|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 14:49:27   
vida
pred edna nedela go smenivme ad mlekoto so moja kravica imame 6 meseci ama mislam deka zgresivme.Voopsto ne go drzi sito navecer mi stanuva na 2 saata za mleko i vo pocna da kaka po 7 pato dnevno.Vo ponedelnik sme na vakcina pa ke vidime sto ke ni kazat.Sega se mislam dali da se vratime na hipp

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 14:49:40   
lilicka
Скоро сите ад млека ги пробаа нема ефект бебето не го сака тоа млеко се со сила пие и повраќа,денес беа на педијатар кравјо млеко и рекле никако пред 1год.
Греота за бебенцето

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 14:54:42   
Calypso
A da pobara mislenje i od drug pedijatar? Sepak greota e bebeto da bide gladno koga ne saka nikakvo ad mleko.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 15:11:17   
lilicka
Сите ад млека ги пробаа за жал бебето не ги прифаќа ете 3 месеца е многу слабо напредува затоа што е гладно и ненајадено....многу тешка ситуација уффф
Утре ќе одат на друг педијатар да видат друго мислење!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 15:43:12   
arh_diz
Ne e dobro menuvanje na Ad mlekoto cesto na bebeto mu treba vreme da go navikne vkuost .Sekoe bebe razlicno napreduva.Probajte hiperalergeno i davajte mu go spored upatstvoto kako sto pisuva na kutijata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 18:35:12   
kikicka
лиличка кај мене иста беше леона повраќање колку сакаааш и сега не пие млеко салам напредуваше едвај по 800гр јас се мислев за кравјо дали да давам од 3 месеца ама не и дадов туку почнав да и воведувам каши ,инаку педиатарот ми рече да и ставам во ад млекото по едно лажиче пахулици од ориз ,така да нека проба ако сака.Баш ситеми викаа рано е за густа храна али исрено со таков проблем и не е рано и за 2 дете би почнала од 3 ипол месеца со густа храна,сега да не ја подречам супер е,и кравјо пие и АД али не е љубител на млекото како татко и.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Кравјо млеко
21.9.2011 11:44:03   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ekicka

Dali moze nekoj da mi pomogne? Petra ima 7,5 meseci i e na nan2 ama nesaka da pie voopshto osven koga e sonlive,znachi toa se dva obroka.Kolku moze da predizvika komplikacii i kakvi se komplikacii ako i gi davam drugite dva obroka tetrapak so 3,2%maslenost?????tetrapakot go pie za 10 minuti oko ne i trepnuva:)inaku si jade rechisi od site proizvodi vo kashichka osven jajce ne sme pochnale ushte i grav,leka...Blagodaram


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Кравјо млеко
21.9.2011 11:57:28   
Pepelaska *
јас инаку со кравјо млеко почнав од 11 месеци иако велат до година не,пред тоа му давав во млечните кашички фала богу многу убаво си го прифати нема реакција и си пие скоро по 500 мл дневно.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 21.9.2011 12:18:51 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Кравјо млеко
22.9.2011 14:53:23   
денвер
nie sme na kravjo mleko od 7 meseci i toa bez nikakvi dodatoci(seker, kakao, neskvik) odlicno go prifati, a sega e veke 17 meseci i pie po litar kravjo mleko

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Кравјо млеко
22.9.2011 15:49:33   
Luci
Бидејќи почнуваме во градинка за 10-тина дена(Марио има сега 7 месеци и 3 недели) решив и јас да воведам кравјо млеко порано од 1 година зошто во градинка во нивното мени го има. Вчера му дадов  прв пат разредено 50:50 мала количина и си ја испи без проблем и негодување, потоа му ја направив кашичката со такво млеко и си ја изеде цела. Сега се мислам дали постепено скроз да го откажам АД млекото или да почекам до година, година и пол да му давам АД а храната што ќе ја приготвувам да ја правам со кравјо млеко како што ќе му даваат во градинка?


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Кравјо млеко
23.9.2011 12:18:58   
kikicka
jas na leona seuste i davam AD cisto navecer dodeka spie i kravjo so kasickite nekogas i kravjo pie nikogas ne sum i go razreduvala i nemalo nikakvi problemi

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Кравјо млеко
1.10.2011 14:17:59   
saravita
Ние откако прекинавме со доење по 15 дена почнавме да пиеме кравјо млеко тетрапак алпско и тоа го пие од фризидер дирекно му ставам во шише да постои 2 часа на собна температура. претходно пробував и варено и топлено и со животинско малце не сакашеникако вака почна да пие. ни се јави друг проблем откако пиеше вечерта млеко наредниот ден имасе 6 течни столици скоро како пролив, вечерта пак му дадов млеко и изутрината млечен оброк (како и секое сабајле)со чоколино, и пак имаше проливче и пак 6 пати. нареднот ден веќе му прекина ама не му дадов млеко,и јадеше компир, орзи, банана, и смекта и саностол прашак и лиобиф. матичната ми рече да не му давам млеко до понеделник кога ке биде пак на раб. да видиме што ќе правиме,денес продолжуваме со диетата и прашаците иако нема веќе проливче. Можно ли е да е од млекото или беше некој вирус, и акое што ќе правиме понатаму имал некој вакво искуство до сега?user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Кравјо млеко
3.10.2011 9:04:57   
hrabra
sigurno e od mlekoto

(Одговор на членот saravita)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Кравјо млеко
3.10.2011 10:29:49   
arh_diz
Mozebi trebalo da go razredis malku mlekoto za pocetok.Vo sekoj slucaj sega koga ke pocnes da davas davaj go razredeno i gledaj da ne go mesas so nisto(cokolino ili nesto sl)
Nie pocnavme so kravjo mleko so 13 polni meseci mu stavam vo zitarici a seuste ne sum mu dala da pie bidejki e na doenje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Кравјо млеко
3.10.2011 10:36:45   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: saravita

Ние откако прекинавме со доење по 15 дена почнавме да пиеме кравјо млеко тетрапак алпско и тоа го пие од фризидер дирекно му ставам во шише да постои 2 часа на собна температура. претходно пробував и варено и топлено и со животинско малце не сакашеникако вака почна да пие. ни се јави друг проблем откако пиеше вечерта млеко наредниот ден имасе 6 течни столици скоро како пролив, вечерта пак му дадов млеко и изутрината млечен оброк (како и секое сабајле)со чоколино, и пак имаше проливче и пак 6 пати. нареднот ден веќе му прекина ама не му дадов млеко,и јадеше компир, орзи, банана, и смекта и саностол прашак и лиобиф. матичната ми рече да не му давам млеко до понеделник кога ке биде пак на раб. да видиме што ќе правиме,денес продолжуваме со диетата и прашаците иако нема веќе проливче. Можно ли е да е од млекото или беше некој вирус, и акое што ќе правиме понатаму имал некој вакво искуство до сега?user posted image



Zemi od pomalku masnoto mleko...Nemoj od toa 3.2 tuku od drugoto so pomalce maslenost i pak razredi go so malce vodicka i obidi se taka...Smeni go alpskoto..I mene alpskoto mi vazese za najdobro ama koga vidov partali od kajmak vo nego se predomisliv...Zemi si bitolsko od zelenoto...

(Одговор на членот saravita)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Кравјо млеко
4.10.2011 10:29:54   
saravita
вчера матичната ми рече пробај пак ама со млеко на варење, откако му помина проливот, да видиме реакција. вчера пиеше на два пати по 150 мли нема ништо до сега user posted image
миана зедов битолско од зеленото убаво му беше.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Кравјо млеко
4.10.2011 10:35:08   
miana
Abe toa si e ubavo i e pomalku masno. Mislam deka nema da imas problem so toa mleko

(Одговор на членот saravita)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:00:56   
penelopa
Во врска со кравјото млеко баш денес ја прашав докторката- нејзина препорака по 12 месеци најпрвин во млечните кашички а потоа само млеко и тоа да не го разредувам со вода. И да ми препорача пастеризирано а не хомогенизирано млекоuser posted image значи не тетрапак Алпскоuser posted image . Појма немам какво е тоа пастеризрано белки има во маркетиве. Мамички вие какво кравјо млеко давате?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:05:32   
mila mama
Penelopa i jas se mizlma denovive da probam so kravjo mleko, veke napravivme godina, io bas se mislam dali da razredam 2/3 so voda so 1/3 mleko, ili 1/2 so 1/2 user posted image
Se plasam deka toa sto ke bide poveke so voda nema da mi go pie, ama ke probam pa ke vidam. A od druga strana mi e strav da i dadam direktno samo kravjo mleko... Sega ke pocekam uste den-dva da se oporavime, bevme malku nastinati, pa ke probam so ona bitolsko mleko za varenje sto e, ne tetrapak. Jas mislam toa e pasterizirano. Toa obicno i si pisuva na opakovkata.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:07:20   
Calypso
Pod pasterizirano se misli na ona svezoto mleko za varenje sto e, ne tetrapakot. Inaku, se preporacuva mlekoto da se razreduva vo soodnos 2:1, znaci dva dela mleko, eden del voda.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:10:05   
Maca25
Како што објасни калипсо погоре, јас така и давав на Нина откако направи една годинка. и тоа само млеко за варење, кај нас само битолско имаше во тоа време, и секој ден свежо варев. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:33:56   
baby_bump
Ние почнавме со кравјо млеко пред три недели и тоа по следниот редослед по препорака на педијатар, првата недела првиот млечен оброк го заменив само 2-3 дена со разредено 1/3 вода со 2/3, 3,2% кравјо млеко, потоа втората недела и вториот дневен млечен оброк го заменив со чисто неразредено провриено тетрапак битолско, и еве сега третата недела и третиот оброк го заменив наместо АД Нан2, со кравјо млеко.
Докторката препорача на почетокот да ставам и малку шекер, ама пошто јас сум противник на белиот шекер, ни на ќерка ми не и ставам во млекото.
Инаку имаме скоро полна година старост и не сакав да ја префрлам на кравјо, но вака морав зашто уште малку ќе ја пратиме во градинка, веќе нема да можат да ја чуваат моите поради здравствени причини.
Млекото добро го прифати, ниту еднаш не го одби, си го пие без проблем, дури сега пие и повеќе од порано кога беше на АД.
Немаше ниту пролив, ниту проблем со столица, единствено нешто, што не мора да значи ништо и да е поврзано со млекото, досега до 11 месеци немавме ниту едно запче, а сега за една недела изникнаа 4 запчиња, па ми се поклопува со примањето на кравјото млеко и логично си го поставив прашањето, дали до сега имаше недостаток на калциум, па немаше заби? не знам.
Што мислите вие?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:37:28   
mila mama
Baby bump, super sto ste nemale problem so kravjoto mleko, se nadevam i jas da napisam slicen posto posle nekolku dena user posted image
Za niknuvanjeto na zabi najgolema uloga ima genetikata. Doeno li ti e deteto ili vednas so adaptirano si pocnala? Sepak i ad mlekata imaat kalcium vnatre.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 15:50:26   
Mihaela 2010
Mojov pedijatar ni preporaca kravjo mleko uste od 6 meseci da go razreduvame pola mleko pola voda,ama kerka mi ne sakase da go pie..Tocno na godinka pocna da pie bitolsko mleko,no ne mnogu,po 50 ml.Inaku i na kerka mi zapcinja i iskocija na 10 ipol meseci i toa bavno i iskacaat, pa i podobro pokasno,vikaat po zdravi ke im bidatuser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Кравјо млеко
5.10.2011 16:05:42   
Calypso
Za niknenjeto na zabite mlekoto nema uloga. Koga ke niknat prvite zabi zavisi od genetikata i nisto drugo. Ne znaci deka ima nedostatok na kalcium ako zabite niknat pokasno. Ama sekako, normalno e da niknat vo periodot od 4-10 meseci, iako ima i otstapuvanja od ova nepisano pravilo.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?