|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 11:26:39   
Палешка РР
Фала ви на сите за советите и утехата. Инаку Миа цицаше до скоро две години (без 10 дена) откако гинекологот ми забрани доење user posted image , инаку имаше опасност да цица до 48 месеци user posted image .
Значи нема со лесно да почне да пие кравјо млеко user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 11:30:44   
arh_diz
Jas ne sum go odbila uste, no veke podolgo vreme se obiduvam da go naucam da pie mleko i nema sansi mu stavav se i sesto .Kolku i da e gladen nepie ke sedi taka gladen user posted image .Inaku vo zitarici go jade najnormalno ,kiselo jade ,jogurt pie


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 11:42:18   
kikicka
И ние ке почнуваме уштемалку со кравјо не дека нема пробано го јаде со кашите али чисто не го пие,па да го дотрошам АД па ке пробуваме пакакобиде така.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 11:51:00   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

И јас истото се прашувам мамичка77,зошто толку инсистираш да пие кравјо.Па многу е мало.Кога малата ја носев на година ,за систематски преглед,докторката ме праша какво млеко пие.Му кажав дека уште е на Ад млеко,и не пофали.Ми вика ,мајка благодетите на ад млекото ке ги видиш покасно,колку е убаво,хранливо.А за кравјото вика чиста вода,нема ништо внатре.Можеш слободно да видиш на кутијата,што пишува на ад млекото,а што пишува на кравјото млеко.И ми рече колку што можеш подолго да го даваш,па макар и до 2 години,колку што можеш финансиски да издржиш.Јас можам да си дозволам,ама и да не можев ако треба јас нема да јадам ама детето да внесува нешто квалитетно и пред се здраво

rabotata e sto ne go saka nokno vreme bide li 20 casot i veke ne saka da go pomirisa i si legnuva gladna i stanuva na 2 saata  epten koga ke minat 3  4  dena epten izgladnee i togas go ispie i8 toa samo 70 gr a 70 grama e za bebe od dve nedeli za nea treaba 150 do 180  i mnogu go frlam jas poveke frlam otkolku sto ispie

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Кравјо млеко
19.12.2011 12:09:06   
kikicka
мамичка 77 пак ке кажам мојата уште ена АД а е 1 и 3 месеци уште малку....кравјо само со млечните каши внесува и сега ке почнам сокравјо да пие бидејќи АД што го користиме го нема во МК ако пие пие ако не ке видеме може ке земамнестле АД што е 1+ незнам што ме чека како кеприфатикрвјо алике пробам не е мала.Инаку млеко пие 150 мл 120 мл зависи а за нејзина возраст треба 210 два пати во тек на 24 часа ако се придржуваме до пишаното,и јас мнг се нервирав зошто толку маку пие и плус ми повраќаше како бебеикога ќе видеш ништо не пиела али што да правам тоа е некако изгуравме до кај 3ипол месеци па почнавме со дохрана иплусмлекото АД некако комбиниравме .

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Кравјо млеко
24.12.2011 2:40:19   
jagodica
Za doenjeto sum epten ZA! Nema pouvav,pozdrav, pobrz nacin itn. itn.Prvata kerka ja doev do 1 god. i 1 mesec i so dohrana pocnav kasno so polni 6 pocnavme kasicki a sega e 4 god i ima poveke kila od sto treba user posted image a maloto mi e so 5 mes. polni a na 4 mes. pocnav so dohrana HUMANA 1 i koga napraj 5 mu dadov kravjo za varenje od BI MILK i pocna da si napredva a inaku za dva meseci imase staveno samo 500 gr posto nemav mleko . Alergiska reakcija nemame do sega nikakva i poubavo si spie oti milsam deka e najadena . E sega dali e rano ili ne neznam pocnav oti aptekarkata od kaj so bev da kupam AD mi predlozi kravsko za varenje ama da se kreni nekolku pati (3 pati)> A tie alergiskite reakcii odma se pojavuvaat ili pokasno ?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Кравјо млеко
24.12.2011 10:22:00   
kikicka
Мамички јас моментално давамна моја кравица со витамини само во кашите,а чисто од денеск ке почнеме ,знаете ли кое млеко од кравјото е така поблегичко на вкус ја не разликувам мнг

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Кравјо млеко
24.12.2011 11:24:59   
Calypso
Isti se site mleka kikicke, nema poblagi ili pomalku blagi. Najubavo e svezo mleko, svareno i izladeno. Mozes da dodades melena plazma, cokolado, kras ekspres... sto sakas, ako mislis deka nema da go pie cisto.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Кравјо млеко
24.12.2011 11:35:19   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

И јас истото се прашувам мамичка77,зошто толку инсистираш да пие кравјо.Па многу е мало.Кога малата ја носев на година ,за систематски преглед,докторката ме праша какво млеко пие.Му кажав дека уште е на Ад млеко,и не пофали.Ми вика ,мајка благодетите на ад млекото ке ги видиш покасно,колку е убаво,хранливо.А за кравјото вика чиста вода,нема ништо внатре.Можеш слободно да видиш на кутијата,што пишува на ад млекото,а што пишува на кравјото млеко.И ми рече колку што можеш подолго да го даваш,па макар и до 2 години,колку што можеш финансиски да издржиш.Јас можам да си дозволам,ама и да не можев ако треба јас нема да јадам ама детето да внесува нешто квалитетно и пред се здраво

rabotata e sto ne go saka nokno vreme bide li 20 casot i veke ne saka da go pomirisa i si legnuva gladna i stanuva na 2 saata  epten koga ke minat 3  4  dena epten izgladnee i togas go ispie i8 toa samo 70 gr a 70 grama e za bebe od dve nedeli za nea treaba 150 do 180  i mnogu go frlam jas poveke frlam otkolku sto ispie




Mamicka, a ti sakas li da jades nokje? Ne, taka i taa ne saka. Neka si pie kolku saka i koga saka, ne forsiraj ja ako ubavo si napreduva. Toa sto pisuva na kutiite, kolku trebalo da pie, toa e orientaciono, ne e sekoe bebe isto. Osven toa, budenjeto nokje mozebi nema vrska so toa deka e gladna, moze se budi od drugi pricini, moze takvo si e deteto.
Ama 4 meseci ti e pak rano za kravjo, iako vo minatoto koga nemalo formuli se pocnuvalo i porano, uste od najrana vozrast. Pocekaj barem do 6 meseci, a vo megjuvreme pocni so dohrana, posle polni 4 meseci. Moze i kravjoto da ne ti go pie, sto togas? Ako vekje se resis da i dades kravjo, poarno davaj i svezo mleko, samo ke go svaris ubavo. Nemoj tetrapak, da znaes kolku pati istoto se pakuva i prepakuva, nikogas ne bi go kupila, nitu pak vo usta ti bi go stavila, kamoli na dete da mu dades.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Кравјо млеко
24.12.2011 13:17:40   
mamicka77
nie veke pocnavme so kravji i fala mu na boga eve treti den pie i nema nikakva reakcija si kaka ubavo crvenilo ne se pojavi duri i pocna da ne mi povraka a dodeka bevme samo so ad mleko obavezno po sekoj obrok mi povrakase  taka da sega za sega sme suoer a i se nadevam deka taka i ke bide

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 2:29:20   
jagodica
a kolkavo ti e user posted image mamicka77?

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:01:29   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

a kolkavo ti e user posted image mamicka77?

4 polni e no otposle ni se javi reakcija na tretiot den vecerta i prekinavme se isfrli crveni brumcinja kako koga ja doev i najverojatno ke bide alergicna na kravjoto mleko bidejki dodeka doev jas piev kravjo mleko i najverojatno i se bile od toa i eve sega pak pokaza ako  bide alergicna na mlekoto sto ke pravime ne znam


(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:10:55   
Natuska85
4 месеци е препре рано за кравјо млеко,ама секоја мајка си знае најдобро нели.Јас до годинка планирам да терам напоредно доење со адаптирано.

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 29.12.2011 10:47:47 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:28:39   
kikicka
Ние после 1 година и 3 месеци пиеме кравјо со АД се збогувавме,се плашев дека нема да го сака али без проблем и така сега секоја вечер станувам во 3 и во 8 за да стоплам млеко а она вреска ако не сум во спална,паодам ја зимам се врачам по млекото и пак во спална и мачно ми е али ке фатам ритам.Инаку дали од кравјото каките и се по цврстички кака секој ден по 2 или 3 али цврсто и слива давај ама ваљда од млекото е ,пред тоа има внесувано кравјо само преку кашите па немаше цврста кака.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:37:47   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Ние после 1 година и 3 месеци пиеме кравјо со АД се збогувавме,се плашев дека нема да го сака али без проблем и така сега секоја вечер станувам во 3 и во 8 за да стоплам млеко а она вреска ако не сум во спална,паодам ја зимам се врачам по млекото и пак во спална и мачно ми е али ке фатам ритам.Инаку дали од кравјото каките и се по цврстички кака секој ден по 2 или 3 али цврсто и слива давај ама ваљда од млекото е ,пред тоа има внесувано кравјо само преку кашите па немаше цврста кака.


Кикичка ,а да си земиш затоплувач на шишиња.За да не стануваш преку ноќта

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:41:48   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

a kolkavo ti e user posted image mamicka77?

4 polni e no otposle ni se javi reakcija na tretiot den vecerta i prekinavme se isfrli crveni brumcinja kako koga ja doev i najverojatno ke bide alergicna na kravjoto mleko bidejki dodeka doev jas piev kravjo mleko i najverojatno i se bile od toa i eve sega pak pokaza ako  bide alergicna na mlekoto sto ke pravime ne znam

Mozes da napravis alergo test ke vidis dali e alergicna.Jas mislam deka ne e alergicna alergija treba da se javi prviot den,mozbi zatpa sto e mala i e prezasitena od kravjoto mleko.Bidejki imate polni 4 meseci ozes da pocnes do dohrana a davaj i za pienje ad mleko




_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:43:34   
Sandric
A kakvi se tie zatopluvaci za sisinja?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Кравјо млеко
29.12.2011 10:49:53   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

A kakvi se tie zatopluvaci za sisinja?


Ден и ноќ системот за хранење на Lindam ви овозможува брзо и лесно да го запрете плачот за глад на вашето бебе. Овој уникатен систем од термален ладилник и затоплувач на шишиња може да се постави во собата на бебето или покрај вашиот кревет за полесно хранење ноќе. Подвижниот термален ладилник може да сочува 2 шишиња свежи до 8 часа и има капак кој се заклучува што го прави идеален за патување или одделна употреба. Затоплувачот на шишиња го затоплува млекото на правилна температура за 5 до 7 минути и автоматски се исклучува заради безбедност. Исто така вклучува држач за шишиња и ноќно светло чија светлина се регулира.

Може да ги одржува свежи до 8 часа двете шишиња
Сите форми на шишиња можат да се сместат во него
Термален ладилник кој е подвижен
Брз и ефикасен
Термостатски контролирано
Лежиште за шише со пријатно светло
Идеално за во собата на бебето или во кујната


(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Кравјо млеко
30.12.2011 10:43:18   
kikicka
Браво бе не ми текна на тоа золва ми во микровална на 1мин му топле ама ич не сакам микровална за деца посебно па млеко готово барам сега затоплувач знам имаше во бебесупермаркет ,уште тоа го немам после се ке продавам hahahha Фала за идеата

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Кравјо млеко
30.12.2011 10:47:03   
Sandric
I jas vo mikrovalna gream, za min e gotovo ama dete vristi taa minuta so zajduvanje..i taka sekoga vecer
Se mislam mikrovalnata vo spalna da si ja stavamuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Кравјо млеко
30.12.2011 11:12:52   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

I jas vo mikrovalna gream, za min e gotovo ama dete vristi taa minuta so zajduvanje..i taka sekoga vecer
Se mislam mikrovalnata vo spalna da si ja stavamuser posted image



Сандрич јас и ти систем за хранење даси купиме башкана попуст е 2400ден евелинк


мм викамикро во спална ама не ја сакам башка и свекике рече нели не микровална
сега гипрашав го имале


Модератор: надворешни линкови се забранети


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 30.12.2011 11:32:12 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Кравјо млеко
30.12.2011 14:09:39   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

a kolkavo ti e user posted image mamicka77?

4 polni e no otposle ni se javi reakcija na tretiot den vecerta i prekinavme se isfrli crveni brumcinja kako koga ja doev i najverojatno ke bide alergicna na kravjoto mleko bidejki dodeka doev jas piev kravjo mleko i najverojatno i se bile od toa i eve sega pak pokaza ako  bide alergicna na mlekoto sto ke pravime ne znam

Mozes da napravis alergo test ke vidis dali e alergicna.Jas mislam deka ne e alergicna alergija treba da se javi prviot den,mozbi zatpa sto e mala i e prezasitena od kravjoto mleko.Bidejki imate polni 4 meseci ozes da pocnes do dohrana a davaj i za pienje ad mleko





nie sme 5 i pol meseci i veke si pieme mleko kravsko eden mesec i plus dohrana, saka mn tikvicka od zelenite, jabolko kombinirano so krusa ili morkov a vodickata so se varelo jabolkoto kako sokce . Mlekoto go pieme vo dva dena po 250 ml sabajle i navecer i ne placi a izmegu nekoj obrok i si spie cela nok . Muabetot mi bese stom ne javi do sega reakcija mislam deka nema gajle

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Кравјо млеко
8.1.2012 11:36:33   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Браво бе не ми текна на тоа золва ми во микровална на 1мин му топле ама ич не сакам микровална за деца посебно па млеко готово барам сега затоплувач знам имаше во бебесупермаркет ,уште тоа го немам после се ке продавам hahahha Фала за идеата


кикичка ти стигна затоплувачот за шишиња?? оф топик сум,се извинувам user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Кравјо млеко
12.1.2012 9:03:37   
Annet
moze li da mi go kazete vaseto iskustvo,mojata kerka pie sega kravjo mleko,megutoa ne go saka vkusot.dali stavte nesto drugo,nekoj zasladuvac ili slicno,za 2 dena polni 5 meseci?mene doktorkata mi preporaca-sreker?????????
a neli seker ne se dava???

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Кравјо млеко
12.1.2012 10:17:40   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moze li da mi go kazete vaseto iskustvo,mojata kerka pie sega kravjo mleko,megutoa ne go saka vkusot.dali stavte nesto drugo,nekoj zasladuvac ili slicno,za 2 dena polni 5 meseci?mene doktorkata mi preporaca-sreker?????????
a neli seker ne se dava???

Kakov seker be na 5 mesecno bebe.Ako jade od melcnite kasi probaj stavi i malku kolku da go smeni vkusot...lele Anet doktorkive nasi okrs ni se tuku sto da pravime koga nema poarni

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?