|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 11:15:38   
lukas
prasanje:
kolku vreme moze da e otvoreno trajnoto mleko?
za da bide sepak dobro za da mu go dadam na lukas?


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 11:24:34   
Maca25
Јас на почетоот купував млеко за варење, секој ден свежо варев, после неколку месеци почнав со трајно. Кај нас секој ден се отвара ново млеко, затоа што се испива во текот на денот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 12:20:16   
AnnaMolly RR
Јас му варам Битолско. Секој ден ново. Не го испива цело секој ден, останува по околу 300-400 мл. Значи пие по 600-700 мл млеко, што чисто што во кашички. Остатокот го пие тато или му додавам вода и правам пудинг , а ние секое сабајле ново си вариме.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 12:28:31   
AnnaMolly RR
Инаку, во едно списанија за исхрана на бебиња го прочитав следново.

Кравјото млеко треба да се разредува со вода. Ако се воведе пред 12 месеци, треба да се следи ова:
до 6 месеци се разредува 70/30. Има ваков рецепт за подготвување на млекото. 130 мл млеко, 70 мл вода, 1 голема лажичка оризови снегулки и 1 мала лажичка шеќер. Со разредување на млекото се губи значителна количина шеќер што го содржи млекото, па бебето не ја внесува потребната количина на шеќер и затоа треба да се додава.

Оризовите снегулки се растопуваат во 70 мл превриена вода оладена на 50 степени, се додава шеќерот и млекото (веќе сварено) и сето тоа се меша и треба да зоврие. Потоа се лади и се пие веднаш.

По 6 месеци може да се продолжи вака, но може и 150 мл млеко да се разредува со 50 мл вода, а останува истата количина оризови снегулки и шеќер.

Јас до сега му давав 150 млеко со 50 вода и 2 лажички лактовит, ама веќе неколку дена му го правам вака со 130 млеко и 70 вода плус оризви снегулки Милупа и пола лажичка шеќер.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 12:58:09   
mamicka_26
Имаме 10 месеци и уште сме на адаптирано млеко (аптамил 2) ама уште малку сакам да почнам да му давам обично кравјо млеко.Од читање гледам дека различно даваат сите некои обично млеко за варење некои тетрапак па незнам со што да почнам.Ве молам за совет

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:06:44   
lukas
mene vo uredot vo bt moja poznanicka med.sestra mi rece deka e najubavo da se pocne so mleko za varenje,zosto niz varenjeto se gubele bakteriite.user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:07:05   
AnnaMolly RR
Со какво и да почнеш нема да згрешиш. Само јас мислам дека треба да си одбереш едно млеко и само такво да користиш. Ако одбереш Битолско, само тоа. Или Дукат, па само Дукат. Јас почнав со Битолско, па еднаш немаше во продавница и зедов друго. Ич не го сакаше, плачеше кога ќе го пробаше. После пак Битолско зедов и си го пиеше.

Ти сама ќе си видиш како му одговара на бебушот.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:08:59   
Martins mom
Море не какво, туку кажете КАКО да му дадам млеко...освен цице никако не сакаме друго млекоuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:17:28   
lukas
user posted image user posted image user posted image user posted image ,a be martins mom...cice rece..hahhah

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:34:37   
mamicka_26
Фала мамички,само незнам како ке успеам да му го сменам млекото!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:46:44   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Море не какво, туку кажете КАКО да му дадам млеко...освен цице никако не сакаме друго млекоuser posted image


И јас го имам истиот проблем..со сета сила го фрла шишето со млеко и го замрази дури и кога е празно. Мене многу ми се намали млекото и немам за 6-7 доења, само за 4-5. Мора да ја научам барем еднаш да пие млеко, ама како user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 13:53:36   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Кравјото млеко треба да се разредува со вода. Ако се воведе пред 12 месеци, треба да се следи ова:
до 6 месеци се разредува 70/30.


Не знам колку е точна оваа информација АнаМоли. Неколку докторки ме советуваа да давам полномасно млеко, заради правилен раст и развој на детето. Можеби само 20-тина дена разредено, додека се навикне, а потоа полномасно млеко, не разредено и не со ниска масленост. Ако веќе давате кравјо млеко, тогаш нека не биде како вода.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 14:43:38   
AnnaMolly RR
Значи викаш поубаво да му давам чисто млеко? Без вода без ништо?
Јас прочитав во неколку списанија и така и правам.
Ама ако е подобро чисто, нека пие чисто. Мене ми беше страв да не е јако неразредено.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 17:30:59   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Море не какво, туку кажете КАКО да му дадам млеко...освен цице никако не сакаме друго млекоuser posted image


И јас го имам истиот проблем..со сета сила го фрла шишето со млеко и го замрази дури и кога е празно. Мене многу ми се намали млекото и немам за 6-7 доења, само за 4-5. Мора да ја научам барем еднаш да пие млеко, ама како user posted imageИ Мартин нејќе да го види шишето што му давам млеко и шишето со вода исто му служи за играње ракометuser posted image Денес пробав со лажиче и лизна 10 лажички, а после ми го турна филџанчето...Сепак е напредок...Ај утре може повеќе...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 17:42:59   
slavicav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Море не какво, туку кажете КАКО да му дадам млеко...освен цице никако не сакаме друго млекоuser posted image


И јас го имам истиот проблем..со сета сила го фрла шишето со млеко и го замрази дури и кога е празно. Мене многу ми се намали млекото и немам за 6-7 доења, само за 4-5. Мора да ја научам барем еднаш да пие млеко, ама како user posted imageИ Мартин нејќе да го види шишето што му давам млеко и шишето со вода исто му служи за играње ракометuser posted image Денес пробав со лажиче и лизна 10 лажички, а после ми го турна филџанчето...Сепак е напредок...Ај утре може повеќе...


Isto i nie sme samo shto ja do sega gi probav site adaptirani mleka i niedno ne go saka neznam dali e do mlekoto ili ... mislam deka sme ushte mali za kravjouser posted image Shto vikate??????????

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 17:48:49   
Martins mom
На 7 и пол месеци му ги правев кашичките со кравјо млеко...

А што викате да отвориме тема на фб „Да се собереме сите мајки чии деца не пијат млеко (освен од цицка)“user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 17:49:12   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Море не какво, туку кажете КАКО да му дадам млеко...освен цице никако не сакаме друго млекоuser posted image


И јас го имам истиот проблем..со сета сила го фрла шишето со млеко и го замрази дури и кога е празно. Мене многу ми се намали млекото и немам за 6-7 доења, само за 4-5. Мора да ја научам барем еднаш да пие млеко, ама како user posted imageИ Мартин нејќе да го види шишето што му давам млеко и шишето со вода исто му служи за играње ракометuser posted image Денес пробав со лажиче и лизна 10 лажички, а после ми го турна филџанчето...Сепак е напредок...Ај утре може повеќе...Е КАКО?? Прашање е сега, јас дури му купив и шише со анатомска цуцла(со такво грант фаќало) и само што ќе го види го турка, го фрла, се лути
Ај можи кога ќе направат година ќе се научат, знам такви примери, а можи и директно од чаша


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 17:55:31   
slavicav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

На 7 и пол месеци му ги правев кашичките со кравјо млеко...

А што викате да отвориме тема на фб „Да се собереме сите мајки чии деца не пијат млеко (освен од цицка)“user posted image user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 17:55:58   
Martins mom
А што викате да отвориме тема на фб „Да се собереме сите мајки чии деца не пијат млеко (освен од цицка)“user posted image user posted image user posted image user posted image


Запиши се во групата user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 19:32:44   
*miki mami*
Јас денес му дадов првпат кравјо млеко до сега само цицаше но почна се почесто да ми се буди и кога ке стиснам нема млеко да сприцне само по некоја капка и си мислам дека снемувамам млеко и денес се решив конечно со триста маки да му дадам....user posted image му ставив малку 50мл си мислев нема ни да повлече кога да видам тој го испил целоuser posted image user posted image user posted image user posted image
и сега и вечер ке му дадам пред спиење само незнам колку количински user posted image(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Кравјо млеко
7.12.2010 20:24:13   
денвер
мамички а дали сте пробале со многу малку шеќер да им го дадете млекото и јас сега почнав со кравјо млеко и од почеток не го сакаше па матичната ми предложи на шишенце од 250мл да ставам пола лажиче шеќер, бидејќи мајчиното млеко било благо и така полесно ќе го прифати бебето, кај нас успеа тоа па сега секое следно шишенце се помалку и помалку ставам шеќер и така ќе ја навикнам за неколку недели и без шеќер да пие 

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Кравјо млеко
8.12.2010 2:06:45   
mamicka_26
Имам едно прашање до сите мамички дали ви се будат нокеска user posted image  за да пијат млекце (значи не правам муабет за цицање) туку за тие што пијат адаптирано или кравјо млеко?моево е на адаптирано млекце и навечер станува 2-3 пати за да пие

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Кравјо млеко
8.12.2010 9:13:14   
sone
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka_26

Имам едно прашање до сите мамички дали ви се будат нокеска user posted image  за да пијат млекце (значи не правам муабет за цицање) туку за тие што пијат адаптирано или кравјо млеко?моево е на адаптирано млекце и навечер станува 2-3 пати за да пие


Kolku e tvoeto bebce? Mozebi ne i ja davas pravata kolicina.A vo poveke slucaevi stanuvaat da proverat dali sme nie pokraj niv.Vie ste dobri.Mojata stanuva 5-6 pati i jas seknuvam.Ke ja zemam vo race i prodolzuva da spie,ako ja spustam ke pocne da place.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Кравјо млеко
8.12.2010 10:16:03   
***Lide***
sone go imame istiot problem i Angel stanuva po 4-5 nekogas i poveke pati prviot pat mu davam mleko a probav i so caj i isto mu e samo nesto da pivne a nekogas nesaka da pie nisto ni da cica tuku da e kaj mene v race i isto koga go legnuvam v krevetce place sto da se pravi user posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Кравјо млеко
8.12.2010 11:42:07   
Lokica1
jas na kravjoto mleko ne stavam zasladuvac ni kras..nisto bidejki si go saka taka da go pie, pred 1mesec i staviv malku med vo mlekceto i pocna da ja butka cuclata..pluka ne sakase nida go pogledne..i staviv posle cisto mleko i si ispi celo sise. Spored mene podobro e ako se naviknat da go pijat bez dodatoci.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Име за мојата принцеза
mamicka21

На Св.Костадин влегувам во 9 месец па затоа првите две имиња се тие а другото е мој личен избор.Помогнете ми во изборот,сопругот остави јас да решам :)

Константина (36%)

Елена (31%)

Нина (34%)


Број на сите гласови: 146

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!