|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
9.4.2011 22:32:13   
Gorde J
moeto dete e 16 meseci i seuste e na NAN 3  a razmisluvam da preminam na NAN junior ne deka imam mnogu pari tuku deka imame preblemi so dermatit a i plus toa lekarite velat vo Makedonija ima poveke mlekari okolku kravi i uste nesto vo ova mleko ima i vitamini i mdrugi kulturi soodvetno potrebni za vozrasta na deteto

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Кравјо млеко
29.4.2011 14:52:48   
darfil
Планирам да почнам со кравјо млеко,за почеток 2/3 вода и 1/3 млеко,па пола-пола итн.Кажете ми колку време да му давам така разредено се додека не почне да пие чисто млеко

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Кравјо млеко
29.4.2011 14:53:26   
darfil
имаме 8 месеци и една недела

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Кравјо млеко
29.4.2011 17:02:23   
Gorde J
moe mislenje e deka brzas sepak odlukata e tvoja ako se vo prasanje finansiite nema da zastedis mnogu. Nemoj da se raduvas deka ke napreduva poveke moze zamo da se debeli poveke od mastite procitaj vo sostavot na edno tetrapak mleko sto ima a sto ima vo AD mleko za negova vozrast

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Кравјо млеко
29.4.2011 21:44:04   
darfil
Искрено и јас мислам дека е рано ама треба да почнам на работа уште малку,а user posted image некако не сака да цица ,веќе неколку месеци и малку става на тежина.Јади по три оброци по околу 150 гр,мислам дека е доволно,но мора и млеко да прима.ако почнам со адаптирано треба цела плата да ја давам само за млеко.Ми останува да комбинирам доење и кравјо

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 9:02:17   
Snowhite RR
@darfil Ако не почнеш сега со кравјо, ќе треба да чекаш дури на есен, зашто во лето мислам не се препорачува, заради алергии и слично. Во врска со тоа колку време да му даваш разредено, мене педијатарот ми рече дека можи веднаш неразредено да му давам, па така јас само неколку пати му го разредував и потоа не, за жал мојот не пие млекоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 9:07:41   
Палешка РР
Ниту Миа не пие млеко и не знам како да ја научам. Изгледа сите доени бебиња го имаат истиот проблем.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 10:45:54   
Snowhite RR
Изгледа доењето колку е убаво, толку и не е, зашто после децата се попроблематични со јадењетоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 10:55:58   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Ниту Миа не пие млеко и не знам како да ја научам. Изгледа сите доени бебиња го имаат истиот проблем.


Се сложувам со ова, и Мартин не пие млеко...не знаете кооолку бев упорна, што се’ не пробав за да го пропие, ама секој мој обид беше неуспешен.
Се сложувам и со Сноуајт дека доењето (барем кај нас) ни прави проблеми со јадењето. Ќе се нацица, па го избегнува оброкот или многу малку ќе касне и пак бара цице. При вакви случаеви, докторката ми рече да го одбијам, ама јас само пролонгирамuser posted image user posted image Ај може другата неделаuser posted image А потоа како ли ќе се заспивамеuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 11:18:55   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Ниту Миа не пие млеко и не знам како да ја научам. Изгледа сите доени бебиња го имаат истиот проблем.


Се сложувам со ова, и Мартин не пие млеко...не знаете кооолку бев упорна, што се’ не пробав за да го пропие, ама секој мој обид беше неуспешен.
Се сложувам и со Сноуајт дека доењето (барем кај нас) ни прави проблеми со јадењето. Ќе се нацица, па го избегнува оброкот или многу малку ќе касне и пак бара цице. При вакви случаеви, докторката ми рече да го одбијам, ама јас само пролонгирамuser posted image user posted image Ај може другата неделаuser posted image А потоа како ли ќе се заспивамеuser posted image user posted image user posted image user posted image



Леле Мартинс мам, воопшто немој да се секираш за спиењето, само неколку дена додека заборави, после ќе биде многу лесно, Михаил сега сам заспива и не се разбудува цела ноќ, за разлика од претходно кога се будеше на секој саат-два


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 12:19:36   
mama26
ne se slozuvam deka samo doenite nepijat mleko...nie nebevme doeni pa i den denes sosila mlekoto se pie

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Кравјо млеко
30.4.2011 12:50:49   
Snowhite RR
Се разбира дека има исклучоци, другарка ми ја доеше до 11 месеци, кога ја одби не пиеше, а сега по 2л млеко пие-ла

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Кравјо млеко
7.5.2011 11:22:26   
Sandric
Nie sme 9 meseci i 3 nedeli i samo cicame.DO sega nema probano nitu kravjo nitu nikakvo drugo mleko. Nekade procitav deka ne bilo ubavo bo leto da se probuva so kravjo mleko za prv pat a nie vo leto (juli) ke polnime godina.
Dali mislite deka treba da pocnam da mu go voveduvam sega po malku...?

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Кравјо млеко
7.5.2011 11:30:29   
AnnaMolly RR
Сандрич, можеш и да почекаш до септември на пример, освен ако не мораш да воведеш кравјо млеко. Јас давам од 5 месеци кравјо, ама тоа е исклучиво твоја одлука.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Кравјо млеко
7.5.2011 11:33:04   
Sandric
Ne deka bas imam nekoakava potreba ama sakav zdravje vo septemvri da go odbivam od cicanje pa si vikam do togas barem da naucime da cicame od siseuser posted image user posted image
I si vkam da ne se potresuvam mozebi premnogu, ne ova ne ona....pa detevco ne mi e veke tolku malouser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Кравјо млеко
23.8.2011 11:32:35   
Pepelaska *
И јас почнав да му давам од пред некој ден кравјо и тоа дукат пред тоа му правев чоколино и слично за да видам дали ќе има реакција и немаше, па му дадов разредено со вода не сакаше никако па после чисто и го пиеше.За две недели ќе прави годинка мислам дека не е многу страшно што му давам сега, се радувам што дури и повеќе пие од што пиеше од хипот.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Кравјо млеко
23.8.2011 11:40:20   
miana
Керками пиеше од 9 месеци..Прво имав мака- не го сакаше,па потоа се научи.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Кравјо млеко
23.8.2011 13:41:51   
dostickage
jas na sred leto ne bi dala kravjo mleko.
od septemvri koga ke podzaladi ok.

dodusa jas i ne davam kravjo,sin mi na 14 meseci pie Nestle Junior ili Aptamil3 koga ke mu zdosadi vkusot.Ama neli sekoj so svojata odluka

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Кравјо млеко
27.8.2011 13:16:39   
Nadezna
Veke dve nedeli Damjan pie kravjo mleko.
Si pie 5 npati po 200 grama user posted image user posted image user posted image
a od Ad edvaj 4 pati po 100 grama so molenje bese  user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Кравјо млеко
27.8.2011 13:57:12   
elka
Nie sme na kravjo mleko ,, moja kravica,, od 6.5 meseci i jas sum prezadovolna za 24h pie 800-900ml, a od adaptirano pievme 650-700ml dnevno i toa edvaj so molenje a jas bidejki i ne znaev kravjo mleko pocnav da i davam vo leto vo avgust mesec pa fala bogu se e vo red

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 13:20:56   
AnnaMolly RR
Пред некој ден зедов Мегле трајно кравјо млеко, поубаво млеко немам пробано во живот. Продолжувам со тоа понатаму. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот elka)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 13:31:43   
lilicka
Имам едно прашање......една моја пријателка има бебенце од 3 месеци кое е на ад млеко кое едвај го пие и не напредува воопшто во килажа,се мисли дали да проба со кравјо млеко??
Некој да има вакво искуство,а бебето е само 3 месеци????

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 13:35:30   
AnnaMolly RR
лиличка, ова е доста дискутирано прашање. Најдобро е консултација со педијатар. Јас на моето бебе му дадов кравјо млеко на 4,5 месеци, но по претходна консултација со неколку педијатри. И моето беше на адаптирано и добро напредуваше, но сепак решив да преминам на кравјо.
Мора да се знае дека кравјото млеко е силен алерген и треба голема внимателност со неговото воведување.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 16.9.2011 13:38:01 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 14:44:27   
Snowhite RR
А дали има пробано да го смени ад млекото, можеби тоа што му го дава не го поднесува, нека проба со друго

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Кравјо млеко
16.9.2011 14:48:18   
Calypso
Jas mislev deka kravjoto mleko ne se dava barem do godina dena, ama iskustvoto na moi bliski lugje pokazuva poinaku, osven toa i tetka mi koja e pedijatar, mi rece deka mozam i pred godina dena da go vovedam. Konkretno, mi preporaca nekade od prvi oktomvri (maliov ke ima 6 i pol meseci togas) da pocnam da mu pravam mlecni kasicki so brokula, zelena tikvicka i karfiol (ne site naednas, sekako) so kravjo mleko, i toa taka sto ovie produkti ke gi varam vo samoto mleko, pa da gi pasiram i kako poretka kasa so mlekoto da mu gi davam. Isto taka mi preporaca i kiselo mleko koe sama bi go pravela doma (okolu saat vreme, najmnogu dva casa da stoi na toplo so kvasot, da ne bide mnogu kiselo). E sega, pretpostavuvam deka e podobro da kupuvam svezo mleko, otkolku trajno, sekako i svezoto ima pomalku konzervansi. Vasite iskustva?

Lilicka, samo pedijatar moze da vi kaze dali moze tolku rano so kravjo mleko da se pocne. Sepak tri meseci e malku, a probale li so drugo adaptirano mleko, ili maloto voopsto ne saka nikakvo ad mleko?

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?