|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 18:38:59   
vanessa30
I jas ja imam taa od Cepter (vo elektronska forma). Inaku Ikana sega za sega toa sto go imas na pazar mozes sama da go spremas, a drugi raboti kako sliva, kajsija, praska mozes da i gi dades gotovi (na Hipp ili nekoj drug proizvoditel) barem jas taka pravev. E sega za zelencukot bese polesno bidejki skoro se ima na pazar da si kupis svezo i da si napravis. Ako sakas prati na pp e-mail i ke ti go pratam kuvarot od cepter.

Pozz

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 19:11:09   
mamicka77
jas mislam deka svezi do 6 mesec ne se davat tesko se varele  a i jas i davam domasni jabolka krusa i suvi slivi  i gi varam pa blendiram lupeni   a kupecki i davam samo praska i kajsija ama i davaat zapek a zelencukovi doma i pravam

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 19:22:47   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

praska i kajsija ama i davaat zapek



како бе мамичка77 од праска и кајсија запек? обично тие се даваат против запек

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 30.4.2012 19:23:21 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 20:12:30   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

praska i kajsija ama i davaat zapek



како бе мамичка77 од праска и кајсија запек? обично тие се даваат против запек

taka maca od kupeckite praska i kajsija ima zapek stvarno nikoj ne mu e verno ama eve takva i e stolicata sto samo kruska i suva sliva i pomaga za kakanje se drugo cisto nisto samo da se mesa so suva sliva ili kruska i mene mi e cudno ama ete

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 20:18:39   
light
Abe rr ne znam sto i e na kerkami ovosje posledno vreme ne saka da vidi se gadi ne znam sto da i pravam i stavam plazmi , orizovi snegulki de vareno de taka svezo za. Da vidam ne pa ne a mnogu ubavo mi jadese ne znam sto da pravam a zelencuk saka jade ve molam za sovet, i goovite kasicki ne gi saka , ove e veke edna nedela otkoga i dadov gotova hipp i celo go povrati i ovosje ne saka da vidi user posted image

Vanesa30 ti prativ email ako sakas da mi ja ispratis kuvarot od cepter fala

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 20:46:34   
Felly RR
light, може и се здосадило од овошје. Битно е што си јаде, извесен период па не и нуди овошје, малку да го подзаборави, а потоа пак дај и.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 20:48:53   
ivoni4ka
hehhhe vanesa ajde i na mene ako sakas prati go toj tvacot od cepter ke ti pratam email

_____________________________



(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 21:24:21   
kikicka
офтопик сме ама ајде ке не преместат, на Л кога почнавме со дохрана купечката кајсија од Хип и правеше запек па не и давав се до летото кога испаднаа свежи праски и од тогаш нема и праве запек.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

praska i kajsija ama i davaat zapek



како бе мамичка77 од праска и кајсија запек? обично тие се даваат против запек



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 22:33:41   
Ikana
Ванеса, ти пишав порака, фала најмногу! И јас имам онакви тенџериња од цептер за готвење и плус специјален сад за готвење на пареа, имав и кувар една книга ама којзнае каде сме ја затуриле.

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

I jas ja imam taa od Cepter (vo elektronska forma). Inaku Ikana sega za sega toa sto go imas na pazar mozes sama da go spremas, a drugi raboti kako sliva, kajsija, praska mozes da i gi dades gotovi (na Hipp ili nekoj drug proizvoditel) barem jas taka pravev. E sega za zelencukot bese polesno bidejki skoro se ima na pazar da si kupis svezo i da si napravis. Ako sakas prati na pp e-mail i ke ti go pratam kuvarot od cepter.

Pozz


(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 22:40:53   
AndreaS
Light, da ne si preterala so nudenje nekoja ovoska sto ne ja saka? Mene taka kerka mi pocna da odbiva zasto ja nudev cesto kivi a ic ne gi saka, pa nejekse ni jabolko, ni banana da pomirisa. Prestanav da i nudam kivi, i velev probaj mamicka ova e jabolko go sakas i nekako otkako ke probase ke prodlzese da jade. Sega nema gajle pak, mada ne e golem fan na ovosjeto. Zlencukot go tamani daleku pred ovosjeto. I nemaj gajle se sto ima vo ovosjeto ima i vo odredeni zelencuci. Nutricionistite velat deka si ima zameni, taka da relax!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 22:44:03   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Abe rr ne znam sto i e na kerkami ovosje posledno vreme ne saka da vidi se gadi ne znam sto da i pravam i stavam plazmi , orizovi snegulki de vareno de taka svezo za. Da vidam ne pa ne a mnogu ubavo mi jadese ne znam sto da pravam a zelencuk saka jade ve molam za sovet, i goovite kasicki ne gi saka , ove e veke edna nedela otkoga i dadov gotova hipp i celo go povrati i ovosje ne saka da vidi user posted image

Vanesa30 ti prativ email ako sakas da mi ja ispratis kuvarot od cepter fala


light, не и давај неколку дека овошје, повеќе млечни каши и зеленчук, па пак пробај со овошје. За 2 дена ќе го заборави вкусот на овошјето, па може ќе почне пак да јаде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Не сака да јаде!
30.4.2012 22:49:24   
AndreaS
Ikana, moj dobronameren sovet da go namalis sokceto na 30-40 ml. Moe mislenje deka vo odreden del se najaduva i od sokceto, se poduva pa zatoa ne pie tolku mleko. Osven toa, ne e ubavo da se ucat na tolku sokce, treba voda da pijat i ovosje da lapkaat, a ne sokovi da pijat srckite nasi. Inace mojot pedijatar mi rece vaka kolku meseci starost na deteto tolku ml sok moze da pie pr. 5 meseci 50 ml, 6 - 60 itn...Jas do godinkata edvaj uspeav da protnam voda na moevo dzverce, sakase sok i i davav po 100ml. I posle se zainetiv otkako citav po internet kolku ne cini toa so sokovite i kazav ne davam. Po nekoe vreme propi voda. sega sok ja castam s vremena na vreme, ne sekoj den. Dodusa majka mi cesto i cedi portokal koga se dvete i ja karam ama pa samo toa go dobiva.
Ti velam probaj taka, daj boze da propie so povise mleko. A za aptamil 2 ste mali.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Не сака да јаде!
2.5.2012 13:31:17   
Ikana
Ах мила Андреа, од зорт почнав да и давам сок, инаку ќе ја држев на млекце и на молзено мајчино уште еден месец. Вчера прв пат проба и каша од јаболко, ја изеде без проблем, а со сокот намаливме на 70 мл, а АД млеко јадеше 6 пати по 150 мл, што е одлично!!! Дали од кашата ожедне, дали и отвори апетит или фазава и поминува, незнам, ама камен од срце ми падна што почна повеќе да јаде детево.

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Не сака да јаде!
2.5.2012 15:31:56   
mamymamy
Zdravo,

i jas imam problem....bebevo (8,5 mes) pocna vkupno 200-250ml AD mleko da pie za 24 casa. (aptamil).
I toa samo navecer. Nautro jade ovosna kasa ili mlecna, pa spie, pa leb i pavlaka ili jogurt, pak spie i potoa rucek. Popladne pak ovosna ili mlecna kasa i za spienje mleko (eventualno preku nok ako uspeam da mu dadam). Inaku preku den pie mnogu malku voda, i pretezno caj HIPP.
Ve molam dajte mi mislenje od vase iskustvo............Dali e strasdno ova sto ne pie mleko user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Не сака да јаде!
2.5.2012 15:37:02   
Mihaela 2010
Mislam deka nema potreba od tolkava panika,mamymamy citam pa tvoeto bebence i ne e bez nisto,si jade i drugi raboti,mojata kerka imalo periodi koga bukvalno nisto ne stavala vo usta,e toa e problem ...baska racunajte sega e toplo vremeto,pa i tie osekjaat,isto kako nie koga od toplo ti se namaluva apetitot taka i na niv im e..ako ne zaostanuva so kilaza nema potreba od panika..

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Не сака да јаде!
2.5.2012 15:45:09   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Zdravo,

i jas imam problem....bebevo (8,5 mes) pocna vkupno 200-250ml AD mleko da pie za 24 casa. (aptamil).
I toa samo navecer. Nautro jade ovosna kasa ili mlecna, pa spie, pa leb i pavlaka ili jogurt, pak spie i potoa rucek. Popladne pak ovosna ili mlecna kasa i za spienje mleko (eventualno preku nok ako uspeam da mu dadam). Inaku preku den pie mnogu malku voda, i pretezno caj HIPP.
Ve molam dajte mi mislenje od vase iskustvo............Dali e strasdno ova sto ne pie mleko user posted image

Па и моето пие толку млеко периодов а пиеше по 1л во 24часа.....ама си јаде и каши секако е сито и од кашите....па неможе да пие многу млеко и да јаде каши сепак се бебиња имаат мало желудниче...проблем е да не јаде и непие ништо што е случај кога растат заби!!!

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Не сака да јаде!
2.5.2012 16:42:49   
Ikana
Пробај давај му да пие млеко кога спие, не го чекај да се разбуди од спиење, и тоа колку испие толку па за саат време пак. И давај му каши да јаде за да надокнади калориски.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Не сака да јаде!
16.5.2012 19:09:30   
Natasa981
Maka macam so nejadenjevo..Imame tocno 7 meseci i eve veke dva meseci kako probuvame (jademe) gusta hrana i bukvalno nisto ne saka da jade.Otprvo probuvavme vkusovi i stoznam taka nekako odese ama sega bre treba i obroci da ima asalni i da si gi izede so slast a ona edvaj otvara usta..A me vidi so lazickata ,zatvara usta i ja vrti glavata..Neznam veke sto da pravam, da ne neznam da ja naranam ko sto treba..Nisto ne saka, ni ovosje ni zelencuk,nisto..Mevce demek ke voveduvam ama kako koga ona ni zelencukot ne go jade kako sto treba..Saka samo da cica i toa e toa.Cicka a vidi zbesnuva od radosti. Krvna slika ni e dobra, kilaza ok, si raste najnormalno a osnovnata hrana mozam da kazam i e majcino mleko..Pedijatarkata vika pocni poleka da i zamenuvas obrok, potocno da otfrlam celosno eden podoj pa da i dadam da jade ama i toa probav za zal neuspesno, na kraj sepak i dadov da cica. Treba li da ja ostavam da gladuva (da ne cica voopsto) pa togas da dadam obrok..? Neznam veke sto da pravam, sve probav i ne biva. I jas sum bila takva i maz mi bil takov na nejzina vozrast.Nisto ne sme sakale da jademe..Off dajte nekoj sovet!

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Не сака да јаде!
16.5.2012 19:26:59   
bibe80
se dodeka i davas samo da cica,nema da jade.ova mi e sovet od pedijatri na klinika,i jas imav takov problem so moeto bebe.ke kasnese 2-3 lazicki i posle toa nejkese i jas mu davav da cica za da ne bide gladno neli normalno.ama na klinika me iskaraa,mi rekoa posle cicanje da cekam okolu 2-3 casa da ogladne i da mu ponudam obrok,da insistiram da jade,ako treba i so sila i nikako,ama nikako ako ne saka da jade da ne dobie cice.zasto taka manipuliraat za da dobijat normalno pak mlekce.probaj,sovetot navistina pomaga.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Не сака да јаде!
25.5.2012 16:31:37   
light
Lele majki kajnas uste e isto ova izgledai stana navika koga ke vidi lazica abe usta zatvara abe glava merda ne mozes da ja fatis duri i place so solzi ne znam zosto oguubavo mi jadese dali ke se vrTi kako porano ne znam ne veke eden mesec sme vakvi ,i mene pediatar. Me sovetuvase da namalam so mlekoto denje da ne i davam no eve veke edna nedela i pak isto treba da ja zanimavam so nesto pa da i stavam lazica na ustata pa i toa ke ja izvadi ili ke ja drzi vo usta bese bolna pa aj od frloto ne sega nitu kasla nitu zatnato nose

(Одговор на членот bibe80)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Не сака да јаде!
1.6.2012 1:01:29   
Darky
I sin mi nejke da jade, na pocetokot jadese po cela kassicka 125 gr od HIPP, od 5 mes pocnav so ovosni kasicki, i sega ima 6 edvaj go ranam, treba da idam na lekar da go meram i ke ja prasam doktorkata dali ima nekoj vitaminski preparat za apetit, dali ima takvo nesto za 6 mesecno bebe?

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Не сака да јаде!
5.7.2012 12:59:00   
Natasa981
Lele seuste maka macam so nejadenjevo..Ne otvara usta abe stom ja vidi lazickata vrti so glavata. Vaka mi e od pocetokot,koga probuvavme vkusovi i sl. voopsto ne bese,kako da se izrazam, strvna na bilo kakov vkus ili jadenje.Najprvo mi bese seedno, dobro napreduvase vo kilaza, ama eve sega se zagrizuvam ,ke pravime 9 meseci a nemame saglam obrok :( Pet-sest lazicki i toa e toa. Nisto ne i se bendisuva, nisto ne i e dovolno dobro kako moeto mlekce. Se trudam da i go namalam, ama zal mi e da ja ostavam gladna.Pedijatarov mi vika ke vidis kako ke projade koga ke trgnes na rabota.Off neznam veke kako ke bide togas, tesko mene. Kolicinski malku mi jade,t.e ne jade onolku kolku smetam deka bi trebalo da izede so eden obrok. Ke i napravam krvna slika pa da vidime do kaj sme.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Darky)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Не сака да јаде!
5.7.2012 13:09:08   
sandriana RR
И кај нас беше иста ситуација, ама откако се вратив на работа кога user posted image имаше 8 месеци, почна да јаде без проблем и дома, а после и во градинка не правеше проблем. Е сега 2 недели е дома, беше болничка и само цицаше,и малку се мачиме пак да почне да јаде, ама не се откажувам user posted image Полека, полека, се враќа во нормала. Поента-не се грижи, кога ќе нема друг избор, ќе јаде и те како...user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Не сака да јаде!
10.7.2012 13:08:59   
vanessa30
Lele i nie od lakomo bebce se napravivme edvaj da se ranime, eve veke 1 nedela maka macime so jadenjeto, porano si jadese salam po edna kasicka (190 g) na obrok, plus izmegu piese mlekce 150 ml. Koga ke go videse siseto so mleko seknuvase od radost. Eve veke edna nedela kako se macime da jadime, kasicki koga saka kog neke jade, ako pocne da jade jade max 120 g , ne kako porano se da izede. Mu davam so prst od kasickata mjacka i jade, so lazicka neke da cue. Mleko edvaj po 100 ml ke se napie, koga ke go vidi siseto samo ja vrti glavata i nesaka da cue.Neznam sto ke bese volku nagla promena, sto e pricinatauser posted image user posted image  Aj ako ima nekoj vakvo iskustvo neka pise, dali e faza sto treba da se pomine, dali ima druga pricina???? Mislev deka mozno e zapce da vadi nekade pozadi (dosega iamme dve gore i dve dole izlezeni), ama zapce nema na povidok seuste, predhodnata nedela go vakciniravme treta doza na diteper, polio i hemofilus, da ne mu e od vakcinite, ama dejstvoto bitrebalo do sega da e pominato?????
IZBEZUMENA SUM neznam sto se sluci so detevo??user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Не сака да јаде!
10.7.2012 13:38:14   
sandriana RR
Или фаза, или од жешково-и плус забче ако сака да пробие-ете ти...Нека си внесува течности, а кога ќе огладе, само ќе си побара, верувај. После 3 недели преживување, еве, 2 дена како почна моево нормално да јаде- да бидат оброци-појадок, ручек,вечера-и нешто измеѓу..user posted image . Само без форсирање за храна, колку сака-толку нека си касне...Без нервозиuser posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?