.10.2012 8:57:06   
alkica
Darky,Baby vit kapkite pretpostavuvam deka se vitamini?i nie imame problem so hranenjeto,bukvalno na sekoja hrana ja vrti glavata, ja brkam niz celata soba i se pravime lom.ima 11 meseci,eve tocno denes pravi.maka macime sekoj den.ajde i jas ke gi probam ovie kapki pa mozda ke ni se popravi apetitot.poz.

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Не сака да јаде!
18.10.2012 9:20:14   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Аууу, нервно... 14 месеци НИКАКОВ проблем немавме со јадењето. Јадеше се и сешто и во секое време, освен за ориз малку се бунеше, ама пак го буташе. АМА!!! Цела недела веќе на секое јадење мрда, прета, ја врти главата на страна и станува од столче, во знак на протест. Појма немам што му е! Испробани сите финти, омилени јадења, играчки, музики, муабети, циркузи, не, не и не! Ќе пукнам!
Не дека губи апетит, туку јадеме на рати и по цела соба, нешто што најмногу ме нервирало кај други деца, а сега почна и моево...user posted image


Не се нервирај и не го терај детето со сила, не му трчај со тањирот по него, на таа возраст и моето така правеше ама му помина.А не е чудо ни да е му запче.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Не сака да јаде!
18.10.2012 10:03:58   
Darky

ИЗВОРНА ПОРАКА: alkica

Darky,Baby vit kapkite pretpostavuvam deka se vitamini?i nie imame problem so hranenjeto,bukvalno na sekoja hrana ja vrti glavata, ja brkam niz celata soba i se pravime lom.ima 11 meseci,eve tocno denes pravi.maka macime sekoj den.ajde i jas ke gi probam ovie kapki pa mozda ke ni se popravi apetitot.poz.



Da multivitaminski kapki, 4 cekvorki naednas koga mu niknuvaa na sin mi, so baby vit jadese, za eden den mu se otvori apetitot, inaku ke oslabese i krvnata slika mozese da oslabne....

(Одговор на членот alkica)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Не сака да јаде!
18.10.2012 11:18:46   
Darky
PS Ne deka patam od komleks da e debel, ama zalno e da ne jade nisto a da trosi energija, to mie e muabetot!

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Не сака да јаде!
18.10.2012 11:22:55   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Аууу, нервно... 14 месеци НИКАКОВ проблем немавме со јадењето. Јадеше се и сешто и во секое време, освен за ориз малку се бунеше, ама пак го буташе. АМА!!! Цела недела веќе на секое јадење мрда, прета, ја врти главата на страна и станува од столче, во знак на протест. Појма немам што му е! Испробани сите финти, омилени јадења, играчки, музики, муабети, циркузи, не, не и не! Ќе пукнам!
Не дека губи апетит, туку јадеме на рати и по цела соба, нешто што најмногу ме нервирало кај други деца, а сега почна и моево...user posted image


Welcome to the club user posted image
Што да ти речам освен живци, живци, трпение, живци и трпение user posted image
И како и да е, ако немавте проблем порано со јадење, најдобронамерно би те советувала да не му дозволуваш хранење насекаде. Ќе се научи, па после нема да сака да јаде поинаку кога му помине овој период на испитување се живо.
Колку и да не јаде, мојов го ставам во столче, го врзам ако треба, ама тој всушност тек ако е надвор од столче нема да јаде. Не се смирува! СЕ му е друго поинтересно од јадење. Држи залак со саати во уста, бидејќи не е доволно концентрисан на храна. user posted image Ама тоа е. Некогаш оди полесно, некогаш потешко. На мојов ни витамини не му помагаат. user posted image

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Не сака да јаде!
19.10.2012 6:11:23   
Darky

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Аууу, нервно... 14 месеци НИКАКОВ проблем немавме со јадењето. Јадеше се и сешто и во секое време, освен за ориз малку се бунеше, ама пак го буташе. АМА!!! Цела недела веќе на секое јадење мрда, прета, ја врти главата на страна и станува од столче, во знак на протест. Појма немам што му е! Испробани сите финти, омилени јадења, играчки, музики, муабети, циркузи, не, не и не! Ќе пукнам!
Не дека губи апетит, туку јадеме на рати и по цела соба, нешто што најмногу ме нервирало кај други деца, а сега почна и моево...user posted image


Welcome to the club user posted image
Што да ти речам освен живци, живци, трпение, живци и трпение user posted image
И како и да е, ако немавте проблем порано со јадење, најдобронамерно би те советувала да не му дозволуваш хранење насекаде. Ќе се научи, па после нема да сака да јаде поинаку кога му помине овој период на испитување се живо.
Колку и да не јаде, мојов го ставам во столче, го врзам ако треба, ама тој всушност тек ако е надвор од столче нема да јаде. Не се смирува! СЕ му е друго поинтересно од јадење. Држи залак со саати во уста, бидејќи не е доволно концентрисан на храна. user posted image Ама тоа е. Некогаш оди полесно, некогаш потешко. На мојов ни витамини не му помагаат. user posted image


Jas mu menuvam taktika, tri dena na stolce svrten kon prozorot, utredenta kaj masinata za perenje, pa sporetot, pa so muzika, itn, se nauci vekje so setanje, moram.....

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Не сака да јаде!
19.10.2012 9:41:41   
arh_diz
Jas mislam deka najfolem problem sto decata ne sakaat da jadat e sto se naviknati na gricki i slicni raboti, i toa uste od pred godina dena .Nemaat raspored dorucek rucek vecera se im e ispomesano so grickite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Не сака да јаде!
19.10.2012 9:53:54   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jas mislam deka najfolem problem sto decata ne sakaat da jadat e sto se naviknati na gricki i slicni raboti, i toa uste od pred godina dena .Nemaat raspored dorucek rucek vecera se im e ispomesano so grickite


Ne, arh-diz, konkretno kaj nas se znae, duri i se znae satot koga e dorucek, rucek i vecera. Sto se odnesuva do toa, navistina sum principijelna. Samo ete toj ne e mnogu po jadenje duri od samoto raganje.
Ne jade gricki, nekogas posle rucek mu dadam od ziv. carstvo i toa ne jade mnogu. Nikogas ne go pretrupuvam so hrana, ne mu davam sekoj cas da jade, ete takov e. Ima popametna rabota od jadenje. user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Не сака да јаде!
19.10.2012 9:55:07   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jas mislam deka najfolem problem sto decata ne sakaat da jadat e sto se naviknati na gricki i slicni raboti, i toa uste od pred godina dena .Nemaat raspored dorucek rucek vecera se im e ispomesano so grickite


Потпис!!! Кај мало дете редот и распоредот е најбитен. Секој оброк треба да биде во прилично исто време, станување легнување се! Ако не сака да јаде, мора барем некоја лажичка, за да се запази редот, а не ај да пробаме после ако сака. Ако се научи така ни ред ни бутур, ни јадење. Се каша попара ќе се направи.

Знам што зборувам, имам дете НЕЈАДАЧ што сега јаде по 5 оброци во денот во исто време секој ден. А имавме предиспозиции да живееме на чај...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Не сака да јаде!
19.10.2012 10:05:24   
Bethany
Јас да се појаснам дека моето дете никогаш не проскокнало оброк, не зато што тој не сакаше да го прескокне, туку што јас не дозволив тоа да се случи. И тој јаде, тој знае дека треба да јаде и јаде, мене најмногу мачи што има периоди кога држи залак во уста со саати, па морам да го пожурувам. Како да нема апетит. Е тоа ме вади од такт. А држи во уста, бидејќи гледа по собата барајќи што ќе земе, се му одвлекува внимание, сака повеќе да трчи отколку да седи. И јас тоа рабирам. Не е јадач, ама знае дека треба да јаде, баш затоа што не му попустив околу тоа.
Доручек ни е во 8, ручек во 1-2, вечера околу. 7-8. Веднаш после вечера оди во кревет. Нормално дека има одстапувања по пола саат- саат, зависи дали спие, одиме ли некаде итн. ама воглавном е тоа. Помеѓу се ужините, овошна и друга некој дезерт (пудинг, овошен јогурт итн...)
Би сакала некогаш да јаде со повеќе сласт, ме мачи тоа што некогаш ми се чини јаде од што мора, не ужива во јадењето...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Не сака да јаде!
19.10.2012 10:29:42   
Beatris
Супер, терајте така! И мојата не јаде со сласт, јаде од ред, навика, не знам како да речам. Ама се додека јаде супер, а со апетит без, ми е гајле. Ќе и се навикне мешето па верувам дека после ќе си бара сама

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Не сака да јаде!
27.10.2012 18:02:39   
majka na eva
јас пак пишувам се нешто не мачи насuser posted image ,ама среќа што ве имам вас на рр,оти нема кој друг да прашам ако не сте виеuser posted image .Еве што ни е маката.ќе ни излегуваат други запчиња,и Ева не сака воопшто ништо да јаде(одбива),пие само млеко,па не знам ќе може ли така кога не сака да јаде да и давам млеко почесто за да не биде гладна.што мислите вие.има скоро 1год што знам дека е невозможно да биде само на млеко,нејзе и требаат и други продукти во исхраната ама ете кога не сака да јаде што друго ми преостанува?а секако се обидував,не бе не и не сакаuser posted image и денес е само на млеко,а сега и давав компир исто не сакаше да јаде и гладна заспа.па кај и да е веќе треба да стане,а знам пак нема да сака да јаде па дали да и давам млеко ама ќе и биде многу и млеко,ништо не сака друго..........уууууууу ама се нервирам така.пишете

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Не сака да јаде!
27.10.2012 18:41:56   
Annet
majka na eva,uste kolku vreme ke napolite godinka? toa e preoden period davaj i biskviti,ke si jade i nepca ke si ceska,na primer,ili ako za 2-3 nedeli polnite 1 god ,daj i vitamini za zgolemnuvanje na apetit......nema steta

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Не сака да јаде!
27.10.2012 22:01:29   
kikicka
Мајка на ева , пробај со некој гел или хомеопатски лек да и ја смириш болката додека вади заби. Јас имам пишувано дека откако сме со хомеопатскиот лек детето е мнг смирено додека ги вадеше забите, и јадеше и спиеше како што треба.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Не сака да јаде!
27.10.2012 22:06:52   
kikicka
Иста Л!user posted image Абе незнаеш дали детето било некогаш гладно, мајка му нормално му дава се на време, се додека едно сабајле не се разбуди гладна, кенкава , незнаев што и е , дека јас дете гладно незнам како изгледа. И направив појадок и таа самата ми ја влечеше раката, значи требало да ги изгладниме за да си побараат храна. Инаку и сега знае да отиде до фрижидер и да земе к. млеко и да рече њам њам.... и мама даде user posted image , се дешавало и млекото да си го извади , демек дошло време за спиење и да земе шише да и даде знак на мама дека е време за нанање. Така да уживај ке си каже кога е гладен, чим си јаде и не вика не уживај, а што се тиче за џвакањето, оф оф пола саат месо џвака и на крај или ке плукне или ке голтнеuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Јас да се појаснам дека моето дете никогаш не проскокнало оброк, не зато што тој не сакаше да го прескокне, туку што јас не дозволив тоа да се случи. И тој јаде, тој знае дека треба да јаде и јаде, мене најмногу мачи што има периоди кога држи залак во уста со саати, па морам да го пожурувам. Како да нема апетит. Е тоа ме вади од такт. А држи во уста, бидејќи гледа по собата барајќи што ќе земе, се му одвлекува внимание, сака повеќе да трчи отколку да седи. И јас тоа рабирам. Не е јадач, ама знае дека треба да јаде, баш затоа што не му попустив околу тоа.
Доручек ни е во 8, ручек во 1-2, вечера околу. 7-8. Веднаш после вечера оди во кревет. Нормално дека има одстапувања по пола саат- саат, зависи дали спие, одиме ли некаде итн. ама воглавном е тоа. Помеѓу се ужините, овошна и друга некој дезерт (пудинг, овошен јогурт итн...)
Би сакала некогаш да јаде со повеќе сласт, ме мачи тоа што некогаш ми се чини јаде од што мора, не ужива во јадењето...



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Не сака да јаде!
3.11.2012 11:41:29   
anaana
lele ke poludam. veke nekoe vreme nikako da ja nateram da jade. samo mleko pie i odvaj po edna lazicka od sto i da i napravam. go izgubivme sekoj red sto go imavme za jadenje i spienje bidejki ne saka da jade. ke zatvori uste i kraj nema veke. ni domasno ni kupecko ni mlecna kasicka nisto. a si imavme nekoj red na dorucek rucek spienje sega nemame nisto. i veke ne znam sto da pravam veke ne znam koga e gladna koga ne e. :((
imame 7 meseci i 3 nedeli. pieme kravjo mleko alpsko i lugje ne znaete kako go pie. sok isto taka ne pie, cajce i voda pie po celo sise :)). kasicki jadese do pred nekoe vreme i toa poveke sakase zelencukovi otkolku ovosni. nemavme problem. sega se e izmesano. lele za necel mesec ke pocnam na rabota ne znam kako ke se izdrzuva..

< Поракaта ја уредил anaana -- 3.11.2012 11:43:00 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?