|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
28.11.2011 8:38:54   
Felly RR
Dulce, не се секирај толку многу. Друго е во кашичка да му дадеш, друго е да му дадеш да пие. Во кашичка сигурно и не биле повеќе од 100 мл. Многу педијатри и дозволуваат после 6 тиот месец да се воведе кравјо млеко како растворувач во кашички, се разбира и ако нема склоност на алергии во семејството.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dulce)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 10:43:15   
bombica
Bebusotmoj ima 5,5 meseci cel mesec slabo cicase i jas snemuvam mleko.Mu davam denovive aptamil, nana, hipp nesaka.Mislam deka problemot e siseto a ne mlekoto.Denes bev kaj dr. na razgovor i me sovetuvase da go probam so kravjo mlekouser posted image mene nekako mi e strav da mu dadam kravjo makar i za probauser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 10:50:16   
AnnaMolly RR
Бомбица, иако многу мајки се против воведување кравјо млеко пред наполнета година, јас на син ми од неполни 5 месеци му давам и немаше ама апсолутно никаков проблем. За ова само ти можеш да си решиш што е правилно. Пролистај ја темава и читај искуства од членките, можеби тоа ќе ти помогне да донесеш одлука.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 10:53:41   
AnnaMolly RR
А ако сметаш дека проблем е шишето - купи си од НУК стаклено шише со широко грло. Најблиску е до мајчина брадавица.
КЛИК за да прочиташ за шишињата. И ТУКА има за пластични шишиња (јас препорачувам стаклено за млеко).


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 10:56:12   
bombica
Ja iscitac temava AnnaMolly kako i dr. taka i majkive na forumov se pola polauser posted image Poznavam deca sto pijat kravjo od 40 dena, od 4 meseci pa fala bogu ne im e nisto zdravi pravi so dobra krvna slika ama poznavam i deca sto im se pojavila strasna alergijauser posted image Ke vidam denes kako ke bide so adaptiranovo ako ne ke moram da go probam so kravjo.Kazi mi kako pocna da mu davas prvo pola mleko pola voda?Dr. mi rece 2,8 maslenost kolku sto znam toa e 2/3 mleko 1/3 voda.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 11:12:43   
Mihaela 2010
Nasiot pedijatar ni preporaca uste od 6 meseci da i davam kravjo mleko,samo da i go razreduvam so malku voda.Arno ama kerka mi ne sakase ni da proba,posto ja doev,ne i se svide izgleda,ama od godina si pocna da si pie bez problem,taka da mislam deka posle 6 ti mesec moze slobodno da se dava

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 11:17:11   
mamicka77
jas pred dva dena bev kaj pedijatarot i mu kazav deka ke pocnam so kravjo po nova god t.e  togas ke napolni 4 meseci toj mi vika vo nikoj slucaj praktikuvame sto poveke da izdrzete so hranata jas na toa mu odgovoriv samo so dobro i si izlegov i resiv da ne go slusam bidejki mnogu majki pocnale uste na nepolni4 i taka da jas pocnuvam so polni 4 i nema sansi nikoj da me razubede ni nejzinite babi ni nekoj od strana pocnuvame so tetrapak so 2,8 maslenos i sum vo plan najprvo da probam 1kg mleko 300gr voda ako ne ja najaduva ke i davam nerazredeno toa e moe

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 11:28:47   
Annet
бомбица мојатаќеркичка вчера напони 4 месеци и ние имаме проблем со сите ад млека,де повраќа де неќе да пие итн...исто и јас ја однесов на преглед(може и кај истата док да сме биле) и мене ми кажа да пробам со кравјо обично млеко да видиме дали ќе пие.и на Ива и беше слаба крвта сега се подобрила за еден степен и можам да и давам....секој си има свое мислење,јас планирам за 2-3 недели да го воведам и кравјото.....2/3 млеко 1/3 вода убаво превриена а сега зимово е најдобар период за воведување кравјо,кога ке се стпли било полошо,така знам јас
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Bebusotmoj ima 5,5 meseci cel mesec slabo cicase i jas snemuvam mleko.Mu davam denovive aptamil, nana, hipp nesaka.Mislam deka problemot e siset_o a ne mlekoto.Denes bev kaj dr. na razgovor i me sovetuvase da go probam so kravjo mlekouser posted image mene nekako mi e strav da mu dadam kravjo makar i za probauser posted image



< Поракaта ја уредил Annet -- 15.12.2011 11:29:28 >

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 11:41:20   
Bethany
Анет, а како ти напредува бебе бидејќи викаш дека не јаде или повраќа? Прашувам бидејќи сега кога бевме на контрола (ќе пуниме 3 месеци за 4 дена) и малиот ми има качено за последни 3 недели само 350 гр. ? Мене ми се тоа чине малце иако ми кажуваат дека не е страшно оти во глобала гледано килажа му е супер.
Е сега , моето бебе сразмерно со неговата возраст би требало да пие 180 мл. за некој ден значи, а јас се уште му правам доза од 120 и тоа некогаш не испие целосно. Он е гладен и јаде, ама не количински многу, а јас не можам да го натерам на сила. Ние сме на Хип, а се прашувам да ли е до млекото. Знам дека е апсолутно рано за кравјо млеко, ама размислувам за таа опција покасно ако продолжи овака , да му дадам кравјо бидејќи некаде прочитав дека од тоа млеко повеќе качувало на килажа? Не знам колку е истина, само размислувам што да правам?

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 12:38:23   
Pepelaska *
мамички не брзајте со кравјото млеко, почекајте барем до 6 7 месеци, знам дека до 12 не се препорачува но од 3 4 месеци е многу рано,имам другарка која даваше од 3 месеца и тоа со бисквити и чоколадо и сега детето има прекумерна тежина , значи нека си се здрави децата, а дали ќе испие 120 или 180 тоа си знае најдобро.Исто и син ми никогаш не пиеше колку што пишувало на кутиите ама јас никогаш не му давав со сила па еве го супер си е

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 12:39:02   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

бомбица мојатаќеркичка вчера напони 4 месеци и ние имаме проблем со сите ад млека,де повраќа де неќе да пие итн...исто и јас ја однесов на преглед(може и кај истата док да сме биле) и мене ми кажа да пробам со кравјо обично млеко да видиме дали ќе пие.и на Ива и беше слаба крвта сега се подобрила за еден степен и можам да и давам....секој си има свое мислење,јас планирам за 2-3 недели да го воведам и кравјото.....2/3 млеко 1/3 вода убаво превриена а сега зимово е најдобар период за воведување кравјо,кога ке се стпли било полошо,така знам јас
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Bebusotmoj ima 5,5 meseci cel mesec slabo cicase i jas snemuvam mleko.Mu davam denovive aptamil, nana, hipp nesaka.Mislam deka problemot e siset_o a ne mlekoto.Denes bev kaj dr. na razgovor i me sovetuvase da go probam so kravjo mlekouser posted image mene nekako mi e strav da mu dadam kravjo makar i za probauser posted image



ANET VARI GO MLEKOTO SO VODATA ZAEDNO IAKO E TETRAPAK NAJUBAVO BILO DA SE PAK PREVARE FAKTICKI DA POCNE UBAVO DA VRIE SETO TOA ZAEDNO

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 12:43:05   
mamicka77
A AKO NE E DOBRO KRAVJOTO PRED GODINA ZOSTO TOGAS NEKOJ PEDIJATRI VIKAT DAVAJTE KRAVJO NEKOJ VIKAT NE PA SITE SE UCELE OD ISTI KNIGI KAKO ZA NEKOJ NE E NISTO ZA NEKOJ E KAKO ZA MOJOT PEDIJATAR STO SORABOTUVA SO APTEKATA I MI VIKA I PO GODINA KE KORISTES AD MLEKO E SIGURNO KE SE PRASAM ZA TOA  TOA E MOE DETE I JAS ODLUCUVAM ZA NEGO I JAS KE GI SNOSAM POSLEDICITE AKO SE NESTO DESI NE DAJ BOZE

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 14:24:52   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR
А ако сметаш дека проблем е шишето - купи си од НУК стаклено шише со широко грло. Најблиску е до мајчина брадавица.
КЛИК за да прочиташ за шишињата. И ТУКА има за пластични шишиња (јас препорачувам стаклено за млеко).

Kupiv i sise i cucla i klunce na nuk djabe nesaka.Ke mu tekne vo 3-4 dena ednas pie sok caj od bilo kakv a cucla.Da se cudis e detevo moe

Mamicka77 da pedijatrite ucat od isti knigi i ne veruvam deka nekoj pedijatar ke sovetuva kravjo mleko dodkolku user posted image bez problem pie AD i dobro napreduva.Pedijatrite sovetuvaat kravjo mleko dokolku user posted image nesaka nikakvo AD mleko.Pisav i pogore na moja prijatelka maliot pie kravjo od 40 dena.Ona snema mleko gi kupija site mozni AD sto togas postoeja (ova e pred 11 god.) ne sakase da gi pie i pedijatarot koga vide deka maliot gubi na tezina preporaca kravjo.Ili pak dozvoluvaat kravjo posle 6 meseci vo kasiki ama neznacitelna kolicina....Stvarno ne mi e jasno zosto tolku insistiras na kravjo ako malata go pie AD i napreduva.



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 14:37:28   
Bububebe
И јас истото се прашувам мамичка77,зошто толку инсистираш да пие кравјо.Па многу е мало.Кога малата ја носев на година ,за систематски преглед,докторката ме праша какво млеко пие.Му кажав дека уште е на Ад млеко,и не пофали.Ми вика ,мајка благодетите на ад млекото ке ги видиш покасно,колку е убаво,хранливо.А за кравјото вика чиста вода,нема ништо внатре.Можеш слободно да видиш на кутијата,што пишува на ад млекото,а што пишува на кравјото млеко.И ми рече колку што можеш подолго да го даваш,па макар и до 2 години,колку што можеш финансиски да издржиш.Јас можам да си дозволам,ама и да не можев ако треба јас нема да јадам ама детето да внесува нешто квалитетно и пред се здраво

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 14:38:56   
Annet
mojata krkicka napreduva, na 4 mes ima 7530 super e ama ne gi saka vie ad mlekava neska da pie samo frlame mleko,koga veke doktor kazuva da pocnes so ad togas sto e problemot??
ako ja ne svakam oni svakaat poveke od mene sigurno.ne se pravam pametna ama mene na kraj pamet ne mi idese kravjo da vovedam mislem po 1 god, poslednava nedela si igra so nas.......pie 120 e nekogas i 150 ama retko.ke cekam ovoj mesec da vidam da ne e period moze ke se upravi.........

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 14:48:18   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mojata krkicka napreduva, na 4 mes ima 7530 super e ama ne gi saka vie ad mlekava neska da pie samo frlame mleko,koga veke doktor kazuva da pocnes so ad togas sto e problemot??
ako ja ne svakam oni svakaat poveke od mene sigurno.ne se pravam pametna ama mene na kraj pamet ne mi idese kravjo da vovedam mislem po 1 god, poslednava nedela si igra so nas.......pie 120 e nekogas i 150 ama retko.ke cekam ovoj mesec da vidam da ne e period moze ke se upravi.........


Анет мила,сигурно му е период.Радувај се што пие по 120 а некогаш по 150.Мојата на оброк од кога се роди пиеше по 90 .Е сега уназад неколку месеци пие по 120 ,а 150 никогаш не се напила .Имало денови кога со саати нема да сака млеко.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Кравјо млеко
15.12.2011 15:10:23   
arh_diz
Malku nadvor od temata, ama neznam zosto tolku se zagrizuvate volku ispilo onolku ispilo teto, dokolku dobro napreduva nema potreba od zagrizenost.Kako ke znaeme nie sto doime kolku ispilo .Bez panika mamicki

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 9:25:01   
Палешка РР
Мамички,
Миа конечно се одби од цицање user posted image Сега имаме проблем со прифаќање на кравјо млеко во шишенце. Штом ќе го вкуси веднаш и доаѓа нагон за повраќање. А инаку го јаде во кашички, со бисквити, но мислам дека е малку. Пие јогурт, но млеко е млеко.
Кога прифатија млеко децата кои ви беа долго доени?


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 9:42:35   
Felly RR
Палешка, имаш пробано се несквик/ чоколино / медолино да и го мешаш? Јас на Матеа на почетокот кога почнав да и давам кравјо, и ставав една лажица од тие кашите што ги јадеше. Инаку пиеше ама помалце, А вака со чоколино си пиеше без проблем.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 10:12:54   
Палешка РР
Не сум и дала храни на Лино повеќе од една година, така ни препорачаа лани во Козле.
Инаку и ставам Несквик/Милко експрес, ама ништо. Сум пробала и со чоколадно млеко, не сака.user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 10:52:25   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Мамички,
Миа конечно се одби од цицање user posted image Сега имаме проблем со прифаќање на кравјо млеко во шишенце. Штом ќе го вкуси веднаш и доаѓа нагон за повраќање. А инаку го јаде во кашички, со бисквити, но мислам дека е малку. Пие јогурт, но млеко е млеко.
Кога прифатија млеко децата кои ви беа долго доени?



Aj so srekja :-) Kolku napravivte ?Pozitivno zaviduvam na doenje sekogas,BRAVO  :-)
Inace i sin mi prestana da saka da pie kravjo mleko. Kaj mene pali momentalno zamisli obicno kakao i malku kafeav seker :-) probajte

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 10:53:29   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Сега имаме проблем со прифаќање на кравјо млеко во шишенце. Штом ќе го вкуси веднаш и доаѓа нагон за повраќање. А инаку го јаде во кашички, со бисквити, но мислам дека е малку. Пие јогурт, но млеко е млеко.
Кога прифатија млеко децата кои ви беа долго доени?



Их, и ние го имаме истиот проблем. Не сум го одбила од цицање сеуште, ама некаде напролет ќе прекинуваме, па си реков до тогаш да го научам на млеко..ама нема шанси. Не сака ниту да го вкуси. Не сум му ставала ништо во млекото за да го залажам, само чисто сум му го давала..ајде и тоа ќе пробам..ама чисто се сомневам дека ќе ми успее.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 10:53:43   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Мамички,
Миа конечно се одби од цицање user posted image Сега имаме проблем со прифаќање на кравјо млеко во шишенце. Штом ќе го вкуси веднаш и доаѓа нагон за повраќање. А инаку го јаде во кашички, со бисквити, но мислам дека е малку. Пие јогурт, но млеко е млеко.
Кога прифатија млеко децата кои ви беа долго доени?



Да не те разочарувам ама, никогаш не прифати, еве до ден денеска млеко внесува само со чоколино, млеко со бисквити и сл. Дури ни јогурт не сака, биди среќна јогурт што пие барем, дури мислам дека јогуртот е подобар од млекото. Инаку и јас пробував секако и со милко експрес и чоколадно, ама не сака никако

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 11:09:06   
Emanuelapp
Јован престана да цица на 6 месеци и веднаш без проблем почна да си пија кравјо млеко  user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 11:13:29   
anedespo
Pa posle podolgo vreme. Postaroto i den denes go vnesuva mlekoto samo so biskviti ili krem ili kakao, dodeka maloto go pie vo casa bez nisto dodadeno. Ama sigurno pomina poveke od pola godina dodeka da se naviknat na vkusot.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?